Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

Radiatoare/Calorifere Aluminiu, oţel, fontă, electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
3985 replies to this topic

#2341
Satelitt

Satelitt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 31.05.2007
Evergreen, vreau sa refac/curat niste filete.
Am gasit pe dreapta dar ramane problematic cel pe stanga.

#2342
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 09.12.2004
Eu as da cu peria de sirma si apoi cu o reductie noua sa curat ce a mai ramas. Desi la ce mizerie au in interior degeaba o sa ai filetele ca la un element nou.

#2343
Satelitt

Satelitt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 31.05.2007
Mizeria nu o sa fie prea multa deoarece caloriferele nu au functionat in sistem termic centralizat. Aceste calorifere le-am folosit de noi, intr-o instalatie care functioneaza pe principiul termosifonului. Vreau sa le desfac deoarece ma intereseaza  aspectul exterior al lor.Timp de 45 de ani au "strans" ceva randuri de vopsea. Inainte de-ale vopsi am curatat intotdeauna zonele exterioare ale elementilor, totusi interioarele erau imposibil de curatat. Prin desfacerea lor am acces neconditionat la curatire, vopsire si remontare.

#2344
REAKKTOR

REAKKTOR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 02.03.2015
Salut.
    Am schimbat caloriferul si mesterul mi-a pus robinet de tur in stanga sus, robinet de retur in stanga jos, iar in coltul din dreapta jos al caloriferului, mi-a pus ceva ca un fel de robinet. Va rog , pe cei care sunteti de specialitate , sa-mi spuneti ce este piesa montata in dreapta jos. Eu nu ma pricep . Ca sa ma fac mai inteles, exemplific cu poze facute caloriferului. Va multumesc.

Attached Files



#2345
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006
Robinetul din dreapta jos este robinetul de retur. Fa-i o foto si ataseaz-o cu robinetul pus in stanga jos.

#2346
REAKKTOR

REAKKTOR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 02.03.2015

 shmecherul, on 16 octombrie 2015 - 16:32, said:

Robinetul din dreapta jos este robinetul de retur. Fa-i o foto si ataseaz-o cu robinetul pus in stanga jos.
Imediat, dar daca e de retur, cum il manevrezi, cum rotesti de el ? Nu are rotita, maneta, nimic.

Edited by REAKKTOR, 16 October 2015 - 16:45.


#2347
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006
Se deschide cu o cheie tip imbus. De obicei se deschide 2-3 ture.

#2348
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
E robinet de retur , se desface cu manuta acel capacel si se manevreaza de obicei cu un imbus .

#2349
REAKKTOR

REAKKTOR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 02.03.2015
Acesta din poza atasata aici e robinetul din stanga jos, care zic eu ca e de retur. Eu nu inteleg cel din dreapta jos cum se foloseste ???

Attached Files



#2350
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006
Robinetul de mai sus este de golire. De obicei aici se pune dop.

#2351
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 29.05.2004
Stanga jos e un robinet de golire a instalatiei, daca trebuie sa inlocuiesti o teava de exemplu.

#2352
REAKKTOR

REAKKTOR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 02.03.2015

 Razvan_N, on 16 octombrie 2015 - 16:50, said:

Stanga jos e un robinet de golire a instalatiei, daca trebuie sa inlocuiesti o teava de exemplu.

Va multumesc, am inteles, ce ma deruta pe mine era faptul ca nu stiam ca acel robinet din dreapta jos se manevreaza cu un imbus. Dar de montat, i-a montat corect da ?? Ca si locatie  .???

#2353
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Incearca sa muti pozitia triplu stecher-ului din stanga jos.Nu se recomanda instalarea surselor de curent electric sub robineti sau conducte.

#2354
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Da, domnule e bine, poti dormi linistit.
Ce nu-mi place, la robinetul ala de golire trebuie blindat cu un capac, pentru a preveni manevrarea accidentala, implicit golirea instalatiei din greseala.

Edited by leomagic44, 16 October 2015 - 17:20.


#2355
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Promite solemn ca imediat , dar inainte de orice muti acel prelungitor electric de acolo .

Edited by gingisKHAN2015, 16 October 2015 - 17:38.


#2356
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,335
  • Înscris: 13.01.2011
Sa ii pui capacel la cel de golire, sau ii scoti cheita de care se manevreaza, sa nu se joace un copil pe acolo si sa ai eveniment deosebit.
Singer-ul este functional ?

#2357
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
@crisstonne tu ai ceva de la mentalistu' din avatar, in loc sa te uiti (numai) la robinet te uiti la masina de cusut.

N-as pune robinet de golire decat in baie sau bucatarie. Nu stiu ce a gandit mesterul.

Edited by dicdobre, 16 October 2015 - 19:00.


#2358
delp

delp

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.10.2015
Salutare tuturor!
Am o problema si astept sfaturile voastre. Am instalat o centrala termica la bloc, instalatie pe teava de cupru si calorifere de aluminiu. Problema este ca se acumuleaza foarte mult aer si trebuie sa fac aerisirea la fiecare 3-4 zile.. In afara de a schimba caloriferele din aluminiu cu otel sau fonta, mai exista o alta solutie? De exemplu un agent termic sau o solutie care sa impiedice reactia dintre cupru si aluminiu rezultant descompunerea apei si formarea de gaze?

Multumesc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate