Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Adio Dialup Gold/Hobby...

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,484
  • Înscris: 17.09.2007
... si cu ele casutele de mail ...@xnet.
Desi au anuntat ca terminarea contractelor de date dialup nu implica si termianarea casutelor de mail, se pare ca nu prea e asa. Azi incerc sa-mi accesez si eu mail-ul si canci. Sunat la relatii cu clientii, stupoare, au constatat ca cei care fac hosting-ul au oprit serviciul. Cica ar dura 2-3 zile, personal sunt destul de sceptic. Evident, am platit contractul de date (cat era, rahatul ala de 4 dolari) nu pentru dialup ci pentru adresa de mail.
O sa spuneti acum ce mare scofala cu mail-ul respectiv. Pai este, cand ai multe contacte si mail-ul respectiv de de la inceputurile Xnet, plus ca multe site-uri nu accepta adresele free, e cam nasol. Plus ca mai am hosting web pe Myx, daca renunta si la serviciul ala renunt si la telefon (contract de 10 ani).
Am sperat ca daca am un serviciu de la o firma mare sunt destul de sigur pe el, altfel tot cautam oferte de hosting (dar unde poti fi sigur de un serviciu la un cost rezonabil?).
E adevarat ca s-a tot rebranduit (a disparut brandul Xnet, apoi Connex), chestie care dupa mine e iar o cretinitate (nu dau doi bani ca scrie acum Vodafone si nu ma scrie Connex, ba chiar Connex avea o imagine destul de pozitiva si localizata, Vodafone... poate sa fie cel mai mare operator international, nu ma incalzeste cu nimic).
Daca s-a mai discutat sau e offtopic se poate sterge.

#2
vodafone_ro

vodafone_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,944
  • Înscris: 22.08.2005
era de asteptat sa termine cu xnet.ro si myx.net pt ca nu au facut nici o rebranduire acelei casute
a ramas tot connex vodafone
exista 2 variante
ori este inchisa pt rebranduire
ori adios xnet si myx

Edited by vodafone_ro, 02 January 2008 - 21:37.


#3
dracula2000

dracula2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 04.09.2007
uite aici hosting profesional: www.mxhost.ro . le folosesc serviciile de aproape 1 an cu abonamentul cel mai mic (cel de 4 lei, cand m-am inregistrat la ei era de 1 euro) si nu am vazut sa fie down nici macar o secunda. Era si normal sa renunte la serviciile acestea daca nici macar nu se gandeau sa le aduca imbunatatiri semnificative din punct de vedere al tarifelor dar si din punct de vedere al calitatii. Oricum clienti noi nu prea mai existau ci doar cei ramasi de ani de zile ca in cazul tau.

#4
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,484
  • Înscris: 17.09.2007
Multumesc dracula. Pare cam prea ieftin pentru cate ofera! Pai eu platesc 3USD/luna la Myx si nu beneficiez de atat, nici macar adresa de webmail.
O sa vad ce proceduri sunt pentru a relocaliza site-ul.

#5
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Mai mult de 6-7$ pe lună nu costă nici cele mai bengoase planuri de hosting din afară. Iar la banii ăia primești cam tot ce-ți trece prin cap, pe server shared.

3$ la MyX e o mare țeapă dpdv hosting, dar de fapt nici nu s-a dorit vreodată să fie o alternativă la un hosting serios, ăia 3$ erau pentru acoperirea prețului domeniului .ro. Tu comandai un domeniu .ro prin programul MyX și Connex îl cumpăra la un preț "secret" de la RNC (că n-au vrut niciodată să zică cît). Dar oricum vreo 30$ tot trebuie să fi fost. Deci te taxau cu 3$ pe lună iar după vreun an își scoteau banii.

Ceea ce-mi aduce aminte: probabil că pierzi domeniul .ro dacă pleci de la MyX, că e luat de Connex, nu de tine.

#6
alemat

alemat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 05.09.2004

View Postwirespot, on Jan 4 2008, 00:21, said:

Mai mult de 6-7$ pe lună nu costă nici cele mai bengoase planuri de hosting din afară. Iar la banii ăia primești cam tot ce-ți trece prin cap, pe server shared.

3$ la MyX e o mare țeapă dpdv hosting, dar de fapt nici nu s-a dorit vreodată să fie o alternativă la un hosting serios, ăia 3$ erau pentru acoperirea prețului domeniului .ro. Tu comandai un domeniu .ro prin programul MyX și Connex îl cumpăra la un preț "secret" de la RNC (că n-au vrut niciodată să zică cît). Dar oricum vreo 30$ tot trebuie să fi fost. Deci te taxau cu 3$ pe lună iar după vreun an își scoteau banii.

Ceea ce-mi aduce aminte: probabil că pierzi domeniul .ro dacă pleci de la MyX, că e luat de Connex, nu de tine.
Poti cere sa faci un transfer de responsabilitate pentru domeniu (eu asa am facut cand m-am carat din Vodafone). Ei trimit un fax la RNC prin care ii anunta ca sunt de acord ca tu sa iei domeniul pe numele tau, tu platesti taxa de inregistrare domeniu (61USD, daca imi aduc bine aminte) si gata, e al tau.

#7
vladyroman

vladyroman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 24.11.2006

View PostHansolo, on Jan 3 2008, 19:27, said:

Multumesc dracula. Pare cam prea ieftin pentru cate ofera! Pai eu platesc 3USD/luna la Myx si nu beneficiez de atat, nici macar adresa de webmail.
O sa vad ce proceduri sunt pentru a relocaliza site-ul.

Ai adresa de webmail de forma : webmail.domeniu.ro (sau com/net/org/...)

Incearca si vezi daca reusesti ;)

#8
RICARDO

RICARDO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 02.05.2004
Astazi am incercat vechiul cont de pe X-net si functioneaza OK!

#9
vik19

vik19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 882
  • Înscris: 05.09.2007
Functioneaza conturile de pe xnet.

Persoane fizice
http://webmail.vodafone.ro/smms/

Persoane juridice (vezi mai sus)
http://webmail.domeniu.ro

#10
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,484
  • Înscris: 17.09.2007

View Postvik19, on Jan 9 2008, 10:06, said:

Functioneaza conturile de pe xnet.

Persoane fizice
http://webmail.vodafone.ro/smms/

Persoane juridice (vezi mai sus)
http://webmail.domeniu.ro

Functioneaza de alaltaieri, au rezolvat problema destul de repede. Si intr-adevar nu au fost pierdute mesajele.
@vik19, iti sunt dator vandut. Habar nu am avut de faptul ca mail-urile din domeniu sunt accesibile pe web.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate