Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Placa sunet on board - performante slabe

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
frmoett

frmoett

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 21.07.2003
Am facut un upgrade la sistem. Aveam o placa de sunet Genius pe slot ISA pe care nu o mai pot folosi in noua configuratie. Din pacate placa de sunet onboard (se pare AC97) nici nu se compara cu vechiul Genius. Adica se aude incet si oarecum mai putin clar.
Din cate am mai citit pe forum ar fi doua solutii:

1. Sa incerc s-o patchuiesc pe cea onboard cu ceva codecuri, drivere.
2. Sa trec la ceva mai performant - un Creative Live 5.1 Digital - inteleg ca ar fi destul de acceptabila la reaportul calitate/pret

Ce parere aveti ?

#2
Lup

Lup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 11.05.2004
Varianta 2 !!!

#3
frmoett

frmoett

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 21.07.2003
Lup, nu te supara dar eu sunt ramas cam in urma cu noutatile "sound" care au mai aparut. Asa ca m-ar interesa in prima faza cum pot "carpi" placa audio onboard.
Apropo, pe Creative Live 5.1 se pot lega direct  niste boxe mai tapene. Adica 2 boxe de vreo 70 W la  8 ohmi ?

#4
johnnyboy

johnnyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 27.04.2004
Si eu tot varianta 2 as alege-o. Eu unul iti spun sincer ca nu am auzit de "carpli" la placi de sunet onboard. Iti recomand Live 5.1 dar ca sa auzi 'ceva' in boxele de 70W ai mai avea nevoie si de un amplificator (statie) pentru ca Creative Live nu are si amplificator de putere onboard cum aveau placile ISA.

#5
frmoett

frmoett

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 21.07.2003
Nu stiu prea multe despre iesirile Live 5.1 dar am o statie de amplificare care scoate vreo 40 W. E cam "sovietica", antica dar adevarata, o misti cu macaraua din loc dar nu cred sa fie probleme cu acceptarea semnalului de la Live 5.1.

#6
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
aia 5.1 ar trebui sa stie sa scoata si pe 2 canale(vezi ca se configureaza din soft), deci ar merge fara probleme.

in privinta statiei, alea sovietice, daca sunt lucrate ingrijit sunt f bune.
poate ai norocu sa fie vreo chestie de calitate pe lampi. nu, nu glumesc, alea pe lampi sunt exceptionale daca sunt de renume.

#7
frmoett

frmoett

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 21.07.2003
Addicted,
Auzisem despre aparatele radio pe lampi ca sunt f. bune, nu stiam si de statii. A mea nu are lampi e "sovietica" in sensul ca intr-o vreme cam ce scoteau rusii, nu stiu ce piese aveau dar erau extrem de grele (casetofoane, magnetofoane..)
Statia e romaneasca dar e f. grea, e de prin 80 si scrie pe ea A-350.
Mergea binisor cu vechea placa de sunet Genius.
Sunt curios daca se va simti vreo diferenta cu Live 5.1 .

#8
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 24.03.2002
tot ce e pe lampa e mai bun... in limite rezonabile... normal ca o statie pe integrate de vreo 10.000 euro e mai buna decat cine stie ce jaf pe lampi...

dar daca e de 10.000 euro probabil are niste procesoare care sa-ti dea sunet de lampa.

#9
gepeto

gepeto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,069
  • Înscris: 19.08.2003

adiharan, on Aug 20 2004, 16:40, said:

tot ce e pe lampa e mai bun... in limite rezonabile... normal ca o statie pe integrate de vreo 10.000 euro e mai buna decat cine stie ce jaf pe lampi...
dar daca e de 10.000 euro probabil are niste procesoare care sa-ti dea sunet de lampa.

<{POST_SNAPBACK}>


Cele mai performante si mai scumpe "scule" audio sunt cu lampi(multe fabricate in Rusia)...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate