Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Festivalul de Film Cannes 2024

Scaun auto

La mulți ani @ranit6996!

La mulți ani @Ciubex!
 Reparat difuzor membrana hartie, ...

Restaurantele cu stele Michelin

Best cooler

Program vizibilitate intre puncte
 Sfat achizitie casti gaming 300-3...

Dimensiune optima teava scurgere ...

Sfat achizitie telefon cu camera/...

Nu se poate completa declaratia 2...
 Caut firma pentru lucrare bucatar...

Dimensionare țevi incalzire

Cum va merge sistemul dupa upgrad...

Cuvantul "ciunet"
 

România - Televiziunea terestră

* * * * - 8 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
14842 răspunsuri în acest subiect

#14329
Starlink-1

Starlink-1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 161
  • Înscris: 27.02.2021

View Postmediasettv, on 06 noiembrie 2021 - 20:44, said:

Caracteristici antena tv:25 db, 500 mile, etc

La banii dati..... 25 lei, chiar nu contează. Tvr-urile sunt sigur ca le recepționează. Pe mine ma interesa DVB-T-ul din Republica Moldova. Locuiesc in Galați. Am releul moldovenesc din Cahul la 60 km. Ramane de vazut!

Ideea era daca o antena de camera (amplasata indoor) poate receptiona un semnal DVB-T2 de la 80km... (?)
Eu sustin ca inca nu s-a inventat aceasta antena de camera.
Avand in vedere ca vorbim de receptia tv din Moldova, ridic miza pariului (pe care l-am propus anterior) de la o bere... la o sticla de vin bun din zona.

Ce zici?

#14330
mediasettv

mediasettv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.241
  • Înscris: 24.05.2014
Nu-i problema de cinste! Oricând! Pentru mine, receptia canalelor tv este o pasiune. Sunt abonat la Digi Cablu, folosesc aplicațiile smart tv meu LG pentru receptia anumitor canale tv prin IPTV, imi plac testele cu antena parabolica, antena tip Yagi sau antena interioara de camera.

Editat de mediasettv, 06 noiembrie 2021 - 21:05.


#14331
Starlink-1

Starlink-1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 161
  • Înscris: 27.02.2021

View Postmediasettv, on 06 noiembrie 2021 - 21:05, said:

Nu-i problema de cinste! Oricând! Pentru mine, receptia canalelor tv este o pasiune. Sunt abonat la Digi Cablu, folosesc aplicațiile smart tv meu LG pentru receptia anumitor canale tv prin IPTV, imi plac testele cu antena parabolica, antena tip Yagi sau antena interioara de camera.

Multumesc frumos pt raspuns.
Asa este, receptia TV prin antena terestra sau SATv ofera un farmec deosebit care nu se regaseste in CATV si nici in IPTV... si recunosc ca sunt in aceiasi barca cu tine!
Iti doresc succes la receptie si sa ne tii la curent,,, iar cu pariul, vedem noi  :)))

#14332
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 974
  • Înscris: 01.06.2012
Cred ca singura solutie ramine o antena Yagi  construita pentru distante si banda de canale respective....am testat cu ceva timp in urma si o antena de camera minune dar nu am reusit decit canalele tvr de la o distanta de cca 40 km.....si o locatie inalta...
https://forum.softpe...2#entry17513148
https://forum.softpe...6#entry27503977
un lucru interesant a fost receptia canalelor terestre ale TVR-ului si cele din Moldova cu o antene de tip gratar cu elementi in V care au fost scurtati la cca 37 cm si am conectat-o prin cablu cu bucla clasica.....

Editat de cristian68n, 07 noiembrie 2021 - 10:56.


#14333
Starlink-1

Starlink-1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 161
  • Înscris: 27.02.2021
Salut baieti,

Cat priveste antenele de camera "minune" eu zic sa nu ne facem mari asteptari.
Din experienta proprie, am observat ca majoritatea acestora nu sunt decat o constructie  "low cost extrem" ce consta intr-o folie dielectrica pe care este depusa o metalizare dupa model fractal (in cel mai bun caz), ce poate asigura un oarece castig fata de un dipol RF clasic.
Mai este si un preamplificator... si cam aici se termina "minunea" ...
Avand in vedere ca preamplificatorul ideal este de fapt o antena cu castig mai mare, sunt 100% de acord cu opinia lui "cristian68n" care recomanda constructia unei antene cu mai multi elementi atunci cand vizam un emitator indepartat si eventual non-LOS.

In speranta ca totusi exista o antena de camera "minune",  propun posesorilor sa ne impartaseasca din experienta lor, ce performante au avut si eventual sa ne spuna ce se ascunde sub carcasele cu design SF.

PS- atunci cand judecam cat de minunata este o antena de camera, sa nu uitam sa avem in vedere:

- materialul de constructie al cladirii in care amplasam antena de camera (placi beton, caramida, etc..)
- etajul la care este amplasata antena
- orientarea ferestrelor fata de emitator si pozitionarea antenei de camera
- distanta fata de emitator si eventual daca exista conditii LOS
- ... si nu in ultimul rand, performantele tunerului la care atasam antena!


Si-acu' gata, ca maine avem treaba...
Bafta tuturor!  Posted Image

#14334
laurentiu_73

laurentiu_73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 101
  • Înscris: 24.07.2009
Credeti ca antena din link-ul de mai jos  receptioneaza releul TVR-urile emise de releul Novaci - Ranca de la aproximativ 95km cu calitate si semnal undeva la 60%. E de la un vechi televizor Goldstar.

https://ibb.co/brxKfQC

Editat de laurentiu_73, 09 noiembrie 2021 - 15:54.


#14335
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.086
  • Înscris: 30.12.2012
In era analogucului prindeai ceva de acolo cu ea?

#14336
laurentiu_73

laurentiu_73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 101
  • Înscris: 24.07.2009

View Postnumerci, on 09 noiembrie 2021 - 15:59, said:

In era analogucului prindeai ceva de acolo cu ea?
Nu m-am exprimat cum trebuie. Vroiam sa spun ca chiar receptionez TVR-urile cu ea, cum am mai spus, calitate si semnal aproximativ 60%. Si analogicul se receptiona perfect. Stiu sigur ca receptionez releul de la Ranca deoarece canalul este 30. Receptionez si canalul 28 aferent releului Craiova - Simnic.

https://ibb.co/brxKfQC

Editat de laurentiu_73, 09 noiembrie 2021 - 16:10.


#14337
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.086
  • Înscris: 30.12.2012
Probabil ai vedere directa spre releu.

#14338
mediasettv

mediasettv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.241
  • Înscris: 24.05.2014

View Postlaurentiu_73, on 09 noiembrie 2021 - 15:53, said:

Credeti ca antena din link-ul de mai jos  receptioneaza releul TVR-urile emise de releul Novaci - Ranca de la aproximativ 95km cu calitate si semnal undeva la 60%. E de la un vechi televizor Goldstar.

https://ibb.co/brxKfQC
La 95 km este obligatoriu un amplificator de semnal. Si asa am indoieli in privinta receptionarii la aceasta distanta.

#14339
Starlink-1

Starlink-1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 161
  • Înscris: 27.02.2021

View Postlaurentiu_73, on 09 noiembrie 2021 - 15:53, said:

Credeti ca antena din link-ul de mai jos  receptioneaza releul TVR-urile emise de releul Novaci - Ranca de la aproximativ 95km cu calitate si semnal undeva la 60%. E de la un vechi televizor Goldstar.

https://ibb.co/brxKfQC


Salut,
poti sa ne zici:

1) in ce localitate faci receptia ?
2) nivelul Q/S de 60% este permanent sau variaza?
3) antena din poza functioneaza si in interiorul camerei ?

Multumesc anticipat!

#14340
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.086
  • Înscris: 30.12.2012
Nu ne-ai spus in ce locatie faci receptia... pe CH30 se emite si din Bucuresti

#14341
nelu F

nelu F

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 254
  • Înscris: 16.12.2003

View Postlaurentiu_73, on 09 noiembrie 2021 - 16:08, said:

Nu m-am exprimat cum trebuie. Vroiam sa spun ca chiar receptionez TVR-urile cu ea, cum am mai spus, calitate si semnal aproximativ 60%. Si analogicul se receptiona perfect. Stiu sigur ca receptionez releul de la Ranca deoarece canalul este 30. Receptionez si canalul 28 aferent releului Craiova - Simnic.


Sigur e ch30? Novaci emite pe ch22.
Pentru ca pe sud doar alocarile 001 (Constanta) si 003 (Bucuresti) au alocat ch30.
Dincolo de munti mai sunt 024 (Bihor) si 035 (Zalau).

#14342
laurentiu_73

laurentiu_73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 101
  • Înscris: 24.07.2009
Scuze, intr-adevar este canalul 22 (eram la serviciu si mai trageam si eu cu ochiul pe-aci). Dar totusi, cu aceasta antena, in exteriorul ferestrei, pe directia emitatorului se face receptia foarte buna. Locatia este langa Filiasi iar pe directia emitatorului nu este niciun fel de obstacol. Receptia este permanenta.
Pe directia Craiova, la 30 km, vara, receptia este cam instabila din cauza unui nuc destul de mare foarte apropiat de fereastra de la care fac receptia. Si in acest caz, antena este pozitionata in afara ferestrei.

Editat de laurentiu_73, 09 noiembrie 2021 - 21:05.


#14343
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.086
  • Înscris: 30.12.2012
Avand in vedere locatia de receptie este clar. Este un emitator pe CH22 la cativa KM de tine (30)... la Strehaia conform hartilor Radiocom

Editat de RMC Info, 09 noiembrie 2021 - 21:36.


#14344
nelu F

nelu F

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 254
  • Înscris: 16.12.2003
Nu ai pt ce sa-ti ceri scuze, bine ca ne-am lamurit.
Ch22 are frecventa centrala 482 MHz, adica lungimea de unda de cca. 622 cm.
Poti incerca imbunatatirea receptiei prin acordarea antenei, adica fiecare brat sa aiba dimensiunea egala cu o patrime din lungimea de unda (formezi un dipol in jumatatea lungimii de unda, lambda/2), adica 155.5cm. Bratele trebuie sa fie orizontale (polarizarea antenei de emisie este orizontala), dar asta s-ar putea sa-ti creeze probleme de fixare mecanica la fereastra.
Succes.

#14345
nelu F

nelu F

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 254
  • Înscris: 16.12.2003

View Postnumerci, on 09 noiembrie 2021 - 21:14, said:

Avand in vedere locatia de receptie este clar. Este un emitator pe CH22 la cativa KM de tine (30)... la Strehaia conform hartilor Radiocom
In multe cazuri este mai importanta vizibilitatea in raport cu distanta. Filiasiul este obturat fata de Strehaia.

#14346
laurentiu_73

laurentiu_73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 101
  • Înscris: 24.07.2009
Din locatia mea, de langa Filiasi, nu stiu daca as receptiona Strehaia nici cu o antena exterioară. Chiar daca este destul de aproape de mine, cam 30km,  la 0,5kw si faptul ca sunt obturat de o gramada de dealuri, nu sunt sigur ca as realiza o receptie stabila

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate