Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

România - Televiziunea terestră

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
14842 replies to this topic

#14365
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 30.12.2012
Tot pe acest canal de youtube am vazut ca in state au avut emisie TV analog pana anul acesta in vara. Eram convins ca trecerea la digital s-a facut pana in 2009 dar ma inselam. Au ramas pe analog posturile locale de mica putere. Iar cand zic mica putere chiar sunt de mica putere... dadea un exemplu de post care emitea cu 4W.

#14366
STEFAN20152019

STEFAN20152019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 15.09.2021
Posturile locale analogice de putere mica au emis pana in iulie anul acesta. Aceste posturi locale se mai numesc "Franken FM" Pentru cine nu stie  emit pe frecventa 82 MHz pentru TV iar sunetul se poate asculta si pe un radio FM pe frecventa 87.75 MHz In general sunt posturi religioase, de stiri sau muzica. Din iulie aceste canale au fost inchise pentru ca sunt considerate canale analogice TV. Cred ca au obtinut licenta de emisie in banda FM.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iOInofy6MOA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/B8Ih-VWPCfI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Personal am facut acest experiment cu un modulator RF Stereo DIGIQUEST. Am conectat un receptor de satelit la acest modulator, am pus pe un canal de muzica. Modulatorul am setat pe frecventa 82.25 MHz. Pe televizor pot sa vad canalul in format analogic iar daca il conectez la un radio FM cu intrare pentru antena, si poti asculta pe  frecventa 87.75 MHz.
Modulatorul l-am cumparat de aici: https://www.receptoa...r-av-rf-stereo/

Edited by Dany_Darke, 24 November 2021 - 21:50.


#14367
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

 STEFAN20152019, on 24 noiembrie 2021 - 15:57, said:

Slab, eu am reusit sa prind direct Japonia, China, India, Pakistan. Tarile care le-ai prins tu au 100% semnal. Posted Image



Eu n-am zis ca prind...
Am spus ca orientativ ,in functie de acea distanta recomandata de producator ,s-ar incadra urmatoarele tari ...Posted Image
P.S. Nu cumva sa se inteleaga gresit si sa cumpere lumea antene din astea .Posted Image

#14368
STEFAN20152019

STEFAN20152019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 15.09.2021
Stai linistit, mi-am dat seama ca glumesti. Posted Image Eu am vrut sa zic ca poate mai mult decat scrie in specificatiile tehnice Posted Image

Eu recomand antene YAGI sau Logaritmice si un splitter TV cu amplificator reglabil ca sa poti conecta mai multe TV-uri. Antenele de camera nu recomand numai daca ai in apropiere un releu. De evitat antenele cu amplificator incorporat, am avut antene si cu aparat de masura AMIKO MULTITRACKER 2 si AMIKO TSC1000 am observat ca avea foarte mult zgomot. In special la calitatea semnalului. Inloc de 99% cat am cu o antena Yagi calitatea semnalului la o antena cu amplificator este undeva intre 50 si 90%, doar puterea este imbuntatita. Valabil si la receptia radio FM.

La ce specificatii sunt ar trebui sa receptioneze tarile mentionate. Macar am avea mai multe optiuni nu doar TVR.

Edited by Dany_Darke, 24 November 2021 - 23:06.


#14369
Starlink-1

Starlink-1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 27.02.2021
Intr-adevar, antenele de camera cu preamplificator de banda larga (ma refer la cele comerciale) pot fi o mare dezamagire.
Am profitat de aceasta minivacanta si am facut un test in nordul Brasovului, incercand sa receptionez indoor Costila cu 2 antene de camera:
- antena telescopica din kitul Astrometa
- antena cu amplificator Konig ANT KG-100

In timp ce umila antena Astrometa reuseste sa demoduleze semnalul slab de pe Ch22, antena Konig esueaza lamentabil amplificand cu mare spor ... zgomotul :)

Cu aceasta ocazie va recomand calduros cel mai bun amplificator, pe care il gasiti incorporat in antenele proiectate de sensei Hidetsugu Yagi :)

Attached Files

  • Attached File  Ant.jpg   103.87K   78 downloads
  • Attached File  Ch22.jpg   78.84K   80 downloads


#14370
STEFAN20152019

STEFAN20152019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 15.09.2021

 Starlink-1, on 03 decembrie 2021 - 18:14, said:

Intr-adevar, antenele de camera cu preamplificator de banda larga (ma refer la cele comerciale) pot fi o mare dezamagire.
Am profitat de aceasta minivacanta si am facut un test in nordul Brasovului, incercand sa receptionez indoor Costila cu 2 antene de camera:
- antena telescopica din kitul Astrometa
- antena cu amplificator Konig ANT KG-100

In timp ce umila antena Astrometa reuseste sa demoduleze semnalul slab de pe Ch22, antena Konig esueaza lamentabil amplificand cu mare spor ... zgomotul Posted Image

Cu aceasta ocazie va recomand calduros cel mai bun amplificator, pe care il gasiti incorporat in antenele proiectate de sensei Hidetsugu Yagi Posted Image
Majoritatea antenelor cu preamplificator sunt dezamagire nu conteaza ca sunt de interior sau exterior. Foarte putine antene sunt performante, si in aceste cazuri cand se defecteaza preamplificatorul este buna de aruncat la gunoi. Numai antenle vandute de Dipol Bucuresti sunt cele care le recomand La acel magazin sunt antene Yagi sau tip gratar care au un preamplificator in cutia de protectie sin caz ca se strica ori inlocuiesti cu altul (costa de la 22 lei in sus) sau cum am facut eu am inlocuit cu un simetrizator clasic (adaptor de impedanta costa 7 lei) UHF/UIF canalele 21 - 60 si un splitter cu amplificator reglabil.
Revenind la antenele de interior (sau de camera) mai bine cumperi antene fara preamplificator dar numai daca esti pana la 10 km de releu sau ai un televizor portabil si il folosesti afara. In cazul meu doar afara am reusit sa am semnal stabil.

Edited by STEFAN20152019, 03 December 2021 - 20:29.


#14371
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 30.12.2012

 Starlink-1, on 03 decembrie 2021 - 18:14, said:

Am profitat de aceasta minivacanta si am facut un test in nordul Brasovului, incercand sa receptionez indoor Costila cu 2 antene de camera:
Cred ca ai fost chiar la limita de nord a orasului sau in afara lui pentru ca in general in oras Costila nu se prinde fiind in conul de umbra al muntilor. Eu doar cu o antena exterioara 3 digit reusesc sa prind semnal pe CH22 si asta destul de la limita.

#14372
Starlink-1

Starlink-1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 27.02.2021
Cateva precizari absolut necesare atunci cand vorbim de receptia cu antene de camera:

Punct receptie: Bartolomeu-Avantgarden, bloc de caramida, Et.4
Fereastra ....bineinteles inchisa  Posted Image , este orientata spre Poiana Bv (si Costila)

Antena: telescopica din kitul Astrometa (plasata in interiorul camerei, in partea opusa ferestrei)

Dupa cum se vede din capturi propagarea este la limita dintre LOS si difractie

Am uitat sa precizez ca:

- semnalul de la Costila (Ch22) este slab, dar poate fi demodulat de analizor.
- semnalul de la Harghita (Ch32) este mai slab, si nu poate fi demodulat.

Attached Files

  • Attached File  PP.JPG   74.46K   59 downloads
  • Attached File  BM.jpg   74.6K   71 downloads
  • Attached File  AN.jpg   353.77K   72 downloads


#14373
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 30.12.2012
Da, Bartolomeu-Avantgarden si Stupini sunt singurele cartiere care au vedere directa spre Costila si se poate receptiona decent. Aveam o harta de acoperire a CH22 pentru Brasov dar nu o mai gasesc.Posted Image

In zona mea profilul pentru Costila arata asa:

Attached Files


Edited by numerci, 04 December 2021 - 12:44.


#14374
Starlink-1

Starlink-1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 27.02.2021

 numerci, on 04 decembrie 2021 - 12:38, said:

Da, Bartolomeu-Avantgarden si Stupini sunt singurele cartiere care au vedere directa spre Costila si se poate receptiona decent. Aveam o harta de acoperire a CH22 pentru Brasov dar nu o mai gasesc.Posted Image

In zona mea profilul pentru Costila arata asa:


La tine chiar e nashpa cu Costila.
Cre'ca tot ce prinzi este doar prin difractie... prin urmare, nici vorba de antena de camera!

#14375
Fly_85

Fly_85

    #5

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,263
  • Înscris: 15.06.2014
Dăcă vă arăt antena mea de cameră.. fără amplificator :)) o am de ceva ani. A fost pe un TV Grundig de bucărărie, adus din Germania.

Receptia e Q 100% L 97%

Attached Files



#14376
STEFAN20152019

STEFAN20152019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 15.09.2021

 Fly_85, on 08 decembrie 2021 - 10:38, said:

Dăcă vă arăt antena mea de cameră.. fără amplificator Posted Image) o am de ceva ani. A fost pe un TV Grundig de bucărărie, adus din Germania.

Receptia e Q 100% L 97%
Acum 15 ani cand am cumparat un televizor marca Selon am primit antena de camera cadou. A fost foarte buna in special pentru receptia UHF/UIF. Canalele din banda VHF/FIF-3 erau lacrima. Dupa ce m-am abonat la cablu Antena de camera a televizorului am folosit-o la un receptor radio cu intrare coaxiala pentru antena. Din pacate s-ar rupt si am arucat-o. Acest model de antena de camera il recomand. De asemnea am mai destat si antena de camera Konig si am avut rezultate foarte bune atat in banda FM cat si UHF/UIF DVB-T2.

Antena de camera care o folosesc pentru receptia FM si DVB-T2: https://www.shopu.ro...t2-konig-5-7-db Eu am cumparat-o in 2018 de la magazinul Vitacom. Ca receptie este foarte buna.

#14377
Starlink-1

Starlink-1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 27.02.2021
@ Fly _05
@ STEFAN20152019

Am observat ca sunteti multumiti de antenele de camera pe care le-ati prezentat.
Sunt convins ca ambele (avand structura de dipol) sunt mai bune decat antena telescopica din kitul Astrometa pe care am utilizat-o in masuratorile din nordul Brasovului, ale caror rezultate le-am prezentat pe acest forum acum cateva zile.
Ati putea sa ne impartasiti niste detalii despre rezultatele obtinute vs conditiile in care ati testat cele doua antene de camera?

#14378
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 30.12.2012
Avand in vedere ca se planuieste redeschiderea TVR Cultural si TVR Info sa vedem cum va fi reconfigurat MUX1. Vor iesi regionalele sau TVR1 HD. Predictii?

#14379
valitv

valitv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 11.03.2014
Nu e mai simplu sa  bage TVR2 HD si sa elimine variantele TVR 1 SD si TVR2 SD pentru a face loc noilor canale TVR info si TVR Cultural?

#14380
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 30.12.2012
Ba da, dar avand in vedere alegerile pe care le-au facut pana acum ma cam indoiesc. Daca nu ma insel si TVR3 are varianta HD.

#14381
novo_

novo_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 30.03.2019
TVR 3 HD este doar online, pe TVR+, si sa il numesti HD e mult... E un 720p cu bitrate groaznic. Uneori se vede mai rau ca SD-ul de pe terestru/cablu.

#14382
STEFAN20152019

STEFAN20152019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 15.09.2021

 novotab51, on 10 februarie 2022 - 09:07, said:

TVR 3 HD este doar online, pe TVR+, si sa il numesti HD e mult... E un 720p cu bitrate groaznic. Uneori se vede mai rau ca SD-ul de pe terestru/cablu.
Nu am inteles de ce TVR 3 HD emite doar pe net, puteau sa obtina licenta de emisie prin cablu si satelit, la fel si TVR International pe satelit.

 valitv, on 10 februarie 2022 - 08:13, said:

Nu e mai simplu sa  bage TVR2 HD si sa elimine variantele TVR 1 SD si TVR2 SD pentru a face loc noilor canale TVR info si TVR Cultural?
Sunt de acord cu tine, majoritatea oamenilor au televizoare HD si cine se uita la TVR prefera formatul HD. Trebuiau eliminate in 2019 versiunile SD. Eu cred ca vor emite versiunile SD pe terestru si daca vrei HD atunci iti cumperi echipament de receptie prin satelit si cartela TVR, orientezi satelitul Eutelsat 16 Est cum este in prezent TVR 2 HD

Edited by STEFAN20152019, 10 February 2022 - 21:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate