Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Film

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
pe ala nu l'am incercat..

mai sunt unele care il faceau, nu cred ca mai exista.. erau filmele facute la tg.mures...

azo pan,  si in special.. azocolor.. ala era flagshipul...
cat au fost konica au fost vizul noptzilor de vara... ne inchinam la cutia cu 4 filme...

apoi, cand au devenit rumâne...  PA....

same machines, same substances... totushi ceva era diferit.. pasca masii de treaba. :)

#20
dragoshel

dragoshel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 15.01.2004
ar fi dragut din partea voastra sa recomandati filme care se gasesc in romania , nu cum a dat mr. fred linkul cu recomandari de pe  photo.net.
   de ex, pe paginile: www.f64studio.ro sau www.focus94.ro , www.fujifilm.ro , care sunt filmele cele mai bune?  pt format de 35 mm , caci dintr-asta se foloseste in general
    :)  sper sa nu fi aparut prea tarziu aici :)  - ca vreau si eu sa stiu

#21
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
ai citit articolul? ai cautat filmul dorit in .ro si nu l-ai gasit nici la f64studion si nici la kodak romania (M.T.IL. ROM)?

#22
dragoshel

dragoshel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 15.01.2004
daca te referi la ce scrie mai sus, am citit
  si.. referitor la filmul dorit.. nu stiu prea bine ce sa-mi doresc.. ca nu am folosit prea multe filme.. asa ca nu stiu care si cum :P

#23
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
de aia scriu unii articole. ca sa se lamureasca ceilalti.
daca nici tu nu stii ce-ti doresti, noi cu atat mai putin.

#24
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004

Kunzite, on Jul 30 2004, 10:12, said:

Dar de Kodak Profoto (ISO100) ce spuneti? E si destul de ieftin...

<{POST_SNAPBACK}>


Crezi ori ba, dar si Bumbutz tragea pentru sufletul lui tot pe Profoto 100 ... si facea minuni ... dar de, el e Bumbutz

B,N'

PS va recomand Agfa Scala ... daca va tine buzunarul si ... inspiratia, ca altfel zau ca e mare pacat de minunea aia de film  :death:

Edited by nanashu, 14 September 2004 - 12:10.


#25
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004

dragoshel, on Sep 13 2004, 12:15, said:

daca te referi la ce scrie mai sus, am citit
  si.. referitor la filmul dorit.. nu stiu prea bine ce sa-mi doresc.. ca nu am folosit prea multe filme.. asa ca nu stiu care si cum :P

<{POST_SNAPBACK}>


Decit sa-ti faci probleme inutile pentru film mai bine iti pastrezi energia si te concentrezi asupra subiectului, a ideii ...

B,N'

#26
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
... sau citeste asta:
http://www.nikonians...ilm_to_use.html

#27
dragoshel

dragoshel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 15.01.2004
tot legat de filme..
  din cate stiu eu.., daca derulezi filmul (cand el e.. sa zicem la jumatate) ca sa faci poze .., de ex. cu alt film B&W , apoi ar trebui sa poti pune din nou filmul precedent si sa continui sa faci poze de unde ai ramas.. (pana acum nu am avut nevoie.. dar.. am incercat de curiozitate.. (nu la jumatatea filmului :P ) si.. s-a derulat pana a intrat cu totul filmul in carcasa.. si nu mai am cum sa-l scot.. :(  - stie cineva daca chiar se poate.. sau am auzit eu de-aiurea? (am un Canon EOS 300V)

#28
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
Sunt aparate (cum ar fi cele de la Canon, seria Elan) care iti lasa limba de la film afara. Cele mai multe deruleaza filmul de tot. Pentru a scoate acea limba iti trebuie o scula speciala care se cheama picker si cu care poti trage filmul afara.

#29
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,047
  • Înscris: 12.06.2004
Exact; nu strica sa te uiti prin manualul aparatului tau, dupa un Custom Function care sa seteze chestia asta (daca sa lase sau nu "limba" filmului afara). Iirc, 300v-ul are CF-uri... (asa lucreaza aparatul meu, si ma gandesc ca... cine stie...)
Si cand bagi filmul inapoi, desigur ca vei face o serie de expuneri (pune aparatul pe M, timp de expunere cat mai mic si lasa capacul pe obiectiv) pentru a ajunge acolo unde ai ramas. E bine sa declansezi inca o data, pentru a nu avea probleme cu alinierea filmului (cadre suprapuse).

#30
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
as mai adauga la algoritmul lui kunizite faptul ca obiectivul trebuie scos din AF.

#31
dragoshel

dragoshel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 15.01.2004
"Iirc, 300v-ul are CF-uri... (asa lucreaza aparatul meu, si ma gandesc ca... cine stie...)
Si cand bagi filmul inapoi, desigur ca vei face o serie de expuneri ...."
1. Iirc = ?
2. CF-uri = ?
3. bag filmul fara sa-l fixez cum trebuie.. si.. daca fac cateva cadre, iese limba, asta vrei sa zici?
4. de unde iau scula aia? (picker) si cat costa?
5. in manual scrie doar o chestie midroll rewind (am un buton cu care pot derula filmul oricand - dar.. mi se pare ciudat sa am butonul ala.. si sa nu am optiunea cealalta... ) (am un pdf la manual.. dar e de 3 mb si ceva.. )

#32
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,047
  • Înscris: 12.06.2004
1. IIRC = If I Remember Corectly
2. CF = Custom Functions
3. Sigur ca pui filmul cum trebuie in aparat (exact ca in manual)... altfel nu-l poti folosi :P Ideea era de a convinge aparatul ca, la derulare, sa lase "limba" filmului afara (pentru a-l putea reintroduce). Ceea ce la aparatul meu se face setand o Pentax Function (sau Custom Function, daca vrei).
4. Nu stiu. Poate ar aduce f64studio? Si n-ar trebui sa coste mult... nu-i cine stie ce.
5. Nu e deloc ciudat... uneori vrei sa fortezi derularea filmului (de exemplu, cand ar urma o serie de fotografii, si mai ai doar un cadru-doua). Sau poti seta aparatul sa nu deruleze filmul automat la terminarea acestuia, ca sa nu faca zgomot.

#33
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
CF e in general Compact Flash :)

#34
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,047
  • Înscris: 12.06.2004
Stiu, Arty, insa in acelasi post scrisesem de Custom Functions. Contextul, bata-l vina... :)

#35
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
scula aia, picker, e greu de gasit. Am umblat tot bucurestiul. Am gasit firma importatoare, dar crede-ma ca nu mai stiu cum se chema.
Du-te la fuji unirea, intreaba de un tip George si roaga-l pe el sa-ti spuna de unde faci rost de un picker. Eu am dat acum 2 ani pe unu 750 de mii. Asa ca vezi ca nu e ieftin.

#36
dragoshel

dragoshel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 15.01.2004
mr fred eu sunt din iasi (vad ca acum nu mai scrie.. - offtopic - ar trebui sa puneti din nou ) si.. aici.. nici aparate nu se gasesc.. :( decat f putine.. + eu momentan nu prea am bani.. - n-am ajuns inca sa-mi castig singur papanasu :) da.. daca are cineva Canon EOS 300V si stie de optiunea aia.. sa-mi zica si mie..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate