Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Taxe Vamale Japonia

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
alain_1

alain_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 16.03.2007
Hi all,
cine stie ce procent-taxe vamale- se aplica in Romania ptr niste componente electronice mici
din Japonia?

Thanx a lot.
A.

#2
alain_1

alain_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 16.03.2007
hmm.
nu stie nimeni...
nu-i nimic, azi sper sa ridic coletul si va spun eu ce si cum...
c-ya!

#3
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

 alain_1, on Dec 6 2007, 07:51, said:

hmm.
nu stie nimeni...
nu-i nimic, azi sper sa ridic coletul si va spun eu ce si cum...
c-ya!
http://ec.europa.eu/.../tarhome_en.htm
cauta aici , poate ajuta

#4
saxx

saxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.11.2006
Taxele astea sunt la mica intelegere.
In general agentul vamal mai trece cu vederea, de ex. am avut un PDA de ridicat l-a incadrat la telefon (e o diferenta de taxa destul de substantiala din cate imi amintesc, si tel. la randul lor, depind de nr. de megapixeli al camerei foto, etc.), pana la urma nu am mai platit nimic. In general e f. stufos catalogul ala, tu avand niste componente pe care o sa le caute 10 min. prin catalog, eu zic ca 80 % nu o sa platesti nimic. O sa platesti ceva roni taxe postale. Asta daca nu cumva ai in cantitati industriale. Depinde si de atitudinea ta, bineinteles si de cea a agentului, daca dai de unul obtuz ....

#5
alain_1

alain_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 16.03.2007
Hi all,
din oacate n-am ce sa va spun...serviciile postei romane sunt de cea mai slaba calitate..au un program comunist 10.30-16 si poti ridica colete
de afara numai marti si joi.... :o ...nici nu am mai stat la coada...era acolo ca la revolutie..unii tragea de colete,altii se injurau,altii isi prindeau mainile in banda adeziva de lipit...in concluzie un serviciu EMS posta romana de toata jena...

#6
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

 alain_1, on Dec 7 2007, 07:59, said:

Hi all,
din oacate n-am ce sa va spun...serviciile postei romane sunt de cea mai slaba calitate..au un program comunist 10.30-16 si poti ridica colete
de afara numai marti si joi.... :o ...nici nu am mai stat la coada...era acolo ca la revolutie..unii tragea de colete,altii se injurau,altii isi prindeau mainile in banda adeziva de lipit...in concluzie un serviciu EMS posta romana de toata jena...
de aia folosesc unii nuam curieri privati pentru intern si dhl/tnt/others pentru exterior.

#7
alain_1

alain_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 16.03.2007

 solitudes, on Dec 7 2007, 10:06, said:

de aia folosesc unii nuam curieri privati pentru intern si dhl/tnt/others pentru exterior.

Asa este - si eu folosesc pe cei privati in interior..daca stateam dupa posta dadeam faliment...dar din japan numai cu EMS lucrau micutzii
japanese si nu am putut sa aleg eu operatorul...anyway de evitat ..d-aia trebuie privatizati...k altfel n-au respect fata de client...

#8
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

 alain_1, on Dec 7 2007, 08:17, said:

Asa este - si eu folosesc pe cei privati in interior..daca stateam dupa posta dadeam faliment...dar din japan numai cu EMS lucrau micutzii
japanese si nu am putut sa aleg eu operatorul...anyway de evitat ..d-aia trebuie privatizati...k altfel n-au respect fata de client...
a, nasol. am patit-o si io cu posta lu peste romana. asteptam un device din germania , scula de fo 15.000 de euro.pana in bucuresti a venit cu DHL in 3 zile . din bucuresti in brasov a facut 8 zile :cursing: spre disperarea mea si a altora..
so , cand aud de posta romana ...

#9
saxx

saxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.11.2006

 alain_1, on Dec 7 2007, 07:59, said:

de afara numai marti si joi.... :o ...nici nu am mai stat la coada...era acolo ca la revolutie..unii tragea de colete,altii se injurau,altii isi prindeau mainile in banda adeziva de lipit...in concluzie un serviciu EMS posta romana de toata jena...


Nu pot sa cred ... cum numai marti si joi? Este EXTRAORDINAR!!!!!!!!!!!!
Si restul zilelor ce paula mea fac ?
E un pic cam tare ciudat, pt. ca acel oficiu postal este dedicat special pt. activitatea asta: vamuirea!
Ce iti vine din UE iti vine normal la oficiul postal de care apartii, ce nu e din UE vine la acest oficiu, deci nu au si altceva de facut ... si atunci ei lucreaza numai marti si joi , adica fac restituiri de pachete. Sa inteleg ca restul zilelor incarca pachetele ce vin si le stivuiesc frumos, le curata .... de praf sau de tot !!
NESIMTIRE!!
Si apoi incep sa zbiere pe "prostimea" care asteapta la cozi, parca ii aud: "Alooo, cate unul va rog, intra numai o persoana!"

#10
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007
lol. si culmea e ca ASA E. si acu cativa ani era la fel. ca deh , au regim vamal si sunt mai cu stea in frunte.oricum e o nesimitire crunta si daca e vorba de un oras mai mare , e tot o distractie..

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate