Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Mituri urbane despre animale

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
Ina.Click

Ina.Click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 09.07.2007
Daca threadul asta se dezvolta bat pariu ca vor aparea si aparatorii lor "dar asa e! Am citit io undeva / mi-a zis mie cineva"

Pentru a evita perpetuarea unui scandal eu propun sa ne amuzam linistiti si sa ignoram replicile astea.

Incep eu.

1. Mitul creierului care creste si al dobermanului nebun

In ce consta:

Conform mitului dobermanii au fost creati de Hitler (lol de parca ala alta preocupare n-avea) intr-o eprubeta (cam asta au dedus cred tantalaii din toata genetica. Domle e cu eprobete, e de rau). Prin urmare au nu stiu ce imperfectiuni care fac ca la varsta fatidica de 3/ 5/ 7 ani (mitul are variatiuni) orice caine din acea rasa sa isi ucida stapanii musai in somn si musai muscandu-i de gat  :ph34r: Noaptea! :w00t:

Acest lucru se datoreaza :

a) faptului ca (sic!) creierul creste in continuu - deh, eprubeta - iar capul nu prin urmare pe caine il doare capul prin urmare o ia razna :w00t:

b ) varianta a doua am auzit-o de la un student deci chipurile om cu scoala: le creste un OS in cap dom'le!

Eu nu am avut doberman dar imi povesteau o familie care au crescut multi ani ca se trezesc intrebati "siii.....cand il umpuscati? ca stiti, creierul, osul, eprubeta..." Nici faptul ca aveau un doberman de 11 ani "uite-l domle ca nu m-a omorat in somn " nu convingea auditoriul.

Mai stiu multe povesti care se termina in "...si te omoara noaptea in somn". Una cu birmaneze chiar. Voi ce tampenii ati auzit de-a lungul timpului?

Edited by Ina.Click, 28 November 2007 - 12:24.


#2
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006
Eu, in liceu, am auzit la ora de bio, de la un coleg, cum ca gainile ar naste pui vii.

#3
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

View Postnile, on Dec 2 2007, 13:19, said:

gainile ar naste pui vii.

Eu am auzit asta de la Cristoiu.

Edited by antigen, 04 December 2007 - 15:25.


#4
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006
Mi-am adus aminte: ala cu "daca bei prea multa apa o sa faci broaste in burta". Cu asta ma pacaleau parintii cand beam apa in timpul mesei.

#5
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Se mai spune ca pisicile se culca in locuri cu energii negative, iar cainii cauta locuri cu energii pozitive.

#6
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006
I know, i know: mitul conform caruia shorlicul (aka hamsterul) moare daca ii dai apa.

#7
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006

View Postnile, on Dec 4 2007, 23:05, said:

I know, i know: mitul conform caruia shorlicul (aka hamsterul) moare daca ii dai apa.

Pai si nu moare?  :surprise: Vrei sa spui ca am ajuns la 30 si ceva de ani si tot credeam ca chestia asta e adevarata? Hahahahahahaha :thumbup: Multumesc ca m-ai luat de mina si m-ai scos din ceata :D
Sa povestesc si eu una...
Mitul care spune ca daca adormi pe cimp vara - sau in padure, ma rog - serpii sint atrasi de mirosurile din gura, si iti intra pe git. Si ca sa iasa afara din stomac, respectiva persoana trebuie tinuta cu capul in jos, deasupra unui vas cu lapte fiert. Cica sarpele iese afara la mirosul de lapte :wacko:

#8
Ina.Click

Ina.Click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 09.07.2007
Mai stiu eu niste mituri :

1. Cand tuna afara pisica trebuie scoasa afara din casa pentru ca exista riscul de a fi traznit, datorita respectivelor energii bla bla. Saracii pisoi.

2. Cainele negru in cerul gurii e rau. - lol.

3. Daca ti s-a otravit un animal, da-i lapte.

Legat de punctul 3: exista otravuri solubile in lapte care grabesc moartea animalului deci daca inca mai crede careva in brasoavele astea, please don't

#9
darkchocolate

darkchocolate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 03.11.2007
Mitul conform caruia pisicile siameze sunt agresive si razbunatoare si planuiesc sa-si ucida stapanul sarind la gatul lui la momentul oportun. Cel putin o persoana ar fi fost ucisa in acest mod de o pisica - potrivit mitului. Si un alt mit: nu este bine sa dormi cu pisica in camera pentru ca aceasta confunda marul lui Adam, care se misca in timpul somnului, cu un soricel,si iti sfasie beregata.

Edited by darkchocolate, 30 December 2007 - 17:00.


#10
mishiky

mishiky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 04.07.2007

View Postnile, on Dec 5 2007, 00:05, said:

I know, i know: mitul conform caruia shorlicul (aka hamsterul) moare daca ii dai apa.


chestia asta am crezut si eu ca e adevatara,din pacate..si mi-am crescut hamsterul fara o picatura de apa(saracu)..noroc cu legumele si fructele zemoase :rolleyes:


nu stiu daca e un mit sau nu faza ca daca esti vizitat la geam de un porumbel alb o sa ai noroc

sau mai e cucuveaua ,despre care se spune ca atunci cand canta prevesteste moarte in acel loc..asta chiar as crede-o pt ca nu o data s-a intamplat la tara ,la sat sa cante cucuveaua si sa moara cineva dupaia :o

Edited by mishiky, 30 December 2007 - 21:33.


#11
elaxalien

elaxalien

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 24.06.2007

View Postaljarreau, on Dec 5 2007, 13:23, said:

Pai si nu moare?  :surprise: Vrei sa spui ca am ajuns la 30 si ceva de ani si tot credeam ca chestia asta e adevarata? Hahahahahahaha :thumbup: Multumesc ca m-ai luat de mina si m-ai scos din ceata :D
Sa povestesc si eu una...
Mitul care spune ca daca adormi pe cimp vara - sau in padure, ma rog - serpii sint atrasi de mirosurile din gura, si iti intra pe git. Si ca sa iasa afara din stomac, respectiva persoana trebuie tinuta cu capul in jos, deasupra unui vas cu lapte fiert. Cica sarpele iese afara la mirosul de lapte :wacko:

Haha!Pai si tu chiar credeai ca moare?Eu am hamsteri de mult timp si iubita mea la fel si le dam apa si sunt extrem de fericiti...

#12
Andrutzy

Andrutzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 23.04.2007
La fel auzisem si yo de hamseri, merci k mati desteptat.. alte mituri mm aa dak o pisica neaga iti trece calea cica o sa ai ghinio pt restul vietii  sau dac intalnesti un animal mort pe drum trebuie sa zici ceva de genul " parul lui sa putrezeask iar al meu sa creasca"  ce baliverne! hahahah eu chiar credeam in asta cnad era mica... aa si mai era una: se izce daca auzi tropot de copite in timpul noptii se spuen ca e  dracul

#13
irinuks89

irinuks89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 07.07.2007

View PostAndrutzy, on Jan 30 2008, 18:47, said:

... aa si mai era una: se izce daca auzi tropot de copite in timpul noptii se spuen ca e  dracul
creepy :upset:

#14
Criss95

Criss95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 01.02.2008
Eu am avut un dobermann... Il chema Colt. Mitul care zice ca dobermanni innebunesc nu e adevarat! Intr-adevar au existat exemplare care au innebunit deoarece erau corciti cu nush ce alta rasa si antrenati sa fie caini de lupta. Colt a fost foarte afectuos si nu ar fi vrut niciodata sa ne omoare!!!  :nonobad:
Mitul cu hamsterul nu e adevarat????  :surprise:

#15
Criss95

Criss95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 01.02.2008
Mai e mitul cu sarpele care se ridica cand ii canta cineva din fluier. E fals. Serpii sunt surzi. Se ridica pt. ca urmaresc miscarea fluierului!  :w00t:

#16
ionutz72

ionutz72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 26.06.2005
Cica pisica are 9 vieti :)
Si una OT,am auzit ca Mos Craciun nu exista  :console:

#17
elaxalien

elaxalien

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 24.06.2007

View PostCriss95, on Feb 1 2008, 22:02, said:

Eu am avut un dobermann... Il chema Colt. Mitul care zice ca dobermanni innebunesc nu e adevarat! Intr-adevar au existat exemplare care au innebunit deoarece erau corciti cu nush ce alta rasa si antrenati sa fie caini de lupta. Colt a fost foarte afectuos si nu ar fi vrut niciodata sa ne omoare!!!  :nonobad:
Mitul cu hamsterul nu e adevarat????  :surprise:

Nu!Hamsterii,ca orice animale au nevoie de apa,dar in general ei isi iau apa din fructe si legume.Daca alimentatia hamsterului este alcatuita numai din hrana uscata(paine uscata,seminte,etc),atunci este nevoie de un rezervor de apa,deoarece hrana respectiva fiind uscata nu contine apa suficienta.Nu e animal care sa nu aiba nevoie de apa...

#18
elaxalien

elaxalien

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 24.06.2007

View Postirinuks89, on Jan 30 2008, 23:23, said:

creepy :upset:

Da.De asta am auzit si eu.Se spune ca dracul ar avea cap si picioare de tap,deci automat are copite  :naughty: In toate reprezentarile,Satana are mereu cap de tap.Chiar si simbolul,pentagrama,reprezinta defapt un cap de tap...

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate