Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...
 Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular
 merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...
 Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 

Casa din lemn, noua modă în construcții

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2253 replies to this topic

#919
menkaure

menkaure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 08.06.2009
Straturile de aer realizeaza de fapt termoizolatia.
Cu cat sunt mai multe cu atat mai bine, DAR exista (cum s-a mai spus si mai sus) un optim, peste care daca se trece se pierd bani.
Cauta in tabele, vorbeste cu un ing. de specialitate si te lamuresti.
In principiu ceea ce ai spus despre succesiunea straturilor e corect, dar poate depasii optimul ( ca zidurile de cetate).
Pentru a forma "saiba rigida" eu asa vad peretele ( int.--->ext.):
-rigips
-strat de aer - realizat de profilele metalice
-OSB
-montanti - dupa calcule sau "ureche" 4x10, 5x12, 6x15... DAR sa se pastreze sectiunea lor dreptunghiulara...
-vata minerala - de preferat bazaltica  ... !
-OSB
-termosistem sau siding (50 de ani nu-i faci nimic)

#920
gigiBABA

gigiBABA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 10.10.2008
nu cred ca pentru cine doreste sa construiasca casa visata si sa locuiasca in ea,investitia banilor contra comfort nu este un motiv care sa te opreasca, adica cu cit este mai comfortabila, cu atit mai bine, asta presupune mai multe etape, printre care si izolatia folosita la constructia respectiva,eu as prefera sa scad din suprafata construita pentru comfort, daca banii sint o problema. zici ca daca o sa cheltuiesti mai mult pe izolatia casei, si nu acopera nici in zece ani cit ai da pentru incalzire, sau racire, este GRESIT, noi ne dorim constructii cu cit mai mult comfort,si cheltuieli cit mai putine,si chiar si asa dupa 10 ani daca se amortizeaza cheltuiala, merita facuta, atunci o sa fi cu 10 ani mai batrin,si sigur incalzirea o sa fie mai scumpa. investitia pe termen lung se merita . iarna daca stai intr-o casa cu peretii mai putin izolanti temic, ai  senzatia ca trag peretii caldura si din tine atunci cind te apropii de ei, pe cind intr-o casa izolata bine nu ai senzatia asta, si caldura este mai bine distribuita si mentinuta. fiecare cum crede,si spatiul de aer gol de care se vorbeste,nu ajuta prea mult,doar daca este umplut cu ceva,izolanti din sticla,celuloza,minerale,gaze inerte etc .

#921
menkaure

menkaure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 08.06.2009
si spatiul de aer gol de care se vorbeste,nu ajuta prea mult,doar daca este umplut cu ceva,izolanti din sticla,celuloza,minerale,gaze inerte etc .
Tocmai spatiul asta izoleaza.
Buna dimineataaaaa!

#922
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008

 menkaure, on 28th July 2009, 10:48, said:

si spatiul de aer gol de care se vorbeste,nu ajuta prea mult,doar daca este umplut cu ceva,izolanti din sticla,celuloza,minerale,gaze inerte etc .
Tocmai spatiul asta izoleaza.
Buna dimineataaaaa!
tocmai spatiul acela de aer nu izoleaza pentru ca apar curenti de convectie etc. polistirenul, vata minerala si alte asemenea materiale izolante isi merita denumirea asta tocmai pentru ca aerul din interiorul lor este captiv si nu se misca.

in alta ordine de idei, am gasit pe youtube un materila despre cum cineva din mexic a descoperit o substanta ,,minune" care ignifugheaza atat de bine lemnul incat, dupa ce focul e potoleste, arata ca nou. ceea ce mi se pare cam... ciudat.
http://www.youtube.c...er/preciosocuco

si ca sa ne si amuzam un pic, sa vedeti ce masa nostima gasiti aici.   [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xS-PPEReIkk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by barbarian, 28 July 2009 - 17:15.


#923
karateka11

karateka11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.09.2008
mai fratilor sapa de la etaj peste osb de 22 este o sapa normala? sau cum se face ea? ce folie se pune dupa vata de sticla din interior? ca am vazut ca este vata de sticla direct cu folie. haideti va rog ajutati-ma ca am auzit 1000 de pareri pana acum dar nici unul nu stie exact.

#924
menkaure

menkaure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 08.06.2009

 barbarian, on 28th July 2009, 18:10, said:

tocmai spatiul acela de aer nu izoleaza pentru ca apar curenti de convectie etc. polistirenul, vata minerala si alte asemenea materiale izolante isi merita denumirea asta tocmai pentru ca aerul din interiorul lor este captiv si nu se misca.

in alta ordine de idei, am gasit pe youtube un materila despre cum cineva din mexic a descoperit o substanta ,,minune" care ignifugheaza atat de bine lemnul incat, dupa ce focul e potoleste, arata ca nou. ceea ce mi se pare cam... ciudat.
http://www.youtube.c...er/preciosocuco

si ca sa ne si amuzam un pic, sa vedeti ce masa nostima gasiti aici.   [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xS-PPEReIkk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
, dar zidurile duble cu strat de aer de 10 sau 12 sau 15 cm conform tehnologiilor din Spania, Anglia sau Danemarca pe care le fac cei de acolo ne arata inca o data ce prosti sunt ei si ce dastepti noi !

 karateka11, on 30th July 2009, 09:41, said:

mai fratilor sapa de la etaj peste osb de 22 este o sapa normala? sau cum se face ea? ce folie se pune dupa vata de sticla din interior? ca am vazut ca este vata de sticla direct cu folie. haideti va rog ajutati-ma ca am auzit 1000 de pareri pana acum dar nici unul nu stie exact.
da, e sapa normala, pui folie sau hartie kraft peste OSB, polistiren perimetral de 0,5 cm sau 1 cm pt. rostul de dilatatie, armezi cu plasa galvanizata de 2 mm, pui sapa de 4 sau 5 cm cu aditivi pt. elasticizare, o indrepti cu dreptarul cu bula si gata.

Edited by menkaure, 30 July 2009 - 12:33.


#925
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008

 menkaure, on 30th July 2009, 13:31, said:

, dar zidurile duble cu strat de aer de 10 sau 12 sau 15 cm conform tehnologiilor din Spania, Anglia sau Danemarca pe care le fac cei de acolo ne arata inca o data ce prosti sunt ei si ce dastepti noi !
un strat de aer de 15 cm pierde caldura mult mai repede decat daca aceeasi patura de aer ar fi ,,prinsa" intrun strat de vata minerala sau polistiren. atunci hai sa ne construim zidurile din 2 folii de plastic care sa aiba intre ele o distanta de 15 cm, la ce sa mai dam banii pe izolatii... B)

#926
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
:coolspeak:

 barbarian, on 30th July 2009, 13:06, said:

un strat de aer de 15 cm pierde caldura mult mai repede decat daca aceeasi patura de aer ar fi ,,prinsa" intrun strat de vata minerala sau polistiren. atunci hai sa ne construim zidurile din 2 folii de plastic care sa aiba intre ele o distanta de 15 cm, la ce sa mai dam banii pe izolatii... B)


#927
menkaure

menkaure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 08.06.2009
Stratul ala de aer e prins intre niste ziduri de un anume tip, dar de cand scanarea generala ca numai caramida P...m e buna + termosistem de 5 + masa de spaclu + decorativa, la care se adauga suficienta groasa romaneasca a neneilor care se dau constructorasi dupa ce au adastat la umbra Dorelului coleg-ndrumandu-l intru tainele polobocului, tare-as vrea sa ma rad vazand pe unu si pe altu la o expozitie de tehnologii+materiale alternative, in fata graficelor ! Artimetica asta, mama ei...

Dorei !
E grele tata.

Edited by menkaure, 31 July 2009 - 09:40.


#928
bebemic

bebemic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.05.2006
Am pus intrebari peste intrebari, am cerut zeci de oferte si am ajuns la final. Adica am semnat si contractul am dat si avans, adica am intrat in linie dreapta.
Acum sunt la faza de finalizare proiect de arhitectura/avize/aprobari, etc.
Sa va spun ce fel de casa imi fac:
- soclul fundatiei - 70 cm inaltime (adancimea cat este nevoie conform studiului geo)
- pereti exteriori (de la ext spre int): osb de 12 mm, structura de lemn de rasinoase 45*150, termoizolatie vata bazaltica 150nn (densitate 40kg/mc), folie polietilena 0.12mm, osb de 10mm
- pereti interiori: osb 10, structura lemn rasinoase 45*100, vata bazaltica 100mm, osb 10
- planseul peste etaj si acoperisul (din int spre ext): osb 10, folie polietilena 0.12mm, capriori 45*200-220 (dim data de studiul tehnic), vata balzaltic 40kg/mc : 200 mm (pe partea oblica a camerelor) si 150 mm pe tavanul camerelor, astereala cu scandura de lemn grosime 22mm sau osb 12mm, pregatita pt a fi acoperita cu invelitoare, intrados captusit cu lambriuri de lemn nut si feder numai la ext casei - sageac
- planseul peste parter: osb 22, grinzi 45*200-220, vata bazaltica 100mm, osb 10mm (parchetul si gresia se vor monta pe sapa semiumeda)
De asemenea sub placa se la parter se pune polistiren expandat de 100mm.

Cam asta e. E prea lung sa scriu toata anexa cu detalii. In principiu este inclus tot (si termopan cu 5 camere, pvc color, usi interioare + exterioare, scara, tencuiala decorativa la exterior + caramida aparenta pe 25% din suprafata exteriorului, instalatii termice, electrice, sanitare, etc).
Ce trebuie sa cumparam noi (dar avem manopera inclusa) sunt: gresia, faianta, parchetul, obiectele sanitare, centrala termica (si, evident, putul, hidroforul, o sa ne tragem si canalizare pe banii nostri, etc).
Casa are 199mp, intrarea 3.5 mp, o terasa din lemn de 22mp, si un balcon de aproape 11mp. Si dau 89.500 euro cu garantie si toate taxele incluse :)

#929
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Sa fie intr-un ceas bun.Acum...ca tot ne-am agitat pe aici,meritam si noi sa deschizi un jurnal sa vedem si noi ce si cum se face de acesti 90 000 euro,nu...?

#930
bebemic

bebemic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.05.2006
Am tot citit despre jurnale, dar nu stiu unde sa-l incep.
Imi da cineva un link?
Merci

#931
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

 bebemic, on 31st July 2009, 15:57, said:

Am pus intrebari peste intrebari, am cerut zeci de oferte si am ajuns la final. Adica am semnat si contractul am dat si avans, adica am intrat in linie dreapta.
Acum sunt la faza de finalizare proiect de arhitectura/avize/aprobari, etc.
Sa va spun ce fel de casa imi fac:
- soclul fundatiei - 70 cm inaltime (adancimea cat este nevoie conform studiului geo)
- pereti exteriori (de la ext spre int): osb de 12 mm, structura de lemn de rasinoase 45*150, termoizolatie vata bazaltica 150nn (densitate 40kg/mc), folie polietilena 0.12mm, osb de 10mm
- pereti interiori: osb 10, structura lemn rasinoase 45*100, vata bazaltica 100mm, osb 10
- planseul peste etaj si acoperisul (din int spre ext): osb 10, folie polietilena 0.12mm, capriori 45*200-220 (dim data de studiul tehnic), vata balzaltic 40kg/mc : 200 mm (pe partea oblica a camerelor) si 150 mm pe tavanul camerelor, astereala cu scandura de lemn grosime 22mm sau osb 12mm, pregatita pt a fi acoperita cu invelitoare, intrados captusit cu lambriuri de lemn nut si feder numai la ext casei - sageac
- planseul peste parter: osb 22, grinzi 45*200-220, vata bazaltica 100mm, osb 10mm (parchetul si gresia se vor monta pe sapa semiumeda)
De asemenea sub placa se la parter se pune polistiren expandat de 100mm.

Cam asta e. E prea lung sa scriu toata anexa cu detalii. In principiu este inclus tot (si termopan cu 5 camere, pvc color, usi interioare + exterioare, scara, tencuiala decorativa la exterior + caramida aparenta pe 25% din suprafata exteriorului, instalatii termice, electrice, sanitare, etc).
Ce trebuie sa cumparam noi (dar avem manopera inclusa) sunt: gresia, faianta, parchetul, obiectele sanitare, centrala termica (si, evident, putul, hidroforul, o sa ne tragem si canalizare pe banii nostri, etc).
Casa are 199mp, intrarea 3.5 mp, o terasa din lemn de 22mp, si un balcon de aproape 11mp. Si dau 89.500 euro cu garantie si toate taxele incluse :)


Scump tare. Daca mai cautai gaseai oferte mai bune, calitativ si pret, chiar.

Oricum sa fie intr-un ceas bun. Sper sa foloseasca materiale de calitate, uscate bine, etc.

#932
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Ai aici link-ul:  http://forum.softped...p?showforum=381

#933
bebemic

bebemic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.05.2006

 X-plane, on 31st July 2009, 19:23, said:

Scump tare. Daca mai cautai gaseai oferte mai bune, calitativ si pret, chiar.

Oricum sa fie intr-un ceas bun. Sper sa foloseasca materiale de calitate, uscate bine, etc.


Eu am vreo 15 daca nu 20 de oferte de la difeite firme. Si la ceea ce vroiam eu, nu am gasit nimic mai ieftin de 450 -500 E/mp. De fapt daca stau bine sa ma gandesc, nici una nu mi-a facut oferta si cu vata bazaltica. Ca sa nu mai zic ca majoritatea incercau sa-mi construiasca mansarda de la 1.20 sau 1.50 inaltime.
Macar acum o s-o am d ela 1.70 :)
E usor sa zici ca e scump, dar crede-ma la tot ce primesc acum, nu se compara nici pe departe cu oferte celelalte (atentie, e si TVA-ul inclus in banii aia).

#934
menkaure

menkaure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 08.06.2009
@bebemic,
vezi ca X-plane are fo 12 pagini cu constructia unei case de lemn pe langa Buc.
Citeste ce scrie acolo .... Sunt FOAAARTE multe detalii care te intereseaza...

#935
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009

 menkaure, on 31st July 2009, 14:26, said:

@bebemic,
vezi ca X-plane are fo 12 pagini cu constructia unei case de lemn pe langa Buc.
Citeste ce scrie acolo .... Sunt FOAAARTE multe detalii care te intereseaza...

Pe care s-a cam pus praful,in ultimul timp....

#936
bebemic

bebemic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.05.2006

 menkaure, on 1st August 2009, 00:26, said:

@bebemic,
vezi ca X-plane are fo 12 pagini cu constructia unei case de lemn pe langa Buc.
Citeste ce scrie acolo .... Sunt FOAAARTE multe detalii care te intereseaza...

Da, o sa citesc dar mai mult cu rol informativ. Caci voi avea o persoana care va verifica activitatea muncitorilor, ma voi duce si eu pe santier, dar practic contractul este semnat. Acum nu-mi ramane decat sa verific respectarea clauzelor contractuale si a specificatiilor tehnice.
A, si am uitat sa spun ca in banii aia intra si proiectul de arhitectura si dosarele pentru avize.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate