Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior

Timpi asteptare in contract de tr...
 Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...
 Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...
 Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...
 

Gloxinii

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
Erwin30

Erwin30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 29.08.2007
Cum stati la capitolul "gloxinii"? Ale mele marea majoritate "dorm" insa am 3 inflorite si una imbobocita (puiuti).
http://erwin.sunphoto.ro/Gloxinii

Edited by Erwin30, 23 November 2007 - 14:02.


#2
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
frumoase gloxiniile tale Erwin... Sa te bucuri de ele!
Si ale mele dorm toate... ca le-am fortat pe unele sa doarma, ca sa fiu sigura ca vor inflori bogat si anul viitor. :)

#3
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
m-am uitat azi de curiozitate ca era cam rece pe balcon , la niste ghivece cu frunze de gloxinie .unele frunze erau putrezite si le-am tras din pamant si chiar vroiam sa golesc ghivecele insa am dat cu degetul prin pamant si am gasit bulb sanatos ,astfel ca m-am oprit din cautat .mi-a iesit dintr-o tija de floare o planta noua insa are aspect de liana si-i cam stravezie ,pe cand celelalte iesite din frunze cresc gen tufa ,mult mai viguroase .

#4
lizi2

lizi2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 07.11.2007
zilele trecute am observat ceva asemanator la doi bulbi de gloxinii
i-am pus in toamna in servetele si am uitat sa mai caut la ei ,am descoperit ca au lastarasi roz deschis
i-am plantat in ghivece , astept sa creasca

#5
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
vor creste lizi, daca i-ai acoperit bine cu pamant proaspat si mai ales daca tii ghivecele la lumina si caldura. :)

#6
lizi2

lizi2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 07.11.2007
gloxiniile mele sunt inca pricajite si tulpinita nu se coloreaza in verde desi sunt la lumina .le pot pune ingrasamant?

#7
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

 lizi2, on Jan 9 2008, 18:32, said:

gloxiniile mele sunt inca pricajite si tulpinita nu se coloreaza in verde desi sunt la lumina .le pot pune ingrasamant?

Nuuu! In nici-un caz nu se pune ingrasamant la o planta care nu are tulpina viguroasa... si mai ales nu se pune ingrasamant la o planta careia abia i-a fost schimbat substratul. In cazul tau, banuiesc ca ai pus gloxiniile in pamant proaspat, deci un nu hotarat ingrasamintelor in prima luna de cand ai pus gloxiniile in substrat. Dupa accea poti pune la fiecare 2 saptamani o doza slaba de ingrasamant. :)

#8
lizi2

lizi2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 07.11.2007
multumesc valentina,ma conformez,mai astept sa creasca,sunt inca roz la culoare,nu dau semne sa devina verzi, desi au lumina,
am cumparat vitaflora si ma gandeam sa le ajut putin

#9
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

 lizi2, on Jan 12 2008, 08:41, said:

multumesc valentina,ma conformez,mai astept sa creasca,sunt inca roz la culoare,nu dau semne sa devina verzi, desi au lumina,
am cumparat vitaflora si ma gandeam sa le ajut putin
Lasa-la in pace, vor creste si se vor colora in verde in ritmul lor. Nu incerca sa le fortezi acum cu ingrasamant, ca e prea devreme si risti sa le omori. Verdele este dat de clorofila... deci lumina multa. In aceasta perioada lumina nu este destul de puternica sa poata ajuta planta intr-un termen asa de scurt.... plus ca nici caldura nu e suficienta. E totusi iarna. Asa ca inarmeaza-te cu rabdare si nu le mai da atata atentie. Vor creste mai incet pana se face cu adevarat primavara :)

Edited by Valentina30, 12 January 2008 - 23:35.


#10
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Valentina are dreptate. Ele isi revin in ritmul lor. Am avut niste tulpinite uscate cateva luni bune si si-au revenit ele singure cand au avut chef. Este o plantuta foarte deosebita, inverzeste cand nu te astepti si poate deja iti pierdusesi speranta. Eu am inmultit-o, am in mai multe ghivece si face flori rosii. La un moment dat, cand inca nu cunosteam prea bine planta asta, pusesem o frunza intr-un pahar cu apa la prins radacina. Intre timp frunza se rupsese de la jumate, ma gandeam ca nu mai da nimic dar nu am aruncat-o. Din nervura centrala a frunzei, acolo unde era rupta de la jumatate, a dat un lastarel cu alte frunzulite mici, deci din centrul frunzei pac un lastar! Am fost foarte uimita ^_^ .

#11
Erwin30

Erwin30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 29.08.2007
Diorama, ce fel de gloxi ai? :) Niste poze?

#12
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Alb cu rosu. Nu am aparat deocamdata sa fac poze  :( dar cu prima ocazie o sa atasez cateva aici. De la o gloxinie am umplut balconul. Imi plac pentru ca se inmultesc prin toate caile posibile, chiar am ramas uimita la inceput.

#13
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 07.05.2007
gloxinia mea:

Attached Files



#14
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 14.03.2006
Cand trebuie sa "adoarma" gloxiniile? Octombrie-noiembrie? Si daca nu se intampla, cum sa fac sa le adorm eu, sa faca flori si la anul? Le tai frunzele pur si simplu? Am acum una care e plina de boboci si infloreste si alte cateva care sunt in diverse stadii incipiente, primite in urma schimburilor facute. Care este ciclul lor normal inflorire-adormire-revenire in primavara, ca perioada de timp? Si cum este mai bine sa fie tinute iarna, in pamant sau se pot scoate si tinuti bulbii undeva, ambalati? Am pierdut o gloxinie, din doua cate am avut anii anteriori, nu as vrea sa mi se mai intample, acum, ca am facut rost de mai multi lastarei   ;)

#15
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
De obicei toamna, cand temperaturile scad simtitor, gloxiniile incep sa intre in repaus... singure. Se uda mai putin, isi incetinesc cresterea, nu mai formeaza boboci si in final - dupa ce frunzele si tulpinile se usuca incet-incet, intra la somn.
In privinta pastrarii in repaus, peste iarna, parerile sunt impartite.
Unii prefera sa le tina in pamantul lor in ghivece. Doar ca plaseaza ghivecele la racoare (14-16 grade Celsius) si intuneric, intr-o atmosfera relativ uscata. Altii scot tuberculii din ghivece, ii curata de pamant si ii tin in pungi, in aceleasi conditii de intuneric, racoare si aer relativ uscat. Eu aplic a doua metoda si de obicei ii tin in pungi de hartie, cu talas maruntit.
Primavara, cand incepe sa se incalzeasca, tuberculii "se trezesc" singuri. Cei mai lenesi, care intarzie sa formeze muguri, pot si grabiti sa intre iarasi in vegetatie, prin plantarea in ghivece cu pamant proaspat si pozitionarea in locuri luminoase.
In functie de temperatura mediului inconjurator, un ciclu complet al gloxiniilor este urmatorul:
-intre martie si octombrie - perioada de vegetatie (cu crestere si inflorire);
-intre noiembrie si februarie - perioada de repausare (tuberculii intra "la somn").

Edited by Valentina30, 02 September 2008 - 14:16.


#16
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
mi-am luat si eu de la romstal , la reduse 2 gloxinii , cam 11 lei / una
au boboci pana la craciun

Attached Files


Edited by HADE 61, 13 September 2008 - 16:29.


#17
sini4910

sini4910

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 08.07.2007
Foarte frumoase!
Sa te bucure cu multe flori!

#18
cleopatra09

cleopatra09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.07.2008
Hade 61- este superba gloxinia ta, asa de mult place ochiului cand o privesc, da o stare de liniste, de plutire, de fericire, imi place asa de mult, am si eu gloxinii dar nu au vrut sa infloreasca anul asta poti sa imi dai un sfat?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate