Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...
 Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 

Plansa examen oftalmologic

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
jonny_cluj

jonny_cluj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 16.06.2006
Idea e in felul urmator nu ma intereseaza ca sa ma apuc de controale oftalmologice, ceea ce vrea e sa fac rost de asa ceva in scop pur decorativ (daca pot zice asa), nu e idea mea dar e atributia mea sa caut si sa gasesc :D.
Daca are careva dintre voi pe acasa un exemplar pe care-l poate scana si atasa pe forum ar fi super sau pe net daca dati cumva peste un exemplar as aprecia sa postati un link.
Daca nu m-am facut suficient de bine inteles ma refer la acele plase cu litere, cfire sau pt copii desene din ce in ce mai mici pe pagina.

#2
alygindahause

alygindahause

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.01.2007
Scrie pe google    eye test        si o sa gasesti ceva:D

#3
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

View Postjonny_cluj, on Nov 22 2007, 21:10, said:

Idea e in felul urmator nu ma intereseaza ca sa ma apuc de controale oftalmologice, ceea ce vrea e sa fac rost de asa ceva in scop pur decorativ (daca pot zice asa), nu e idea mea dar e atributia mea sa caut si sa gasesc :D.
Daca are careva dintre voi pe acasa un exemplar pe care-l poate scana si atasa pe forum ar fi super sau pe net daca dati cumva peste un exemplar as aprecia sa postati un link.
Daca nu m-am facut suficient de bine inteles ma refer la acele plase cu litere, cfire sau pt copii desene din ce in ce mai mici pe pagina.

Se numeste optotip ce cauti tu. Daca e in scop decorativ sper sa iti foloseasca, dar daca intentionezi sa il utilizezi pentru altceva sa stii ca in spitale sunt optotipi cu display electronic, care sunt f greu/imposibil de pacalit

#4
days

days

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 17.09.2007

View Postmaltese, on Nov 23 2007, 18:48, said:

Se numeste optotip ce cauti tu. Daca e in scop decorativ sper sa iti foloseasca, dar daca intentionezi sa il utilizezi pentru altceva sa stii ca in spitale sunt optotipi cu display electronic, care sunt f greu/imposibil de pacalit

Mergi la o clinica de oftalmologie (din cadrul unui spital) in afara programului de consultatii inarmat cu o camera foto dotata cu multi megapixeli (si o punga de cafea, iti recomand). Cu un pic de amabilitate din partea unui doctor sau a unei asistente vei putea poza imaginile proiectate de optotipul electronic sau chiar cele tip vechi. Fa o vizita apoi la un sediu de imprimari foto cu vreo 20 lei RON in buzunar si vei scoate (pe carton chiar!) in jur de 10 exemplare tip A3. In functie de calitatea pozelor facute si a tipului de imprimare ales vei putea intra in posesia unor optotipuri ( sau optotipe ?! ) poate mai bune calitativ decat originalele uzate de...timp. Mult succes!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate