Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Eroare incarcare formular
 merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...
 Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 

RCS intinde cablul peste clientii UPC

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Masterchief

Masterchief

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 08.11.2007
RCS&RDS a inceput sa intre cu pachete de servicii in zone din Bucuresti in care, pina acum, UPC Astral facea legea.

In ultima perioada, in Bucuresti au inceput sa apara anunturi, in scarile de bloc, indemnind locuitorii sa se aboneze la serviciile RCS&RDS: cablu tv, telefonie fixa (sau mobila, unde este cazul) si Internet. „Compania noastra are in proiect bransarea blocului acesta la reteaua noastra, retea cu semnal prin fibra optica. (...) Costul lucrarilor va fi suportat de societatea noastra integral, fara conditionarea trecerii obligatorii la firma noastra. Abonamentele se vor face optional si individual.“ Asa scrie in anunturile RCS lipite prin scarile blocurilor.

Nimic neobisnuit pina aici. Anunturile apar insa in scarile unde locuitorii sint deja abonati la serviciile UPC Astral, situatie aproape fara precedent pe piata romaneasca. In trecut, cind pe piata existau doar doua companii mari cu oferte de cablu tv, Astral si RDS, nu se intimpla aproape niciodata ca acestea doua sa se intilneasca in aceeasi zona, fapt care a stirnit nenumarate birfe legate de o presupusa intelegere intre cele doua, care si-ar fi impartit teritoriul. Clientii erau clar defavorizati intrucit nu aveau de ales si trebuiau sa mearga pe mina unicului furnizor aflat in zona respectiva, fiind nevoiti sa accepte orice conditii contractuale pentru a avea cablu tv. Astazi insa, o data cu dezvoltarea pietei, au inceput sa apara tot mai multe firme care ofera servicii similare, iar RCS&RDS a inceput sa intre si in zonele in care Astral a fost, ani intregi, „rege“. De ce acum?

„Noi am tot zis, cu diverse ocazii, ca sintem intr-un proces continuu de extindere a retelei, astfel incit sa ajungem la cit mai multi clienti cu serviciile noastre. Nu este nimic nou, este un pas firesc pentru noi“, declara Ovidiu Ghiman, director comercial in cadrul RCS&RDS. Acesta spune ca nu este adevarat ca cele doua companii nu s-au suprapus niciodata. „Exista zone, spre exemplu la Unirii, unde sintem suprapusi de multa vreme. Aceste lucruri nu sint insa importante“, a precizat Ghiman. Conform acestuia, nu exista oferte speciale pentru cei care „tradeaza“ furnizorul la care se afla pentru a trece la RCS&RDS. „Promovam, in general, pachetul 4play, unde este posibil, sau 3play, unde nu, in functie de stadiul retelei de telefonie mobila 3G. Pachetul nostru inseamna, la 45 de lei cu TVA inclusa, cablu tv, minimum 58 de programe, Internet FiberLink, cu 3MB Internet si 30MB in reteaua metronationala de 500.000 de utilizatori, plus telefonie fixa sau mobila unde se poate, cu 500 de minute pe fix sau mobil RDS si 50 de minute Romtelecom“, spune Ghiman.

Reprezentantii UPC au refuzat sa faca orice comentariu la intrebarile adresate de Cotidianul.
Antecedente de cartel si abuz
Acum „nu este nimic nou, este un pas firesc“ pentru furnizorii de servicii, insa in decembrie 2006, Consiliul Concurentei amenda RCS&RDS si UPC cu 7,5 milioane de euro in total pentru intelegere de tip cartel si abuz de pozitie dominanta. Consiliul a amendat atunci companiile UPC Romania, RCS&RDS, Astral Telecom (cumparata de UPC) si Cablevision of Romania (cumparata de Astral, acum UPC) cu sume care totalizau 25,9 milioane de lei (adica peste 7,5 milioane de euro).

Conform institutiei, in anul 2001, UPC Romania si Hi-Fi Quadral au incheiat o intelegere de tip cartel, avind ca obiect impartirea pietei serviciilor de cablu din municipiul Timisoara. Drept urmare, UPC a „incasat“ o amenda de 7,2 milioane de lei (peste 2,1 milioane de euro), iar RCS&RDS, in calitate de succesor de drept al Hi-Fi, o amenda de 807.275 de lei (peste 235.000 de euro). In urma investigatiilor, Consiliul Concurentei a descoperit si faptul ca Astral Telecom si Cablevision of Romania au savirsit, in Bucuresti, un abuz de pozitie dominanta. Institutia spune ca cele doua societati au impus tarife majorate in mod nejustificat de cresterea costurilor. Pentru acest caz, plenul Consiliului Concurentei a decis sanctionarea Cablevision of Romania cu 273.766 de lei (peste 79.000 de euro) si a companiei UPC, in calitate de succesor de drept al Astral, cu o amenda de 17,6 milioane de lei (peste 5,1 milioane de euro).

http://forum.softped...p..._post&f=284

#2
vasmir

vasmir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 29.01.2006
in Suceava unde UPC facea legea cu in jur de 80 % abonati , RCS & RDS a cablat tot orasul inca de acum cateva luni ! Inca nu au dat drumul la semnal, dar nu cred sa mai dureze mult . In zona mea am acum UPC , Blue Telecom si curand RCS RDS !!

#3
xndoe

xndoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,439
  • Înscris: 16.08.2003
Ehe, e concurenta mare.
Au picat aranjamentele!

#4
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003
Eu sunt la Astral. De 1-2 luni au cablat toata scara cei de la RDS (firele la usa). Intr-o seara vad toate canalele date peste cap la televizor. Internetul si telefonul (de la Astral) nu mergeau. Baietii de la RDS m-au pus pe cablul lor, fara acordul nimanui!
Eu chiar vreau sa trec la RDS. Daca televizorul nu prea ma deranjeaza, internetul inca il am la Astral, si am nevoie de el! Platesc inca abonament acolo! Nesimtiti...

#5
monique_all

monique_all

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 17.09.2007
E bine ca poti sa-ti alegi tu furnizorul de cablu, internet, telefon nu sa ti se impuna.

#6
frioan

frioan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 15.03.2003

View PostAfricanul, on Nov 22 2007, 13:34, said:

Eu sunt la Astral. De 1-2 luni au cablat toata scara cei de la RDS (firele la usa). Intr-o seara vad toate canalele date peste cap la televizor. Internetul si telefonul (de la Astral) nu mergeau. Baietii de la RDS m-au pus pe cablul lor, fara acordul nimanui!
Eu chiar vreau sa trec la RDS. Daca televizorul nu prea ma deranjeaza, internetul inca il am la Astral, si am nevoie de el! Platesc inca abonament acolo! Nesimtiti...

Poate au fost cumparati acei clienti din zona de catre RDS :D . si atunci nu mai ai ce sa comentezi ... sau poate te-au cablat din greseala abuziv (poate dua moka catvea luni ? :D ) .. du-te si intreaba la sediul upc, la RDS si zi-ne si noua :D

Edited by frioan, 22 November 2007 - 14:06.


#7
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006
HOORAYYYYYY!!!
Sa-n ceapa distractia! :band:
Multi, poate nu-mi inteleg fericirea... mai exact cei care nu au avut parte de UPC, Astral, etc. Dar pentru unul care stie ce pramatii sint upecistii, dati-mi voie sa sar, sa aplaud in picioare :clapping: . Vine erceesuuuuuuuu!!!
Baietilor de la RCS care-mi vor cabla blocul le promit beri, beri muuulte! :cheers:

#8
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 07.07.2006
Si io abia astept. Am vazut si in zona unde ma voi muta, care pina acu avea numai Astral, ca RDS a tras ceva cabluri. Io acu sunt client de-al lor, si speram sa apara si unde o sa ma mut, ca sa imi pastrez contul de net si nr de telefon.

#9
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
In afara de faptul ca au putine programe pe analogic (tv), banda e mica si scumpa (net) si telefonul mai face figuri (soacra-mae s-a trezit cu el taiat pe motiv de neplata cu toate ca era cu facturile la zi), toate astea la aprox. 180 lei, nu am de ce sa ma plang de UPC. Daca vine RDS si pe la mine, le dau flit de nu-mi baga ce am de la UPC (canale putine, internet slab, preturi mari).

#10
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006
Care stie zonele din Bucuresti in care RCS intentioneaza sa se extinda, sa le dea pe goarna aici. E o veste prea mare ca sa nu fie promovata la maxim :coolspeak: .
De asemenea, cu acordul lui Masterchief, ii propun moderatorului RZ sa mute topicul la categoria TELEVIZIUNE prin CABLU. Cred ca se incadreaza mai bine acolo si este mai usor gasit de nemultumitii clienti ai UPC.

#11
Masterchief

Masterchief

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 08.11.2007

View Postaljarreau, on Nov 22 2007, 16:55, said:

Care stie zonele din Bucuresti in care RCS intentioneaza sa se extinda, sa le dea pe goarna aici. E o veste prea mare ca sa nu fie promovata la maxim :coolspeak: .
De asemenea, cu acordul lui Masterchief, ii propun moderatorului RZ sa mute topicul la categoria TELEVIZIUNE prin CABLU. Cred ca se incadreaza mai bine acolo si este mai usor gasit de nemultumitii clienti ai UPC.

Sigur man, nici o problema.

#12
gabi-s

gabi-s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 20.01.2006

View Postaljarreau, on Nov 22 2007, 16:55, said:

Care stie zonele din Bucuresti in care RCS intentioneaza sa se extinda, sa le dea pe goarna aici. E o veste prea mare ca sa nu fie promovata la maxim :coolspeak: .
De asemenea, cu acordul lui Masterchief, ii propun moderatorului RZ sa mute topicul la categoria TELEVIZIUNE prin CABLU. Cred ca se incadreaza mai bine acolo si este mai usor gasit de nemultumitii clienti ai UPC.


In  SUCEAVA , din luna februarie 2007 , RDS-ul a mancat multi abonati de la UPC pe serviciile de INTERNET si Telefonie fixa !

Au undeva la peste 12000 de abonati la FiberLink sau RDS Tel , iar numarul este in crestere o data cu marirea retelei in toate cartierele ! Se modernizeaza la greu cu fibra optica , se planteaza stalpi de troleibus in zonele cu problema (stalpi firavi ) , se creeaza noi magistrale de fibra , iar de ceva saptamani s-a trecut la pozitionarea de cablu coaxial pe reteaua stelara din fiecare scara de bloc , pana la usa fiecarui abonat ! Investitii la greu in SUCEAVA , iar in 2008 , speram sa avem acces si la serviciile CaTv !
Sa vezi doliu local la nivelul UPC , dupa ce vor pierde **% din piata actuala de cablu UPC !
Cosmarul pentru UPC bate la usa !!!!!


#13
ultimo

ultimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 20.01.2007
OFF TOPIC
Si pe mine m-ar interesa sa tresc la RCS&RDS, dar nu cred ca o sa se poata, din cauza presedintelui de bloc, care acuma vrea sa taie si cablul celor de la UPC pe motiv ca firma de cablu nu-i plateste lui 200 euro pe luna, pentru faptul ca au cabluri in bloc.

ON TOPIC

Daca RCS&RDS, vor incepe cablarile in Bucuresti,  parerea mea este ca multi abonati UPC vor trece la ei. Mai mult ca pe mine m-ar interesa si HBO pentru abo de 29 ron pe luna... :rolleyes:  ar fi chiar super.

#14
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006

View Postultimo, on Nov 22 2007, 20:46, said:

OFF TOPIC
Si pe mine m-ar interesa sa tresc la RCS&RDS, dar nu cred ca o sa se poata, din cauza presedintelui de bloc, care acuma vrea sa taie si cablul celor de la UPC pe motiv ca firma de cablu nu-i plateste lui 200 euro pe luna, pentru faptul ca au cabluri in bloc.

ON TOPIC

Daca RCS&RDS, vor incepe cablarile in Bucuresti,  parerea mea este ca multi abonati UPC vor trece la ei. Mai mult ca pe mine m-ar interesa si HBO pentru abo de 29 ron pe luna... :rolleyes:  ar fi chiar super.

Unu la mina: Daca presedintele tau de bloc taie cablurile... n-ati pierdut nimic :P Decit povara de a cotiza la UPC :rolleyes:
Doi la mina: Nu ca vor trece multi abonati UPC la RCS... VOR TRECE TOTI! Probabil cu exceptia celor care au sarit la digital si cei care au contracte in vigoare 3play. Numai masochist sa fii sa dai pe pachetul baza analogic la UPC 35 RON, cind la RCS daca nu ma insel, toate pachetele cu HBO si Cinemax costa doar 36 de RON.  :cursing:

#15
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

View Postxndoe, on Nov 22 2007, 13:10, said:

Ehe, e concurenta mare.
Au picat aranjamentele!

Au fost aranjamente pentru că patronii celor două firme erau buni prieteni!
Dacă nu mă-nșel, locuiesc în același oraș, Oradea.

De aranjamente știu de mult timp de la o sursă din interiorul RCS. Mi-a spus că n-o să văd RCS în cartier decât dacă pică Astral-ul.
A avut dreptate!

Astral nu mai există iar înțelegerea nu mai trebuie respectată! Asta înseamnă "avantaj client"  :thumbup:

#16
ecotech

ecotech

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 05.03.2006
Stati relax. La mine in zona, cartierul Gheorgheni, Cluj, RDS a tras pat de cablu prin o multime de blocuri. Lucrare facuta de mantuiala, in dulcele stil autohton. Chiar credeti ca RDS e chiar mai bun decat UPC ? Amandoi fac frumos pana nu ai semnat contractul...dupa aia, drum bun :D

Vorbesc in cunostiinta de cauza, acum acasa am net de la 4 furnizori (UPC, RDS, Romtelenoize, FO Comm ), chiar pot face o comparatie. Cand merg, merg bine, cand apar probleme, te lovesti la fiecare de aceeasi nesimtire!

#17
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,081
  • Înscris: 29.04.2006
Discutia asta ar trebui mutata in aria CATV.

#18
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006

View PostZygoth, on Nov 23 2007, 10:12, said:

Discutia asta ar trebui mutata in aria CATV.

Asta am spus si eu mai sus... da' cred ca RZ n-a mai intrat de mult pe aria asta ;)

@all - Repet rugamintea mea... daca ati auzit de zone din Bucuresti in care RCS urmeaza sa se suprapuna cu upc-ul, spuneti fara frica :D Sa stim si noi, astia care asteptam ca piinea calda concurenta upcistilor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate