Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Bitrate si marime fisier video

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
robertino1

robertino1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 08.06.2003
Am si eu o problema de care s-au lovit toti cei care s-au apucat de facut filme in format Divx si nu numai. Calcularea bitrate-ului necesar ptr a obtine o anumita marime a fisierului obtinut.

Eu unul ma folosesc de KordianKnot ptr a obtine DivX-uri din DVD-uri. Acest soft calculeaza bitrate-ul necesar procesului de encodare video luand in considerare marimea fisierului audio si a unui posibil fisier cu subtitrare pe care le scade din marimea finala a filmului (700 sau 1400 MB). Din pacate insa, acel bitrate indicat de soft duce la obtinerea unui fiser de obicei mai mare decat marimea finala dorita. Am incercat si diferite Bitrate Calculators. Toate dadeau un alt bitrate.

Voi cum ati reusit sa rezolvati aceasta probleama?

#2
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
trebuie sa intelegi ce inseamna de fapt bitrate si cum se calculeaza el, nu sa te bazezi pe stie ce softuri (care nici pe alea nu le intelegi prea bine).

#3
TheMatrix

TheMatrix

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.11.2003
robertino1, ai folosit AutoGK ? Am vazut ca ai scris GordianKnot...dar AutoGordianKnot e diferit. Poate te-ai referit la acelasi soft....ideea este ca am folosit AutoGK de multe ori si de fiecare data m-a lasat cu gura cascata cand am vazut ca rezultatul final este EXACT cat i-am pus eu sa mi-l faca.
Am mai folosit cateva softuri automate de facut DivX din DVD dar cum ai zis si tu...rezultatul depasea cu mult marimea dorita de mine.

BTW eu folosesc numai XviD, de cand a aparut. Inainte de XviD foloseam DivX 3.11 Alpha....si nu am folosit niciodata DivX 5 sau 4 ca nu mi-a placut ce rezultate obtineam.

#4
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Folosesti B Frames (bidirectional encoding)? Asta e mama obtinerii exact, dar exact a marimii dorite, in GK. Eu folosesc numai DivX (5.1.1 putin, pentru ca-mi blocheaza Expert-ul, acum 5.0.5). Ii pun 2 CDs si obtin cifra aia 1.4........., care inseamna 1400X1024).

#5
robertino1

robertino1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 08.06.2003
@TheMatrix De principiu ma feresc de softuri care te invita sa apesi un buton si promit ...marea cu sarea. De aceea nu am avut nici macar curiozitatea sa instalez AutoGK. Acum insa, daca i-ai facut o astfel de prezentare s-ar putea sa-mi incalc principiul. Lucrezi cumva in Vanzari? :)

@Ageamiu Si eu folosesc exclusiv DivX dar varianta 5.0.3 cu Bidirectional Encoding bifat. Cu toate acestea, rezultatul este cel de care ma plang. Fisier final mai mare decat cel asteptat. La ce anume te referi cu "cifra aia"? :)

@GunX, pls fii si tu mai intelegator cu noi, astia mai mici. Am intalnit intr-adevar cu mult timp in urma undeva pe net o metoda de calculare "manuala" a bitrate-ului in functie de nr total de cadre, de bitrate-ul streamului audio, etc. Dar cum matematica nu a fost punctul meu forte am trecut cu vederea. Ma poti ajuta cu vreo sugestie, link ceva? Tu de ex cum calculezi bitrate-ul? Daca te uiti la primul post chiar asta era si intrebarea mea. Raspunsurile laconice nu-mi prea sunt de folos. ;) Iar in privinta intelegerii softurilor citeste ce i-am scris lui TheMatrix.

Multam.

#6
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
robertino formula de calcul a bitrate-ului nu cere decat sa ai primele 2 din cele 4 clase primare. in plus, este descrisa ca pentru idioti (cu diferentele  dintre biti si bytes scoase in evidenta) in ghidul de compresie DivX, pagina 32 : vezi la http://forum.softped...&threadid=24170

in rest, faptul ca CBR de fapt este o notiune pur teoretica si de fapt totul se face printr-o aproximare de tip VBR mediatica, este o alta chestiune (multi se plang ca pe anumite materiale video, bitrate-ul setat nu este respectat orice ar face, dar de aia s-a inventat compresia in n pasi sau chiar mai mult, utilitarul EKG)

si nu e vorba de rabdare, dar daca forumul acesta nu va evolua niciodata de la repetatele discutii si intrebari legate numai de notiunile de baza, va ramane in veci la nivelul "care codec e cel mai bun ?"

#7
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003

Quote

Originally posted by robertino1
@Ageamiu Si eu folosesc exclusiv DivX dar varianta 5.0.3 cu Bidirectional Encoding bifat. Cu toate acestea, rezultatul este cel de care ma plang. Fisier final mai mare decat cel asteptat. La ce anume te referi cu "cifra aia"? :)

Pe mine m-a fascinat totdeauna faptul ca intr-o stiinta atat de precisa, cum e IT, MB-ul poate avea ba 1024, ba 1000 KB. Era vorba de cifra de pe tab-ul ''Bitrate'' al GK care daca alegi 1400 MB, mai sus scrie 1433600 KB. Eu am aceasta cifra - exacta - in fisierul final. Asta daca am ales corect bits/pixel*frame, procentul acela peste 60% (sa zicem, merge si 51-80%, ca sa fim cinstiti).
Nu cu prea mult timp in urma, am citit un lung thread legat de obtinerea marimii ideale a avi-ului Aici Cauta-l rabdator, pentru ca se discuta la un nivel superior si lamuritor. Imi pare rau ca nu l-am gasit ca sa-ti dau link-ul exact! Poate ar fi momentul sa indraznesti 5.0.5, versiunea care mi-a dat cele mai multe satisfactii sau, de ce nu, 5.1.1... Poate spun o prostie, dar parca 5.0.3 si, mai ales, 5.0.4 au avut ceva bugs.

#8
robertino1

robertino1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 08.06.2003
@Ageamiu Ce sa-i faci daca se considera ca 1 byte e format din 8 biti. Asta o stiu de la GunX ;) Subscriu si eu la marimea valorii bits/pixel*frame. Poate fi si peste 60 da nu mai mult de 80%.

@GunX Ce ma "fascineaza" pe mine e urmatorul fapt: Daca "ezista" un singur algoritm de obtinere a nenorocitului de bitrate de ce obtii 5, 9, 20 de rezultate diferite folosind 5, 9, 20 de softuri care se presupune ca ar calcula acest bitrate ptr o marime EXACTA data? Vrei sa spui ca ar trebui sa encodez in 5 pasi, desi priceputii spun ca mai mult de trei nu are rost, ca sa obtin EXACT marimea dorita?

P.S. Stai linistit, daca e vb de matematica de cl a 2-a, nu ma sperii asa usor. Am invatat eu mai greu tablele adunarii, scaderii, inmultirii si impartirii da' inca le tin minte. ;)

#9
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Acuma octetul e pentru toata lumea format din 8... instrumente, dar se gaseste cate un program care considera 1 MB = 1.000 KB?!
Ma gandeam: ce-ar fi sa te enervezi si sa faci o proba cu 5.2. Cine stie ce compatibilitate gasesti cu sistemul tau sau ce algoritm are de bitrate calculator si te scoate din nevoie.

#10
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
robertino1 ti-am spus si mai sus dar nu ai citi atent : CBR (constant bit rate) la compresia video este un mit, care exista numai pentru mintile tinere care nu pot intelege fenomenele de estimare VBR sau alternativa acestora : medierea facuta la primul pas, proces prin care bitrate-ul este respectat mult mai bine la urmatorii n-1 pasi.

si tot indomeniul compresiei video, intodeanua 5-10-20 de softuri vor putea produce rezultate diferite sau aiurea, la fel ca si acelasi soft folosit de 5-10-20 de useri diferiti

#11
robertino1

robertino1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 08.06.2003
Tu folosesti DivX 2.0 sau ai folosit? Parca erai partizanul lui 5.0.5 :)

#12
robertino1

robertino1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 08.06.2003
GunX am citit in ghidul video de la DivX "cestiunea" cu CBR care de fapt este un VBR si am priceput-o. Intr-un fel era logic ca nu prea poate sa fie un bitrate constant la codarea in mai multi pasi.

cu toate diferentele de softuri sunt destui cei care afirma ca de mai multe ori obtin EXACT marimea dorita. Sunt chiar atat de norocosi?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate