Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...
 Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...
 Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn
 

Restart Aparat

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
asa ... se da configuratia

300d cu card de 4gb , totul bun si frumos . dupa ce am ajuns la 651 de cadre ( ~1,4gb ocupati pe card ) la urmatoarele cadre se chinuie mult sa scrie pe card si se restarteaza aparatul .

problema de aparat ? nu stie sa scrie atatea fisiere pe un card ? sau nu poate sa scrie atatea foldere ? sau problema la card ?

astept pareri si indicatii

#2
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Ne-ar trebui umpic mai multe detalii , ce tip de card folosesti? cardul a fost formatat cu aparatul sau cu alt dispozitiv(alt aparat sau cu calculatorul) ?
Daca ai possibilitate sa imprumuti un card sa verifici ar fi mai usor. Mai ar fi o cauza si anume murdarie pe contactele cardului ( nu in sensul de mizerie , ci grasimi de la amprentele digitale) care se poate remedia prin curatare cu alcool izopropilic si evitarea atingerii acestora cu degetele . Daca sunt murdare contactele din aparat se pot curata tot cu alcool pus pe o hirtie care vine in contact cu cardul - se introduce si se extrage de 2-3 ori fara acumulator montat pe aparat , se lasa 5-10 min pt uscare.

#3
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
CF-ul nu are cum sa se murdareasca pe contacte. si oricum nu mai mergea de prima oara daca era asa.

Edited by ralcr, 17 November 2007 - 18:39.


#4
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
La CF intradevar, ai dreptate , pe contacte nu are cum , dar intra in gaurele . Am intilnit asa ceva la Canon A300 (p&s).
Dar nu cred ca e mizeria acolo problema , am intrebat colegii care se ocupa cu dslr si spun ca probabilitatea cea mai mare o reprezinta o defectiune a cardului. De verificat se poate f simplu , dar i-ti trebuie 2 aparate care e putin mai greu acasa. Sa-l formateze din nou cu aparatul si sa faca un test.

#5
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
adica . dupa ce scrie mai mult de 7 - 8 foldere cu poze ( fiindca 300d nu stie decat de cate 100 de poze / folder ) mi se restarteaza aparatul cand incearca sa scrie o poza .  incearca sa o scrie , se restarteaza si apoi imi da corupt data la ultima poza .

card -> http://f64.ro/det.ph...id=133&pid=3309

nu se pune problema de murdarie pe contacte .

am incercat si sa umplu cardu . am copiat inca 1.4gb pe el ... am sters ultimu folder cu poze pe care-l crease aparatul . si la fel ... la un moment dat mi se restarteaza cand incearca sa scrie o poza

#6
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Ar mai fi o chestie , ma gindesc eu , CF ultra II este suportat cu succes de fimware-ul aparatului ? pt ca este un tip de card mai nou iar aparatul este din August 2003 . Sa nu fie ca la canon A630 la care scrie ca suporta SDHC dar in realitate suporta doar pina la 4 G , si asta cu unele erori...( ok , stiu este alta clasa de aparat , dar ca idee).

#7
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
o sa incerc cu cardu unui prieten . daca nu . asta e ... inseamna ca nu stie aparatu sa scrie atatea fisiere pe un card . imho

o sa-mi iau carduri de cate 1gb , maxim de cate 2 :))

mai astept pareri

#8
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Nu stiu de ce folosesti card de 4GB... Maxim 1GB ca sa nu pui ouale in aceasi sacosa.
Nu uita ca peste 2GB cardul CF nu mai merge formatat in mod FAT si nu stiu daca camera ta stie sa treaca automat la FAT32 pentru a trece de bariera 2GB (ca de suportat, suporta FAT32).
Este posibil ca sa fie defect si cardul, poti face proba prin copierea pe el (in PC/card reader) a unui volum de date comparabil.

#9
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
faci jpg-uri sau cum ti-au incaput asa multe poze?

uite ce-am gasit pe un site : The Rebel takes CompactFlash cards, including Type II Microdrives. It also is FAT 32 enabled which means that it can take newer cards that store more than 2 Gigabytes. With 6 GB cards coming in 2004, and the price of high capacity cards continuing to drop, this is a worthwhile feature.

#10
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005

 SuperDuper, on Nov 18 2007, 07:16, said:

Nu stiu de ce folosesti card de 4GB... Maxim 1GB ca sa nu pui ouale in aceasi sacosa.
Nu uita ca peste 2GB cardul CF nu mai merge formatat in mod FAT si nu stiu daca camera ta stie sa treaca automat la FAT32 pentru a trece de bariera 2GB (ca de suportat, suporta FAT32).
Este posibil ca sa fie defect si cardul, poti face proba prin copierea pe el (in PC/card reader) a unui volum de date comparabil.

Posibil asta sa fie problema?!!! O sa incerc sa-l formatez din card reader in mod fat32 si apoi sa vad daca mai face aceeasi figura ( asta daca am inteles bine la ce te refereai ) ;

Cardul l-am testat . L-am incarcat complet cu poze , copiate de pe calculator .

edit: am formatat si din card reader . am copiat foldere cu poze , cum le face aparatul . 823CANON .. pana la 1.3Gb .. apoi am facut cateva poze . si la fel , cand incerca sa le scrie mi s-a restartat .

ps: carduri de maxim 1gb clar :) altfel nu-mi dau seama

Edited by dreadboy, 18 November 2007 - 13:51.


#11
clasic35

clasic35

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.01.2007
acelasi card am avut si eu prima data pe 300d dar fara sa am probleme de genul.....bine ar fi sa aiba cardul ceva!

#12
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
o sa fac un test si cu cardul identic al unui prieten . si sa fac teste si cu al meu pe aparatul lui ( un 400d )

ps: mersi de info

Edited by dreadboy, 20 November 2007 - 19:09.


#13
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
problem solved .

in caz ca i se mai intampla si altei persoane;

300d formateaza in fat32, dar cu 4K cluster size ; dupa ce am formatat cu in fat32, cu cluster size setat la 32K s-a imbunatatit si viteza de scriere pe card si am trecut de cei 1.4gb unde incepea sa traga greu si se reseta ; din moment ce am tras 2.3gb de raw-uri la iso3200, trase cu burst, nu cred sa mai faca figuri la a scrie un amarat de jpeg :)

toate cele bune .

Edited by dreadboy, 04 December 2007 - 01:38.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate