Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Orange Wirefree broadband - Internet pentru acasa

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
holmes

holmes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 21.04.2004
La orange oferta de internet broadband destul de misto.Pacat ca e disponibila doar in cateva cartiere din bucuresti.

http://www.orange.ro...ftpedia-ro.html

Oricum mie si la pretz mi se pare ok,avand in vedere ca si garanteaza un minim de banda.Sunt curios cum merge...

#2
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003
Este OK ca pret si ca oferta insa sunt curios in cat timp or sa se extinda in restul tarii. Cred ca Zapp o sa le-o ia totusi inainte. Ma gandesc ca preturile de la Orange vor fi un "stimulent" pentru cei de la Zapp ca sa vina si ei cu o oferta cel putin la fel de buna pentru anuntata conexiune de pana la 2,4 Mbps. Nu mai vorbesc de cablisti care cred ca vor avea viatza din ce in ce mai grea... traiasca concurentza!!!  :yeah baby

#3
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002
errr... 120USD pt. 128-512kbps? mi se pare jenant de ieftin...

#4
inginerum

inginerum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 18.06.2003
care 120 ? . poate " Clientii Orange care detin un abonament de voce mobilã primesc 10% discount din valoarea abonamentului softpedia™ Broadband si a optiunilor de servicii alese."
ca sa ii citez pe ei

#5
salsaGalaxy

salsaGalaxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 14.05.2004
si mie imi suna bine ...iii astept in Drumul TabereI

#6
stilnox

stilnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 26.02.2004
Cand mai vin astia de la Zapp cu super-conexiunea lor de 2,4Megabiti-pe-milisecunda? Poimarti e un deadline rezonabil sau sarbatoarea nationala Sfantul Asteapta?

#7
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003

Quote

Originally posted by stilnox
Cand mai vin astia de la Zapp cu super-conexiunea lor de 2,4Megabiti-pe-milisecunda? Poimarti e un deadline rezonabil sau sarbatoarea nationala Sfantul Asteapta?

ti-am simtit lipsa stealnox
Zapp o sa vina curand, pre acurand pt unii ..
legat de oferta asta, suna mai bine deecat un ab prin cablu pt cine e tantat de browsing la o calitate buna. Dar ce te faci cu
cei DC++ adiccted?

#8
bogro

bogro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 28.04.2004
Ha ha!! DC++? Eu unul m-am saturat de vazut filme pe monitor si prefer sa dau 100 de mii sa ma duc la cinema.

Preturile sunt interesante.

#9
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003

Quote

Originally posted by bogro
Ha ha!! DC++? Eu unul m-am saturat de vazut filme pe monitor si prefer sa dau 100 de mii sa ma duc la cinema.

Preturile sunt interesante.

unii nu s-au saturat.
eu prefer sa platesc fibra optica la comun cu altii si sa am o viteza acatarii la browsing.
astept totusi cu interes sa se mareasca aria de acoperirea.

#10
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
ii chiar foarte ieftin...daca ar avea acoperire in mai multe orase ar cam rupe zapp-ul cu faza asta...

#11
Corbul2004

Corbul2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 19.01.2004
Orange a lansat în premieră în România un serviciu de acces la Internetul de mare viteză fără fir (prin unde radio) destinat utilizatorilor casnici și firmelor mici, disponibil deocamdată doar în zona rezidențială din Băneasa.
Botezat softpedia Broadband, noul serviciu are la bază tehnologia Wireless IP (WIP), care operează în frecvența de 3,5 GHz și oferă viteze de conectare la Internet de până la 512 kbps. Pentru accesarea acestui serviciu, utilizatorii au nevoie doar de calculator (laptop sau de birou) și de un modem radio furnizat gratuit de Orange. Costul unui abonament depinde doar de viteza de acces la Internet solicitată de utilizator, iar serviciul este disponibil numai în zona de acoperire specială.
Serviciul softpedia Broadband depinde de antenele de emisie instalate de operatorul de telefonie mobilă, care oferă o acoperire pe o rază de aproape 2 kilometri. Semnalul ajunge și la distanșe mai mari, testele arătând că se poate accesa Internetul de mare viteză la o distanță de aproximativ 3,5 kilometri de antentă. Deocamdană, prima antenă de acest tip a fost instalată în Băneasa, acoperind zona rezidențială Băneasa Pipera Iancu Nicolae. Urmează să extindem zonele de acoperire atât în București, cât și în alte orașe mari , au precizat oficialii operatorului de telefonie mobilă. Am vizat în special utilizatorii din segmentul privat, care în prezent nu au o altă acoperire din partea furnizorilor de servicii Internet , a spus Bernard Moscheni, CEO al Orange.
Abonamentele includ trafic nelimitat pe Internet și asigură chiar și la orele de maximă utilizare o lărgime de bandă de minimum 32kbps pentru fiecare posesor de modem. De asemenea, este inclus un cont de e-mail de 20 MB și un spațiu pentru site-ul de Internet de 20 MB. Pentru viteză de 128 kbps, utilizatorul va plăti 40 de dolari pe lună, iar dacă vrea viteză de 256 kbps prețul urcă la 70 de dolari. Cei care doresc cu adevărat broadband , 512 kbps, prețul este de 120 de dolari pe lună. În plus, abonații Orange primesc o reducere de 10% la oricare dintre aceste abonamente. Contractul se desfășoară pe minimum 12 luni, iar plata pentru primele două luni de utilizare se face în avans.
Persoanele fizice primesc o adresă de e-mail de tipul [email protected] și un site cu adresa www.nume.oprangenet.ro. Pentru companiile interesate există adresa [email protected] și site www.companie.ornet.ro. Modemul radio nu este cu mult mai mare decât un pachet de Kent lung, ceea ce asigură mobilitatea în interiorul casei sau al biroului, iar utilizatorii de laptop pot ieși la o ședință fulger în parcul de peste drum.
Responsabilii Orange au declarat că serviciul softpedia Broadband nu concurează cu EDGE și nici cu tehnoogia de comunicații mobile de generația a treia (3G), fiind doar complementar acestora. De asemenea operatorul de telefonie mobilă a confirmat faptul că a depășit cifra de 4 milioane de utilizatori și a anunțat că rezultatele financiare ale companiei vor fi făcute publice pe 27 iulie.
[email protected]

#12
BMW Driver

BMW Driver

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 09.12.2002
Stie cineva cand va fi disponibil  in toata tara (sau in orase mai mari)?

#13
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Extrem de tentant ala de 512 -> 120 USD :D

Ma bate gandul sa renunt la "serviciile" Astral ...

Problema e daca AI garantata banda aia, daca ai trafic NELIMITAT pe bune si daca CHIAR MERGE fara sa cada din 10 in 10 min.

A testat cineva? Stie cineva mai multe?

PS: trebuie sa fiu neaparat abonat Orange?

#14
holmes

holmes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 21.04.2004
nu are legatura solutia zapp cu softpedia broadband....solutia zapp are concurenta HSCSD sau GPRS ori EDGE,fata de care e superior din toate pc de vedere.

#15
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003

Quote

Originally posted by Beavix
Nu mai vorbesc de cablisti care cred ca vor avea viatza din ce in ce mai grea... traiasca concurentza!!!   :yeah baby

Mai ales la noi, in Brasov, unde exista doar RDS... cu net prin cablu obisnuit si tarife nepermis de mari (ab.50$+5$modem/luna-2GB/ si garantare (download) doar de 8kbps.
Pai e mai rentabil la Orange (cand o fi si la noi) cu 36$/luna si minim garantat (download) 32kbps!

#16
craiuVerde

craiuVerde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 07.08.2003

Quote

Originally posted by Cătălin

[...]

PS: trebuie sa fiu neaparat abonat Orange?


nu se specifica nicaieri asta. si afirmatia "În plus, abonații Orange primesc o reducere de 10% la oricare dintre aceste abonamente." nu si-ar mai fi avut rostul daca serviciul era disponibil doar abonatilor, nu?

#17
raduzl74

raduzl74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 14.09.2003
zapp 2,4 mb. teste ok in buc. echipamentele finale in august in buc, restul tarii in septembrie. lansarea se pare la 1 week dupa EDGE de la orange. oricum are cam 800 kbps in download constant. asa ca..... se zicea ceva de 40-70 usd/luna nelimitat.

#18
inginerum

inginerum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 18.06.2003
ar fi fain daca ar exista abonamente de genul night , dupa ora 19 si in weekend , pentru ca sunt f,f multi care nu utilizeaza netul de acasa in intervalul 08-17 si de ce sa platim , daca nu folosim.
la cablisti (rds si astral) exista asemenea abonamente

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate