Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Navigatie GPS, fara aplicatii suplimentare

- - - - -
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#19
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

View Postadris1919, on Nov 27 2007, 10:32, said:

Nu e mare diferenta, dar in austria e 173 euro. Fata de 300 la noi.
Cred ca ai gresit putin calculul:
C510 - 400
Nuvi 250 - 1075
Diferenta 675, adica aprox 186 EUR

#20
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,593
  • Înscris: 01.08.2005

View Postadris1919, on Nov 27 2007, 10:32, said:

Nu e mare diferenta, dar in austria e 173 euro. Fata de 300 la noi.
Ce inseamna "pt scopuri profesionale"? Cat despre asezarea in masina, cand sunt singur in dreapta, cand e cineva in dreapta, in bratele lui, si-i dau gradul de "copilot", sa se simta "important" ;)
Bun, o sa-l iei la acest pret dar te-ai gindit cit o sa te coste sa bagi hartile ? In afara reclama suna intr-adevar asa "cu Europa preinstalata" dar putini stiu ca asat inseamna ca ai tara respectiva detaliata iar restul Europei este numai ca drumuri principale, asa ca..... oferta lui Nicu este foarte buna, tu decizi.

#21
adris1919

adris1919

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 10.10.2006

View Postsubarufan, on Nov 27 2007, 10:53, said:

Cred ca ai gresit putin calculul:
C510 - 400
Nuvi 250 - 1075
Diferenta 675, adica aprox 186 EUR
Cred ca n-am gresit la calcule, ci nu m-am exprimat suficient de clar: Nuvi 250 la noi 1075 lei (cca 295-300Euro), in austria 173 euro cel mai ieftin, 256 cel mai scump (pe idealo.at, un fel de price.ro)
Intr-adevar, nu e cazul de solutie profesionala in cazul meu. Dar de ce nu e viabila solutia cu laptop in dreapta? Te referi la faptul ca nu e in campul vizual? Sau la faptul ca e prea mare si e nevoie de un sistem special de fixare?
Diferenta dintre 250 si 660 este ca primul n-are receptor de trafic, n-are bluetooth si nici mp3 player, nu denumeste strazi in prompterul vocal. Ca diferenta de pret vorbim de putin peste 200 euro. Ma intreb daca merita diferenta in plus 660-ul. Pareri?

#22
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

View Postadris1919, on Nov 27 2007, 11:59, said:

Cred ca n-am gresit la calcule, ci nu m-am exprimat suficient de clar: Nuvi 250 la noi 1075 lei (cca 295-300Euro), in austria 173 euro cel mai ieftin, 256 cel mai scump (pe idealo.at, un fel de price.ro)
Si poate nici eu nu am inteles bine la ce te referi. Diferenta poate proveni (de fapt sunt aproape sigur ca asa este) ca la noi platesti o anumita suma de bani pentru Harta Romaniei. Nu este cazul pentru Austria intrucat ea apare in City Navigator Europe NT, probabil suficient de bine sau chair excelent detaliata. Romania in schimb, in CNENT este o gluma. Daca nu ai si Harta Romaniei pe Garminul pe care te vei decide degeaba il iei pentru Romania - mai bine il cumperi din Austria si te decizi mai tarziu daca il vei folosi sau nu in Romania.

View Postadris1919, on Nov 27 2007, 11:59, said:

Intr-adevar, nu e cazul de solutie profesionala in cazul meu. Dar de ce nu e viabila solutia cu laptop in dreapta? Te referi la faptul ca nu e in campul vizual? Sau la faptul ca e prea mare si e nevoie de un sistem special de fixare?
Gandeste-te la un traseu de pe o strada importanta din care trebuie sa virezi pe o straduta mica. Si poate sunt 2-3 in cateva sute de metri. GPS-ul iti va spune sa virezi dreapta dupa xx metri dar e greu sa-i apreciaezi. Iar daca mai ai si trafic in spatele tau si astepti sa-ti zica vocea sa 'virezi acum' este foarte posibil sa pierzi intrarea corecta. Deci trebuie sa-ti arunci un ochi pe ecranul GPS-ului. Si atunci exista posibilitatea destul de mare de a nu mai urmari traficul din jurul tau. La asta m-am referit.

View Postadris1919, on Nov 27 2007, 11:59, said:

Diferenta dintre 250 si 660 este ca primul n-are receptor de trafic, n-are bluetooth si nici mp3 player, nu denumeste strazi in prompterul vocal. Ca diferenta de pret vorbim de putin peste 200 euro. Ma intreb daca merita diferenta in plus 660-ul. Pareri?
Nu ma pot pronunta daca diferenta este justificata sau nu de functiile suplimentare. Daca le folosesti in mod uzual probabil ca vei ajunge sa plaetsti pentru ele

#23
nicuabc

nicuabc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 28.02.2007
In sfarsit un topic unde se discuta cu adevarat chestiuni legate de gps (ma refer la garmin-uri) si unde omul vrea sa se dumireasca ce si cum.

Daca vrei sa navighezi pur si simplu orice model e bun, pana si StreetPilot i3 m-a satisfacut deplin. Referitor la TMC (trafic receiver) din pacate nu are acoperire daca nu platesti abonamentul. Numai in sudul Germaniei am avut informatii de trafic gratuite dar este posibil totodata sa ai informatii de trafic numai daca este cazul (accidente, cozi).

@adris1919 , daca tu consideri ca te descurci cu laptop-ul in masina nu mai sta pe ganduri si ia GPS18 USB Deluxe, e un pachet ce contine harta Europei si are un pret imbatabil, nu face greseala sa iei GPS10 Bluetooth.

Daca te hotarasti la un gps "normal" ia C510 Deluxe sau Nuvi 250.

#24
adris1919

adris1919

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 10.10.2006

View Postsubarufan, on Nov 27 2007, 12:16, said:

Si poate nici eu nu am inteles bine la ce te referi. Diferenta poate proveni (de fapt sunt aproape sigur ca asa este) ca la noi platesti o anumita suma de bani pentru Harta Romaniei. Nu este cazul pentru Austria intrucat ea apare in City Navigator Europe NT, probabil suficient de bine sau chair excelent detaliata. Romania in schimb, in CNENT este o gluma. Daca nu ai si Harta Romaniei pe Garminul pe care te vei decide degeaba il iei pentru Romania - mai bine il cumperi din Austria si te decizi mai tarziu daca il vei folosi sau nu in Romania.

Gandeste-te la un traseu de pe o strada importanta din care trebuie sa virezi pe o straduta mica. Si poate sunt 2-3 in cateva sute de metri. GPS-ul iti va spune sa virezi dreapta dupa xx metri dar e greu sa-i apreciaezi. Iar daca mai ai si trafic in spatele tau si astepti sa-ti zica vocea sa 'virezi acum' este foarte posibil sa pierzi intrarea corecta. Deci trebuie sa-ti arunci un ochi pe ecranul GPS-ului. Si atunci exista posibilitatea destul de mare de a nu mai urmari traficul din jurul tau. La asta m-am referit.

Nu ma pot pronunta daca diferenta este justificata sau nu de functiile suplimentare. Daca le folosesti in mod uzual probabil ca vei ajunge sa plaetsti pentru ele
Omule, RESPECT! :coolspeak:
Mi-ai oferit o noua perspectiva. Multumesc tare mult!  :kisstogether:
Nefiind utilizator (inca), nu stiu exact ce sa caut, la ce sa ma astept, cu ce probleme m-as putea confrunta in trafic, si de asemeni, la ce as putea folosi functiile adiacente ale unui asemenea device. Noroc cu forumrile si lumea buna care le "populeaza"!
Cu stima, Adi!

#25
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

View Postnicuabc, on Nov 27 2007, 12:59, said:

@adris1919 , daca tu consideri ca te descurci cu laptop-ul in masina nu mai sta pe ganduri si ia GPS18 USB Deluxe, e un pachet ce contine harta Europei si are un pret imbatabil, nu face greseala sa iei GPS10 Bluetooth.
Stai ca acum m-ai bagat pe mine in ceata...
De ce ar fi mai bun GPS18 pe USB decat GPS10 pe Bluetooth sau Garmin Mobile 10 tot pe bluetooth.
Toate se pot conecta fara nici o problema atat la un PC cat si la un laptop, fie prin USB, fie prin Bluetooth. Au 12 canale toate, calitatea este excelenta pentru toate. Sincer, nu inteleg de ce recomanzi sa NU achizitioneze solutia prin Bluetooth. Doar pentru ca GPS18 se conecteaza prin cablu si poate parea mai stabila?
Personal, daca vrea navigatie pe laptop eu i-as recomanda Garmin Mobile 10 - solutie pe care o folosesc si eu - este cea mai versatila, se poate folosi atat pe un smartphone (cu soft Garmin Mobile XT) cat si pe laptop (cu NRoute).
P.S. Ultimele explicatii sunt ptr @adris1919 nu pentru tine care sunt convins ca le cunosti chiar mai bine decat mine - am avut profesori buni in domeniul asta cand am inceput sa invat, printre care si pe tine, asa ca RESPECT!.  :OK: In problema din acest post astept lamuriri.

#26
nicuabc

nicuabc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 28.02.2007
Am folosit gps 10 si nu am fost multumit de el, de fiecare data trebuie sa stai sa il conectezi si dureaza un pic, trebuie mereu sa il incarci sau sa il alimentezi la bricheta iar daca il "legi" la laptop iti trebuie practic o bricheta dubla, in afara de asta este bine cunoscut  ca solutiile wire comunica mai bine decat wireless.
In afara de asta GPS18 USB cand il bagi in USB il vede "instant".

Poate sunt subiectiv.

Edited by nicuabc, 27 November 2007 - 13:52.


#27
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

View Postnicuabc, on Nov 27 2007, 13:51, said:

Am folosit gps 10 si nu am fost multumit de el, de fiecare data trebuie sa stai sa il conectezi si dureaza un pic, trebuie mereu sa il incarci sau sa il alimentezi la bricheta iar daca il "legi" la laptop iti trebuie practic o bricheta dubla, in afara de asta este bine cunoscut  ca solutiile wire comunica mai bine decat wireless.
In afara de asta GPS18 USB cand il bagi in USB il vede "instant".

Poate sunt subiectiv.
GPS10 - nu comentez prea mult ca nu l-am folosit. Are insa intr-adevar autonomie de doar 12 ore. Avantaj - este WaterProof. Vine cu City Select Europe (versiunea anterioara City Navigator Europe NT) si NRoute.
Garmin Mobile 10 - il folosesc. Autonomie 22 ore (arhisuficient), nu este WaterProof, mai ieftin decat GPS10. Vine cu City Navigator Europe NT si NRoute. Nu pricep de ce este mai ieftin decat GPS10. Poate din cauza ca nu este WaterProof.

Achizitia de sateliti - este discutabila. Nu am avut nicodata probleme de acest gen cu Garmin Mobile 10. Este efectiv vorba de secunde pana la zeci de secunde - sub 1 min la rece desi nu am cronometrat niciodata.

GPS18 pe USB il vede 'instant' in sensul ca il vede ca si device. probabil ca la asta te referi. Achizitia satelitilor nu depinde de USB sau Bluetooth. La mine 'sincronizarea' intre Garmin Mobile 10 si telefon pe bluetooth se face intr-un timp tot de ordinul secundelor. Probabil ca pe un laptop se face chiar mai repede.

In concluzie, cred ca este pur si simplu chestie de gusturi, buget si modul in care intentionezi sa folosesti GPS-ul. Beleaua este ca te prinde repede si cu cat il folosesti mai mult cu atat constati ca ti-ar mai place si alte functii/dotari.

#28
nicuabc

nicuabc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 28.02.2007
Cand m-am referit la conectare nu m-am referit la conectarea cu satelitii. Odata cu hartile se instaleaza si drivere-le si atunci iti vede GPS18-le si in nRoute imediat.

Cum spuneai, probabil e o chestie de "gust", receptie buna a satelitilor au amandoua modele, ideea e ca eu cateodata am avut probleme la conectare pe bluetooth a gps-ului cu telefonul/laptop (am probat pe amandoua) si din acest motiv recomand GPS18 care este si waterproof, acesta are un singur dezavantaj - firele.

Edited by nicuabc, 27 November 2007 - 17:58.


#29
adris1919

adris1919

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 10.10.2006

View Postnicuabc, on Nov 27 2007, 13:51, said:

este bine cunoscut  ca solutiile wire comunica mai bine decat wireless.
Perfect adevarat. In plus, solutia wireless te si umple de radiatii suplimentare nenecesare. Si asa suntem inconjurati si parabombardati cu tot felul de radiatii pe toate frecventele posibile. Se pare ca acestea sunt responsabile in mare parte cu stresul negativ la care sunt supuse bietele noastre organisme.

View Postsubarufan, on Nov 27 2007, 14:22, said:

In concluzie, cred ca este pur si simplu chestie de gusturi, buget si modul in care intentionezi sa folosesti GPS-ul. Beleaua este ca te prinde repede si cu cat il folosesti mai mult cu atat constati ca ti-ar mai place si alte functii/dotari.
O concluzie excelenta. Si eu sunt de aceeasi parere, tocmai de aceea nu m-am aruncat ca innecatu' in primul shop de profil.

Insa acum sunt putin bulversat. Intai mi-ai zis ca nu prea e ergonomic si "safe" sa folosesc solutia pe laptop, apoi zici ca tu pe asta o folosesti si e "cea mai versatila". Si eu cu cine votez?

#30
nicuabc

nicuabc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 28.02.2007

View Postadris1919, on Nov 28 2007, 16:31, said:

Perfect adevarat. In plus, solutia wireless te si umple de radiatii suplimentare nenecesare. Si asa suntem inconjurati si parabombardati cu tot felul de radiatii pe toate frecventele posibile. Se pare ca acestea sunt responsabile in mare parte cu stresul negativ la care sunt supuse bietele noastre organisme.


O concluzie excelenta. Si eu sunt de aceeasi parere, tocmai de aceea nu m-am aruncat ca innecatu' in primul shop de profil.

Insa acum sunt putin bulversat. Intai mi-ai zis ca nu prea e ergonomic si "safe" sa folosesc solutia pe laptop, apoi zici ca tu pe asta o folosesti si e "cea mai versatila". Si eu cu cine votez?


Ca sa nu mai lungim "vorba" eu iti recomand sa iei un Nuvi 250 cu Europa si Romania si o sa fii multumit. Are tot ce ii trebuie ca sa poti naviga oriunde in Europa.
E slim, are touchscreen, europa full...

Pentru a il cumpara da-i cautare pe net la produsul respectiv si vei avea de unde sa alegi.

Edited by nicuabc, 28 November 2007 - 18:06.


#31
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

View Postadris1919, on Nov 28 2007, 16:31, said:

Insa acum sunt putin bulversat. Intai mi-ai zis ca nu prea e ergonomic si "safe" sa folosesc solutia pe laptop, apoi zici ca tu pe asta o folosesti si e "cea mai versatila". Si eu cu cine votez?
Se pare ca nu am fost suficient de clar in exprimare. Eu folosesc intr-adevar Garmin Mobile XT, in varianta full (adica cu harta Romaniei si a Europei) dar pe un telefon mobil Nokia E61. Conectarea se face prin Bluetooth. Aceasta varianta poate fi folosita in exact aceleasi conditii si pe laptop/PC, tot prin Bluetooth - am folosit-o cu GPS-ul conectat in acest mod dar nu in masina. Mai mult m-am jucat, am vizualizat rutele, etc. Acum folosesc PC-ul pentru a crea/edita rute si waypointuri pe care apoi le transfer in aplicatia de pe mobil. Daca te intereseaza mai multe amanunte despre aceasta solutie si nu le gasesti singur da-mi te rog un pm ca sa nu tranformam postul intr-o reclama la un anumit produs.

Altfel, @nicuabc ti-a recomandat NUVI250 - subscriu si eu.
Cu siguranta decizia finala va fi legata de gusturi si buget - e simplu, ca atunci cand cumperi o masina :D

#32
adris1919

adris1919

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 10.10.2006
Nu vreau sa par nesimtit cu intrebarile, dar puteti sa faceti o comparatie intre nuvi 250 si alte branduri, gen mio, asus, fara no name-uri, din aceeasi categorie si pt aceleasi scopuri? Adica un fel de clasificare, asa cum la masini fiecare avem un top personal. Pt ca eu as vrea sa iau ce-i mai bun, nu ce-i mai ieftin. Prefer sa platesc un brand pt fiabilitatea si calitatea demonstrata in timp, decat sa iau o chinezarie ieftina. Si stiu ca si brandurile de renume se produc acum in china aproape toate, de aceea as prefera sa aleg ceva fabricat in zone mai putin exotice.
Multam anticipat pt raspunsuri!

Cat despre varianta cu laptopul, cred ca ai avut dreptate cand ai zis ca e cam neergonomica, asa ca pt moment probabil abandonez pista. Bine ca stiu la cine sa apelez cand o fi sa ma razgandesc! :thumbup:

Edited by adris1919, 30 November 2007 - 15:05.


#33
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,274
  • Înscris: 12.03.2003
nuvi250 recomandat de nicuabc reprezinta raspunsul la intrebarea ta. Atunci cind Garmin si Magellan construiau astfel de echipamente, alti producatori fluierau la stele. Problema diferentelor de pret se poate spune ca a cazut, o data cu recenta reducere a Garmin-ului (tip: si mai ai nitica rabdare pina in decembrie :-)) si intrucit oricum nuvi250 este suficient de bine "echipat" cu harti nici aici nu s-ar mai pune problema ca la ceilalti ar fi mai ieftine, asta ca sa nu spun/scriu mai mult.

In concluzie, din ce citesc aici cred ca nuvi 250 este in mod clar cea mai buna optiune pe care o ai. Din punct de vedere obiectiv, ia-l fara probleme. Doar daca din punct de vedere subiectiv (a se citi design, de exemplu) ti-ar place altceva atunci ai putea avea dubii.

Bafta!

#34
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

View Postadris1919, on Nov 30 2007, 15:01, said:

Nu vreau sa par nesimtit cu intrebarile, dar puteti sa faceti o comparatie intre nuvi 250 si alte branduri, gen mio, asus, fara no name-uri, din aceeasi categorie si pt aceleasi scopuri? Adica un fel de clasificare, asa cum la masini fiecare avem un top personal. Pt ca eu as vrea sa iau ce-i mai bun, nu ce-i mai ieftin. Prefer sa platesc un brand pt fiabilitatea si calitatea demonstrata in timp, decat sa iau o chinezarie ieftina. Si stiu ca si brandurile de renume se produc acum in china aproape toate, de aceea as prefera sa aleg ceva fabricat in zone mai putin exotice.
Multam anticipat pt raspunsuri!

Cat despre varianta cu laptopul, cred ca ai avut dreptate cand ai zis ca e cam neergonomica, asa ca pt moment probabil abandonez pista. Bine ca stiu la cine sa apelez cand o fi sa ma razgandesc! :thumbup:
Este greu sa faci astfel de comparatii - vezi post @Greuceanu.
Garmin ca si brand/produse nu poate fi compart decat cu unii de 'rangul' lui. Aici ar putea fi Magellan, TomTom, Route66. Din pacate acestia inca nu pot oferi harti pentru Romania.
Acum, sunt doua probleme (ca sa nu zic trei): softul/hartile si device-ul in sine. ASUS de exemplu 'implementeaza solutille altora pe dispozitivele lor. Softurile (devorbind de cele ale celor 3 granzi de mai sus) sunt cam aceleasi, fie ca sunt puse pe LG-uri, ASUS-uri, MIO-uri sau altele. Harta pentru Romania este deasemenea in mare parte asemanatoare atata timp cat datele din harti sunt de la SUNCART(firma romaneasca) in mare parte. Totusi, ROADul (care este compilata in format GARMIN - sper sa ma exprim bine) am inteles ca are introduse multe chestii care lipsesc de exemplu in IGo (asta o stiu de la un utilizator de IGo, nu pot baga mana in foc pentru anumite 'lipsuri' din hartiel IGo pentru ca nu am folosit niciodata). Este vorba de 'raulete', paduri, curbe de nivel, etc - chestii care nu se 'vad' daca te plimbi prin Bucuresti sau de la Bucuresti la Constanta.

Mai mult nu stiu ce sa zic - nu ti-am raspuns in mod explicit la intrebarea ta, am incercat numai sa-ti dau niste 'teme' de rumegat. Te rog sa intelegi ca tot ceea ce scriu eu am 'invatat' de pe net (o buna parte de pe forumul softpedia) si restul din experienta proprie. Acum exact 1 an ma tot rugam de unul de altul sa-mi explice cum vine treaba cu Garmin Mobile XT-ul pentru ca vroiam o solutie excelenta pentru Symbian. Dupa ce am vazut cum se comporta un produs Garmin nu l-as mai schimba cu nimic altceva - asta o fi reclama dar asta este, imi asum raspunderea (la cat se scrie despre Windows (Mobile) ar trebui sa se sterga 99% din posturi)

#35
nicuabc

nicuabc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 28.02.2007
off topic, bluehunt mai traieste/traiesti?

#36
dallass

dallass

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 30.09.2004

View Postnicuabc, on Nov 23 2007, 17:17, said:

Nu stiu daca ai reusit sa cumperi gps ieftin dar aici o sa gasesti nou-nout la 400 RON ( 4 mil lei vechi).

Vad ca GPS are un card de 512 Mb. Sunt novice in domeniu. Intreb si eu: se poate ca ulterior sa instalezi o harta a Europei? Sau o alta harta a Romaniei mai detaliata? Sau sa faci update la harta pe care o are preinstalata?

Am gasit aici acelasi produs. Vad ca este la celeasi pret. Ce inseamna preinstalat? E posibil ca dupa o anumita perioada sa nu mai pot sa folosesc harta?

Edited by dallass, 02 December 2007 - 13:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate