Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...
 De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...
 La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 

VW Bora SH, sau ?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
hataricus

hataricus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 01.08.2006
Salut,

Dupa ce m-a lasat rece oferta Opel cu a lor mare reducere .. la modelul Astra II Classic ( 9202 + tva ) ma orientez spre un second-hand.
Am cautat dupa Bora pe forum si nu am gasit nici o referire.
As dori cateva impresii de la utilizatori, cunoscatori despre acest model.

Am cautat informativ pe mobile.de si am gasit pana in 8.000 eur cateva modele (doar euro4).

Daca nu VW Bora atunci un Opel Astra G hatchback sau caravan .. ( e ceva mai ieftina )

Voi ce spuneti ?

Multumesc,
Hata

Edited by MAK, 06 November 2007 - 10:05.


#2
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005
Bora este un Golf 4.
Sint identice.
Difera esteticul si faptul ca Bora este berlina.
Si eu am vrut Bora, dar nu am gasit motorizarea dorita si atunci am luat Golf 4 Variant.
Si motorizari, poate te intereseaza.
http://www.doppel-wo...info.php?id=125

Edited by MAK, 06 November 2007 - 10:12.


#3
hataricus

hataricus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 01.08.2006
va intreb daca masina e fiabila, ieftin/scump de intretinut !?

#4
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005
Deduc ca nu stii cum se intretine un Golf 4 ?
Este ieftin de intretinut, ma refer la consumabile, la suspensie, la frine.
Tot asa si Bora, ca doar sint surori gemene.
Si da, sint fiabile, cad foarte greu piesele.

#5
dudy

dudy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 09.01.2007
Si eu am un VW Bora 2003, de vreo 3 luni. Am cautat intradevar vreo luna prin Ro, am dat si anunt pe forum...nimic, asa ca am adus-o din germania. Am gasit-o pe autoscout24.de cu 10500 euro, model Special, super ingrijita, nici o zgarietura, ca noua, multe extrase. O Bora cu extrase, km putin pana in 70000, ingrijita, euro 4, an incepand cu 2001 o gasesti incepand cu 9000 euro, ma refer la motorul de 1.6 benzina, cel diesel are Euro3 pana prin 2004, abia apoi s-au fabricat cu Euro 4, deci trage serios la buzunar. Eu am cumparat modelul 1.6 benzina, intradevar nu trage ca si 1.9 TDI (masina de firma e un Bora Kombi 1.9 TDI si merge super la 262000 km!!!!!!), dar si benzinarul e ok pt cei ce nu doresc neaparat putere. E o masina buna, usor de intretinut (m-am interesat), piese ok ca pret, eu am schimbat filtre, ulei etc cu 350 RON.

#6
hataricus

hataricus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 01.08.2006
super, mersi :)

#7
absolutul

absolutul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 22.03.2006
Parerea mea este ca pretul unei Bore nu se justifica, fiind mai scump ca si un Golf cu 1-2.000euro, desi sunt pe aceeasi platforma dar faptul ca Bora este sedan iar Golful Hatchback. Cu putin efort se poate ajunge la un Passat.

#8
hataricus

hataricus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 01.08.2006
salut,

am gasit Bora si la 7500 eur in germania la autohouse pana in 100k km la bord si cu euro4 fara incidente..

max 8000eur dau pe ea in ger + in ro inscrierea e max 1000euro si cu rca si ce mai schimb pe la ea ( consumabile ) = sa nu depaseasca 10mii

cam acesta e calculul pe care l-am facut eu :)

#9
dudy

dudy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 09.01.2007

View Posthataricus, on Nov 7 2007, 09:26, said:

salut,

am gasit Bora si la 7500 eur in germania la autohouse pana in 100k km la bord si cu euro4 fara incidente..

max 8000eur dau pe ea in ger + in ro inscrierea e max 1000euro si cu rca si ce mai schimb pe la ea ( consumabile ) = sa nu depaseasca 10mii

cam acesta e calculul pe care l-am facut eu :)

Da, se gasesc. Trebuie insa sa fi atent la km. Sunt Autohaus-uri, chiar unele dintre ele renumite care dau km inapoi si schimba caietul de service. Atunci cand dai telefon, trebuie sa le spui din start ca tu vrei sa verifici la autoritati daca service-ul din caiet e real, etc. Cei care nu au nimic de ascuns vor accepta. Mie mi s-a intamplat, si nu o data, sa-mi fie inchis tel in nas pt chestia asta. Am gasit de ex la un Autohaus un VW Bora, 2001, 1.6 benzina cu 30000 km la bord. Cam putin, cine isi cumpara masina merge cu ea, mai ales in strainatate unde drumurile sunt super. Cei de acolo nu a fost deacord cu testarea, cica nu e tp, etc. Si mai un sfat, uitate cand cauti si la numele dealer-ui, e preferabil sa fie neamt. Se gasesc in Ge multe Autohaus-uri de turci, arabi in care sincer nu as avea incredere (parere pur personala, nu vreau sa jignesc pe nimeni). Eu am adus anul asta un Corsa si o Bora, si la ambele am stat de vorba cu autoritatile inainte de a le cumpara (ma ajutat si faptul ca stapanesc bine lb germana), si au verificat in fatza mea caietul de service, au dat tel etc, seriile masinii, s-au uitat in computer sa vada daca a fost lovita sau nu. Daca intrebi ti se raspunde cu amabilitate, fara probleme la orice intrebare, daca nu, se face doar procedura standard (care dureaza practic 10-15 min cu tot cu nr de Zoll). E adevarat ca Bora e de fapt un Golf cu alta caroserie, eu insa mi-am cumparat-o fiindca arata mult mai elegant decat un Golf(parerea mea), si pt acest "moft" am platit un pic mai mult dar nu-mi pare rau. Imi place design-ul enorm.

Numai bine si bafta la cumparare

#10
hash89vista

hash89vista

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.12.2008

View Postdudy, on 7th November 2007, 09:22, said:

Da, se gasesc. Trebuie insa sa fi atent la km. Sunt Autohaus-ur... design-ul enorm.
salut care ar fi un pret mediu de vanzare a unui Bora acum ? ma refer 1,6 benzina ,eu4 , 2002-2004 ?

#11
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007

View Posthash89vista, on 15th June 2009, 19:13, said:

salut care ar fi un pret mediu de vanzare a unui Bora acum ? ma refer 1,6 benzina ,eu4 , 2002-2004 ?
pai e greu sa dai un search pe net?
sunt variante si variante... oricum, un pret mediu pentru ceea ce vrei tu, ma gandesc la aprox 6500-7000 daca nu exagerez...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate