Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 

Cu ce fel de bani plecăm în străinătate

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
mai bine fa unul embosat, de exemplu mastercard mondo de la transilvania.

#20
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 diciulina, on Jul 11 2007, 14:34, said:

Salutare!

Vrem sa mergem in concediu anu asta in strainatate..mai precis Croatia, Slovenia, Muntenegru. Ma gandisem sa-mi iau banii pe card.
Am 1 card brd, de debit...in lei...am sunat la banca si mi-a zis ca il pot folosi international...doar nefiind ambosat...e posibil ca la unele bancomate...banci sa nu mearga...

Ce stiti de asta...ce ma sfatuiti sa fac?..nu vreau sa risc

Multumesc!

Am un card de debit Visa Electron neembosat de la BCR. Il folosesc din 2001, a mers si in jungla indoneziana la singurul ATM de pe insula aia si la Macchu Picchu, a mers si in SUA si in Tibet, a mers si in Mexic si oriunde in Europa... Singurul loc unde nu a mers e Cuba, stiu ca nu merge in Australia (ca aia au PIN de 6 cifre).

#21
ryvan

ryvan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 04.05.2007
Buna,

stie cineva daca atunci cand platesc in strainatate la magazin cu cardul Visa Electron de la ING (card in RON ), exista ceva comisioane?

Pentru a putea plati in Euro sau lire este nevoie sa se faca conversia. Stie cineva unde pot gasi cursul dupa care se face conversia RON-Euro si Ron-Lira sterlina pentru cardurile VISA?

tari in care am nevoie sa platesc cu cardul: Germania, Franta, UK
Multumesc si sper sa pot afla raspunsul la cele 2 intrebari

#22
remg

remg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 19.08.2006
Cred ca nu exista comision!
http://www.sn.ro/per...al-lei-ing-bank

#23
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
comision pentru plata la magazin nu e.
exista comision pentru schimbul valutar. nu poti sti cit e comisionul, pentru ca depinde de banca la care e afiliat magazinul. nu stiu daca iti ia comision de transfer bancar.
rata de schimb zice-se ca ar fi una internationala care variaza cam la fiecare 10 minute, cindva de mult mi-a dat cineva un link la un site care o afiseaza dar nu mai am linkul.
Esti sigur ca visa electron merge la magazin? ca mie imi spuneau ca e exclsiv pentru plata prin internet sau ATM.

#24
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
tocmai acum m-am uitat pe homebank de la ing.
nu vad nici un comision, nici de transfer valutar, nici pentru tranzactie, nimic.

nu stiu cat de bun era cursul totusi atunci, aici e singurul lucru la care pot sa pierd. daca ai cum sa verifici, pe 11 mai mi-au dat 2.06331 curs la CHF.

#25
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 ryvan, on Jul 14 2007, 15:02, said:

Pentru a putea plati in Euro sau lire este nevoie sa se faca conversia. Stie cineva unde pot gasi cursul dupa care se face conversia RON-Euro si Ron-Lira sterlina pentru cardurile VISA?
Probabil http://www.ingromani..._s.7_0_A/7_0_UO

Desi, dupa ce zice zuppy se pare ca te mai fura nitel:

Quote

Rate de schimb la data de 11/05/2007  
Moneda  Data  Rata vânzare  Rata cumpărare  
CHF  11/05/2007  2.0200  1.9600


@remg, wtf e linkul ala?

Edited by don_dannielo, 14 July 2007 - 18:41.


#26
remg

remg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 19.08.2006

 don_dannielo, on Jul 14 2007, 18:37, said:

Probabil http://www.ingromani..._s.7_0_A/7_0_UO

Desi, dupa ce zice zuppy se pare ca te mai fura nitel:


@remg, wtf e linkul ala?

http://www.sn.ro/per...al-lei-ing-bank

Edited by remg, 15 July 2007 - 10:16.


#27
remg

remg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 19.08.2006
Nu stiu ce se intimpla. Eu pun un cu tot alt link (cu copy--->paste)

#28
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
www.my bank.ro/persoane-fizice/carduri/carduri-de-debit/detalii-4-0-ron-0-0-1457-produs-banca-visa-electron-international-lei-ing-bank

asta e adresa, dar nu poti sa scrii my bank legat pentru ca e cuvant cenzurat

Edited by zuppy, 15 July 2007 - 21:32.


#29
ryvan

ryvan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 04.05.2007

 don_dannielo, on Jul 14 2007, 19:37, said:

Probabil http://www.ingromani..._s.7_0_A/7_0_UO

Desi, dupa ce zice zuppy se pare ca te mai fura nitel:


@remg, wtf e linkul ala?

Din cate vad eu ei scot bani frumosi din diferenta de schimb valutar :

in 13 iul
ING imi vinde GDP la 4.6600, curs oficial BNR:4,6226
ING imi vinde Euro la 3.1800, curs oficial BNR:3.1348

Ramane sa vad la cat gasesc Lira la casele de schimb. Pentru Euro avand in vedere ca e cererea mare, diferenta de curs de aproape 500 lei mi se pare f. mare .

Nu imi place de loc insa faptul ca dupa aia poate mai imi tranteste un comision cine stie de care, pe care au uitat sa il af <_< iseze Daca as sti ca imi sug banii doar la diferenta de curs, ar fi OK :)

#30
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 ryvan, on Jul 15 2007, 23:04, said:

Din cate vad eu ei scot bani frumosi din diferenta de schimb valutar :

in 13 iul
ING imi vinde GDP la 4.6600, curs oficial BNR:4,6226
ING imi vinde Euro la 3.1800, curs oficial BNR:3.1348

Ramane sa vad la cat gasesc Lira la casele de schimb. Pentru Euro avand in vedere ca e cererea mare, diferenta de curs de aproape 500 lei mi se pare f. mare .

Nu imi place de loc insa faptul ca dupa aia poate mai imi tranteste un comision cine stie de care, pe care au uitat sa il af <_< iseze Daca as sti ca imi sug banii doar la diferenta de curs, ar fi OK :)
Nu stiu cum e la ING, dar la Visa Electron emis de BCR se ia rata zilei BNR la care se adauga un comision de schimb valutar de 1,5%. In caz ca platesti la comercianti, nu se mai percepe nici un comision, in caz ca scoti bani din ATM, mai e un comision de 1,5%.

#31
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,059
  • Înscris: 06.08.2006

 Imperator, on Jul 16 2007, 08:38, said:

Nu stiu cum e la ING, dar la Visa Electron emis de BCR se ia rata zilei BNR la care se adauga un comision de schimb valutar de 1,5%. In caz ca platesti la comercianti, nu se mai percepe nici un comision, in caz ca scoti bani din ATM, mai e un comision de 1,5%.

Cu orice card (in lei) ai plati tot iesi mai scump decat daca cumperi valuta in țară. Ori îți ia la un curs mai mare, ori îți pune comision peste cursul BNR,tot aia e.
Oricum, plătești confortul de a nu duce grija banilor cash. Fiecare își calculează dacă-i merită.

Edited by Fujitsu, 22 July 2007 - 20:29.


#32
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 Fujitsu, on Jul 22 2007, 21:28, said:

Cu orice card (in lei) ai plati tot iesi mai scump decat daca cumperi valuta in țară. Ori îți ia la un curs mai mare, ori îți pune comision peste cursul BNR,tot aia e.
Oricum, plătești confortul de a nu duce grija banilor cash. Fiecare își calculează dacă-i merită.
Daca te duci intr-o tara in care moneda nationala este euro (13 tari din UE, Muntenegru si Kosovo, de la 1 ianuarie, Malta si Cipru) sau dolarul (SUA, Cambogia, Timorul de Est, Bahamas, Liberia), este mai ieftin sa-ti cumperi valuta din tara. Daca trebuie sa cumperi o alta valuta si sa faci trecerea lei -> euro (sau dolar) si apoi valuta respectiva, atunci va ajunge in unele cazuri chiar mai scump.

#33
nico_70

nico_70

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.04.2005
Care este rata de schimb RON / EURO la platile cu cardul sau retragerile din ATM - uri in strainatate ?

#34
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
vezi si aici:
http://forum.softped...howtopic=268234

#35
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 13.12.2006
am un card euro26, la diferiti comercianti din strainatate nu platesc comision iar la retragerile din atm se face conversia automata la cursul bnr. cei de la banca transilvania nu au zis nimic de comisioane.

#36
daniborca

daniborca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 23.10.2003
Cum este mai bine sa merg cu lei pe card si sa scot acolo de la bancomat sau sa merg cu euro si sa schimb acolo.Poate sa-mi recomande cineva o banca ceva unde au un curs mai bun..Am tot vazut discutii pe aici dar nimic concret, de genu pe un euro primesti atat iar daca scoti de pe card primesti atit..Ma gindesc ca decat sa patesc ca si altii si sa raman cu leva o fi mai bine sa merg doar cu cardul..sau?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate