Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin

Boxe active pentru terasa

pret manopera
 ce acte sunt necesare la inregist...

stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...
 Ce se poate face intr-o balta de ...

Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024
 Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta
 

Cu ce fel de bani plecăm în străinătate

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
ronnie09

ronnie09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 07.08.2006

 daniborca, on Jun 5 2008, 19:53, said:

Cum este mai bine sa merg cu lei pe card si sa scot acolo de la bancomat sau sa merg cu euro si sa schimb acolo.Poate sa-mi recomande cineva o banca ceva unde au un curs mai bun..Am tot vazut discutii pe aici dar nimic concret, de genu pe un euro primesti atat iar daca scoti de pe card primesti atit..Ma gindesc ca decat sa patesc ca si altii si sa raman cu leva o fi mai bine sa merg doar cu cardul..sau?

Cel mai bine e sa mergi cu o parte cash si cu o parte sa platesti cu cardul. Nu iti recomand sa scoti de la atm pt ca sunt niste comisioane uriase. La comercianti (de obicei) comisionul este 0. Nu ai zis daca te duci intr-o tara euro sau nu. Daca te duci undeva unde nu e euro, cred ca e mai bine sa ai mai mult pe card si sa platesti acolo unde este posibil cu cardul.
Depinde si la ce banca ai cardul. Poti intra pe siteul bancii sau sa suni la ei sa intrebi ce comisioane au si sa iei decizia care te avantajeaza

#38
maz_max

maz_max

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 08.12.2007

 ronnie09, on Jun 5 2008, 21:07, said:

Cel mai bine e sa mergi cu o parte cash si cu o parte sa platesti cu cardul. Nu iti recomand sa scoti de la atm pt ca sunt niste comisioane uriase. La comercianti (de obicei) comisionul este 0. Nu ai zis daca te duci intr-o tara euro sau nu. Daca te duci undeva unde nu e euro, cred ca e mai bine sa ai mai mult pe card si sa platesti acolo unde este posibil cu cardul.
Depinde si la ce banca ai cardul. Poti intra pe siteul bancii sau sa suni la ei sa intrebi ce comisioane au si sa iei decizia care te avantajeaza
Nu pot sa cred ca ai raspuns la o astfel de intrebare..

#39
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005

 daniborca, on Jun 5 2008, 18:53, said:

Cum este mai bine sa merg cu lei pe card si sa scot acolo de la bancomat sau sa merg cu euro si sa schimb acolo.Poate sa-mi recomande cineva o banca ceva unde au un curs mai bun..Am tot vazut discutii pe aici dar nimic concret, de genu pe un euro primesti atat iar daca scoti de pe card primesti atit..Ma gindesc ca decat sa patesc ca si altii si sa raman cu leva o fi mai bine sa merg doar cu cardul..sau?


Mergi cu cardul de lei si ia o suma cash cu tine in euro pe care ii schimbi pentru cheltuielile minore din timpul zilei (o bere, un bilet de autobuz etc). Cursul de schimb real o sa il vezi cand te intorci si scoti extrasul de banca, dar stai linistit ca nu sunt diferente mari de curs. Daca nu vrei sa ramai cu leva, n-ai decat sa ii cheltui pe toti in vacanta. daca din cine stie ce motive ai nevoie de o suma mai mare leva, scoate odata suma (cred ca maximul permis e 200 - 250 euro pe zi pe o singura operatiune) si nu transe mai multe de sa zicem 50 euro pentru ca platesti o suma fixa (parca 2,5 euro pe fiecare extragere indiferent de suma, la care se adauga parca 1 % din suma extrasa). N-ai scris ce tip de card ai, Visa si Mastercard sunt ok peste tot.

Edited by codruta, 06 June 2008 - 10:07.


#40
ronnie09

ronnie09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 07.08.2006

 maz_max, on Jun 6 2008, 00:43, said:

Nu pot sa cred ca ai raspuns la o astfel de intrebare..

Am raspuns pt ca si eu mi-am pus aceeasi intrebare cand am plecat prima oara afara  :rolleyes:
Eu nu pot sa cred cum de nu am vazut ca e vorba de leva  <_<

#41
daniborca

daniborca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 23.10.2003
Multumesc pentru raspunsuri.Am sunat la Transilvania si comisionul mi se pare foarte mic si anume, 1.5 lei +1% din suma, este vorba de Mastercard Mondo.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate