Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...
 SAMSUNG Galaxy A15,

La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?
 Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...
 Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...
 

O noua promotie ClickNet!

- - - - -
  • Please log in to reply
524 replies to this topic

#91
urbann

urbann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 12.10.2007

 soft0811, on Oct 29 2007, 20:08, said:

Eu am postat diferentele acelea date de tarifele pentru abonament in VARIANTA I, respectiv II. Insa mai trebuia luat in calcul si faptul ca la VARIANTA II trebuie sa platesti modemul (chiar si pe cel USB) si in plus nu benficiezi de primele 6 luni gratuite. Ca atare, diferenta intre cele 2 variante e mai mare decat am specificat eu initial. Cineva a facut calculul complet in ambele cazuri... citeste mai sus.
da, dar cea ce se uita e ca practic diferenta o platesti pentru internet .iar calculul amanuntit nu prea poate fi luat in considerare, ca s-a uitat serviciul ca atare. deci cei 270 si 522 euro - fara tva sunt preturi corecte, iar ca se platesc modemurile, asta e partea doua. dar de exemplu daca vrei un abonament la un operator de telefonie mobila, nu trebuie sa cumperi si terminalul?  fie acesta si gratuit tot il cumperi . . .

Edited by urbann, 29 October 2007 - 20:23.


#92
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

 phat_sua, on Oct 29 2007, 17:13, said:

si tu ce fel de roman te consideri ?
Ma consider un roman care cu siguranta nu face parte din categoria celor care s-ar abona pentru o asemenea oferta si care nu vaneaza ofertele si promotiile cu x% reducere sau x+1 gratis.

 urbann, on Oct 29 2007, 19:50, said:

stati putin, nu va convine un astfel de calculator la 270 de euro sau un laptop cu 522 de euro, pe deasupra cu licenta  ??? mie mi se pare o oferta foarte buna. chiar nu va mai inteleg.
Reiau un post anterior
Un calcul mai exact (fiindca ai uitat sa iei in calcul perioada de gratuitate in cazul variantei I):
Varianta I, 3Mbps, 3 ani: platesti in total 446.25 euro, primesti gratuit un modem 546
Varianta II, 3Mbps, 3 ani: platesti 856.8 euro pentru net, modem intre 46.41 - 94.01 euro, primesti un desktop
Diferenta: 456.96 - 504.56 euro, practic pentru desktop-ul acela platesti ~500 euro.

Varianta I, 6Mbps, 3 ani: platesti in total 874.65 euro, primesti gratuit un modem 546
Varianta II, 6Mbps, 3 ani: platesti in total 1670.76 euro, modem intre 46.41 - 94.01 euro, primesti un laptop
Diferenta: 842.52 - 890.12 euro, deci pentru laptop platesti ~865 euro.


Deci e chiar mai mult decat produsul cumparat cu banii jos, bine, e normal ca doar il platesti in rate, dar avand in vedere configuratia, nu cred ca se merita.

 urbann, on Oct 29 2007, 20:22, said:

da, dar cea ce se uita e ca practic diferenta o platesti pentru internet .iar calculul amanuntit nu prea poate fi luat in considerare, ca s-a uitat serviciul ca atare.
Nu prea am inteles...
Oricum platesti netul si rata la calculator, inclusa in pretul abonamentului.
Practic cu bani mai multi, platesti un serviciu si un produs, incluse in aceeasi suma.

Edited by danutz1, 29 October 2007 - 20:50.


#93
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007
Dupa ce am vazut configuratiile, eu raman la parerea ca este o afacere foarte buna pentru RTC.
Trebuie luata in considerare si posibilitatea unui upgrade la desktop dupa trecerea unui an sau 2, evident cu riscul pierderii garantiei...
Apropo de garantie, am vazut ca la laptopuri aceasta este de 3 ani. Se stie ca o problema a dispozitivelor mobile este acumulatorul care se degradeaza intr-un timp mai scurt decat dispozitivul... Ma indoiesc ca va schimba RTC dupa un an, de exemplu, acumulatoarele acestor laptopuri. Un acumulator se detelioreaza chiar daca sta in cutie, nefolosit...
Daca oferta va avea succes ne putem astepta sa vanda RTC si Loganuri cu un desktop pe post de computer de bord, pe 10 ani perioada de abonament... Nu stiu cum se va descurca Vista pe 512MBRam, pe laptopuri?
RTC are doua prioritai acum : cresterea nr de clienti si reducerea fluctuatiei acestora. Prin oferta aceasta cred ca vor rezolva aceste probleme.
Este o oferta buna care se adreseaza unei mase largi, cred eu, de romani.

Edited by Farrell, 29 October 2007 - 21:17.


#94
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

 Farrell, on Oct 29 2007, 21:14, said:

Daca oferta va avea succes ne putem astepta sa vanda RTC si Loganuri cu un desktop pe post de computer de bord, pe 10 ani perioada de abonament...
RTC are doua prioritai acum : cresterea nr de clienti si reducerea fluctoatiei acestora. Prin oferta aceasta cred ca vor rezolva aceste probleme.
Este o oferta buna care se adreseaza unei mase largi, cred eu, de romani.
Pot ca va spun ca au in vedere sa ofere un LCD gratis cand vor lansa IPTV-ul.
Cu siguranta vor avea succes cu aceasta oferta.

#95
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Eu am facut calculul detaliat, din urmatoarul punct de vedere: pe mine, ca consumator ma intereseaza cat platesc pentru un serviciu. Aici serviciul e abonamtenul clicknet de 3/6Mbps. Am doua variante, cu una platesc cu 500 (respectiv 860) euro mai putin in 3 ani, dar nu primesc un desktop/laptop. Daca luam in calcul ca tot restul e acelasi (primesti acelasi modem, acelasi tip de internet), atunci diferenta intre oferte e pretul "cadoului". E un calcul simplu si singurul meu tel era sa ajut pe cei care vor sa faca un nou abonament, si nu-s sigur care e mai avantajos pentru ei. Eu m-am abonat la clicknet in promotia trecuta. Si acolo erau doua variante, am facut un calcul similar, si am ales varianta cu luni gratuite. Aici e mai complicat, fiindca cred cine are 500/800 euro la indemana nu se baga la astfel de oferte (am postat ce poti cumpara cu banii jos si dupa zvonuri se pare ca ce ofera RTC e inferior), dar cine nu are, mai trebuie sa verifica ce primeste EXACT pentru acesti bani si ce ar primi pentru acesti bani daca cumpara un desktop/laptop in rate pe 3 ani de altundeva.

#96
DBOCEE

DBOCEE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 26.10.2007
Nu merge sa ma abonez si apoi sa platesc o taxa de reziliere de 200 se euro si sa raman cu laptopul?  :naughty:

#97
ianos10

ianos10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 30.01.2006
Salutare domnilor! Dupa cate imi dau eu seama aproape toti sunteti din buricul targului...adica din mediul urban! Eu , de exemplu, sunt din buricul satului..deci din mediul rural. Am citit toata discutia voastra si am incercat sa analizez si eu din punctul de vedere al unui ....taran, aceasta oferta a romtelecomului. M-a pus pe ganduri afirmatia unuia dintre voi precum ca...aceasta oferta se adreseaza mai ales celor din mediul rural, care nu prea au sisteme de calcul...si nu prea au auzit de pc pana acum! De exemplu conosc, in satucul meu din comuna Udesti(are importanta si faptul ca nu sunt din satul resedinta de...centrala) cel putin 10 abonati romtelecom care tipa saptamanal dupa clicknet la 930. Bun, asta numai intr-un satuc din comuna.... Comuna avand 11 sate, ar rezulta si nu exagerez deloc ca ar exista cel putin 50 de creri cu gura cascata a acestui minunat serviciu, aici am scazut si marja de eroare la presupunerile mele. Din pacate vine departamentul tehnic si spune: din motive tehnice linia dumneavoastra nu poate suporta viteze mai mari de 1Mbps...asta dupa mult asteptata ...si realizata migrare. Atunci m-am intrebat: cui se adreseaza mai exact aceasta oferta? Ce sanse avem noi satenii sa visam macar le 3Mbps? Ziceati ceva de dulapuri broadband? Iarasi visam! Eu vorbesc doar despre o comuna: Udesti! Cred ca rationamentul se poate extrapola si celorlalte comune din tara. Ma indoiesc ca treburile stau mai bine in alta parte. Poate doar resedintele de centrala, asa cum le-am numit eu sa beneficieze de 3Mbps. Si va mai pot spune ceva, fiindca lucrez in invatamant si chiar predau o disciplina care are mari legaturi cu tehnica de calcul: prin programele guvernamentale "200E" pt calculator , numarul copiilor care au computere este mare, chiar imbucurator de mare. Deci mai ajung la o concluzie: romtelecom a intarziat si de data asta ! Daca mai intarzie si cu retehnologizarea masiva a retelei...aceasta oferta este doar pentru....copiii de cartier care provin din familii cu venit mediu si mare care se cam ingramadesc 2, 3 la un computer...sau de ce nu, cei care vor sa se dea mari ca au un laptop. Cei 50 de potentiali clienti clicknet, din comuna mea,  vor tipa incontinuare la 930 si vor primi acelasi raspuns: din pacate, chiar daca sunteti in aria de acoperire, nu avem perechi de inalta frecventa si chiar daca am avea....nu putem furniza colosala viteza de 3Mbps!

#98
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,921
  • Înscris: 06.04.2005

 ianos10, on Oct 29 2007, 22:54, said:

Salutare domnilor! Dupa cate imi dau eu seama aproape toti sunteti din buricul targului...adica din mediul urban! Eu , de exemplu, sunt din buricul satului..deci din mediul rural. Am citit toata discutia voastra si am incercat sa analizez si eu din punctul de vedere al unui ....taran, aceasta oferta a romtelecomului. M-a pus pe ganduri afirmatia unuia dintre voi precum ca...aceasta oferta se adreseaza mai ales celor din mediul rural, care nu prea au sisteme de calcul...si nu prea au auzit de pc pana acum! De exemplu conosc, in satucul meu din comuna Udesti(are importanta si faptul ca nu sunt din satul resedinta de...centrala) cel putin 10 abonati romtelecom care tipa saptamanal dupa clicknet la 930. Bun, asta numai intr-un satuc din comuna.... Comuna avand 11 sate, ar rezulta si nu exagerez deloc ca ar exista cel putin 50 de creri cu gura cascata a acestui minunat serviciu, aici am scazut si marja de eroare la presupunerile mele. Din pacate vine departamentul tehnic si spune: din motive tehnice linia dumneavoastra nu poate suporta viteze mai mari de 1Mbps...asta dupa mult asteptata ...si realizata migrare. Atunci m-am intrebat: cui se adreseaza mai exact aceasta oferta? Ce sanse avem noi satenii sa visam macar le 3Mbps? Ziceati ceva de dulapuri broadband? Iarasi visam! Eu vorbesc doar despre o comuna: Udesti! Cred ca rationamentul se poate extrapola si celorlalte comune din tara. Ma indoiesc ca treburile stau mai bine in alta parte. Poate doar resedintele de centrala, asa cum le-am numit eu sa beneficieze de 3Mbps. Si va mai pot spune ceva, fiindca lucrez in invatamant si chiar predau o disciplina care are mari legaturi cu tehnica de calcul: prin programele guvernamentale "200E" pt calculator , numarul copiilor care au computere este mare, chiar imbucurator de mare. Deci mai ajung la o concluzie: romtelecom a intarziat si de data asta ! Daca mai intarzie si cu retehnologizarea masiva a retelei...aceasta oferta este doar pentru....copiii de cartier care provin din familii cu venit mediu si mare care se cam ingramadesc 2, 3 la un computer...sau de ce nu, cei care vor sa se dea mari ca au un laptop. Cei 50 de potentiali clienti clicknet, din comuna mea,  vor tipa incontinuare la 930 si vor primi acelasi raspuns: din pacate, chiar daca sunteti in aria de acoperire, nu avem perechi de inalta frecventa si chiar daca am avea....nu putem furniza colosala viteza de 3Mbps!

incearca sa iei legatura cu un reprezentant de vanzari si sa ii explici ca este potential in zona si asa ai sanse sa se faca ceva ca tu spui 50 da poate santeti 100, deci potential este.

Edited by danielavram, 29 October 2007 - 21:59.


#99
vibeo

vibeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 17.08.2007

 Farrell, on Oct 29 2007, 22:14, said:

Nu stiu cum se va descurca Vista pe 512MBRam, pe laptopuri?


Ca pixu!!!
Am un dell inspiron 9400, cu merom 7400, 2GB ram+2 GB ram (readyboost) de pe stick, placa video 7950go samd. Nu zic, duce bine vista ultimate. Cred ca revin la xp lui cu licenta, atunci iar va deveni racheta care a fost la momentul achizitiei.
Daca cineva crede ca va merge normal vista (chiar si home basic care nu include vista aero) cu 521ram si placa video integrata se inseala amarnic. Un updgrade la laptop de genul oferit se poate face doar la memorie nu si la placa video.
Si inca ceva. Nu stiu cat va fi pretul in anno domini 2010 internetul de 6 mega. Tot respectul pentru cei care isi achizitioneaza in rate produse. Nu toata lumea detine cash-ul necesar. Dar ganditi-va, ca aici va fi o devalorizare masiva dubla. Iar in 2010 toamna tot 39 de euroi (+TVA) veti plati. Eu zic sa va mai ganditi.

#100
viocom

viocom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 18.06.2007

 ianos10, on Oct 29 2007, 21:54, said:

Salutare domnilor! Dupa cate imi dau eu seama aproape toti sunteti din buricul targului...adica din mediul urban! Eu , de exemplu, sunt din buricul satului..deci din mediul rural. Am citit toata discutia voastra si am incercat sa analizez si eu din punctul de vedere al unui ....taran, aceasta oferta a romtelecomului. M-a pus pe ganduri afirmatia unuia dintre voi precum ca...aceasta oferta se adreseaza mai ales celor din mediul rural, care nu prea au sisteme de calcul...si nu prea au auzit de pc pana acum! De exemplu conosc, in satucul meu din comuna Udesti(are importanta si faptul ca nu sunt din satul resedinta de...centrala) cel putin 10 abonati romtelecom care tipa saptamanal dupa clicknet la 930. Bun, asta numai intr-un satuc din comuna.... Comuna avand 11 sate, ar rezulta si nu exagerez deloc ca ar exista cel putin 50 de creri cu gura cascata a acestui minunat serviciu, aici am scazut si marja de eroare la presupunerile mele. Din pacate vine departamentul tehnic si spune: din motive tehnice linia dumneavoastra nu poate suporta viteze mai mari de 1Mbps...asta dupa mult asteptata ...si realizata migrare. Atunci m-am intrebat: cui se adreseaza mai exact aceasta oferta? Ce sanse avem noi satenii sa visam macar le 3Mbps? Ziceati ceva de dulapuri broadband? Iarasi visam! Eu vorbesc doar despre o comuna: Udesti! Cred ca rationamentul se poate extrapola si celorlalte comune din tara. Ma indoiesc ca treburile stau mai bine in alta parte. Poate doar resedintele de centrala, asa cum le-am numit eu sa beneficieze de 3Mbps. Si va mai pot spune ceva, fiindca lucrez in invatamant si chiar predau o disciplina care are mari legaturi cu tehnica de calcul: prin programele guvernamentale "200E" pt calculator , numarul copiilor care au computere este mare, chiar imbucurator de mare. Deci mai ajung la o concluzie: romtelecom a intarziat si de data asta ! Daca mai intarzie si cu retehnologizarea masiva a retelei...aceasta oferta este doar pentru....copiii de cartier care provin din familii cu venit mediu si mare care se cam ingramadesc 2, 3 la un computer...sau de ce nu, cei care vor sa se dea mari ca au un laptop. Cei 50 de potentiali clienti clicknet, din comuna mea,  vor tipa incontinuare la 930 si vor primi acelasi raspuns: din pacate, chiar daca sunteti in aria de acoperire, nu avem perechi de inalta frecventa si chiar daca am avea....nu putem furniza colosala viteza de 3Mbps!
nu exista problema de perechi de inalta frecventa.deocamdata,este vorba pur si simplu de distanta pana la primul suport DSL.din cate cunosc,daca sunt 50 de cereri de adsl aproape sigur o sa fie si fibra optica.conteaza mult ca cererile sa fie inregistrate oficial.

#101
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
S-a deviat de la subiectul topicului.

#102
ianos10

ianos10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 30.01.2006
Eu, nu! Dimpotriva, incercam sa aflu pentru cine e noua oferta......

#103
viocom

viocom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 18.06.2007

 vibeo, on Oct 29 2007, 22:08, said:

Ca pixu!!!
Am un dell inspiron 9400, cu merom 7400, 2GB ram+2 GB ram (readyboost) de pe stick, placa video 7950go samd. Nu zic, duce bine vista ultimate. Cred ca revin la xp lui cu licenta, atunci iar va deveni racheta care a fost la momentul achizitiei.
Daca cineva crede ca va merge normal vista (chiar si home basic care nu include vista aero) cu 521ram si placa video integrata se inseala amarnic. Un updgrade la laptop de genul oferit se poate face doar la memorie nu si la placa video.
Si inca ceva. Nu stiu cat va fi pretul in anno domini 2010 internetul de 6 mega. Tot respectul pentru cei care isi achizitioneaza in rate produse. Nu toata lumea detine cash-ul necesar. Dar ganditi-va, ca aici va fi o devalorizare masiva dubla. Iar in 2010 toamna tot 39 de euroi (+TVA) veti plati. Eu zic sa va mai ganditi.
financiar ar fi mai bine cu XP dar daca are instalat si Vista inseamna ca e e OK.financiar ptr RTC.nu cred ca instalezi Vista si apoi nu mai ai resurse.daca era asa era LINUX.nici nu trebuie licenta.nu zic ca e cea mai buna oferta dar totusi cred ca in 2 ani cel putin 60-70% din populatie va fi foarte dependenta de net.indiferent de unde si cum.in momentul de fata,oricine vrea net.ptr jocuri,filme,referate,orice altceva.am curaj sa pariez cu oricine ca la nivelul in care avanseaza tehnologia in 2010 nu v-a fi nimeni fara net si o sa fim foarte dependenti de el.

#104
Alexxfl

Alexxfl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 04.02.2006
ce frumos din partea lor ... in loc sa isi vada de problemele pe care le are cu banda de net (de exemplu acuma iar se incarca un site la 3 refreshuri), rtc-ul prefera sa se sparga in oferte rupte de realitate. nu spun nu, nu suna rau un laptop, asta pana vezi prima factura, dar sincer, rds-ul de exemplu n-a facut clienti cu calcul ala care il aveau si ei, ci mai degraba prin faptul ca ofera servicii ieftine. asa ca decat sa ofere leptopuri de-aiurea mai bine si-ar rezolva mai repede problemele pe care le are cu netul si ... de ce nu sa umble putin la preturi ca doar loc mai e ;)

#105
dreyfus

dreyfus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 21.02.2006

 r3ddr, on Oct 29 2007, 16:26, said:

ia uite ce reclama misto, direct de la clicknet.ro de pe sit.

de unde descarci vere video(filme cu scrie pe prima pagina) si muzica??

vorbesc de chestii legale, nu TPB ori dc++

----
Internetul fara limite: navighezi, descarci fisiere video si muzica,


sunt destule... gen www.mvlib.com, www.amazon.com, Apple iTunes...

#106
torp11

torp11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 20.09.2004
Se poate gasi aici la 2926 RON
dar are procesor Intel Core 2 Duo, HDD de 120GB, 1GB RAM etc.  (fata de Celeron, 512 MB RAM si HDD 80GB ce ofera RTC)

Edited by Speedo, 30 October 2007 - 12:11.


#107
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006
Gasesti mult mai ieftin in Ro, daca te uiti mai amanuntit. Oricum mie mi se pare foarte scump chiar si 3000 lei, cu cat l-am mai gasit, fata de ce poate..

#108
mihai10

mihai10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 22.07.2006
Conform Ziarului Financiar:
"Laptopul Fujitsu Siemens Computers Esprimo Mobile D 9500 are urmatoarea configuratie: procesor Intel Celeron M 540 la 1,86 Ghz, memorie de 512 MB, hard disc de 80 GB, unitate DVD RW, monitor de 15,4 inci, sistem de operare Windows Vista Home Basic"
http://www.zf.ro/art...e_internet.html

Edited by Speedo, 30 October 2007 - 12:13.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate