Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

captura minidv

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
razvanlam

razvanlam

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.01.2007
Hi, am o camera video canon mv 790e si incerc sa descarc de pe caseta minidv in pc.Problema este k pc-ul nu o vede fizic(am placa IEEE1394 conectata +cablu mini dv)Pls daca poate cineva sa ma ajute.AM pus o alta camera(un panasonic) si pe aceea o vede pc-ul.Poate trebuie setat ceva la camera?Poate trebuie driver pentru camera!

Edited by razvanlam, 21 October 2007 - 09:01.


#2
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007
nu-ti trebuie driver daca ai cel putin XP pro SP2...incerca camera pe alt pc cu firewire  <_< ...sau mai incerca o  alta jmecherie...schimband placa de captura pe alt slot PCI.

#3
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007
daca n-ai rezolvat-otrage un ochi aici ...poate te ajuta ceva.... nu suport italiana de nici o culoare  -_-

succes

#4
razvanlam

razvanlam

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.01.2007
am scimbat si slotul dar tot nu vede camera fizic.Asta e problema. Panasonicul ala l-a vazut imediat, pe asta nu

#5
razvanlam

razvanlam

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.01.2007
apropo am xp pro sp 2

#6
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007
nasoala treaba ....a mai  ramas sa incerci pe alt pc.
chiar!ti-a mers vreodata?  :huh:

Edited by ozzyboy, 21 October 2007 - 11:45.


#7
razvanlam

razvanlam

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.01.2007
da, prima data cand am cumparat placa (anul trecut in aprilie).A mers de vreo doua ori cu pinnacle 9.In timp ce mergea s-a blocat dupa care nu a mai vrut sa vada camera deloc(asta pe pc-ul care il aveam atunci).Acum am incercat pe alt pc cu alta placa (ieee1394) incorporata(MiniQ)si tot nu o vede( pe acelasi miniq am pus si panasonicul si il vede)

#8
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007
verifica daca  camera mai are  o chestie....un butonas de reset...fa-o si p'asta...daca nu, service-ul o mananca  :confuzzled:

l.e. verifica sub baterie

Edited by ozzyboy, 21 October 2007 - 12:14.


#9
razvanlam

razvanlam

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.01.2007
nu are buton de reset dar are o baterie mica pew care am scos-o am pus-o la loc s-a resetat dar degeaba

#10
devilfish

devilfish

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.01.2007

View Postrazvanlam, on Oct 21 2007, 19:56, said:

Hi, am o camera video canon mv 790e si incerc sa descarc de pe caseta minidv in pc.Problema este k pc-ul nu o vede fizic(am placa IEEE1394 conectata +cablu mini dv)Pls daca poate cineva sa ma ajute.AM pus o alta camera(un panasonic) si pe aceea o vede pc-ul.Poate trebuie setat ceva la camera?Poate trebuie driver pentru camera!

Salut. Win. ar tb. sa ti-o vada automat... parerea mea. Ai instalat Pinnacle Studio? Eu de azi de dimineata ma chinui sa trag de pe un Panasonic mini dv pe calc. Cautam Media Player pe softpedia si am vazut postul... pt ca la instalarea Pinnacle nu il aveam instalat Am un Athlon 64 la 3000 (2000), 768 RAM si video  FX 5200 de 128. Conectarea o fac printr-un tunner Leadtek DV 2000 parca. Am instalat Pinnacle studio 11.1. Cu ultimul update de la ei de pe site. Copiez eu ca omu' pe calc... ma joc umpic prin setari... ii dau sa faca DVD... si cand ma uit sa vad ce a iesit... surpriza... merge sunetul dar video ba. Imagine verde... si alte balarii miscandu-se in nici un caz ce am filmat eu... Oare ce gresesc?? Oare tb. sa folosesc o versiune de Pinnacle mai veche? Eventual puteti sa ma intrebati alte detalii ... nu sunt expert si nu stiu cu ce am gresit. PLS :confuzzled:

#11
sunshinefilm

sunshinefilm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.10.2007
Salut ...sunt si eu amator din P.d.v al capturiilor   :rolleyes: ....si am o problema si as dori sa ma ajutati ...NU demult mi-am cumparat oplaca de captura Pinnacle 700 PCI si am un hanycam Sony cu mini DV si am vrut sa scot de pe ea .Softul pinnacle de captura imi ofera MPEG si DV ca formate,si ori care as vrea sa-l folosesc pt a captura mi se exporta si mi-l reda  cu foarte proasta calitate si intrerupt atat rulajul cat si sunetul .. ce sa fie oare ( am un sistem ''1 GB ram, 2 GHz,128(video),si asa mai departe) ..ce sa fie oare ..codecul ..???sau ce sa fie //pinnacle ca soft este versiunea 10.6 ...dar ma ca soft de captura si Sony vegas .... si merge la fel de rau , ce  sa fie .. OARE ??? <_<  :D

#12
sunshinefilm

sunshinefilm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.10.2007
Salut ...as avea si eu nevoie de niste raspunsuri daca se paote. Nu demult mi-am cumparat o palca de captura Pinnacle 700 PCI si am o camera sony handycam cu mini DV . Am incercat sa fac o captura de pe ea tot cu softul de la pinnacle (versiunea 10.6) , folosesc un cablu firewire IEEE 1394 . Pinnacle imi opfera ca format MPEG si DV ...cu amandoua captura se exporta intr-o calitate fff slaba si sacadata atat pe rulaj cat si sunetul ...care ar fi problema ? ??? va rog sa ma ajutati . Codec sau :D  Placa sau ...ce ar putea sa fie ?? Mersi!

#13
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
In primul rind, este duminica, nu te astepta la raspunsuri Instant.
In al doilea rind, Pinnacle 10 & 11 merg foarte greu pe calculatorul tau.
Incearca sa faci transferul cu WinDV, este mic si gratuit.

#14
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Candva, cu un P3 la 1G si 256M RAM, captura mergea f bine cu Power Director. Pe vremea aia nu am incercat cu altceva, dar sigur ar fi mers si altele (ulead, pinacle, etc). Pana la urma incearca si NeroVisionExpress.

#15
sunshinefilm

sunshinefilm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.10.2007
Da ...crezi ca e slab Sistemu? ..ohhh ....dar ce pretenti ar fi pt placa asta ? ... sau ce parere au despre placa de captura de la pinnacle ..? Ar trebui sa faca captura cu alte programe mai usoare mai bine ? ...am si sony vegas 7 .dar tot asa prost o scoate ...Mersi baieti ! :rolleyes:

#16
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007

View Postsunshinefilm, on Oct 21 2007, 23:00, said:

Da ...crezi ca e slab Sistemu? ..ohhh ....dar ce pretenti ar fi pt placa asta ? ... sau ce parere au despre placa de captura de la pinnacle ..? Ar trebui sa faca captura cu alte programe mai usoare mai bine ? ...am si sony vegas 7 .dar tot asa prost o scoate ...Mersi baieti ! :rolleyes:

Pai tocmai ca sistemul n-are cum sa fie slab. In alta parte e problema. La cat iti merge procesorul in mod normal (cat e folosit? - %) si la cat iti merge cand faci transferul de pe miniDV? Poate iti consuma ceva resursele. Am vazut supercalculatoare (P4 3G) care foloseau procesorul 80% stand degeaba. Poate asta e cauza...

#17
sunshinefilm

sunshinefilm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.10.2007

View Postpif_foto, on Oct 21 2007, 23:10, said:

Pai tocmai ca sistemul n-are cum sa fie slab. In alta parte e problema. La cat iti merge procesorul in mod normal (cat e folosit? - %) si la cat iti merge cand faci transferul de pe miniDV? Poate iti consuma ceva resursele. Am vazut supercalculatoare (P4 3G) care foloseau procesorul 80% stand degeaba. Poate asta e cauza...
MERSI MUULT BAIETI . Am rezolvat cu asta .era problema de la panglica ...nu era HDD-ul principal pus pe ea ! ...dar acum cand fac captura mini DV prin format DV ..asa un pic daca te uiti atent ,observi ca imaginea este asa zimtzata ..nu stiu daca ma intelegeti .asa un pic in dungi orizontale foarte slabe mai ales cand e miscarea brusca ... CE poate sa fie ???  ;)

#18
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004

View Postsunshinefilm, on Oct 23 2007, 13:25, said:

...daca te uiti atent ,observi ca imaginea este asa zimtzata ..nu stiu daca ma intelegeti .asa un pic in dungi orizontale foarte slabe mai ales cand e miscarea brusca ... CE poate sa fie ???  ;)
Este normal sa fie asa, imaginea este interlaced.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate