Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 

Online game

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
aj-stiles

aj-stiles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 25.03.2007
Dupa o perioada lunga de absentare pe forum am revenit in forta!!!

Am mai invatat php css si mysql si m-am decis sa fac un joc online, doar ca mai e o problema : -Nu stiu cu ce sa il fac  :rolleyes:  daca are cineva o idee va rog postati aici...

P.S. Daca scriptul va avea succes il voi vinde !!! Asa ca pregatitiva portofelele :P

#2
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
fai unul de tricotaje. Tricotezi faci haine le vinzi si tot asa te scoti pana la urma. tre` sa cumperi ata....
cred ca stii ca glumesc nu? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

#3
TuiTi

TuiTi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 12.10.2006

 AndyM, on Oct 29 2007, 07:35, said:

fai unul de tricotaje. Tricotezi faci haine le vinzi si tot asa te scoti pana la urma. tre` sa cumperi ata....
cred ca stii ca glumesc nu? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Presupunand ca vrei sa faci un BB game(Browser Based) gen travian, spam.spam, etc. cerinte minime sunt:

- server de web(de preferat apache cu php)
- server de baze de date (la alegere: mysql, postgresql, mssql)
- procesor imagini (eu am incercat cu GD si merge destul de bine)
- munca, rabdare si tutun(daca e cazul)


Stii ce e aiurea la un BB game ? Muncesti de iti sar capacele sa il faci si cand l-ai terminat si vrei sa vezi ce parere au oamenii constati ca mai ai de munca pentru inca de n ori pe atat.


Dar eu iti urez bafta !

uite un link catre un forum care ar putea sa te ajute: http://community.bbgamezone.com/

Edited by darkangelbv, 17 November 2007 - 16:53.


#4
aj-stiles

aj-stiles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 25.03.2007
oke... thx  :lol: oricum am facut cateva screenuri din joc si am vazut ca e destul de placut de marea majoritate ... sper sa fie placut si jocul in sine (nu doar screenurile ) vroiam pe 23 decembrie sa il lansez... da nu cred ca mai apuc ca mai am multa treaba

#5
avramseby

avramseby

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 07.09.2006

 aj-stiles, on Nov 17 2007, 15:31, said:

oke... thx  :lol: oricum am facut cateva screenuri din joc si am vazut ca e destul de placut de marea majoritate ... sper sa fie placut si jocul in sine (nu doar screenurile ) vroiam pe 23 decembrie sa il lansez... da nu cred ca mai apuc ca mai am multa treaba
unde's screenurile?  B)

#6
tYg3r

tYg3r

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 18.06.2007
la noi cu siguranta...daca ai nevoie de ajutor in ediatrea de imagini te pot ajuta :P

#7
ZaPh0D

ZaPh0D

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.11.2007
Ce zici de ELODIA 2 ?  :D  :rolleyes:  Fa un joc tip comedie! Cum ar fi sa fi un hacker , si cica esti la o intalnire cu o fata , si ca sa i dai jos de pe ea, la fiecare haina , sa fie cate un cod , tu pui o intrebare , daca raspunde corect isi da jos un ciorap :) , dar sa fie imbracata in multe haine , pijamale,haine de ski , 3 perechi de ciorpai ... vezi tu :) e doar o idee!

#8
tYg3r

tYg3r

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 18.06.2007

 ZaPh0D, on Nov 17 2007, 19:58, said:

Ce zici de ELODIA 2 ?  :D  :rolleyes:  Fa un joc tip comedie! Cum ar fi sa fi un hacker , si cica esti la o intalnire cu o fata , si ca sa i dai jos de pe ea, la fiecare haina , sa fie cate un cod , tu pui o intrebare , daca raspunde corect isi da jos un ciorap :) , dar sa fie imbracata in multe haine , pijamale,haine de ski , 3 perechi de ciorpai ... vezi tu :) e doar o idee!
super tare :))) chiar ar merge un asemeana joc  :peacefingers: :lol:

#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
ceva cu masini as prefera  :rolleyes:

#10
tYg3r

tYg3r

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 18.06.2007

 gumball3000, on Nov 17 2007, 22:10, said:

ceva cu masini as prefera  :rolleyes:
pai si ce mai astepti dai drumul si creeazal si apoi sa mi-l dai si mie ca eu nu reusesc :D  :o

#11
demos

demos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 05.11.2006
IL face la anu =)) credeti ca un joc gen travian,triburile il faci intr`o luna ! Nu vedeti ca asta delireaza aiurea ?

#12
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Dupa ce am facut jocul trukz -> http://forum.softped...howtopic=281152 , (azi ar fi implinit 3 luni), am dar jos jocul, deoarece a intervenit ceva urgent.
Dar acum lucrez la un joc cu,,,, curse de masini.
Va fi lansat la inceputul lui 2008, sau sfarsitul lui decembrie.
Nume nu are inca, deoarece asta conteaza mai putin.
Apropo. Masina cu care incepe fiecare jucator va fi este dacia 1100 :lol: si trebuie sa mai joci vre-o saptamana pana sa-ti iei un logan :lol:
Va ganditi voi la un nume?:D

#13
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Gaseste un rpg online , ia-i clona dp net si fa ce fac multi ratati - recodeaza-l si schimbai interfatza , poate chiar gasesti vreun fraier sa-l cumpere. Noroc cu grafica 3D.

Tre sa recunosc ca ideea cu tricotajele era un sfat dat bine :))) :P

#14
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

 lord_ice, on Nov 20 2007, 21:09, said:

Tre sa recunosc ca ideea cu tricotajele era un sfat dat bine :))) :P
era o gluma :lol:

Apropo. In legatura cu jocul care va aparea in 2008, v-or fi numa dacii :wacko:

Edited by AndyM, 21 November 2007 - 22:35.


#15
kanodcomputers

kanodcomputers

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.02.2008
bine ... am invatat html , css , php ... as vrea sa fac si eu un joc , dar nu stiu cu ce ... asa ca orice idee este bine-venita , joc cu tricotaje nu fac  :lol:

#16
flipper4u

flipper4u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 18.08.2006
de un an nu s-a mai postat pe acest thread... fa un joc gen kapilands.com , adica un joc TYCOON...

#17
[CeeFour]

[CeeFour]

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 22.03.2007
In orice caz, trebuie sa stii si matematica la greu. Pentru ca, indiferent de domeniu (sport, sf, fantasy, economic, etc) trebuie practic sa dezvolti prin modelare matematica niste formule care sa simuleze niste evenimente care se intampla in realitate. Pentru un joc iti trebuie o echipa, de unul singur nu ai nicio sansa. Uite, eu ma gandeam cum as putea face un joc online de management al unei companii de transporturi (trenuri, camioane, avioane), in genul Transport Tycoon sau Locomotion sau ce mai e, numai ca massive multiplayer si, evident, browser based.

#18
kanodcomputers

kanodcomputers

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.02.2008

 [CeeFour], on Jun 8 2008, 21:33, said:

In orice caz, trebuie sa stii si matematica la greu. Pentru ca, indiferent de domeniu (sport, sf, fantasy, economic, etc) trebuie practic sa dezvolti prin modelare matematica niste formule care sa simuleze niste evenimente care se intampla in realitate. Pentru un joc iti trebuie o echipa, de unul singur nu ai nicio sansa. Uite, eu ma gandeam cum as putea face un joc online de management al unei companii de transporturi (trenuri, camioane, avioane), in genul Transport Tycoon sau Locomotion sau ce mai e, numai ca massive multiplayer si, evident, browser based.

As avea cateva lucruri de adaugat , fata de ce ai zis tu ...
1. Nu iti trebuie matematica drept asa ... e nevoie de cateva calcule , dar nu iti trebuie foarte multa matematica , in plus cine stie programare , cred ca stie si matematica ...
2. De ce sa nu ai sanse singur ... daca ai rabdare si timp , poti face si singur , apoi daca merge treaba iti faci si o echipa
3. Cunostinte de programare pe web ... stiti despre ce vorbesc
4. Pentru un browser based game , ai nevoie de hosting bun si viteza mare de prelucrare a bazelor de date ... fie mysql fie altele .
Eu m-am gandit la un joc gen triburile ... dar daca il fac va semana prea mult ... si nu vreau asta , adica vreau ca jocul meu sa fie diferit de altele . [CeeFour] detaliaza cam ce joc ai vrea sa faci ... si daca imi place ideea si vrei si tu , putem incerca sa facem un joc impreuna . Oricum daca ma hotarasc cum sa fie si ma apuc de el voi deschide un topic unde vor fii mai multe detalii

Edited by kanodcomputers, 08 June 2008 - 22:48.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate