Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)
 Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 

Trepiede si monopiede

- - - - -
  • Please log in to reply
719 replies to this topic

#37
aschiuta

aschiuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 24.06.2004
Buna dimineata. Imi cer scuze ca va tulbur la asa ora inaintata, dar as vrea sa va las o intrebare. Doresc in primavara sa achizitionez un Canon PowerShot S5 IS si as dori si un trepied. Cu acest domeniul al trepiedelor nu am avut contat niciodata,deci nu stiu exact ce sa aleg, mai ales ca as avea un buget de maxim, maxim 150 lei sa zicem. Doresc, ceva cat de cat usor de carat, poate pentru ceva munte, acum poate sa zicem ca nu va fi nevoie sa fie carat in spate, deocamdata nu am masina, preconizez, dar pana atunci, as dori ceva stabil, daca il pun in picioare si vreau sa scot o poza nemiscata sa-si faca treaba.
Multumesc

#38
bujcat

bujcat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 04.04.2006

View Postfuscobal, on Dec 8 2007, 00:56, said:

Ok, deci 190xprob +  cap 804RC2 ar ajunge la 6mil. Sarim putin de bugetul pronosticat dar daca ziceti toti ca merita o sa incerc sa ma intind putin :)
Multumesc pentru sfaturi !

Ti-ai achizionat acest trepied? Esti multumit de el? :D

#39
long

long

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.07.2007
merita un BILORA 75/1 130 cm aproae  nou pana intr un milion?mutumesc

#40
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Nu am auzit de Bilora. Ce camera ai? Daca ai compacta, te descurci si cu trepiede ieftine.

#41
aschiuta

aschiuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 24.06.2004
Nu-mi recomandati si mie un trepied pentru camera mea Canon S5 IS. Ceva pana in 150 lei maxim

#42
nrlarry

nrlarry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 25.01.2007

View Postaschiuta, on Mar 2 2008, 14:46, said:

Nu-mi recomandati si mie un trepied pentru camera mea Canon S5 IS. Ceva pana in 150 lei maxim
Eu iti recomand sa-ti iei modelul ca asta de aici, este arhisuficient pentru aparatul tau, este si suficient de inalt si foarte usor. iar in caz de tratament adecvat, te va tine destul de mult.
Acum am vazut ca pe langa comertul stradal (piata), il mai gasesti si la Cora cu 107 lei (parca).

Keep :photo:!

#43
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007
Si eu am folosit trepiede usoare si ieftine pina am pus mina pe un Manfrotto. Mai grele dar ce calitate! Desigur ca exista si altele si mai si dar Manfrotto sunt cunoscute pentru un raport calitate/pret foarte bun.

Acum vreau un 190XPROB cu cap separat, numai de-as avea bani sa-mi iau versiunea cx... care nici macar nu se gaseste in tara.

Recomand (si din interes personal): Manfrotto 724B. Are 1.4kg dar suporta pina la 3.5kg si are cap pe bila, foarte rapid in instalare si usor utilizabil. Daca parerea mea pare subiectiva, atunci gasiti aici parerile altora mult mai versati intr-ale fotografiei: Rechitan/Lupas

#44
badmauuro

badmauuro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 22.06.2007
am vazut pe multi dintre voi recomandand trepiedul manfrotto 190x ProB + cap 804RC2, cap care e cu mansoane. de celelalte 2 categorii ce-mi zice-ti? ...mai ales de cele tip joystick (mai inalte, ca asta ar fi un avantaj ptr mine)??? Care ar fi avantajele si mai ales dezavantajele in cazul unui astfel de cap?
O alta intrebare ... sper sa nu va para idioata, cum eu NU am folosit pana acum trepied, ma intreb daca in alegerea lui nu ar tebui sa tin seama si de faptul ca eu am 1,90 inaltime, iar un trepied mic (sub 1,60m ) risca sa devina ...incomod ?!?!? (imi dau seama ca si capul de trepied mai adauga ceva dar nu am vazut pana acum sa depaseasca 22 cm! )
Dupa calculele mele:

Trepied manfrotto 190x ProB (146cm coloana ridicata!) + 804rc2 (11.6cm) rezulta 157,6cm :(
sau
Trepied manfrotto 190x ProB (146cm coloana ridicata!) + manfrotto 222[tip joystick (21cm!)] rezulta 167cm :), ceva mai bine dpv al inaltimii, dar nu am auzit nimik de cap!

..sau alt trepied la fel de laudat dar mai inalt care sa mearga cu 804rc2...???

...in sfarsit, vreau o combinatie buna, inalta (180-185 cu camera montata!), la un.....maxim de 200 de euro! ...se gaseste???

merci.

Edited by badmauuro, 01 April 2008 - 02:48.


#45
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007
Pai se mai adauga si inaltimea aparatului (mai exact latimea). In general se considera ca 190xProB este bun pentru toate taliile dar pe de alta parte este mai indicat sa nu inalti coloana centrala la maxim. Deci daca nu vrei sa te apleci, aceleasi facilitati tehnice dar cu inaltime mai mare (+22.5cm) le are seria 055 de la Manfrotto, cu dezavantajul insa al unui pret ceva mai mare si al unei greutati asemenea.

Stiu ca ideal ar fi sa avem un trepied care sa ne faca cit mai comozi dar ideea este ca inaltimea aparatului sa fie acolo unde subiectul o cere si unde stabilitatea este maxima. Eu am 1.81 dar rareori fotografiez de la inaltimea mea si niciodata in portretistica. Si cu wide-urile pentru peisaj - ideal e sa ai si un prim plan bine reprezentat dar nu de la 1.90m in jos!

Alegerea capului tine evident de stilul fotografiei tale. Daca nu faci frecvent arhitectura, panorame sau stitchuri vei fi dezamagit de viteza de instalare pentru 804RC2 sau 808RC4. Unele bile au blocaj pe o axa, cred ca 468MGRC2 si 488RC2 si poti face panning pe o axa. Evident ca lejeritate maxima iti ofera 322 dar daca il muti pe partea stinga (cum ar fi trebuit proiectat de la inceput) pierzi jumatate din capacitatea de incarcare (2.5kg/5) ceea ce e bine de stiut pentru zoom-uri mai grele.

Manfrotto luat din Romania cu cerintele tale nu gasesti la 200euro. Varianta care se incadreaza este 190xProB+804RC2 la 700RON (oferte de kit redus fata de componente luate separat). La 800RON gasesti 055XProB cu 804RC2 de exemplu aici

Gindeste-te bine daca iti e necesara posibilitatea mutarii coloanei centrale pe orizontala; daca nu, atunci iesi mai bine financiar cu celeleate variante din serie (XB, XDB).

#46
badmauuro

badmauuro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 22.06.2007
@ raldox

merci mult ptr sfaturi si sugestii! foarte folositoare!

#47
cristin2106

cristin2106

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 25.01.2007
Ajutati-ma, va rog, cu un sfat. Ce sa aleg?

National Geographic Tundra NGTT1 - 250 lei   http://www.fotopedia...c/tundra-ngtt1/

National Geographic Tundra NGTT2 - 260 lei   http://www.fotopedia...c/tundra-ngtt2/

Manfrotto trepied Modo 785B - 255 lei            http://www.fotopedia...pied-modo-785b/

Va multumesc!


P.S. Aparat folosit Panasonic FZ7, sper ca in foarte scurt timp sa achizitioneaz un Nikon D60 cu AF-S 18-55mm VR in kit

#48
audiofile

audiofile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 06.07.2007
Cele 3 modele nu sunt tocmai stabile si probabil vor cauza mai mult probleme (si fotografii ratate) decat avantaje.
Sfatul meu ar fi sa economisesti ceva bani si sa cumperi un model mai stabil - Manfrotto 190DB, sau Giottos-urile mai ieftine (seria 9000).
Capetele cele mai ieftine care le-as recomanda ar fi Manfrotto 486 rc2 (ball head) sau 804 (pan/tilt).

Trepiedul este in opinia mea o investitie pe termen lung si ca atare merita o alegere mai atenta.

#49
cristin2106

cristin2106

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 25.01.2007

View Postaudiofile, on Apr 9 2008, 13:07, said:

Cele 3 modele nu sunt tocmai stabile si probabil vor cauza mai mult probleme (si fotografii ratate) decat avantaje.
Sfatul meu ar fi sa economisesti ceva bani si sa cumperi un model mai stabil - Manfrotto 190DB, sau Giottos-urile mai ieftine (seria 9000).
Capetele cele mai ieftine care le-as recomanda ar fi Manfrotto 486 rc2 (ball head) sau 804 (pan/tilt).

Trepiedul este in opinia mea o investitie pe termen lung si ca atare merita o alegere mai atenta.

Multumesc pentru raspuns si pentru sfaturi.
Din pacate bugetul este limitat (limita superioara la 250-260 lei max.) si modelele recomandate sar destul de mult de aceasta suma.
Ma gandisem sa aleg unul din cele 3 sau ca o optiune mai ieftina Giottos VT809 (120lei). Asa ca, daca ma poti sfatui in sa aleg unul din aceste trepiede sau un altul care sa se incadreze in aceasta suma, m-as putea hotari mai usor.

Multumesc :peacefingers:

#50
Al Cap0ne

Al Cap0ne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 25.04.2007
Daca spui ca ai o limita de 250 lei, iti recomand cu caldura Fancier FT6102
http://www.f64.ro/de...?id=325&pid=929

Constructie metalica in intregime (nu aluminiu), extrem de solid si stabil, compact, nu foarte greu si usor de manevrat. Singurul dezavantaj pe care i l-am gasit este faptul ca daca ai peste 1.75m inaltime, va trebui sa te apleci putintel pt a baga ochiul in vizor.

#51
frexxl

frexxl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 16.05.2005
Am gasit in Cora la 1.9 mil Velbon DV-7000 .Se cam incadreaza in bugetul tau .

Edited by frexxl, 13 April 2008 - 09:39.


#52
cristin2106

cristin2106

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 25.01.2007
Va multumesc pentru sfaturi!
Al Cap0ne: Fancier FT6102 - initial l-am avut in vedere si pe acesta, dar toata lumea spunea (pe diverse forumuri) ca este chinezesc. Acum, multe lucruri sunt chinezesti si nu toatte sunt proaste. Din cate imi dau seama tu ai un astfel de trepied (sau ai utilizat unul). Il ai de mult timp? Rezista? Oricum o sa merg sa le vad pe toate si apoi o sa iau decizia. Multumesc!
frexxl: o sa merg sa vad si acest trepied. Mai exact, in care Cora l-ai vazut? Multumesc!

#53
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postcristin2106, on Apr 14 2008, 00:17, said:

Va multumesc pentru sfaturi!
Al Cap0ne: Fancier FT6102 - initial l-am avut in vedere si pe acesta, dar toata lumea spunea (pe diverse forumuri) ca este chinezesc. Acum, multe lucruri sunt chinezesti si nu toatte sunt proaste. Din cate imi dau seama tu ai un astfel de trepied (sau ai utilizat unul). Il ai de mult timp? Rezista? Oricum o sa merg sa le vad pe toate si apoi o sa iau decizia. Multumesc!
frexxl: o sa merg sa vad si acest trepied. Mai exact, in care Cora l-ai vazut? Multumesc!
Pe mine ma scot din sarite trepiedele de genul asta. Am si eu un jaf de aluminiu pe care l-am primit mai demult. Mergea pentru compacta, dar la DSLR cand vreau sa ma uit pe vizor, nu prea pot de "manerul" ala care e foarte lung si genial amplasat, numa bine imi intra in gat.

Edited by andrei_0, 14 April 2008 - 17:04.


#54
frexxl

frexxl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 16.05.2005

View Postandrei_0, on Apr 14 2008, 18:03, said:

Pe mine ma scot din sarite trepiedele de genul asta. Am si eu un jaf de aluminiu pe care l-am primit mai demult. Mergea pentru compacta, dar la DSLR cand vreau sa ma uit pe vizor, nu prea pot de "manerul" ala care e foarte lung si genial amplasat, numa bine imi intra in gat.
manerul ala se poate demonta la modelul prezentat de mine


View Postcristin2106, on Apr 14 2008, 01:17, said:

Va multumesc pentru sfaturi!
Al Cap0ne: Fancier FT6102 - initial l-am avut in vedere si pe acesta, dar toata lumea spunea (pe diverse forumuri) ca este chinezesc. Acum, multe lucruri sunt chinezesti si nu toatte sunt proaste. Din cate imi dau seama tu ai un astfel de trepied (sau ai utilizat unul). Il ai de mult timp? Rezista? Oricum o sa merg sa le vad pe toate si apoi o sa iau decizia. Multumesc!
frexxl: o sa merg sa vad si acest trepied. Mai exact, in care Cora l-ai vazut? Multumesc!
Cora Cluj ...intre timp l-am cumparat ...mai erau doua pe stoc ...am inteles ca pretul initial a fost undeva pe la 400 ron si acum e reducere ...
e ok imi place isi face treaba bine impreuna cu un Sony A100

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate