Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Trepiede si monopiede

- - - - -
  • Please log in to reply
719 replies to this topic

#19
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,990
  • Înscris: 12.06.2004
Vrei sa spui ca exista capete cu bila ce pot fi deblocate pe o singura axa? Eu de asta prefer capetele 3D (desigur, de la un anumit nivel de calitate in sus), pentru ca le pot controla pe fiecare axa in parte - chiar daca-s mai dificil de setat. Desigur, asta tine de preferinte - iar tu din cate observ preferi capetele cu bila.

#20
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Se invarte capul de trepied cu totul,  are un ax veretical in plus, iar bila se poate evident  bloca.
Exista si un sistem de blocare a bilei pt. a ramane libera doar pe axul vertical, dar este o ciudatenie mai rara.
Am vazut de mult asa ceva....
Dar si eu prefer in continuare tot 3D ....:)
Un cap 3D se poate utiliza daca vrei ca si unul cu bila, daca ai 2 sau 3 axe deblocate...;)

Edited by loock, 11 October 2007 - 10:23.


#21
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
In incercarea de a vorbi din experienta, iti pot confirma ca un Manfrotto DIGI 728B face fata cu succes urmatorului setup: D80, 18-200, SB-800 (la obiectiv l-am luat in calcul pe cel mai "problematic" din cele de care dispun, in sensul dimensiunilor si greutatii). Eu sint multumit de trepied, am trecut prin aceleasi framintari ca si tine; insa iti dai seama cit de greu e sa fie si usor, si rezistent, si versatil, si ieftin. 728-ul este desigur un compromis intre cele de mai sus, DAR este un compromis perfect acceptabil.

Sa ne spui pina la urma ce ai ales si care sint impresiile.

#22
mirela2402

mirela2402

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.12.2007
Hy...am o problema mare, mare....vreau sa i iau prietenului meu de craciun un trepied pt ap foto, dar nu stiu ce anume sa iau. Are un CANON EOS 350D.
Problema mea cea mai mare este ca trepiedul care il iau sa se potrivesca. Eu m-am uitat pe cateva modele, dar nu stiu ce sa fac, nu stiu daca sunt k sau daca se potrivesc. Trepied Fancier FT6702 Professional + Grip Action Ball Panhead (Joystick) ; Trepied foto Manfrotto DIGI 728B ; Trepied Manfrotto 718B ; astea sunt modelele pe care le-am ales eu. As vrea totusi sa stiu daca sunt bune sau nu. Va rog, dati-mi un sfat in legatura cu asta, sau cel putin recomandati-mi ceva.  :worthy: :worthy:

#23
nrlarry

nrlarry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 25.01.2007

View Postmirela2402, on Dec 4 2007, 11:41, said:

Hy...am o problema mare, mare....vreau sa i iau prietenului meu de craciun un trepied pt ap foto, dar nu stiu ce anume sa iau. Are un CANON EOS 350D.
Problema mea cea mai mare este ca trepiedul care il iau sa se potrivesca. Eu m-am uitat pe cateva modele, dar nu stiu ce sa fac, nu stiu daca sunt k sau daca se potrivesc. Trepied Fancier FT6702 Professional + Grip Action Ball Panhead (Joystick) ; Trepied foto Manfrotto DIGI 728B ; Trepied Manfrotto 718B ; astea sunt modelele pe care le-am ales eu. As vrea totusi sa stiu daca sunt bune sau nu. Va rog, dati-mi un sfat in legatura cu asta, sau cel putin recomandati-mi ceva.  :worthy: :worthy:
Daca nu pune obiective grele (luminoase), sunt foarte bune cele pe care i le-ai ales, in special cele Manfrotto, pe care am avut ocazia sa le sucesc pana sa-mi iau unul. Sunt din gama spre scumpe, dar isi fac treaba cu brio pentru un amator.

Keep :photo:!

#24
mirela2402

mirela2402

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.12.2007
Toate au capul de trepied inclus, oare se si potrivesc cu aparatul? Nu vreau sa am surpriza ca nu are cum sa fixeze apartul pe trepied! Cum imi pot da seama daca se potrivesc sau nu. Inca un aspect, nu am cum sa-l cumpar din magazin si va treb sa fac comanda online, iar in cazul asta, prea multe informatii nu cred ca am cum sa primesc

#25
photolover

photolover

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 05.05.2007

View Postmirela2402, on Dec 4 2007, 11:24, said:

Toate au capul de trepied inclus, oare se si potrivesc cu aparatul? Nu vreau sa am surpriza ca nu are cum sa fixeze apartul pe trepied!
Poti sa stai linistita, pentru ca filetul de prindere pe trepied este standardizat (si anume 1/4 inci) pentru toate aparatele foto (fie o sapuniera amarata, fie ditamai dsrl-ul).

#26
nrlarry

nrlarry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 25.01.2007
Daca banii nu sunt o problema (respectiv 6 mil) iti recomand ce folosesc si eu:
Trepied:
http://f64.ro/det.ph...id=325&pid=4814
Cap trepied:
http://f64.ro/det.ph...id=326&pid=4223
Asta daca e un tip care o sa zica "parca as fi vrut ceva mai profi" :D, daca nu, e f. bun si unul din cele care le-ai enumerat tu mai sus.

Keep :photo:!

#27
fuscobal

fuscobal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 29.12.2004
Camera este Canon 40D si pe ea va sta cel mult un 70-200f4 care are cam 700g. Camera are vreo 800g. Sa zicem ca in total nu voi sari de 2-2.5Kg cat ar fi limita urmatoarelor trepiede la care m-am gandit >

http://www.f64studio...id=325&pid=6195
http://www.f64studio...id=325&pid=4814 > nu are cap. se poate monta aparatul direct pe acel filet ?
http://www.f64studio...id=325&pid=2990
http://www.f64studio...id=325&pid=4230

Ma uit la acestea intrucat din ce am gasit au si lungimea minima in jur de 50cm iar eu vreau sa-l car dupa mine si in vacante ! Ce parere aveti ? Care din cele 4 sau daca exista si alte recomandari sau intrebari sunt binevenite !

PS : Zona de bani este cea in care se gasesc cele 4 !

#28
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
mie-mi place 2. il vazusem mai de mult si ma tenteaza si pe mine. si nu, nu poti sa pui camera fara cap.

#29
fuscobal

fuscobal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 29.12.2004
Mda, numai ca adaugarea capului mai creste costul ceva. Capul asta o fi ok pentru trepiedul asta > http://www.f64studio...id=326&pid=3759 ? E cam cel mai ieftin dar pare destul de robust si el ! Alta faza nasoala e ca impreuna au 2.8kg ceea ce e destul de mult pentru un trepied de luat in vacante dupa tine prin tarile calde ! De asemenea numai trepiedul vad ca are 57 cm la care se mai adauga si capul ala si astfel e si cu vreo 10cm mai lung in pozitia minima decat celelalte !

#30
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,990
  • Înscris: 12.06.2004
Capul ala e OK pentru ce vrei sa pui pe el, totusi nu-i foarte compact (am impresia ca noul model, 804RC, ar fi mai mic nitel - dar poate ma insel).
Ma gandeam la un moment dat sa-mi iau (si) un cap pe bila, special pentru excursii... compact, greutate mai mica; dar nu prea-mi plac astea.
Dupa cum iti spuneam, conteaza mult cat esti dispus sa cari (in rest, de diferenta de bani cred c-ai putea face rost pana la urma...)

#31
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007
Ia-ti Manfrotto 190XProB + cap 804RC + husa MBAG90P.
Husa ar fi buna si MBAG80P dar MBAG90P are 3 sisteme de portabilitate (mana, umar si vertical)

Edited by sydneyaus2005, 08 December 2007 - 00:29.


#32
Skytalker

Skytalker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 10.11.2007
Dintre cele enumerate cel mai bun este 190xprob (a se vedea si 190xb), dar nu are cap inclus ca si celelalte, deci comporta costuri suplimentare. Iata care sint capurile recomandate de manualul Manfroto pentru acest tripod:
  • geared heads: 410
  • 3 way heads : 056, 460MG, 804 RC2
  • 2 way heads : 128LP, 128RC, 390RC, 700rc2
  • ball heads     : 222, 484RC2, 486RC2
Eu personal il am cu capul 322RC2 si este foarte bun.

718 ar cam iesi din discutie fiind prea mic, ar putea aparea probleme de stabilitate in teren, cu vint moderat.
Intre 725 si 728 as prefera 728 probabil chiar daca e mai greu cu 300gr, cele 3.5 kg greutate max. admisa sint la limita unui tripod pentru DSLR.

#33
fuscobal

fuscobal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 29.12.2004
Ok, deci 190xprob +  cap 804RC2 ar ajunge la 6mil. Sarim putin de bugetul pronosticat dar daca ziceti toti ca merita o sa incerc sa ma intind putin :)
Multumesc pentru sfaturi !

#34
nrlarry

nrlarry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 25.01.2007

View Postfuscobal, on Dec 8 2007, 01:56, said:

Ok, deci 190xprob +  cap 804RC2 ar ajunge la 6mil. Sarim putin de bugetul pronosticat dar daca ziceti toti ca merita o sa incerc sa ma intind putin :)
Multumesc pentru sfaturi !
Cum am mai zis pe un topic asemanator, aceeasi combinatie o recomand si eu, la bani (relativ) putini, calitate maxima.
Cu obiectivul meu de 500 mm (fiind cel mai greu si lung fizic), se bațâie putin la inceput, dar cu 2 sec. intarziere la declansare (declansare pe cablu), imaginile ies nemiscate in conditii fara vant. Pe teren n-am apucat sa-l testez, respectiv in conditii montane.

Keep :photo:!

#35
icarus86

icarus86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 14.03.2007
Salut,

Folosesc trepied Manfrotto 9250 + cap Manfrotto 1003, si sunt foarte multumit de amandoua.
Poate pe viitor voi schimba capul, dar nu din cauza ca nu ar rezista la greutate aditionala, ci din cauza ca as prefera ceva cu placuta detasabila.

Recomand cu caldura aceasta combinatie.

Rares

#36
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,990
  • Înscris: 12.06.2004
Manfrotto sau Giottos?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate