Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15,
 La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C
 La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi
 Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...
 

Trepiede si monopiede

- - - - -
  • Please log in to reply
719 replies to this topic

#73
iulian_iliescu

iulian_iliescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.01.2007
Am un Olympus E-510. Aparatul cantareste 470g + obiectivul de 220g = 690g
Vreau sa-mi iau un trepied dar nu stiu ce sa aleg. M-am uitat la f64 la trepiede si cel mai ieftin trepied care suporta o greutate > 1kg este 60 lei iar cel mai scump 1524 lei.
Trepiedul in folosesc in mare parte in aer liber si as vrea sa aiba un boloboc ca sa nu imi iasa pozele in panta (cum patesc cu trepiedul care il am acum cand il folosesc pe camp).
Cat cantareste trepiedul nu este prea important pentru mine. Eu folosesc trepiedul de 2-3 ori pe an cand plec in concediu.
Spuneti-mi si mie ce caracteristici sunt necesare la un trepied? De ce sa alegi un trepied cu cap detasabil?

#74
Ixtl

Ixtl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 27.04.2006

View Postiulian_iliescu, on May 20 2008, 10:55, said:

Am un Olympus E-510. Aparatul cantareste 470g + obiectivul de 220g = 690g
Vreau sa-mi iau un trepied dar nu stiu ce sa aleg. M-am uitat la f64 la trepiede si cel mai ieftin trepied care suporta o greutate > 1kg este 60 lei iar cel mai scump 1524 lei.
Trepiedul in folosesc in mare parte in aer liber si as vrea sa aiba un boloboc ca sa nu imi iasa pozele in panta (cum patesc cu trepiedul care il am acum cand il folosesc pe camp).
Cat cantareste trepiedul nu este prea important pentru mine. Eu folosesc trepiedul de 2-3 ori pe an cand plec in concediu.
Spuneti-mi si mie ce caracteristici sunt necesare la un trepied? De ce sa alegi un trepied cu cap detasabil?
Un Giottos VT806 sau VT809. 100~130 RON.
Cele mai convenabile la banii astia.

Edited by Ixtl, 20 May 2008 - 15:53.


#75
el_jefe

el_jefe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 21.06.2006
Ce husa imi recomandati pentru trepied cu tot cu cap. Ce am probat pana acum nu sunt destul de largi ca sa cuprinda si capul - ar trebui date jos manerele.
Scula in cauza este un Manfrotto 190xprob si capu 804rc2

#76
nrlarry

nrlarry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 25.01.2007

View Postel_jefe, on May 24 2008, 21:23, said:

Ce husa imi recomandati pentru trepied cu tot cu cap. Ce am probat pana acum nu sunt destul de largi ca sa cuprinda si capul - ar trebui date jos manerele.
Scula in cauza este un Manfrotto 190xprob si capu 804rc2
Daca te tin baierele, ia un Matin de 65 de lei de la f64, modelul acesta. Daca nu (eu personal n-am fost dispus sa dau atatia bani pe o "chestie" cu o amintire de burete - pentru protectie - bagata in dublajul materialului, de alfel destul de subtire), ci am cautat si am gasit pe la un magazin de haine second-hand (!) o geanta (cu deschidere circulara la un capat) care se potriveste manusa la trepiedul mai sus amintit, cu tot cu cap!
Attached File  Husa_trepied.jpg   115.25K   50 downloads
Este facuta dintr-un material gros si totusi usor, iar acel burete de la Matin (pus probabil ca sa nu ciobeasca vopseaua de pe trepied la o eventuala ciocanire) devine astfel inutil. Totul la sub 20 de lei, cu tot cu breteaua de umar destul de lata si solida!

Keep :photo:!

Edited by nrlarry, 26 May 2008 - 14:54.


#77
el_jefe

el_jefe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 21.06.2006

View Postnrlarry, on May 26 2008, 15:52, said:

Daca te tin baierele, ia un Matin de 65 de lei de la f64, modelul acesta. Daca nu (eu personal n-am fost dispus sa dau atatia bani pe o "chestie" cu o amintire de burete - pentru protectie - bagata in dublajul materialului, de alfel destul de subtire), ci am cautat si am gasit pe la un magazin de haine second-hand (!) o geanta (cu deschidere circulara la un capat) care se potriveste manusa la trepiedul mai sus amintit, cu tot cu cap!
Attachment Husa_trepied.jpg
Este facuta dintr-un material gros si totusi usor, iar acel burete de la Matin (pus probabil ca sa nu ciobeasca vopseaua de pe trepied la o eventuala ciocanire) devine astfel inutil. Totul la sub 20 de lei, cu tot cu breteaua de umar destul de lata si solida!

Keep :photo:!

Am luat MAtin de la f64 dar l-am returnat in aceeasi zi (fara probleme, bila alba f64) pentru ca nu incapea cu tot cu cap (manerele). Ma gandesc la o husa de lansete de pescuit :)

#78
pouf

pouf

    hopeless hippie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 20.04.2008
buna,
am un Canon Powershot S5 IS (aparatul cantareste aprox 500g) si as vrea sa imi achizitionez un trepied - unul care nu cantareste foarte mult pentru ca nu prea am forta... :blush:
aveti vreo sugestie?

multumesc anticipat :)

#79
nrlarry

nrlarry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 25.01.2007

View Postpouf, on Jun 12 2008, 11:21, said:

buna,
am un Canon Powershot S5 IS (aparatul cantareste aprox 500g) si as vrea sa imi achizitionez un trepied - unul care nu cantareste foarte mult pentru ca nu prea am forta... :blush:
aveti vreo sugestie?

multumesc anticipat :)
Orice trepied de aluminiu e bun pentru categoria de greutate a aparatului tau.
Alegerea ar putea proveni doar din stil si inaltimea care iti convine. Daca vrei pentru munte, ia cel mai mic trepied clasic, ca sa zic asa (sub nici o forma dinacelea stil antena radio), care are bratele acelea intre coloana centrala si picioare cu carlig pentru greutate suplimentara.
Ca recomandare, unele din trepiedele de la supermarket-uri le gasesti mai ieftin in piata, pe langa piata sau daca ai rabdare si picioare de umblat, Europa-Niro-Dragonul Rosu, etc..

Keep :photo:!

#80
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Foloseste cineva cap de trepied Giottos MH-1001? As vrea sa-mi iau unul, si m-ar interesa parerile posesorilor despre el (pana acuma n-am gasit in magazine modelul asta). Ma mai gandesc si la Manfrotto 486RC2, dar n-are mod panoramic si nici tension control (desi are "quick release plate"). N-am nici un obiectiv mare si vreau sa pun capul pe picioare 190xProB.

#81
ER_RO

ER_RO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 08.10.2007
Am un Canon 400D , pe care pun lens-ul din kit, un Tamron 55-200 si un prime 50 mm.  Intentionez sa plec intr-o vacanta in care sa imi dedic timpul "autoscolirii". Pt asta am nevoie de un trepied, dar, evident, dupa achizitionarea celor de mai sus si un calcul sumar al costului vacantei...fondurile pt trepied sunt trist de limitate.
Ma gandisem la http://www.f64studio...id=325&pid=6947
http://www.f64studio...?id=325&pid=757 sau
http://www.f64studio...id=325&pid=1823

Care credeti ca ar fi mai indicat pt utilizarea in regim de scoala-amator ? Va rog sa va limitati la aceste modele sau sa sugerati altceva in aceeasi gama de pret. Nu ma ajuta cu nimic recomandarile de genul Manfrotto XXX + cap Giottos YYY, pret final 900 ron !  ^_^
Multumesc !

#82
Ixtl

Ixtl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 27.04.2006

View PostER_RO, on Jul 9 2008, 11:15, said:

Va rog sa va limitati la aceste modele sau sa sugerati altceva in aceeasi gama de pret.
Giottos VT809
De Fancier nu am auzit lucruri bune, iar Cullman pare mai fragil.

#83
_thunder_

_thunder_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 18.12.2007
Pt. inceput e ok si Giottos VT809, iar in gama asta de pret nu cred ca gasesti ceva foarte buna. Sa nu te astepti sa-ti tina camera cu 55-200 intr-o pozitie fixa decat daca ii strangi bine reglajele, lucru care in timp duce la uzura si la slabirea reglajului. Ca stabilitate e ok daca il extinzi destul, spre maxim sau macar 2 segmente. La inaltimea minima nu prea e stabil pt. ca picioarele sunt destul de apropiate si trebui sa ai mare grija sa nu se rastoarne.

#84
ER_RO

ER_RO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 08.10.2007
Am inteles. OK, deci e un compromis acceptabil pt un concediu si un pic de exercitiu. Multumesc.

#85
ER_RO

ER_RO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 08.10.2007
Stiti vorba aia "Nu e cum se pregateste, e cum se nimereste"?  Cam asa e cu trepiedul meu.
Giottos VT 809 lipseste din tara dinainte de Pasti, si momentul aparitiei lui e o nebuloasa pt toti comensantii! Asa ca...120 RON s-au transformat in 220 ron si rezultatul e asta. Capul e din metal, se rabateaza 90 grade... Cat de mare e prostia pe care am facut-o ?  :confuzzled:

#86
imigrantu

imigrantu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 19.02.2003
Vreau sa-mi iau un tripod Manfrotto si nu stiu ce model sa aleg. Momentan am obiectivul 18-70mm dar ma gandesc si la un zoom pe viitor. Am gasit 190XPROB cu 486 ball head si nu stiu daca e suficient de inalt. Ceva sugestii va rog, daca se poate. Multumesc.

#87
Fishhh

Fishhh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 24.06.2008
Salut , daca am inaltimea de 1,85 cam cat ar trebui sa fie trepiedul pa care mi*l iau? Si toate sunt universale ? Eu am un Nikon D60 .

P.S. Cu stima , Mihai.

#88
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007
Pentru ca mai exista interesati de Manfroto seria 055, am inca un trepied (semi)profesional in plus pe linga 724B de amator: 055XPROB cu cap 488RC4, spikes si husa aici. Noi si cu garantie 2 ani in Romania.  E posibil sa pot oferi si cap 486RC2 ca varianta.

Chiar daca putini au bani pentru asa ceva, citind informatiile prezente in cataloage, se poate dovedi extrem de folositor in alegerea si verificarea unui trepied inainte de achizitionare: GITZO sau BOGEN/MANFROTTO

Keep it steady!

#89
nrlarry

nrlarry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 25.01.2007

View PostER_RO, on Jul 10 2008, 20:01, said:

Stiti vorba aia "Nu e cum se pregateste, e cum se nimereste"?  Cam asa e cu trepiedul meu.
Giottos VT 809 lipseste din tara dinainte de Pasti, si momentul aparitiei lui e o nebuloasa pt toti comensantii! Asa ca...120 RON s-au transformat in 220 ron si rezultatul e asta. Capul e din metal, se rabateaza 90 grade... Cat de mare e prostia pe care am facut-o ?  :confuzzled:
Desi e posibil sa fi plecat in vacanta, ai sa vezi ca ai facut o alegere buna. Asa cum pare in poza (n-am pus mana pe el niciodata), pare a fi destul de potrivit pentru ceea ce doresti de la el.
Ca sfat iti zic sa ai grija de manete, atat cele de intindere a picioarelor cat si cele de la cap.
In rest... poze faine!

Keep :photo:!

#90
robertino1

robertino1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 08.06.2003

View Postimigrantu, on Jul 16 2008, 09:39, said:

Vreau sa-mi iau un tripod Manfrotto si nu stiu ce model sa aleg. Momentan am obiectivul 18-70mm dar ma gandesc si la un zoom pe viitor. Am gasit 190XPROB cu 486 ball head si nu stiu daca e suficient de inalt. Ceva sugestii va rog, daca se poate. Multumesc.

E suficient daca nu ai peste 2 m. Eu am 1,85 si nu l-am ridicat prea des la inaltimea maxima.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate