Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The worst of evil

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 

cum se face un ceai?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
bogdan_iasi

bogdan_iasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 22.02.2007
salut, am o mare dilema.
ma cert de ceva ore cu colegii de birou despre modul cum se face un ceai (acea bautura calda din frunze... din vezi ce copac sau boschet), si unii ii dau ca trebuie sa ii faci infuzie da sa il acoperi pentru perioada de timp cat scrie pe eticheta ca de nu "rugineste apa", altii ca sa ii faci fiertura dar sa nu il acoperi ca tre sa se "aseriseasca" apa fierbinte, altii sa ii torni apa clocotita dar sa nu lasi plicul in ceai pana la sfrasit, altii sa il scoti imediat dupa 3 minute, altii ca e de preferat sa fierbi in apa plicul vreo 5-10 secunde.... deci lamuriti-ma si pe mine... beau un CEAI azi?

#2
naughtydream01

naughtydream01

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,797
  • Înscris: 13.03.2005
Fii atent, că urmează: e incredibil că ai colegi, dar dacă ai, nu e bine să vă faceți ceai, mai bine ar fi, pentru toți, să fiți colegi de sex.

Edited by naughtydream01, 05 October 2007 - 08:39.


#3
bogdan_iasi

bogdan_iasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 22.02.2007
cred ca multi din voi sunt acum la servici... vb serios.. vreau sa beau un ceai azi, si stau cu plicul in pahar, astept pareri pentru ceai

#4
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Eu fierb apa in fierbator electric. In timp ce apa se incalzeste, pun in cana un plic de ceai si zahar. Dupa ce apa a fiert, astept cateva secunde pana nu mai clocoteste, si o torn in cana peste plic si zahar (asa zaharul se topeste imediat, nu mai trebuie amestecat - mi-e lene). Eu las plicul acolo pana termin de baut. Nu acopar nimic. Ceaiul negru va fi putin amar, dar asa imi place mie.

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,683
  • Înscris: 30.10.2003
Pe majoritatea cutiilor de ceai este scris un mod de preparare! Ma gandesc ca e cea mai buna metoda!
In cele mai multe cazuri iti zic sa torni apa fierbinte peste pliculet, astepti 5-10 minute, apoi il dai pe gat! Se indulceste pe gustul fiecaruia!

#6
berlinish

berlinish

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 06.09.2006
dupa ce apa da in fiert , sting focul si pun pliculete cu ierburi  .acopar ibricul cu o farfurie si las vreo 10 min

#7
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
Poti afla si aici la fel de multe metode de a face ceai ca la tine la serviciu. Ba chiar mai multe si mai ai parte si de mojici (au aparut deja).
Dupa cum spunea Bursul, pe cutiile de ceai in general sunt trecute si instructiunile de preparare. Oricum depinde de tipul de ceai. Pana la urma insa conteaza cum iti place tie ceaiul.

#8
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
http://www.google.ro...lient=firefox-a

#9
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006
Depinde de ceai.  Dacă e de tei prefer să-l las acoperit minim 3 minute.  Dar cum de obicei mi-e prea lene, pun un pliculeț de ceai negru sub un jet fierbinte, umplu cana, adaug zahăr, și îl beau.  La urmă arunc pliculețul (în caz ca nu se subînțelege, pliculetul nu-l beau, dar îl las prin cană).

#10
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

View PostStrict, on Oct 5 2007, 20:06, said:

Depinde de ceai.  Dacă e de tei prefer să-l las acoperit minim 3 minute.  Dar cum de obicei mi-e prea lene, pun un pliculeț de ceai negru sub un jet fierbinte, umplu cana, adaug zahăr, și îl beau.  La urmă arunc pliculețul (în caz ca nu se subînțelege, pliculetul nu-l beau, dar îl las prin cană).


Bei ceai de tei? :o:

#11
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006
De obicei nu, pentru că mi-e lene să-l fac.  Dar la gust îmi place.  E ceva rău în asta? :blink:

#12
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Pai asta se bea numai cand esti racit.

#13
WHEEP26

WHEEP26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 10.05.2007

View Postnaughtydream01, on Oct 5 2007, 09:39, said:

Fii atent, că urmează: e incredibil că ai colegi, dar dacă ai, nu e bine să vă faceți ceai, mai bine ar fi, pentru toți, să fiți colegi de sex.

Nu inteleg ce cacat se baga moldoveanca asta de notidrim peste tot sa afca 5000 de posturi. Eu i-as da BAN urgent prea se baga peste tot cu replici aiurea.

ONTOPIC: pentru ceai

1. se ia o cana curata
2. se fierbe apa cu zahar intr-un vas pentru care ai capac potrivit
3. cand fierbe apa. Se opreste focul. Se adauga pliculetul/plantele. Focul oprit. Se pune capacul
4. Se lasa 7 minute fix.
5. Se serveste deliciosul ceai.

OFFTOPIC. Sunt fix 7 minute ca sa moara de ciuda MUCI-IN-ROZ.

Edited by WHEEP26, 05 October 2007 - 20:52.


#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,683
  • Înscris: 30.10.2003

View PostWHEEP26, on Oct 5 2007, 21:50, said:

1. se ia o cana curata
2. se fierbe apa cu zahar intr-un vas pentru care ai capac potrivit
3. cand fierbe apa. Se opreste focul. Se adauga pliculetul/plantele. Focul oprit. Se pune capacul
4. Se lasa 7 minute fix.
5. Se serveste deliciosul ceai.

Yep, asta-i adevarata reteta care-mi place si mie! Am observat ca daca las mai mult pliculetul aprox. 10-15 minute e cam naspa ceaiul! Sunt de acord cu cele 7 minute FIX  :thumbup:

#15
adriansss22

adriansss22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 10.11.2006
sa nu bei ceai de tei :deadtongue: nu e bun pt "corp"

#16
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007

View Postadriansss22, on Oct 6 2007, 05:06, said:

sa nu bei ceai de tei :deadtongue: nu e bun pt "corp"

Pentru corp e bun. Pentru potenta nu prea se rcomanda.

#17
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006
Basme.  E bun punct.

#18
golanski

golanski

    Dresez bizoni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 23.11.2006

View PostWHEEP26, on Oct 5 2007, 21:50, said:

Nu inteleg ce cacat se baga moldoveanca asta de notidrim peste tot sa afca 5000 de posturi. Eu i-as da BAN urgent prea se baga peste tot cu replici aiurea.

ONTOPIC: pentru ceai

1. se ia o cana curata
2. se fierbe apa cu zahar intr-un vas pentru care ai capac potrivit
3. cand fierbe apa. Se opreste focul. Se adauga pliculetul/plantele. Focul oprit. Se pune capacul
4. Se lasa 7 minute fix.
5. Se serveste deliciosul ceai.

OFFTOPIC. Sunt fix 7 minute ca sa moara de ciuda MUCI-IN-ROZ.
O precizare : apa nu trebuie sa fiarba...trebuie oprit focul inainte ! In rest totul este OK !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate