Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta
 The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...
 

cum se face un ceai?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
iulyaaaa

iulyaaaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 11.12.2006
eu pun ibricul cu apa pe aragaz si cand da apa in clocot o iau, o rastorn peste pliculetul cu ceai din cana, pun zahar si apoi acopar cana cu o farfurioara, las 5 minute, apoi iau pliculetul din cana, il arunc si beau ceaiul.. :thumbup:

#20
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Apa + plic la microunde 60-90 secunde. Pus 1 lingurita miere, mestecat nitel. Under 2 minutes! Apoi baut. Mie asa imi place (unele chestii), sa fie rapide!!

#21
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
neah, gresiti toti... trebuie sa faceti facultate si sa dati ceva examene, ca altfel nu veti stii niciodata cum se face.. :P
hmm, abia acum realizez ca n-am baut un ceai de vreo 8-10 ani...  :mellow:  doar ice tea sau ceai negru, dar astea nu intra in calcul...

#22
IgGiFung

IgGiFung

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 21.03.2005
ceaiu se prepara cum poti ... cel putin asa vad eu lucrurile adica diferenta este ff mica daca-i infuzie sau nu daca-i la plic sau la lingurita....ceaiurile care se gasesc la noi sunt de proasta calitate si oricum cel putin eu nu consider ca fac diferenta intre un ceai din  india, iran sau din turcia deci sunt imi place sa beau ceai si beau ff mult dar sincer recunosc ca sunt cam afon cand vine vorba de soiuri si arome :) din pacate :(

#23
andreea_rbd_2008

andreea_rbd_2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 25.04.2008
simplu, pui apa la fiert, pui niste pliculete  de ceai si e gata :thumbup:

#24
mivan2007

mivan2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,250
  • Înscris: 18.12.2007
Se incalzeste apa, se pune ceaiul se lasa cateva minute acoperit si se strecoara sau se scoate plicul.
Ptr anumite ceaiuri medicinale din plante sau scoarta sunt indicatiile pe ambalaj.

ceai negru 100'C  timp 3-5 min
oolong        90' C   -       4-7min
verde si alb 82' C      -    2-3min
plante si fructe 100'    -  5-7 min

Punctul de fierbere al apei  este foarte aproape de 100 °C.
Asa ca sa fie o temp mai mica mai lasi putin apa dupa ce o iei de pe foc.

Am inteles ca nu e bine sa folosesti vase oxidabile cand fierbi sau in cani oxidabile.

Edited by mivan2007, 25 April 2008 - 17:18.


#25
herren

herren

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 25.03.2006
Sunt sigur ca din 2007 a reusit sa faca ceaiul. :lol:

#26
gecs

gecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2008

View Postherren, on Apr 25 2008, 18:45, said:

Sunt sigur ca din 2007 a reusit sa faca ceaiul. :lol:
:D :D :D  
Acuma serios: chiar si in 2008 cred ca e vlabil: dupa ce ati tinut ceaiul in apa la 80-90-100 de grade 2-3-4-5-6-7- minute, sau cat scrie pe ambalaj e bine sa-l "vanturati". Asta presupune turnatul dintr-o cana in alta "de la inaltime", de 3 ori, sa faca "bulbuci". Daca vi se pare inutila "manevra" comentati mai departe, dar nu inainte de a gusta...

#27
edmondally

edmondally

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.02.2007
Chinezii prepara ceai de mii de ani, japonezii au transformat activitatea intr-o arta, cu ritualuri, etc, indienii la fel, si totusi, romanii sunt cel mai aproape de adevar, hm? Mivan2007, ai raspunsul cel mai apropiat cunostintelor mele, pentru ceilalti: urmati-l!

Daca totusi doriti informatii suplimentare, va propun sa nu va osteniti atat incat sa cautati pe un forum (mie mi se pare cu mult mai complicat decat sa bati google-ul pana spune tot).

Informatii gasiti aici:
http://en.wikipedia.org/wiki/Tea
http://demmer.ro/catalog/ind.swf - dincolo de reclama, cititi indicatiile si informatiile prezentate. Multumesc pe aceasta cale celor din spatele acestui site!

Sper sa va fie de folos.  :)

#28
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007

View Postiulyaaaa, on Oct 7 2007, 15:12, said:

eu pun ibricul cu apa pe aragaz si cand da apa in clocot o iau, o rastorn peste pliculetul cu ceai din cana, pun zahar si apoi acopar cana cu o farfurioara, las 5 minute, apoi iau pliculetul din cana, il arunc si beau ceaiul.. :thumbup:

De acord cu tine cu o mica precizare: pun o lingurita de miere in loc de zahar ;)

#29
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007

View Postbogdan_iasi, on Oct 5 2007, 09:37, said:

salut, am o mare dilema.
ma cert de ceva ore cu colegii de birou despre modul cum se face un ceai  ...

un ceai este intr-adevar o infuzie, daca pe cutie nu scrie ca sa poate face si altfel. adica apa clocotita se toarna peste pliculet sau peste o lingurita de frunze (ceaiul este o planta - arbust -  originara din Asia, Thea Sinensis, parca, dar noi ne-am obisnuit sa numim ceai orice infuzie din plante medicinale si/sau aromatice), se acopera cana cu o farfurioara cateva minute apoi se strecoara.

decoctul este atunci cand planta repsectiva (de regula scoarta de copac, la ceaiul impotriva constipatiei, sau la alte ceaiuri la care se folosesc ramurelele sau scoarta) trebuie fiarta in apa. Timpul de fierbere este scris pe cutie, sau asa ar trebui sa fie. Dupa ce fierbe, se strecoara.
Nu stiu de ce trebuie strecurat, si nici nu ma intereseaza, desi unii spun ca deoarece dupa cateva minute plantele alea incep sa elimine si toxine in apa. Da' stiu ca sa se face si asa se bea un ceai.

#30
AmUitat

AmUitat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 04.06.2008
Daca doriti ca ceaiul sa aiba un efect maxim din punct de vedere terapeutic, nu este indicat sa il indulciti.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate