Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Pareri USCATOR DE RUFE?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2712 replies to this topic

#2233
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Salut! Buget 1800-2000 de lei. Mă interesează un uscator care va fi folosit de 3,4 ori /săptămână.
Singurele chestii: sa fie cat de cat silențios și să nu degaje prea multă căldură. Sau la ce ar trebui sa fiu atent?
In plus, am văzut că unele sunt cu pompa de căldură și altele cu compresor. Care e diferența între ele și care sunt mai ok?  
Mulțumesc.

#2234
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Cele cu pompa de caldura sunt cele care au si compresor.
Au consum semnificativ mai mic de unde si caldura pe care o degaja in camera este mai mica

#2235
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 24.12.2010
am luat wtx-u pana la urma. am dat 3000 lei pe el cu voucher rabla.  n-am putut sa-l iau cand a fost 2800 de BF. prost eu

merge fenomenal. meniu intuitiv si relativ simplu.  ce ma deranjeaza este "pocnitura" care se aude cand isi face autoclean. dar avand in vedere scopul, pot sa trec cu vederea
este cam de 2 ori mai silentios decat janghina de dinainte. spatele este acoperit cu un material antifonic, nu stiu cum se numeste  https://www.winninga...-Back-high.jpeg
am uscat de 5 ori pana acum si filtrul nu necesita curatare inca (te anunta masina). procesul de uscare a fost diminuat semnificativ pentru ca le storc la 1400rpm (schimband si MSR tot cu un bosch).
urmeaza sa iau kitul de suprapunere si sa urc uscatorul peste msr.

View PostMarkBrad, on 09 decembrie 2021 - 15:37, said:

Nici Bosch cu autocura?ire nu e o op?iune rea, dar are nevoie de îngrijiri speciale, altfel poate aparea un miros greu, de care se poate scapa cu o solu?ie speciala, achizi?ionata prin service (conform
manual).

este vorba de solutia cu acest cod: Bosch 00311829
este comercializata si in Romania in serviceuri agreate de Bosch. O astfel de solutie costa 100 lei (cluj) iar in pachet vin 4 flacoane pe care le poti folosi pentru 4 curatari. nu stiu insa frecventa la care se foloseste dar bag de seama ca nu se executa foarte des. Respectiva curatare are denumirea de "intensiv" si dureaza undeva la 4 ore. pana sa ajungi la o astfel de procedura, trebuie sa treci intaia oara prin curatarea "simpla" care dureaza 1 ora (se executa doar cu apa calda) si s-ar putea ca cea din urma sa rezolve problema, astfel incat sa nu mai fie nevoie de curatarea de 4 ore.
am gasit-o si pe ebay https://www.ebay.com... la cel mai mic pret de 31 euro (26 daca esti in germania).

de retinut faptul ca mirosurile provin din inactivitatea aparatului, ori daca stii ca nu-l vei folosi o perioada indelungata sau poate il ai instalat la o casa la munte/vacanta etc, ii dai inainte sa pleci o curatare simpla care dureaza 1 ora si scapi de mirosuri pe viitor

o sa revin cu pareri pe parcurs pentru cei interesati.

Edited by mikaell, 23 December 2021 - 10:59.


#2236
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 24.12.2010
nu mai pot edita postul
pentru cei care ati cumparat bosch, pana in 31 decembrie aveti posibilitatea sa inregistrati aparatul la ei pe site pentru o garantie extinsa de 5 ani respectiv 10 ani pe motor.

#2237
uzzy23

uzzy23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 20.06.2007
salut. Mi-am luat recent un uscator samsung, masina de spalat este tot samsung, dar slim...exista vreo metoda de a suprapune cele doua aparate?? Kiturile standard sunt 60x60 aproximativ, masina e 60x42. Multumesc.

#2238
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,901
  • Înscris: 27.04.2010
Ii mai prinzi o platbanda pe laterala mai mica ...

#2239
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
raspuns pentru colegul de mai sus, am zis sa postez si aici, cateva pareri care sper sa va ajute! -bosch cu autoclean

Buna seara! iarasi am deschis softpedia sa scriu fix despre uscator! :))
cateva observatii pana acum:
-foarte intuitiv, usor de folosit, pare robust si bine inchegat, aspect placut
-ciclurile de uscare sunt lungi sau foarte lungi, dar partea buna e ca poti sa i faci tu ce program vrei ca durata (pe cald sau pe rece)
-incalzeste hainele, dar nu mi s a parut ca ies fierbinti din el,  ceea ce cred ca e bine pentru tesatura
-am uscat la el inclusiv o geaca cu puf, doar ca trebuie scarmanata la fiecare 30 min ca fac penele cocoloase
-daca l umpli prea tare, desi usuca, hainele sau ce pui in el ies extrem de botite
-chiar daca i am pus o lenjerie si o husa de pat, deci era mai mult gol, piesele de lenjerie au tendinta sa se incolaceasca si sa faca ca o minge uriasa, care inauntra ramane umeda, si sunt cam botite- ajuta cu siguranta daca l deschizi din cand in cand si mai descalcesti ce e prin el- poate ar fi ajutat sa aiba 2 sensuri de rotire...asa se cam inoada rufele
-apare eroare cand trebuie curatat de scame, dar e usor de curatat, trebuie rar fata de alte uscatoare- trebuie avut grija ca sita sa fie nu numai curata, ci si uscata perfect. daca ramane o  pelicula de apa pe ea tot da eroare

#2240
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006

 megastorm, on 05 ianuarie 2022 - 20:30, said:

raspuns pentru colegul de mai sus, am zis sa postez si aici, cateva pareri care sper sa va ajute! -bosch cu autoclean

Buna seara! iarasi am deschis softpedia sa scriu fix despre uscator! :))
cateva observatii pana acum:
-foarte intuitiv, usor de folosit, pare robust si bine inchegat, aspect placut
-ciclurile de uscare sunt lungi sau foarte lungi, dar partea buna e ca poti sa i faci tu ce program vrei ca durata (pe cald sau pe rece)
-incalzeste hainele, dar nu mi s a parut ca ies fierbinti din el,  ceea ce cred ca e bine pentru tesatura
-am uscat la el inclusiv o geaca cu puf, doar ca trebuie scarmanata la fiecare 30 min ca fac penele cocoloase
-daca l umpli prea tare, desi usuca, hainele sau ce pui in el ies extrem de botite
-chiar daca i am pus o lenjerie si o husa de pat, deci era mai mult gol, piesele de lenjerie au tendinta sa se incolaceasca si sa faca ca o minge uriasa, care inauntra ramane umeda, si sunt cam botite- ajuta cu siguranta daca l deschizi din cand in cand si mai descalcesti ce e prin el- poate ar fi ajutat sa aiba 2 sensuri de rotire...asa se cam inoada rufele
-apare eroare cand trebuie curatat de scame, dar e usor de curatat, trebuie rar fata de alte uscatoare- trebuie avut grija ca sita sa fie nu numai curata, ci si uscata perfect. daca ramane o  pelicula de apa pe ea tot da eroare
Felicitari pt uscator. Referitor filtru de scame, eu nu l-am spalat niciodata, tocmai pt ca il refolosesc imediat dupa curatare. Acest lucru il fac de obicei cu aspiratorul sau daca mi-e prea lene il curat de mana: îndepărtez pelicula de scame, sterg/scutur filtrul, si asta e...

#2241
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
Da, ce i drept și eu am făcut la fel, cu mana merge destul de bine.
E Interesant că mai are un filtru exact sub condensator, și acolo se mai strâng scame mai mari. E puțin mai mare deranjul sa l cureti pe ăla, probabil de acolo vin și mirosurile. Deranj pentru că mai scapă apa când îl scoți

#2242
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 24.12.2010

 megastorm, on 05 ianuarie 2022 - 20:30, said:

raspuns pentru colegul de mai sus, am zis sa postez si aici, cateva pareri care sper sa va ajute! -bosch cu autoclean

Buna seara! iarasi am deschis softpedia sa scriu fix despre uscator! Posted Image)
cateva observatii pana acum:
-foarte intuitiv, usor de folosit, pare robust si bine inchegat, aspect placut
-ciclurile de uscare sunt lungi sau foarte lungi, dar partea buna e ca poti sa i faci tu ce program vrei ca durata (pe cald sau pe rece)
-incalzeste hainele, dar nu mi s a parut ca ies fierbinti din el,  ceea ce cred ca e bine pentru tesatura
-am uscat la el inclusiv o geaca cu puf, doar ca trebuie scarmanata la fiecare 30 min ca fac penele cocoloase
-daca l umpli prea tare, desi usuca, hainele sau ce pui in el ies extrem de botite
-chiar daca i am pus o lenjerie si o husa de pat, deci era mai mult gol, piesele de lenjerie au tendinta sa se incolaceasca si sa faca ca o minge uriasa, care inauntra ramane umeda, si sunt cam botite- ajuta cu siguranta daca l deschizi din cand in cand si mai descalcesti ce e prin el- poate ar fi ajutat sa aiba 2 sensuri de rotire...asa se cam inoada rufele
-apare eroare cand trebuie curatat de scame, dar e usor de curatat, trebuie rar fata de alte uscatoare- trebuie avut grija ca sita sa fie nu numai curata, ci si uscata perfect. daca ramane o  pelicula de apa pe ea tot da eroare


avand in vedere ca avem acelasi model de uscator, intru si eu pe fir Posted Image)
treaba cu lenjeria de pat am observat-o si eu: se face cocolos din cauza ca uscatorul are doar un sens de rotatie. cam aiurea la faza asta, janghina de dinainte din cand in cand facea cateva sensuri de rotatie si invers, astfel toate rufele se descolaceau. cand am vazut ca e cocolos mai avea 30 minute de uscat, am dat pe pauza si era uscat perfect, nici n-am mai continuat. nu stiu cum s-o cataloghez treaba asta, la plus sau minus..

@megastorm, cat de lungi sunt ciclurile tale? eu de exemplu am bagat 5 kg de haine cu gradul de uscare la maxim si le-a uscat in 2 ore si 10 minute (perfect uscate). gradul maxim de incarcare de 9kg m-a dus undeva la 4 ore cu gradul de uscare in dulap. cel putin mie nu mi s-a parut foarte lung avand in vedere cantitatea de rufe.

cred ca sunt la a 12-a uscare si nu mi-a cerut aparatul sa-i fac curatarea inca. e de VIS!!
referitor la curatarea filtrelor, o sa revin cand voi intra efectiv in opereatiunea respectiva. uscatorul a venit cu o laveta de curatat filtrele, o folositi pe aceea? sau aveti alta metoda?

un minus (pe langa cel de pocnitura cand isi face autocuratare) este ca recipientul de apa scapa niste picuri cand il golesc in chiuveta (pe la orificiul unde isi face autocuratare). si la voi e asa? fac eu ceva gresit cand il golesc??

apropo, sub condensator n-am gasit niciodata balta, cum ziceau unii colegi pe aici. la voi cum e?

Edited by mikaell, 06 January 2022 - 20:21.


#2243
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,190
  • Înscris: 06.11.2008
Puteți spune exact ce model aveți? E greu de urmărit si inteles despre ce vorbiți.

#2244
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
Este vorba despre Bosch au autoclean. Scrie mare pe ușă autoclean. Eu am series 8.
Este balta sigur, sub condensator.dar in interiorul lui, nu pe podea in exterior. Pe podea in interior , cum ar veni.
Nu știu ce laveta, poate n am deschis eu toate pungile cu care a venit să verific daca am primit așa ceva
Nu tot ce am scris se încadrează la minusuri, unele sunt doar observații, având în vedere că sunt la primul uscător.
Eu golesc recipientul in cada, deci nu am probleme cu fanta aia pe unde scapă apa.
Am observat că ciclul depinde mult de program, pe lângă gradul de uscare. Tot timpul apăs și pe gentle daca am haine, nu adaugă mult la timp și poate mai protejează țesătura.
Usucă bine și nu mă plâng de cât de lungi sunt programele.
Daca am nevoie neapărat de ceva scurt, ii bag time warm cat am nevoie.
Partea cu incurcatul rufelor rămâne cea mai enervantă și singurul minus care într-adevăr mă cam deranjează. Usuc relativ des lenjerii și haine multe odată...

#2245
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 19.08.2005
Si eu am acelasi Bosch de vreo trei luni insa n-am avut inca probleme cu incurcatul rufelor.
N-as numi-o chiar problema insa la mine, dupa ce initial a functionat impecabil, a inceput sa ceara curatarea filtrelor la fiecare 2-3 uscari. Nu ca ar fi mare efort, la cea dinainte le curatam dupa fiecare uscare insa, dupa ce ne-a obisnuit sa o curatam la 15-20 de uscari, parca e putin deranjant sa o cureti atat de des.
Poate are importanta faptul ca la mine masina e conectata direct la scurgere.

#2246
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Nu te sfatuiesc sa o conectezi direct la scurgere. Nu cred ca iti functioneaza autocuratarea schimbatorului de caldura

#2247
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
stiu ca tot am scris ca ies rufele botite, dar astazi am umplut cuva cam la jumate, sa zic vreo 5-6 kg de rufe, am dat uscare lunga ca sa iasa de pus in dulap
faza e ca au iesit extrem de botite si nu mi explic de ce?  aveau suficient spatiu, am activat functia aia de 2 ore sa le mai invarta, nu le am lasat prea mult dupa....oare de ce ies asa de botite? existra vreo modalitate de a le scoate mai putin botite?

#2248
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
revin dupa alte cateva uscari. Rufele in continuare ies extrem de botite, sau botite. Chiar sunt dezamagit de acest aspect. Aveam impresia ca o sa iasa pufoase si aproape gata de pus in dulap.
Poate ar iesi putin botite daca l as umple cu doar cateva rufe, lucru pe care nu l am incercat pentru ca de obicei nu spal 2 tricouri sau 3 prosoape.
Iarasi, poate nu ar mai iesi la fel daca as selecta o treapta de uscare mai joasa, dar cand le scot din uscator as vrea sa fi gata de pus in dulap...]
Daca fac ceva gresit, astept o parere sau un sfat.
Multumesc!

#2249
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,901
  • Înscris: 27.04.2010
E cu condensare sau cu pompa de caldura ??
Cand l-am luat pe al meu, am intrebat care e diferenta intre ele (nu ma documentasem deloc); mi s-a spus din start ca cele cu condensare scot rufele mai șifonate, datorita uscarii prin centrifugare.
Eu am cu pompa de caldura (Beko) si ies de pus in sifonier.

Edited by shymano, 15 January 2022 - 13:23.


#2250
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
Daca sunt rufe normale majoritare bumbac (nu prosoape sau țesături mai groase) le usuc la varianta de dulap cu un *. Daca tesaturile au preponderent sintetic /rufe tesatura normala, tip amestec (bumbac/sitetic), mai folosesc mixt, insa atentie ca aici uscatorul indica sa pui cantitate mai mica fata de capacitate uscator.
De notat: se poate intampla ca prima senzatie cand pui mana pe rufe sa fie ca sunt inca jilave, insa daca le scoti si le lasi sa se raceasca sau le scuturi usor un pic, raman uscate.
* Doar programele de bumbac permit capacitate maxima. Restul, cantitati reduse. Deci daca incarci mult pe un program de sintetic /mixt posibil că rezultatele sa nu fie tocmai ok.
* Daca tesatura e mixta si usuci la bumbac posibil sa le scoti mai sifonate (uscarea e prea intensiva)

Referitor imbarligare rufe: doar la articolele mari/lungi gen cearseafuri e mai pregnantă acest aspect.
La restul, sincer, nu prea ma interesează ca oricum ajung intr-un cos unde astepata sa fie sortate pt pus in dulap /calcat dupa caz...

PS: pana la urma uscarea prin rotire duce invariabil la amestecare rufe. Cred ca apreciarea gradului de botire e cumva relativa. Singur aspect care totusi imi vine in minte este sa te asiguri ca pe uscator setezi corect si valorea la care au fost centrifugate rufele. De asemenea sper ca nu doar muti rufele din msr in uscator. Presupun ca le si desfaci cand le pui in uscator...

Edited by plimbaretul, 15 January 2022 - 14:46.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate