Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Pareri USCATOR DE RUFE?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2709 replies to this topic

#2251
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
N-are treaba felul in care le bagi la uscat ...
Cel putin, la mine nu are (Beko, cu pompa de caldura).
Le iau vrac din masina de spalat si le arunc la uscat.
De cele mai multe ori ii dau la ++ (ca grade de uscare are normal, + si ++).
Ies uscate, moi, nesifonate, numai bune de pus la locul lor.
La protectia impermeabila pentru pat trebuie sa-i dau programul de 2 ori, aia iese usor umeda la o singura uscare (singura care necesita uscare extra).

Edited by shymano, 15 January 2022 - 18:16.


#2252
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
am modelul bosch series 8 cu autoclean (pompa de caldura)
sincer, am incercat toate modalitatile, rufele ies tot sifonate (cele de bumbac)
usuca foarte bine, totul perfect pana la sifonare
o sa mai incerc sa vad daca ceva ajuta

#2253
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
Ai niste grade de uscare suplimentare (0,1,2,3). Eu le tin pe 0 in majoritatea cazurilor. Vezi sa nu fi uitat setarea pe mai mult.

#2254
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

 megastorm, on 14 ianuarie 2022 - 23:38, said:

revin dupa alte cateva uscari. Rufele in continuare ies extrem de botite, sau botite. Chiar sunt dezamagit de acest aspect.
Pentru a reduce gradul de sifonare al rufelor, fa urmatoarele:
- redu viteza de centrifugare la stoarcere a MSR. Incearca sa le storci la 800 rpm, sa vezi cum ies
- nu umple uscatorul. Daca-l umpli, procesul de uscare este mult mai lung (chiar dublu sau triplu), iar rufele se voir degrada mai mult prin frecare si caldura. Este mai practic ca o MSR plina sa o usuci in 2 sarje de uscator
- eu nu prea folosesc optiunea "dulap". Le scoate prea uscate. Chiar daca optiunea normala ti se pare ca le scoate umede, nu este asa. Ele sunt calde, eventual mai lasa-le sa se raceasca 5-10 minute afara din uscator si vor fi gata de pus in dulap
- scutura rufele odata ce le scoti din uscator, dupa ce ai folosit uscarea normala, pentru a se intinde tesatura
- nu lasa prea mult rufele in uscator dupa terminarea programului
- asta nu e sfat, insa unele rufe ies sifonate orice ai face
- Per total, uscatorul sifoneaza ceva mai mult rufele decat uscarea pe sarma, dar in cazul meu diferentele sunt neglijabine

 shymano, on 15 ianuarie 2022 - 13:22, said:

Cand l-am luat pe al meu, am intrebat care e diferenta intre ele (nu ma documentasem deloc); mi s-a spus din start ca cele cu condensare scot rufele mai șifonate, datorita uscarii prin centrifugare.
Eu am cu pompa de caldura (Beko) si ies de pus in sifonier.
Ai primit un raspuns prost. Ambele exemple de uscatoare din mesajul tau sunt cu condensare, iar niciunul dintre ele nu usuca prin centrifugare. "Centrifugarea", de fapt rotirea, asigura doar amestecarea rufelor.
Eventual cele fara pompa de caldura usuca rufele la temperaturi mai mari, de unde ar putea aparea sifonarea mai accentuata a rufelor

 shymano, on 15 ianuarie 2022 - 18:13, said:

La protectia impermeabila pentru pat trebuie sa-i dau programul de 2 ori, aia iese usor umeda la o singura uscare (singura care necesita uscare extra).
Eu prefer sa folosesc uscarea temporizata la alea, sa dezactivez senzorul de umiditate. 30 sau 40 de minute, ceva de genul...

#2255
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
da, chiar asta o sa incerc
de obicei il tineam pe uscare maxima, deci de asta ies mai sifonate...chiar nu ma gandeam, nu stiu de ce
o sa incerc uscare medica (dulap simplu, fara plus, si doar o stea din 3 de extra uscare)
oricum, nu prea am inteles la ce folosesc stelutele respective...daca setezi deja gradul de uscare din prima setare

#2256
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
Atenție! Oferte mari pentru uscătoarele LG la Altex (au reducere suplimentara de 20%)
Preturi aprox 3000 lei pentru uscătoarele cu self cleaning condenser

#2257
dany1980

dany1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 04.02.2009
Buna seara. Am un uscator Bosch seria 6 cu autocuratare condensator dar fara autoclean.
Sunt foarte multumit, am o masina LG de 7kg si bag aproape toate rufele deodata in uscator.
Am folosit multe programe inclusiv Easy Start din Home Connect, am  ramas la Mix, uscare de dulap cu 1.
Ce programe folositi la blugi? Ies cu o dunga verticala de sus pana jos.
Si daca stie cineva la cat timp se curata partea de jos de la condensator, momentan golesc recipientul si curat de scame dupa fiecare uscare. Va multumesc!


#2258
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Partea de jos nu trebuie curatata, eventual poti sa arunci o privire, la cateva luni. Vei gasi scame pe podeaua uscatorului, dar e normal. Provin din spalarea condensatorului si sunt extrase de pompa si urcate in recipientul de sus.
Nu trebuie sa-i mai faci nimic, eventual la cateva luni sau cand iti spune el sa-i dai o autocuratare de nivel 1.
Blugi nu am asa ca n-am intalnit problema ta.

Insa te sfatuiesc sa nu umpli prea mult uscatorul. Cu cat e mai umplut, cu atat dureaza mai mult uscarea si va uza rufele mai mult...

E mai bine sa usuci in 2 transe...

#2259
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Pentru cei care cred ca uscatoarele consuma o gramada de curent, atasez o captura cu monitorizarea completa a unui ciclu de uscare mixt. Uscatorul este un WTW85550BY/02 si stoarcerea s-a realizat la 800rpm.
Deci costul in cazul meu e de 0,6 lei pe ciclu.

Attached Files



#2260
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006

 camsonat, on 12 februarie 2022 - 15:33, said:

Pentru cei care cred ca uscatoarele consuma o gramada de curent, atasez o captura cu monitorizarea completa a unui ciclu de uscare mixt. Uscatorul este un WTW85550BY/02 si stoarcerea s-a realizat la 800rpm.
Deci costul in cazul meu e de 0,6 lei pe ciclu.

Foarte tare...ce app folosesti? Ai vre-un sistem de smarthome sau ceva de genul pt a monitoriza consumurile de energie?

#2261
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Nu, am luat o priza smart Shelly sa opresc uscatorul din pat cand intra in etapa de antisifonare. Priza asta are si contor de energie si face si graficul ala de putere absorbita. Are o groaza de functii si optiuni. Captura e din aplicatia Shelly.

Edited by camsonat, 12 February 2022 - 20:26.


#2262
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
Aha, nu e rea deloc ideea. Multumesc pt detaliere. Întrebare: oprirea brusca prin "tăierea" curentului la un aparat care e in functiune, il poate afecta in timp? Exista riscuri?

#2263
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 24.12.2010
cand intra in etapa de antisifonare, aparatul nu mai merge la puterea lui normala, practic e un fel de standby cu o rotire a tamburului odata la 1-2 minute timp de 30 minute/1/2 ore, depinde de aparat. nu vad cu ce i-ar putea periclita viata
e ca si cum l-ai opri din buton. cel putin asa e la bosch seria 8.
@camsonat sa inteleg ca nu poti dezactiva deloc functia de antisifonare la sfarsitul ciclului de uscare? la mine merge s-o dezactivez
am si eu o priza cu afisaj ceva mai veche, fara wifi/aplicatie smart. o folosesc sa-mi monitorizez consumul la pc. sunt curios ce consum am la uscator, o s-o folosesc pe viitor :)

#2264
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
Nu. Acel ciclu este by default. Am si eu Bosch (generatie mai veche - Logixx) si la fel face. Pana la urma, intentia e buna, or fi nemtii mai nazurosi la aspectul hainelor. Probabil ca la anumite articole chiar s-ar vedea diferenta. Insa la mine, in special la prosoape si haine de casa, chiar nu am nicio problema...

#2265
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 24.12.2010
eu niciodata nu reusesc sa scot hainele la timp. pot seta antisifonarea intre 1 si 2 ore. e super binevenita o astfel de functie la sfarsitului ciclului de uscare. dar pot in acelasi timp sa o si dezactivez
la janghina de dinainte era by default 5 minute si atat. intodeauna m-am intrebat de ce drq n-au facut-o mai lunga. acum am primit-o haha Posted Image

Edited by mikaell, 13 February 2022 - 01:33.


#2266
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
O idee ce nu am testat inca: daca din app home connect o fi varianta de dezactivare...voi adauga un aparat demo de uscator, sa vad ce optiuni imi ofera...

#2267
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
La un buget de aproximativ 3000 lei, ce varianta de uscator cu pompa de caldura ati recomanda? ma uitam la LG-uri care inteleg ca au functia de autocuratare a condesatorului, la samsung exista?

#2268
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
cauta sa prinzi vreo oferta la bosch cu autoclean, gasesti chiar si cu 1500 de lei mai ieftin decat pretul de lista
eu am dat vreo 2800 de lei pe bosch series 8 cu autoclean, fara wifi

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate