Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Cupa menstruala

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
205 replies to this topic

#37
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,025
  • Înscris: 03.12.2005
Treaba asta mi se pare pur si simplu scarboasa si neigienica. Treaba cu golitu si clatitu suna intr-un fel de-mi vine sa-mi ornez tastatura cu ce-am mancat mai devreme.

Bleah

#38
attena

attena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.08.2007

View Postartifica, on Oct 3 2007, 21:58, said:

toate sunt bune cand apar.si tampoanele interne erau minunate cand au aparut,si acum nu te mai sfatuieste nimeni sa porti asa ceva,decat in cazuri de forta majora.cupa menstruala,nu mi se pare prea practica,desi tu zici ca o folosesti de 1 an si jumatate PisicaAlba,nu stiu de ce,dar mi se pare complicat,si mult mai neigienic decat tampoanele interne sau cele externe.

O gramada de femei inca poarta tampoane interne si s-au obisnuit cu ele si e totul in regula. Eu am facut in schimb un fel de alergie. Sint lucruri si lucruri pe lumea asta. Sint sigura ca Pisica n-ar fi purtat asa ceva un an si jumatate daca n-ar fi fost avantajoasa sau daca nu s-ar fi simtit bine cu ea.....

#39
PisicaAlba

PisicaAlba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 30.09.2006
eu n-am facut decat sa ofer informatii care ar putea fi de ajutor celor care vor sa-si cumpere. sugestia mea e sa incercati, poate vi se potriveste, poate nu; in ceea ce priveste igiena, nu vad cu ce anume e amai neigienica metoda fata de tampoane.

@toti baietii care s-au inscarboshat pe aici: nu va pune nimeni sa va uitati/sa va imaginati, fetele sunt mai obisnuite sa vada tot sangele ala, indiferent daca e absorbit de un tampon sau nu.

#40
artifica

artifica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.01.2007

View Postattena, on Oct 3 2007, 22:07, said:

O gramada de femei inca poarta tampoane interne si s-au obisnuit cu ele si e totul in regula. Eu am facut in schimb un fel de alergie. Sint lucruri si lucruri pe lumea asta. Sint sigura ca Pisica n-ar fi purtat asa ceva un an si jumatate daca n-ar fi fost avantajoasa sau daca nu s-ar fi simtit bine cu ea.....



eu personal n-am avut niciun fel de problema cu ob-urile,dar in schimb urmaresc sa le port numai cand sunt nevoita.

#41
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,025
  • Înscris: 03.12.2005
Ok, femeile inlocuiesc tampoanele cu cupa asta, ce urmeaza? Sa punem si la bebei, ca doar se goleste si se clateste, sa punem si la batrani ca si acolo merge tot asa.

Traiasca golitu' si clatitu'. Acu ma mir si eu cat de duplicitare sunt femeile. Treaba asta o goliti si o intepeniti la loc da a dracu daca inghititi vreuna fara sa faceti nazuri.

#42
bogdy68

bogdy68

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 09.02.2007
Cu ceva munca de lamurire se ajunge si la ingurgitat... :lol:

#43
iulyaaaa

iulyaaaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 11.12.2006
nu ma incanta aceasta cupa. eu raman tot la absorbantele mele.. :rolleyes:  folosesti si apoi scapi de el. e simplu. :rolleyes:

#44
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006
Și până la urmă șocul toxic ce este ?

#45
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
http://en.wikipedia...._shock_syndrome

Si in romaneste, o traducere cretina: http://www.sfatulmed...catname=Diverse

LE: Cum poate un site serios lasa asa o mizerie online? Citez:

Sindromul de soc toxic este o afectiune rapid progresiva, amenintatoare de viata [...]

Sindromul de soc toxic este o afectiune rara, amenintatoare de viata adeseori [...]

Toxinele produse de streptococ sau stafilococ care determina aparitia sindromului de soc toxic, sunt obisnuit intalnite, dar de obicei sunt inofensive.

Nu este adecvata asteptarea si observarea simptomelor fara tratament medical.

Testele care se vor realiza in cazul suspiciunii de sindrom de soc toxic sunt:
- numaratoarea completa de hematii, leucocite, trombocite si alti indici sangvini
Prin chestia asta cunostintele deosebit de medicale ale translatorului mot-a-mot ne sunt pe deplin dezvaluite.

[...] majoritatea pacientilor se vor insanatosii complet [...]
Aici constatam ca nici clasa a III-a nu i-a placut traducatorului de ocazie (nici folosirea din abundenta a virgulei intre subiect si predicat de-a lungul textului nu ne indica altminteri).

Un articol si un site ce se vor serioase. Scriu aici, ca n-am unde altundeva. Naspa.

Edited by LoveDemon, 05 October 2007 - 17:15.


#46
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006

View Postiulyaaaa, on Oct 3 2007, 22:52, said:

nu ma incanta aceasta cupa. eu raman tot la absorbantele mele.. :rolleyes:  folosesti si apoi scapi de el. e simplu. :rolleyes:
Yup, same here.
Citisem un comentariu pe un forum de mamici, care spunea ca dupa ce oamenii s-au straduit sa ajunga la un grad de civilizatie care presupune folosirea tampoanelor pentru femei - disposables, a folosirii scutecelor de copii de unica folosinta etc, acum ne intoarcem iar spalat de mana.
Iar singurul argument care sta in picioare, care ar motiva o femeie sa foloseasca asa ceva este faptul ca nu usuca vaginul(da, pentru chestia asta as folosi-o). In rest, nu ma incanta ideea golirii cupei in vizita, intr-o toaleta publica cu cabina separata de compartimentul cu chiuveta and so on. Iar restul argumentelor - economia (ce mama dracu, cat te costa nene absorbantele/tampoanele pe luna, nu o sa te imbogatesti din economia la tampoane), ecologia  :eek:  . WTF. Asta e anti-consumerism si ecologism extrem.
Am vazut ca americancele folosesc pads-uri pe care le spala .. nice. That's got to be unpractical.

Edited by nile, 06 October 2007 - 00:33.


#47
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
Si daca va zic ca unele domnisoare mai boeme din State picteaza cu ajutorul cupelor astora.. :rolleyes: parca devine totul mai clar acum, nu?

#48
child0of0bodom88

child0of0bodom88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 05.06.2007
doamne, mi se face gura punga   :puke:

#49
Ale123

Ale123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 02.09.2007
greu de crezut ca as folosi vreodata asa ceva :| in primul rand mi se pare absolut neigienic
oricat ai spala la chestia aia,in al doilea rand mi se pare dificil. e mult mai usor si mai igienic sa folosesti tampoane/absorbante..ce or fi,mai ales cand tre sa fugi la o buda publica(bleak) :)) sa fim seriosi ca nu-ti vine sa stai acol iosh cate min sau cat dureaza procesul
pana golesti speli stergi-ma rog sa fie cat de cat igienizata chestia sa o poti pune la loc fara prb...si nu cred ca m-as simti deloc confortabil :-?? nu cred ca m-ar conginge cineva vreodata sa fol de astea...

#50
attena

attena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.08.2007
Mi-am comandat si eu, astept sa vina.  :naughty:
Sint exagerat de multe care o folosesc si zic ca e buna, ca sa nu fie. Acum, vedem noi  :rolleyes:

Edited by attena, 07 October 2007 - 09:26.


#51
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Eu sunt barbat , nu mi-e sila , dar nu recomand nimanui nici cupa aia minune si nici tampoanele interne .
   Menstruatia este un mecanism fiziologic care trebuie lasat sa se desfasoare in conditii normale , fara interventie din exterior .
   Introducerea unui  obiect in vagin in timpul menstruatiei , indiferent de scop , in momentul cand este cel mai putin pregatit sa se apere de invazia miliardelor de microbi din exterior , este o actiune extrem de riscanta .
    Infectiile genitale sunt factorul numarul unu de infertilitate la femei . Deci , taiati-va in continuare craca de sub picioare ....

#52
attena

attena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.08.2007
Esti medic? Ca vad ca este recomandata de medici...

#53
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006

View Postcspot, on Oct 9 2007, 00:04, said:

Eu sunt barbat , nu mi-e sila , dar nu recomand nimanui nici cupa aia minune si nici tampoanele interne .
   Menstruatia este un mecanism fiziologic care trebuie lasat sa se desfasoare in conditii normale , fara interventie din exterior .
   Introducerea unui  obiect in vagin in timpul menstruatiei , indiferent de scop , in momentul cand este cel mai putin pregatit sa se apere de invazia miliardelor de microbi din exterior , este o actiune extrem de riscanta .
    Infectiile genitale sunt factorul numarul unu de infertilitate la femei . Deci , taiati-va in continuare craca de sub picioare ....
Mda, ma gandeam eu sa ma izolez undeva cele cateva zile pe luna  <_<

#54
attena

attena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.08.2007
Mi-am cumparat si am si folosit-o prima data.... e cum s-ar zice "super tare, frate" !!!  :lol:
De fapt recitind topicul, mi-am dat seama ca s-au spus numai prostii aici, de fapt nu e nici scirboasa, nici nu o simti naspa, nici nimic   :P Te simti foarte bine cu ea, nici nu zici ca a venit ciclone.

"Mda, ma gandeam eu sa ma izolez undeva cele cateva zile pe luna"
:)) da, daca ar fi dupa ei probabil asa ar trebui sa facem :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate