Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 

TV Digital prin Tuner TV

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
klaudeew

klaudeew

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.11.2004
Salut!

   Am un tuner WinFast PalmTop TV care are pe langa intrarea analogica clasica si o intrare A/V de tip Mini-DIN cu 9 pini ( http://en.wikipedia....i-DIN_connector ). De asemenea am cablu TV Digital (de la UPC) si nu reusesc sa conectez iesirea din STB la tv tuner. Mai bine spus nu stiu cum... Nu gasesc un cablu cu mufa asta, daramite unul care sa mearga... Am incercat cu un adaptor Mini-Din cu 8 pini in care am bagat unul CVBS conectat la altul SCART care intra in decodor... evident ca nu a mers. Nu stiu exact cum sa procedez sau cum sa fac... Am atasat o imagine cu intrarea in tuner; intrarile alea RCA trebuie conectate la SCART-ul care iese din tuner (asa ceva se gaseste)... partea din schita nu o gasesc - Mini-Din cu 9 pini de tip tata la un capat si conectori RCA de tip mama la celalalt... si nu stiu unde as putea gasi.
   De asemenea aveti idee in ce masura acesti conectori Mini-Din sunt compatibili intre ei? Adica unul cu 8 merge cu unul de 9 (sau 4 - [S-Video] cu 9)?
   Daca ati avea o sugestie ceva pentru mine as aprecia foarte mult :)

Take care,
Claudiu

Attached Files



#2
adiroman

adiroman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 21.01.2006
am vazut in metro antena asta: http://www.skymaster...a...904040&_lw=
se poate prinde in bucuresti tv digital cu ea???

Attached Files


Edited by adiroman, 29 September 2007 - 15:20.


#3
ccris

ccris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 14.12.2003
@ klaudeew
cablul "9-in Mini-Din AV cable" care intra in mufa aia are dupa cum apare si in poza ta intrare video composite (pe RCA) si trebuia sa-l gasesti in cutie. daca nu-l mai ai mergi la un magazin care vinde tunerul, afla care e distribuitorul sau service-ul si fa comanda de cablu.

EDIT...scuze de neatentie.
@adiroman

Antena aia e de camera, cu un amplificator de semnal incorporat, nu poti prinde tv digital cu ea.

Edited by ccris, 01 October 2007 - 13:57.


#4
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,081
  • Înscris: 29.04.2006
Nu vrea Digi TV bre, vrea DVB-T.

#5
ccris

ccris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 14.12.2003
scuze, m-am uitat aiurea  :P  ...nu poate nici tv digital... scrie clar in specificatii amplificare reglabila 0 - 30 dB pt VHF/UHF adica analogic.

#6
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,081
  • Înscris: 29.04.2006
Si de ce n-ar merge si pe digital?
DVB-T in Bucuresti este transmis pe UHF.

#7
ccris

ccris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 14.12.2003
daca foloseste antena aia cu un tuner dvb-t o sa receptioneze probabil digital, daca conecteaza antena aia la un tv normal o sa prinda analogic...cred ca el vroia sa ia un tuner nu doar antena.

#8
adiroman

adiroman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 21.01.2006

 ccris, on Oct 4 2007, 11:17, said:

daca foloseste antena aia cu un tuner dvb-t o sa receptioneze probabil digital, daca conecteaza antena aia la un tv normal o sa prinda analogic...cred ca el vroia sa ia un tuner nu doar antena.

pai da..vreau sa iau un tuner digital winfast dtv 2000H

#9
talex007

talex007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.11.2005

 klaudeew, on Sep 29 2007, 02:22, said:

Salut!

   Am un tuner WinFast PalmTop TV care are pe langa intrarea analogica clasica si o intrare A/V de tip Mini-DIN cu 9 pini ( http://en.wikipedia....i-DIN_connector ). De asemenea am cablu TV Digital (de la UPC) si nu reusesc sa conectez iesirea din STB la tv tuner. Mai bine spus nu stiu cum... Nu gasesc un cablu cu mufa asta, daramite unul care sa mearga... Am incercat cu un adaptor Mini-Din cu 8 pini in care am bagat unul CVBS conectat la altul SCART care intra in decodor... evident ca nu a mers. Nu stiu exact cum sa procedez sau cum sa fac... Am atasat o imagine cu intrarea in tuner; intrarile alea RCA trebuie conectate la SCART-ul care iese din tuner (asa ceva se gaseste)... partea din schita nu o gasesc - Mini-Din cu 9 pini de tip tata la un capat si conectori RCA de tip mama la celalalt... si nu stiu unde as putea gasi.
   De asemenea aveti idee in ce masura acesti conectori Mini-Din sunt compatibili intre ei? Adica unul cu 8 merge cu unul de 9 (sau 4 - [S-Video] cu 9)?
   Daca ati avea o sugestie ceva pentru mine as aprecia foarte mult :)

Take care,
Claudiu

Si eu am un STB de la UPC pt tuner dar nu reusesc sa fac sa functioneze sonorul!Aparatul functioneaza la tv dar eu p tuner nu am sonor.Am un tuner Win Fast TV2000XP RM si am conectat in felul urmator: euroscart in stb si RCA introdus in tuner partea de video si in placa de sunet audio -l si audio-r!Imaginea o am pe CVBS si nu pe Svideo cum zic cei de la UPC in carte?Aveti vreo idee de ce nu am sonor?

#10
Mordor1982

Mordor1982

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.10.2007

 talex007, on Oct 6 2007, 11:28, said:

Si eu am un STB de la UPC pt tuner dar nu reusesc sa fac sa functioneze sonorul!Aparatul functioneaza la tv dar eu p tuner nu am sonor.Am un tuner Win Fast TV2000XP RM si am conectat in felul urmator: euroscart in stb si RCA introdus in tuner partea de video si in placa de sunet audio -l si audio-r!Imaginea o am pe CVBS si nu pe Svideo cum zic cei de la UPC in carte?Aveti vreo idee de ce nu am sonor?

Si eu incerc sa conectez TV Digital la tv tuner (leadtek 2000 XP Expert) insa nu am reusit..sa inteleg ca imi trebuie un conector SCART - RCA pe care il conectez la conecterul SVIDEO-Composite 9 pini din tv tuner?

#11
Dark K

Dark K

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.05.2006
Salut All, referitor la TV TUNER SI TV DIGITALA:
Am un tv tuner ATI Theatrix 550 si un Receiver de la BOOM TV. Am conectat Receiverul la Tv Tuner printr-un convertor S-Video (Tv Tuner) - RCA (Receiver) aflat in cutia Tv Tunerului.
Singurele probleme care le am e ca acum nu mai functioneaza Time Shifting-ul pe semnalul digital. Pe analogic functiona de minune.  ;). Iar a doua problema este softul de kkt al windowsului "Windows Media Center", in care nu pot seta semnalul pe S-Composite. Pe softul oferit de Tv Tuner (Power Cinema) merge brici.

#12
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,081
  • Înscris: 29.04.2006
Timeshiftingul tine de pareta software si ar trebui sa functioneze normal indiferent de sursa. Daca te descurci mai bine cu PowerCinema de ce nu-l folosesti pe ala?

#13
love audio in my car

love audio in my car

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 01.08.2005
pe ce tara scanati sa prindeti PROTV HD si celelalte transmise terestru? eu am un Pinnacle PCTV Hybrid 330e.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate