Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Schimbare antena satelit

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
Am o antena 0.8 de aluminiu (pt max tv, cu 2 lnb-uri). De cand am facut schimbarile pt al doilea lnb, in caz de vreme proasta semnalul cade destul de des (uneori si de cateva ori pe minut) ceea ce face vizionarea extrem de ... enervanta.
so, din cate am inteles am nevoie de o antena mai mare.
sugestii? 1.1? 1.2?

apoi ... ce fac cu antena pe care o am acuma? (in afara de storage pe balcon)
exista ceva magazine care fac schimburi de antene? sau alte solutii?

si in fine, in caz ca am uitat ceva in necunostiinta de cauza, nu va sfiiti sa imi spuneti :)

#2
smv167

smv167

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 01.02.2006
Are prosat cluj motoare hh ieftine ( ~135ron ) ; probabil si antena multifocus ( se zice ca ar avea cistigul uniform pentru sateliti departati cu pina la 20 de axa centala si suport pt 5 LNB uri ; pretu este insa absurd in opinia mea ) sau accepti o scadere a semnalului pentru satelitul/satelitii care nu sint in axa antenei .
Cadera de semnal nu se datoreaza numai marimii antenei , poate fi produsa de :
- fixare mecanica defectuoasa a antenei , a suportului pt lnb , a lnb , cablul mufat incorect ( filfiie ceva cind bate vintul ? )
- reglare incorecta a lnb din focarul secundar ( rotirea in jurul axei - lnb offset sau deplasarea acestuia axiala )
Antena din Al poate-si gaseste un nou stapin ( shop RDI-sat ) .
Cit de mare antena :
- suprafate utila este un cerc cu diametrul=,,diametrul" pe orizontala a offsetului ( in cazul dat cca 0,75m )
- cind te deplasezi din axa => cercul devine elipsa cu axa mare=diametrul initial si axa mica = functie de unghiul cu care te deplasezi din axa ( geometrie in spatiu , nu e complicat ci doar iritant :D )
- evaluind semnalul cu antena de 0,8 pe un sateli poti calcula ( estima ) marimea antenei care te va multumii in cazul plasarii satelitului respectiv intr-un focar secundar .
Citeva idei
http://www.rdi-board...ead.php?t=41415
http://www.rdi-board...ht=antena 60 cm

#3
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
prosatul e foarte scump din ce comparatii am facut eu. la antene cel putin am gasit diferente de pina la 60-80 roni. da-i incolo.
acuma .. ideea e ca anul asta am cheltuit enorm, si chiar nu vroiam sa mai fac cheltuieli de imbunatatire dar asa chiar nu se poate. deci ce o sa iau e strict o antena.
- fixarea mecanica cred ca e ok la antena si suport (adica stau fixe, nu joaca, nu misca). lnb-urile .. doar stii si tu :P dar oricum, pe vreme buna (acuma e soare) am pe sirius 69-70% cu 70% si pe eutelsat 72% cu 64% (si aici sunt problemele de cadere de semnal). adaug eu, in necunostiinta de cauza, ca mi se pare destul de ciudata ca brus sa cada de la calitate 64% la 0%. dar ce stiu eu :D
- nopai la reglari sa stii ca nu ma pricep. ai vorbit chineza pentru mine dar o sa incerc sa ma documentez mai pe seara
- iar geometria ... trebuie sa imi aduc aminte. noroc ca mai am pe undeva cursurile :D
revin dupa ce ma mai documentez un pic

#4
spaniolul

spaniolul

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 876
  • Înscris: 19.01.2007

View Postciuly, on Sep 20 2007, 11:15, said:

prosatul e foarte scump din ce comparatii am facut eu. la antene cel putin am gasit diferente de pina la 60-80 roni. da-i incolo.
acuma .. ideea e ca anul asta am cheltuit enorm, si chiar nu vroiam sa mai fac cheltuieli de imbunatatire dar asa chiar nu se poate. deci ce o sa iau e strict o antena.
- fixarea mecanica cred ca e ok la antena si suport (adica stau fixe, nu joaca, nu misca). lnb-urile .. doar stii si tu :P dar oricum, pe vreme buna (acuma e soare) am pe sirius 69-70% cu 70% si pe eutelsat 72% cu 64% (si aici sunt problemele de cadere de semnal). adaug eu, in necunostiinta de cauza, ca mi se pare destul de ciudata ca brus sa cada de la calitate 64% la 0%. dar ce stiu eu :D
- nopai la reglari sa stii ca nu ma pricep. ai vorbit chineza pentru mine dar o sa incerc sa ma documentez mai pe seara
- iar geometria ... trebuie sa imi aduc aminte. noroc ca mai am pe undeva cursurile :D
revin dupa ce ma mai documentez un pic

Daca ai caderi asa de bruste atunci problema este la cabluri sau la lnb,o cadere nu poate fi mai mare de 10-30% si asta pe timp fff urat-vant puternic,furtuna etc. asa ca verifica cu atentie cablurie sa nu ai vreun scurt sau lnb-ul sa fie defect din fabricatie se mai intampla uneori!

Edited by spaniolul, 20 September 2007 - 13:53.


#5
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
caderile se intampla exclusiv pe vreme proasta. deci ma gandesc ca atunci nu are legatura cablurile si/sau lnb-urile. dar cu proxima ocazie o sa incerc sa-mi aduc aminte sa fac niste teste.

#6
spaniolul

spaniolul

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 876
  • Înscris: 19.01.2007

View Postciuly, on Sep 20 2007, 15:06, said:

caderile se intampla exclusiv pe vreme proasta. deci ma gandesc ca atunci nu are legatura cablurile si/sau lnb-urile. dar cu proxima ocazie o sa incerc sa-mi aduc aminte sa fac niste teste.
Atunci inseamna ca nu ai antena fixata bine ,sau stalpul pe care este montata antena este cu probleme,o antena de satelit trebuie sa fie prinsa pe un stalp perfect vertical si fixat bine,adica stalpul sa nu se miste nici un mm stanga-dreapta sau fata-spate abia atunci poti pune antena pe stalp si sa strangi bine suruburile cand ai semnalul pe care ti lai dorit,o alta problema ar putea fi suportul pentru lnb-uri incorect prins de bratul antenei cat si lnb-urile prost fixate,atentie mare la aceste mici detalii care iti vor aduce un semnal stabil 99% pe orce vreme!

Edited by spaniolul, 20 September 2007 - 17:26.


#7
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
hm... pai suportul e prins bine de peretele exterior al blocului. ala nu misca. antena e iarasi prinsa bine de suport, deci nici aia nu misca. bratul iarasi e prins bine. suportul idem. in schimb lnb-ul sirius e prins cu sarma deci ala se cam misca daca bate vantul. DAR ... problemele apar pe eutelsat, care e prins de suport destul de bine, si nu pe sirius :blink:
o sa fac cat de curand testele astea ca deja se acopera. poate am noroc si da cu ploaie:D

#8
spaniolul

spaniolul

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 876
  • Înscris: 19.01.2007

View Postciuly, on Sep 20 2007, 18:36, said:

hm... pai suportul e prins bine de peretele exterior al blocului. ala nu misca. antena e iarasi prinsa bine de suport, deci nici aia nu misca. bratul iarasi e prins bine. suportul idem. in schimb lnb-ul sirius e prins cu sarma deci ala se cam misca daca bate vantul. DAR ... problemele apar pe eutelsat, care e prins de suport destul de bine, si nu pe sirius :blink:
o sa fac cat de curand testele astea ca deja se acopera. poate am noroc si da cu ploaie:D

Ai uitat un amanunt; diseq 4+1 cum sunt legaturile pe el? le-ai verificat? este bine prins de suportul antenei? nul misca vantul? undeva este o problema trebuie sa verifici totul cu atentie!

Edited by spaniolul, 20 September 2007 - 19:13.


#9
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
:D. ala intr-adevar "falfaie". l-am prins bine cu banda izolatoare de suportul antenei. nu mai misca nici el. am verificat toate capetele cablurilor ... totul pare ok. astept furtuna (aseara n-a prea fost) :)

#10
spaniolul

spaniolul

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 876
  • Înscris: 19.01.2007

View Postciuly, on Sep 21 2007, 10:56, said:

:D. ala intr-adevar "falfaie". l-am prins bine cu banda izolatoare de suportul antenei. nu mai misca nici el. am verificat toate capetele cablurilor ... totul pare ok. astept furtuna (aseara n-a prea fost) :)

Daca falfaia atunci de acolo era problema mai mult ca sigur,la o antena pentru receptia programelor prin satelit trebuie sa iei prin eliminare orce componenta incepand de la stalpul pe care e prinsa antena pana la ultimul surub si cablu,numai asa poti detecta adevarata problema eu sunt sigur ca ai eliminat-o,succes in continuare! :P

#11
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
merci. astept totusi "CTC"-ul :D

#12
smv167

smv167

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 01.02.2006

View Postciuly, on Sep 21 2007, 13:01, said:

merci. astept totusi "CTC"-ul :D
Pune stropitoarea pe LNBuri , clima este secetoasa  :P
Roteste putin LNB cu probleme in inelul de prindere pe suport .
Ca sa elimini cauza LNB defect schimba le intre ele

#13
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
cred ca am gasit problema. timpul relativ liber din acestv weekend mi-a permis sa studiez si alte canale.
so, se pare ca impresia cum ca e ceva cu eutelsatul sau legatura pina la acel lnb sau cu acel satelit mi-a fost indusa gresit de vremea proasta de la inceput care a facut ca si alte canale de pe eutelsat sa aibe probleme de semnal. dar defapt canalul problema este hbo comedy. atat ieri cat si azi pe vreme perfecta, acest canal avea aceleasi caderi destul de dese de semnal (desi mai rare decat in timpul furtunilor), pe cand nici un alt canal de pe eutelsat nu avea aceasta problema.

so ... problema e hbo comedy. new thread :)

#14
smv167

smv167

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 01.02.2006
Incearca si direct , fara switch DiseqC , uneori si acestea sint proaste .

#15
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
acelasi lucru si cu direct. amu schimb lnb-urile (pauza de film :D )

#16
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
defapt. am schimbat canalu pe crime. (desfacut sarma aia pe intuneric e durere). cred ca tot filmul numa de vreo 3 ori au fost caderi scurte de semnal.
weird. maine vedem cum se comporta lnb-urile interschimbate.

#17
spaniolul

spaniolul

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 876
  • Înscris: 19.01.2007

View Postciuly, on Sep 24 2007, 00:22, said:

defapt. am schimbat canalu pe crime. (desfacut sarma aia pe intuneric e durere). cred ca tot filmul numa de vreo 3 ori au fost caderi scurte de semnal.
weird. maine vedem cum se comporta lnb-urile interschimbate.

Schimba LNB-ul :D

#18
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
lnb-uri interschimbate. la fel. am interschimbat si cablurile. la fel.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate