Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Despre Uși Metalice

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
2074 replies to this topic

#1549
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
si mai rau e ca in pozitia aia fluiera vantu pe langa garnituri...

#1550
StefanJale

StefanJale

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.02.2018
Nu se misca atat de mult cat sa intre aer printre garnituri, dar se misca...e ceva normal?

#1551
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
au polizat placa in care intra bolturile ca usa sa stea in zavorul clantei nu in bolturi, o sa vezi ca din pozitia aia se deschide mai greu cu cheia.

Edited by arg, 19 March 2018 - 15:26.


#1552
StefanJale

StefanJale

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.02.2018
Ok, deci e in regula? Au facut asta ca sa protejeze incuietoarea?

Edited by StefanJale, 19 March 2018 - 15:32.


#1553
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
dupa parerea mea este o greseala de proiectare a usii.
in mod normal cand iei mana de pe clanta ar trebui sa se stranga la loc pe garnituri, dar astea de la maco nu se strang, si trebuie sa smucesi un pic usa ca zavorul sa intre pana la capat si sa stea stransa pe garnitura.

#1554
StefanJale

StefanJale

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.02.2018
Pot face ceva in privinta aceasta, sa o fixez, sa sun la ei ? Sau c'est la vie?

#1555
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
eu am renuntat la idee.
am avut in alta locatie un beyler (usa tuceasca facuta la braila) mult mai buna...

#1556
Rover

Rover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 28.06.2004
La usa actuala, cumparata odata cu apartamentul, am doua chei, ambele cu dubla barba (parca asa se numeste).
Vreau sa schimb una din incuietori, mai precis cea de sus, care nu are clanta cu o cheie mai simpla ca sa nu-mi rup buzunarele. Ce anume sa caut si unde? Trebuie sa masor ceva sau sunt standard pe dimensiuni?
Intreb pt ca atunci cand am fost la Hornbach si am intrebat de o broasca fara clanta s-a uitat la mine ca boul la broasca (cu clanta).
Problema este ca nu stiu nimic de usa - marca, model...

#1557
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
@Judas -este greu de montat o incuietoare suplimentara pe acel tip de usa,
  Probabil este usa Far-est placata , in principiu usa buna datorita sistemului de inchidere.
Dar datorita faltului si a constructiei usii , a barelor interioare, a diferentei intre fata usii si toc
(20-25-30 mm) este destul de dificil de montat o incuietoare.S-au montat broscute(aplicate)
inguste cu fluture bagind un adaos de la nivelul tocului la fata usii....
Unii oameni au montat limitatori deschidere usa dar trebuie sa existe un spatiu .....
Greu de spus ce ar fi ideal pentru tine.
             Eu incercam sa schimb minerul de pe exterior cu buton fix si era rezolvat.

@StefanJale - stai linistit este totul ok.Este normal ca o usa incuiata ,atunci cind apesi pe miner sa
se miste 1-2 mm.Daca nu ar fi acel joc ai incuia si descuia cu 2 maini basca uzura butucului si a broastei.
Nu baga in seama prostiile de mai sus citeva posturi .

@Rover - Toata lumea alearga dupa acel model de broaste si tu vrei sa schimbi... No problem.
                Este normal sa vezi un vinzator crucit ,cind i se cere ...o roata de masina.Vinzatorul
               intreaba -Ce dimensiune? I se raspunde - Nu stiu frate ,vreu o roata sa o pun la masina...
               La capitolul feronerie (broaste de usi) sunt foarte multe variante , si bine ca nu ti-a dat ceva
               la misto.Citesti ce scrie pe chei , pe broasca sau faci o poza in care sa se poata vedea broastele
               sa o putem identifica si apoi putem sa te indrumam.

Edited by mariusyale, 22 March 2018 - 20:53.


#1558
Rover

Rover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 28.06.2004
Stiu ca sunt foarte eliptic, de asta intreb ce anume sa verific.
Pe broasca scrie Akarsan, bucata de metalcare se vede in marginea usii are 24 de cm, 4 bolturi intre 8.5 cm si 15.5 cm (masurati de sus).
Pe chei nu scrie nimic, am impresia ca nu sunt cheile originale si unele facute la un atelier.
Din pacate nu stiu ce alte date sa dau, pana acum am avut doar butuci si chei noname de 30-40 de lei. Pur si simplu schimbam butucul si gata. La asta observ ca nu pot sa schimb butucul (sau, cel putin, asa cred)

Motivul pt care vreau sa o schimb este ca ambele chei sunt cu dubla barba si mi se pare greu de tinut in buzunar. Plus ca asta de vreau sa o schimb are nun piciorus subtire, pe care atelierul mi l-a facut chiar si mai subtire si se rupe des. Pana acum mi-au rupt diversi 2 chei si incepe sa devina costisitor sa le tot schimb. Si mai stau si cu frica sa nu ma trezesc ca se rup toate cheile de raman blocat pe afara Posted Image

Edited by Rover, 23 March 2018 - 13:52.


#1559
ffm

ffm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 23.01.2015
Vreau sa schimb cheia de la usa unui apartament cumparat recent si ma intereseaza daca pot pune alt tip de yala decat ce este acum. Usa cred ca este un model mai vechi de maco civica.Am fost la mottura si ei imi pot schimba cheia doar daca achizitionez alta yala la un pret destul de mare. (jumatate cat este o usa maco civica noua). As vrea alt tip de cheie, ceva mai micut.

Attached Files



#1560
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Rover - Akarsan sunt broaste suplimentare cu cheie barba dubla montate deasupra broastei
cu minere. Dimensiunile sunt mai mici fata de ce scrii tu .Nu stiu ce ai masurat (placa frontala
corpul broastei care intra in usa....). Akarsan nu face broaste cu minere.Cheile se schimba odata
cu broasca.Poate recunosti ceva.

ffm -     Din nefericire nu poti renunta la broscoi.Intr-un timp exista kit cu chei si verturi , se demonta broscoiul
            se schimbau verturile si asa ce schimba profilul cheii.A doua varianta era modificarea verturilor si
            a cheilor vechi . Dar niciodata cheie mai micuta sau alt model fata de barba dubla.

Attached Files


Edited by mariusyale, 24 March 2018 - 08:48.


#1561
Decebal_S

Decebal_S

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.11.2017

View Postandroida7, on 05 februarie 2018 - 11:55, said:

Multumesc, Decebal, am citit mai demult sfaturile de pe site-ul pe care l-ai dat si in posturile anterioare. Certificatul nu ma incalzeste cu nimic atunci cand o sa vina vb de hoti sau, hai sa nu ne gandim asa departe, ci la fiabilitatea usii alese.

Azi am fost si la fabrica la Maco, iar acolo aveau doar Urban si Civica 1. Pe Civica 1 am inteles ca nu pot sa monteze yala Mottura 52K771 pentru ca este prea mare pentru usa... din nou m-a bagat in ceata pentru ca un coleg intr-unul din postarile anterioare a facut referire fix la usa asta cu echiparea descrisa de mine.

Urbanul din nou ni s-a parut cea mai atractiva pentru ca este mai groasa decat Civica. Iar pretul la Civica din nou, este nejustificat de mare (vorbim de civica 2/premium cu echiparea 52K771+ cilindru cu flutre sus)

E drept, certificatul nu ne "incalzeste cu nimic", fiindca, de fapt, orice usa poate fi sparta. Intrebarea este: In cat timp? Cat rezista? Certificatul ne spune doar ca acea usa a fost testata si i s-au evaluat performantele. Sunt destui producatori mici, locali, care fac usi antiefractie bune, performante, fara sa aiba certificare pentru ele. Totul se reduce la cat de priceput este producatorul, astfel incat sa "asamlbeze" din componente cu surse diferite un produs echilibrat. Cei ce au rabdare sa citesca articolul de aici: https://www.codeus.ro/16uma.html (site necomercial) gasesc informatii detaliate care-i pot ajuta sa aleaga o usa metalica antiefractie cu performante bune, chiar daca nu sunt confirmate printr-un certificat. Sunt cateva componente critice care determina rezistenta la efractie aunei usi si, daca sunt corect alese si corelate, pot asigura rezultate foarte bune. Citind articolul mentionat, invatati sa recunoasteti o usa antiefractie de calitate buna, daca o studiati cu atentie si gasiti ceva informatii despre cum trebuie facut corect montajul unei usi antiefractie.

#1562
dobredani

dobredani

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.04.2018
Salut,

Am citit toate 87 de pagini din acest topic, dar inca nu imi este clar ce avantaje si dezavantaje prezinta usile placate cu MDF montate la apartament.
Ma intreb daca transpira, apare mucegi de la condens si daca se zgaraie usor. Rog posesorii sa scrie despre experientele lor.

#1563
valceanuraoul

valceanuraoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 19.12.2009
Nu stiu ce sa spun, dar cele Mai infoliate-civica, izolează bine, functioneaza foarte bine, dar se zgarie extrem de usor. BTW, cum aș putea repara zgarieturile apărute pe usa?

#1564
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
punand alta folie.

#1565
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016
Salut, care ar fi un best buy pana in 2000ron ?
Usa o sa fie de intrare în apartament de bloc.

#1566
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
Pai eu cred ca ar fi varianta asta combinata http://www.maco.ro/u...e-urban/s-6   cu  http://vai.ro/catego...abloy-protec-2/
de ce ti-am dat combinatia asta :  pentru ca degeaba iti iei o usa ok daca tu ai o mare vulnerabilitate la cilindrul ei  ;  nimeni s-o sa vina sa-ti rupa usa cu forta cand o poate ataca la butuc si o poate deschide rapid si fara galagie   ,  recomand usile maco combinate cu Cilindru abloy protec2

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate