Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Despre Uși Metalice

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
2072 replies to this topic

#1513
icozi

icozi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.04.2005
Salut!
Care este echivalentul de la Mottura al butucului Abloy Protec 2?
Multumesc.

#1514
CoBr4

CoBr4

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 07.06.2005
Dupa 12 ani, butucul Mottura a cedat, a inceput sa se blocheze si cand am chemat baietii de la dealerul autorizat au constatat ca a crapat si a trebuit inlocuit. Cost ? 700 lei. Bime totusi ca nu am ramas blocat p-afara, cand am pus usa acu 12 ani se folosea beton + fier in beton sudat de cadrul usii. Asa ca aviz amatorilor, cand vedeti ca yala incepe sa se blocheze, chemati mesterii sa nu ramaneti p-afara.

#1515
Cookie80

Cookie80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 24.10.2016
Buna seara, am si eu o intrebare pentru cei care si-au mai pus usi la intrare in apartament. Azi mi-am schimbat usa cu una Efe classic si am constatat cu stupoare ca :1 inaltimea lor este de 200 cm si golul de usa este de 210 cm iar adancimea tocului este 15 cm iar la mine este de 22 cm Posted Image Posted Image . M-am ofuscat maxim pentru ca inainte cel care a masurat de la firma respectiva nu mi-a zis nimic(vezi ba boule ca-ti ramane jumate de toc de reparat) de sus mi-a zis ca va fi mai scurta dar nu chiar cu 10 cm. In fine sus se rezolva dar pe lateral arata ca un cur plus ca pe interior nu are pervaz.
A mai patit cineva asa sau-s primul bou?

Edited by Cookie80, 06 December 2017 - 19:40.


#1516
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Ar merita un retur...

#1517
Decebal_S

Decebal_S

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.11.2017
@ Cookie80

Din pacate, luand in considerare nivelul de etica al firmelor din Romania (nu numai al celor ce vand si monteaza usi), cea mai sigura varianta de a evita (pe cat posibil) tzepele este informarea prealabila. Orice oferta ar trebui sa fie insotita de fisa tehnica detaliata a produsului si, eventual, de certificarile disponibile pentru acea usa. In fata unui agent de vanzari mai putin corect, doar un beneficiar informat se poate impune. In mod normal, 2100 mm este o inaltime standard pentru usi, in Romania. Pe de alta parte, usile de 2000 mm sunt ceva mai ieftine si se potrivesc la mai multe goluri. Multe firme care importa usi si le tin pe stoc opteaza pentru 2000 mm, fiindca intra in mai multe goluri. Referitor la toc, daca aveati fisa tehnica detaliata, puteati vedea daca e toc de colt, toc bloc sau toc de imbracare a zidului (cu captuseala/pervaz) si stiati la ce sa va asteptati. Pentru viitor, ca sa fiti mai informat, gasiti ceva detalii despre usi aici https://www.codeus.ro (site ne-comercial).
Nu sunteti prima (si nici ultima) "victima" a lui "merge si asa" si a lipsei de etica a unora. Daca firma de la care ati cumparat este un dealer al unui producator serios, puteti incerca sa faceti reclamatie la producator. Daca firma de la care ati luat usa le-a adus de cine-stie-unde, incercati sa va intelegeti cu ei sa v-o schimbe. Daca aveti documente si corespondenta cu ei, puteti sa-i amenintati cu ANPC, ca sa-i "sensibilizati". E pacat sa nu folositi intreaga inaltimea golului, cu o usa potrivita (puteti avea nevoie sa bagati in casa cine-stie-ce mobilier sau ceva voluminos si sa realizati ca acei 10 cm in plus conteaza).

#1518
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
la mine a fost invers, baietii de la maco (valea cascadelor) au venit cu o usa pentru gol de 2100, desi pe schita au aveau scris ca golul in beton este de 2000, se uitau ca bip bin si nu intelegeau..., si dai si sparge.., a intrat dar la limita cum le-am spus eu sa o bage, nu cum vroiau ei sa demoleze juma de bloc, sa taie armaturi si alte tampenii...

nene cand iti scot usa veche si o pun pe cea noua.... vai nu se potriveste.... venim maine cu alta.... *$@^_*($&@)($%^@#_*@(&#*@^$)*@(

Edited by arg, 07 December 2017 - 12:10.


#1519
Cookie80

Cookie80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 24.10.2016

 Decebal_S, on 07 decembrie 2017 - 11:54, said:

@ Cookie80

Din pacate, luand in considerare nivelul de etica al firmelor din Romania (nu numai al celor ce vand si monteaza usi), cea mai sigura varianta de a evita (pe cat posibil) tzepele este informarea prealabila. Orice oferta ar trebui sa fie insotita de fisa tehnica detaliata a produsului si, eventual, de certificarile disponibile pentru acea usa. In fata unui agent de vanzari mai putin corect, doar un beneficiar informat se poate impune. In mod normal, 2100 mm este o inaltime standard pentru usi, in Romania. Pe de alta parte, usile de 2000 mm sunt ceva mai ieftine si se potrivesc la mai multe goluri. Multe firme care importa usi si le tin pe stoc opteaza pentru 2000 mm, fiindca intra in mai multe goluri. Referitor la toc, daca aveati fisa tehnica detaliata, puteati vedea daca e toc de colt, toc bloc sau toc de imbracare a zidului (cu captuseala/pervaz) si stiati la ce sa va asteptati. Pentru viitor, ca sa fiti mai informat, gasiti ceva detalii despre usi aici https://www.codeus.ro (site ne-comercial).
Nu sunteti prima (si nici ultima) "victima" a lui "merge si asa" si a lipsei de etica a unora. Daca firma de la care ati cumparat este un dealer al unui producator serios, puteti incerca sa faceti reclamatie la producator. Daca firma de la care ati luat usa le-a adus de cine-stie-unde, incercati sa va intelegeti cu ei sa v-o schimbe. Daca aveti documente si corespondenta cu ei, puteti sa-i amenintati cu ANPC, ca sa-i "sensibilizati". E pacat sa nu folositi intreaga inaltimea golului, cu o usa potrivita (puteti avea nevoie sa bagati in casa cine-stie-ce mobilier sau ceva voluminos si sa realizati ca acei 10 cm in plus conteaza).
Aveti mare dreptate cu informarea inainte, m-am uitat si eu pe acel site care scuzati-ma dar prezinta informatii generale si m-am si grabit iar eu m-am bazat pe faptul ca trimit un baiat (meserias)sa masoare si facem pe comanda(toti zic ca fac pe comanda si defapt ei asteapta sa stranga mai multe comenzi sa nu plateasca transportul si de aceea dureaza 2-3 saptamani, iar usile sunt la doua marimi standard in functie de firma:200 cm cu 88cm si 205 cm dar mai lata de 98cm) Ideea este ca nu face nimeni pe dimensiunile cerute de client asa cum este la termopane. Si daca o dai inapoi nu rezolvi nimic pentru ca nu ai ce dimensiune sa iei iar asta cu ANPC-ul e fix pix pentru mine(nu vin ei sa-mi puna usa si chiar n-am timp si nervi de pierdut cu asa ceva+plus ca nu ma incalzeste ca-i da amenda aluia) Fiind prima data cand am schimbat usa si mergand pe incredere ca domne facem la comanda, venim masuram(am muscat momeala cu tot cu ac) chiar nu ma asteptam sa fie asa.  In fisa tehnica scrie tipul de tabla si latimea de 16 cm a tocului doar ca din nou zic -tipul cand a masurat a vazut clar ca tocul usii este mai scurt decat tocul de zid-nici prin cap nu mi-a trecut ca nu va fi egal cu zidul.(la ei in showroom aveau zidul cat tocul de lat) E invatare de mine si scriu acum sa nu pateasca si altii. Cel mai bine masurati inainte toate dimensiunile si intrebati daca chiar le fac de la zero si nu le importa mai stiu eu de unde. Iar sa cumperi de firmele de bricolaj mari este iar la bulan pentru ca de obicei le vand separat(usa/toc/clanta/pervaz etc.) nu maic de transport si montaj... mai bine lasa.

Edited by Cookie80, 07 December 2017 - 20:58.


#1520
Decebal_S

Decebal_S

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.11.2017
@ Cookie80

Cei ce tin usi pe stoc, importa una sau doua dimensiuni uzuale si pe alea trebuie sa le vanda.
In functie de bugetul disponibil al fiecaruia si daca beneficiarul este dispus sa astepte mai mult, se poate aduce din import o usa de calitate pe dimensiuni potrivite. E plina piata de "haiduci" si de tzepari, inclusiv in domeniul usilor. Cum spuneam, informarea prealabila ne poate scuti de multe dureri de cap.
Cat priveste codeus.ro , site-ul nu promoveaza un producator anume, ci doar ofera niste informatii care ne pot ajuta sa ne identificam nevoile si sa  alegem mai bine produsul si furnizorul.

#1521
vodaro

vodaro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 30.03.2007
Am cumparat o usa maco urban, montată la boloboc pe toate laturile. A fost fixată în perete cu șuruburi de 200 mm pe toate laturile si cu spuma de calitate. A fost folosita timp de o saptamana fără a se observa modificări ale fixarii. Dupa 5 luni, perioada in care a stat in permanență inchisa, a inceput sa frece pe prag la coltul opus balamalelor. Ce pot sa fac ? Nu pot sa bag saibe deoarece nu o pot scoate din balamale.

#1522
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Pai foloseste garantia de la montare si chiama "montatorul" rezolve problema.

P.s. nu-i termopan ca sa o prinzi cu spuma si dibluri.

#1523
vodaro

vodaro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 30.03.2007

 arg, on 17 decembrie 2017 - 12:00, said:

P.s. nu-i termopan ca sa o prinzi cu spuma si dibluri.

Turnat beton a fost prima optiune, insa nu a fost posibil deoarece spatiul din jurul usii este prea mic.
Peretele este din beton armat.
Tocul usii nu s-a miscat, pare a fi o problema a balamalelor.

#1524
ador13

ador13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 06.01.2006
Ma bate si pe mine gandul sa schimb cilindrul actual de la usa cu unul Abloy Protec, dar am o neclaritate privind dimensiunile.
Partea dinspre exterior a cilindrului actual nu se incadreaza nici la 30 mm nici la 35 mm, este undeva intre cele doua (poza atasat).
Daca iau un cilindru 30x40 (30 mm spre exterior), ramane o distanta de aprox. 3 mm intre cilindru si sild, si cred ca nu este bine.
Daca iau un cilindru 35x35, cilindrul nu va ma intra pana in capat iar surubul lateral de fixare nu va mai cadea fix pe gaura cilindrului.
Trebuie schimbat si sildul exterior? Nu stiu cum sa procedez ca sa fie in regula, trebuie sa comand cilindru 30x40 sau 35x40.
Multumesc frumos.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   400.11K   26 downloads
  • Attached File  sild.jpg   158.01K   24 downloads

Edited by ador13, 28 December 2017 - 17:41.


#1525
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Primul lucru ,vezi ca ruleta te fura.Incearca sa masori de la 10 cm incolo...pentru ceva mai exact .
Pe urma trebuie sa stii daca cheia intra prin fanta pastilei de la rozeta de protectie.
De preferat este masura mai mica (a cilindrului ) , pentru ca daca este mai lung cilindrul ,nu poti stringe rozeta.
In interior poate fi mai lung si cu 10 mm pentru ca nu incomodeaza .(Ideal ar fi 30x40).
Schimbarea sildurilor (de fapt a rozetelor ) nu au nici un efect pentru ca obligat vei pune acelasi lucru .
Fata de alte marci, Abloy are masuri din 5 in 5 mm la aceste modele.
Succes si mare atentie , multi au cumparat lucruri scumpe dar pe care le tin in dulap .....

Edited by mariusyale, 29 December 2017 - 12:38.


#1526
ador13

ador13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 06.01.2006
Ai avut dreptate Marius, am masurat cu ruleta incepand de la 10 cm si surpriza, cilindrul are fix 30 mm spre exterior si 36-37 mm spre interior.
Deci pot cumpara linistit 30x35 mm.

Dar tot mesterind pe la usa am dat de alta belea.
Fiindca manerul avea joc pe interior am vrut sa ii strang cele 3 autofiletante si am constatat ca degeaba strang, se invart in gol.
Acum ce naiba de usa metalica este si asta daca manerul este prins in placaj sau in ce naiba o fi (am atasat poze).
De data asta chiar nu stiu cum sa o rezolv, am incercat cu autofiletante un pic mai groase si cu calti dar tot nu strang, am incercat cu altele mai lungi dar acestea nu intra, lovesc in ceva.

Usa de cacao, am dat 1800 lei pe ea, nu a fost chiar ieftina, acum cum rezolv manerele?
Orice sfat mi-ar fi de ajutor, multumesc frumos.

Attached Files



#1527
Cookie80

Cookie80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 24.10.2016
Incearca cu dibluri(eventual faci gaura mai mare si bagi unul mai solid) sau in cazul extrem o ancora chimica- e best of, nu mai iese decat cu usa cu tot(doar ca exista riscul sa se lipeasca si mecanismul clantei)  Ce usa este? sunt curios
ai link  https://www.dedeman....300ml/p/5000455

Edited by Cookie80, 30 December 2017 - 23:30.


#1528
licornut

licornut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 12.11.2005
Buna ziua si multi ani fara griji posesorilor de usi metalice! :)

O intrebare pentru cei cunoscatori: stie cineva mai multe despre tipul asta de butuc de la IFAM?

http://www.ifam.es/e...cylinder-locks/

Ma bate gandul sa il iau, avand in vedere caracteristicile, pentru a-l pune pe un Urban (ca butuc de jos). E maxim 150 RON pe site-urile romanesti si nu am vazut ceva care sa para mai sigur pana in suma asta.

#1529
ador13

ador13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 06.01.2006
@cookie80 - este o ușă Megadoor luată prin 2013,nu îmi mai aduc aminte modelul și nici nu o văd pe site-ul lor acum, dar mă uit în factura acasă.

Vreau sa comand Abloy Protec2 și am găsit numai la VAI.RO deocamdată.
A mai comandat cineva la ei, sunt serioși?
Nu de alta dar vor și plata în avans, și nu vreau sa-mi iau vreo teapa.
Sau știți alt distribuitor?

#1530
ador13

ador13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 06.01.2006
Am dat intre timp comanda la vai.ro si am si primit cilindrul deja, deci este ok firma.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate