Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termoizolare elevație interior

Timpi asteptare in contract de tr...

Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...
 Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...

Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++
 Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector
 La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15
 

Nolina - cum se ingrijeste?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
cris_bostina

cris_bostina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 12.05.2007
Ce stiti despre Nolina? Eu am luat-o de cateva saptamani si nu prea stiu cum se ingrijeste...dar au inceput sa se usuce din varfurile frunzelor...

#2
pink_life

pink_life

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 26.03.2007
pe net nu scrie prea multe dar scrie ceva: Trebuie protejata de frig si cere multa lumina. Are nevoie de un vas larg. Fertilizare usoara. Solul trebuie sa se usuce intre udari. Ajunge la inaltimea de 3 - 4,60 m. Florile sunt albe sau galbene.

#3
cris_bostina

cris_bostina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 12.05.2007

 pink_life, on Sep 5 2007, 20:19, said:

pe net nu scrie prea multe dar scrie ceva: Trebuie protejata de frig si cere multa lumina. Are nevoie de un vas larg. Fertilizare usoara. Solul trebuie sa se usuce intre udari. Ajunge la inaltimea de 3 - 4,60 m. Florile sunt albe sau galbene.

Multumesc, am gasit si eu partea asta si intr-adevar nu scrie prea multe...
despre ingrasaminte si insectcide are cineva vreao idee? Care sunt mai bune? Eu am luat acum un insecticid spray si niste pastile albe care au si insecticid si fertilizator...or fi bune?

#4
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005
Nolina recurvata, sau picior de elefant, iata ce am gasit eu:
Arbust suculent din aceeasi familie cu agava.
Origine: din sudul Sua pana in Nicaragua
Frunze: pana la 1,80 m lungime, inguste, sub forma de panglici, simple, in tufe care se dezvolta in varful tulpinilor
Flori: mici, formate din 6 petale albe, cu tenta mov, reunite in panicule terminale, care infloresc vara
Lumina: puternica, fara soare direct
Pamant: pamant de ericacee si mranita pentru plante verzi, amestecate cu 30% pietris fin
Ingrasamant: nu se ferilizeaza. Se surfateaza in aprilie
Umiditataea aerului: minimum 50%
Udare: la 6-10 zile primavara si vara, la 15 zile in restul anului
Transplantare: in martie- aprilie, la 2-3 ani, fara sa rupeti radacinile
Cerinte specifice: vaporizati apa pe frunze, cand temperatura depaseste 20 grade celsius
Dimensiuni: cresterea in ghiveci este foarte lenta, plantele mai mari de 1,50 m fiind foarte rare
Inmultire: seminte in aprilie, la 20 grade celsius sau prin inradacinarea lastarilor, din amrtie pana in iunie
Longevitate: 12-15 ani in ghiveci
Daunatori si boli: cosenile si acarieni
Sfat Truffaut: este o planta ideala intr-un interior modern, cu decor stil design. Plantati-o intr-un ghiveci larg si mai putin adanc, in maniera bonsailor, acoperiti substratul cu pietris sau cu mici bucati de galete slefuite.

Sursa: Enciclopedia Truffaut- Gradini si plante de interior

Sper sa-ti ajute. O seara faina.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate