Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...
 Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn
 Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 

wataj suficient pt o configuratie pentium D

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
andreiandrei53

andreiandrei53

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 28.02.2007
vreau si eu sa cumpar urmatoarele:
un procesor Intel Pentium D 925 sau 930 la 3/3.2 ghz
un kit dual channel de 1 GB la 800 de mhz GEIL
o placa de baza Intel BLKDG965RYCK
si peste putin va ma urma un hdd sata 2 de 320 de gb
pe langa astea mai adaug pe acest calulator o placa tv tuner pe pci, un dvd writer ASUS 1814BL pe IDE si o placa de retea tot pe PCI, mai sunt bineinteles si vreeo 3-4(macar) chestii pe usb: port infrarosu pt telecomanda, imprimanta, ap foto si memory stick ocazional, mouse+tast
ceea ce vreau eu sa stiu este daca imi sunt suficienti 350 de wati furnizati de catre o sursa chieftec (sursa+carcasa aferenta)
astept cu nerabdare raspunsul vostru eventualele intrebari daca sunt inca aspecte ale problemei care au ramas nelamurite

ps: placa video este momentan integrata pe pl de baza dar pe viitor poate voi cumpara o placa separata

multumiri anticipate :D

#2
terranu1

terranu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 20.07.2007
e suficient. Dar mai bine iei separat carcasa si sursa .

#3
Ade_Dear

Ade_Dear

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 23.03.2007

 andreiandrei53, on Sep 3 2007, 15:02, said:

vreau si eu sa cumpar urmatoarele:
un procesor Intel Pentium D 925 sau 930 la 3/3.2 ghz
un kit dual channel de 1 GB la 800 de mhz GEIL
o placa de baza Intel BLKDG965RYCK
si peste putin va ma urma un hdd sata 2 de 320 de gb
pe langa astea mai adaug pe acest calulator o placa tv tuner pe pci, un dvd writer ASUS 1814BL pe IDE si o placa de retea tot pe PCI, mai sunt bineinteles si vreeo 3-4(macar) chestii pe usb: port infrarosu pt telecomanda, imprimanta, ap foto si memory stick ocazional, mouse+tast
ceea ce vreau eu sa stiu este daca imi sunt suficienti 350 de wati furnizati de catre o sursa chieftec (sursa+carcasa aferenta)
astept cu nerabdare raspunsul vostru eventualele intrebari daca sunt inca aspecte ale problemei care au ramas nelamurite

ps: placa video este momentan integrata pe pl de baza dar pe viitor poate voi cumpara o placa separata

multumiri anticipate :D

sursa e suficienta, dar nu ai studiat si o alta configuratie? fara placa de baza intel si pentium d?

#4
andreiandrei53

andreiandrei53

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 28.02.2007

 terranu1, on Sep 3 2007, 15:05, said:

e suficient. Dar mai bine iei separat carcasa si sursa .
de ce sa iau mai bine separat carcasa si sursa? le iau pe amandoua de la o firma care asa le vinde presupun, iar eu stiu un pret total, nu stiu daca merita sa ma complic eventual cu mai mult magazine  :huh:

#5
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,384
  • Înscris: 23.05.2003
In loc de porcaria aia NetBurst ia macar un E21xx cu un MB mai acatarii.
Deocamdata e OK sursa din carcasa chieftec, dar pe viitor depinde ce placa video vrei sa-ti iei.

#6
andreiandrei53

andreiandrei53

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 28.02.2007

 Ade_Dear, on Sep 3 2007, 15:08, said:

sursa e suficienta, dar nu ai studiat si o alta configuratie? fara placa de baza intel si pentium d?


nu imi este clara intrebarea  :huh:

#7
andreiandrei53

andreiandrei53

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 28.02.2007

 burebista, on Sep 3 2007, 15:11, said:

In loc de porcaria aia NetBurst ia macar un E21xx cu un MB mai acatarii.
Deocamdata e OK sursa din carcasa chieftec, dar pe viitor depinde ce placa video vrei sa-ti iei.

nu voi lua vreo placa video extraordinara, asta e clar, imi place sa ma si joc dar nu cred ca voi investi prea mult in sensul asta

#8
andreiandrei53

andreiandrei53

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 28.02.2007

 burebista, on Sep 3 2007, 15:11, said:

In loc de porcaria aia NetBurst ia macar un E21xx cu un MB mai acatarii.
Deocamdata e OK sursa din carcasa chieftec, dar pe viitor depinde ce placa video vrei sa-ti iei.


ce este NetBurst ?placa de baza nu este deloc cea mai ieftina de la intel, si ce are procesorul Pentium D ? este dual core, are >= 3ghz, explica de nu sunt ok eventual da o solutie alternativa  :rolleyes:

#9
Ade_Dear

Ade_Dear

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 23.03.2007

 andreiandrei53, on Sep 3 2007, 15:12, said:

nu imi este clara intrebarea  :huh:

exact ce a spus si burebista: pentium d = "porcaria aia de netbrust", iar placa de baza intel e slaba rau  ;)
ia o placa de baza, tot cu chipsetul g965, dar de la alt producator (recomandabil gigabyte g965 ds3) iar la procesor un pentium dualcore e2160/e2180.

#10
andreiandrei53

andreiandrei53

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 28.02.2007
pentium D are cache-ul mai mare decat E2160/80 ca deasemenea si frecventa iar fsb-ul este la fel, ca alternativa la placa de baza intel ma mai gandeam la ceva de la asus dar nu m-am gandit inca, o preferam pe cea intel intrucat are video integrat si nu am suficient de multi bani ca sa iau ceva separat si nici nu as stii ce placa video sa aleg

#11
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,384
  • Înscris: 23.05.2003
Nu mai compara mere cu pere. Arhitectura NetBurst de la Intel a fost o porcarie energofaga, in schimb noua arhitectura Core2Duo (din care deriva si E21xx-urile) este cea mai performanta la ora actuala.
Asta ca sa nu mai zic si de OC-ul destul de substantial intilnit la procesoarele Core2duo.

#12
andreiandrei53

andreiandrei53

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 28.02.2007

 burebista, on Sep 3 2007, 15:27, said:

Nu mai compara mere cu pere. Arhitectura NetBurst de la Intel a fost o porcarie energofaga, in schimb noua arhitectura Core2Duo (din care deriva si E21xx-urile) este cea mai performanta la ora actuala.
Asta ca sa nu mai zic si de OC-ul destul de substantial intilnit la procesoarele Core2duo.

recomanda-mi tu te rog un procesor si o placa de baza in aceasi bani, la procesor presupun ca nu este prea greu...ar fi cam e2180, dar la placa de baza ma gandesc la ceva de la asus, fata de gigabyte nu stiu de ce dar am o retinere

#13
Ade_Dear

Ade_Dear

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 23.03.2007

 andreiandrei53, on Sep 3 2007, 15:24, said:

pentium D are cache-ul mai mare decat E2160/80 ca deasemenea si frecventa iar fsb-ul este la fel, ca alternativa la placa de baza intel ma mai gandeam la ceva de la asus dar nu m-am gandit inca, o preferam pe cea intel intrucat are video integrat si nu am suficient de multi bani ca sa iau ceva separat si nici nu as stii ce placa video sa aleg

si gigabyte-ul G965 ds3 are video integrat, acelasi cu intelul ala, cat despre cele 2 categorii de procesoare no coment, cauta si u pe google diferente. arunca o privire si aici: http://www23.tomshar...m...3&chart=419  ;)

Edited by Ade_Dear, 03 September 2007 - 14:38.


#14
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,384
  • Înscris: 23.05.2003
De la Gigabyte daca vrei sa fii si futureproof ti-as recomanda un P35-(D)S3(L/R/P). Fa tu combinatiile intre modele in functie de banii pe care-i ai.
Daca vrei sa ramii pe vechi, asa cum a zis si Ade_Dear una cu chipset 965.
Eu nu ma prea omor dupa ASUS in ultima vreme.

LE: Daca vrei musai cu placa video integrata atunci se cam reduce plaja de oferte, ceva bazat pe G33.

Edited by burebista, 03 September 2007 - 14:41.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate