Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Cosmopolis - Minioras la Stefanesti, pe 100 de hectare

- - - - -
  • Please log in to reply
1933 replies to this topic

#1909
kawloon

kawloon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 10.06.2008

View PostAlexEn, on 26 mai 2021 - 09:06, said:

Si oare mizeria a facut-o administratia? De ce nu le scrii celor de la restaurant?
Am scris proprietarului ,adica administratiei ,caci lor le platesc intretinerea,si ei au fost cei care au marketat pontonul/plaja ca loc de relaxare si carlig pentru vanzari de case, nu chiriasului (restaurantul) care ,evident ,nu este in stare si nu doreste sa intretina locul si il lasa in parasire si jeg 10 luni pe an.

View Postedi10000, on 26 mai 2021 - 17:31, said:

Si cum ar trebui sa treci peste limitatoare? Cu 100 km/h? Mi se pare meltenism sa mergi cu viteza peste ele, asta este si scopul lor: sa reduci viteza pentru a evita alte pericole.
Evident ca este mare meltenism si prostie sa treci in viteza (si fara limitatoare ) in cartier doar ca unele ,initial au fost ridicate gresit ,erau foto cu masini care nu aveau suficienta garda la sol ca sa nu le atinga.

#1910
Meltdown

Meltdown

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 07.02.2006
Este o diferență între trecut ușor și trecut cu 1km/h.
Înseamnă că nu îți permiți mașina aia

#1911
kawloon

kawloon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 10.06.2008
Inseamna ca Opus/Solar a gresit si un banal opritor de circulatie . Or avea mai mult succes cu noile blocuri? Banuiesc ca nu sunt asa de greu de facut ca si un bumper.

Edited by kawloon, 30 May 2021 - 14:38.


#1912
kawloon

kawloon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 10.06.2008
Asa inteleg turcii sa administreze in Cosmopolis . Aproape tot cartierul ,cateva mii de persoane, a ramas fara net si TV de cateva zile . Comentariul de mai jos e de pe grupul locatarilor:

[ https://i.ibb.co/DDk1Sv5/xx.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by kawloon, 06 November 2021 - 10:31.


#1913
SSovets

SSovets

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 05.06.2006
Da, mare magarie se intampla, au taiat netul si TV in tot cartierul, pentru ca dezvoltatorul a decis sa ignore contractele pe care le are cu Reva (distribuitor RDS, situatie dubioasa in sine) si Telekom ca sa vanda (din ce am auzit cu 100 de euro per client) drepturile exclusive de conexiuni fixe catre Vodafone. Complet ilegal, se incalca drepturile locatarilor, iar plata de catre Vodafone nu este altceva decat mita.

Cei de la Opus au facut si pana acum multe porcarii, dar asta le intrece pe toate. Totusi mai intreb daca acest scandal va ajunge si la TV / in presa, sau au relatii si va trece neobservat pentru majoritatea celor interesati sa cumpere locuinte in complex.

#1914
mary41

mary41

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.04.2016
E ciudata linistea asta din Cosmopolis. Eu vreau sa luam atitudine. Peste un an vor pretinde alti bani de la alta firma si vom sta iar fara cablu si internet o saptamana.

#1915
al3csv

al3csv

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.11.2021
O sa incerc sa contribui cu o altfel de parere, in caz ca mai da cineva de acest thread.

Stau (in curand nu o sa mai stau) in acest cartier, cu chirie de un an - respectiv 2020-2021.  Contract de inchiriere pe care nu o sa il prelungesc. Am stat in blocul M5, langa "marele" Cosmopolis Plaza

Experienta de a locui in acest cartier a fost, "okay". Nu a fost naspa, dar nici nu pot sa recomand cuiva sa cumpere/inchirieze aici fara sa mentionez multe chestii.

O sa incep cu problema principala. Daca stai in Cosmopolis ai nevoie de masina. Nu o sa zic ca ai nevoie de 2-3 whatever. Dar masina chiar e necesara.

Exista intradevar acel transport cosmopolis, am vazut oameni care il folosesc, am vazut acele mini-autobuze (nu sunt chiar maxi-taxi) pline, whatever. Acel vehicul pe langa ca este mic merge si foarte rar, si are un program destul de restrictiv.

Lucrul asta este bine stiut, motiv pentru care in complex sunt multe masini.
In stil clasic romanesc, sunt multi care cumpara/inchiriaza, au masini, si le parcheaza pe unde apuca. Primele 2-3 zile cand am vrut sa imi parchez masina, pe locul pe care il aveam asociat cu apartamentul pe care l-am inchiriat nu am putut. Cosmopolis se lauda ca ei ridica masini. Am vazut lucrul asta o singura data, si asta pentru o masina care statea parcata fix pe trecerea de pietoni, un pic pe trotuar si spatiu verde.
In momentul in care m-am dus la "paza" - BGS sa semnalez ca un Golf cu nr de inmatriculare X mi-a blocat locul de parcare, nu are numar in geam, etc. si eu nu am ce sa fac cu masina, mi s-a raspuns in 2 peri ca ei nu au ce sa faca - e locatar, nu pot sa o ridice, si nici macar nu au voie sa il sune. Sa vorbesc la "Solar" a doua zi sa sune ei. A doua zi, romanu' a plecat si am reusit sa imi folosesc intr-un final locul de parcare - dupa 3 zile.
Vorbind de masini parcate aiurea, nu va asteptati sa circulati "cum trebuie" prin complex. Atat strada principala - Europa, cat si strada unde aveam eu masina - Libertatii, sunt pline de diverse masini, dube, etc. parcate pe o banda de mers, motiv pentru care trebuie sa faci slalom printre ele si sa vezi cum te intelegi cu aia de pe contrasens.

Vorbind de strazi, in mare sunt ok. Ar putea fi mai bune, dar in mare sunt ok (cel putin mai ok decat erau la Muncii unde stateam inainte). Singura problema e ca la un momentdat, intr-un moment de cretinatate profunda au schimbat niste limitatoare de viteza din cauciuc cu unele de beton, care nu au fost facute cum sunt si celelalte (in general trecerile de pietoni sunt pe un limitator de beton relativ ok).  Noile limitatoare sunt crima si iti rup masina in doua. Ok nu mergi cu 50, dar sa zgudui masina pentru ca iau un jeg d'ala la 10-15 km/h e aberant.  Solutia la aceasta problema a fost un alt romanism - de care inclusiv eu ma fac vinovat, pentru ca nu o sa imi fut eu masina pe bordura lor, ca asta e o bordura un pic tocita - si anume, din ce in ce mai multi merg prin parcarile altor blocuri ca ruta alternativa. Sunt convins ca parintii cu copii care mai ies afara si se joaca se bucura foarte mult de acest nou fenomen.

Am vazut multi care zic ca ei ajung in 20-30-40 de minute la Victoriei/Centru/whatever. In practica atunci cand mergi "in oras" treci prin niste puncte destul de dureroase ale bucurestiului.

Te duci spre titan? Dai de Fundeni. Mori acolo la cozi
Vrei alternativ? Mergi prin Doamna Ghica care e dezastru si dupa dai in Chisinau.

Obor? Fie Andronache -> Doamna Ghica sau poti sa iti incerci norocul pe la Tei

AFI? DN1 care in anumite momente e relativ ok. La ora 20:00 faceam aproximativ 1h pana la AFI.

Victoriei? Eu sub 40 de minute nu am reusit (pe ion mihalache), inclusiv la ore mai tarzii, de genul 8-9 seara.

Pana la Centrul de vaccinare de la circ eu am facut cam 1h:10 la ora 10, respectiv 11.

Un timp de 25 de minute faceam din Titan pana in Cosmopolis la ora 00:00+ mergand mult peste viteza legala : respectiv 65-75 prin oras (fata de 50), si 120-140 pe A3 si DNCB (100 respectiv 90). Intr-o zi de weekend (ora 11) faceam cam 40 de minute pana la Titan. Daca ai "noroc" 15 minute faci de la iesirea in DNCB pana la intrarea pe A3. Partea buna e ca bucata aia de DNCB e bucata buna - asfaltata okay, 2 benzi pe sens, delimitator, etc.

Atat pe a3 cat si pe DNCB nu prea exista iluminat stradal (nu tine de Cosmopolis, dar te lovesti de acest lucru cand te duci/intorci in complex)

In general faci cam 20-30 minute pana la mall Baneasa.

Magazinele in complex sunt la fel - okay. Ai 2 carrefour-uri, 2-3 restaurante cu preturi medii (30 de lei un burger) o farmacie care inchide la 8 (daca ai nevoie ca mine de ceva deschis la ora 22, te sui in masina si te duci in oras - daca ai baut, dai 100lei+ pe un uber dus-intors, sau speri ca rezista persoana pana a doua zi). Nu prea exista servicii de livrare. Lanturile mari de fast-food lipsesc cu desavarsire. Principalul livrator e o chestie numita Fooz. Glovo exista, dar eu nu am gasit ceva care sa imi dea tracking, am stat si 2 ore pentru o pizza. Foodpanda nu stie ca Strada Europa exista.Am patit sa dau comanda, si dupa sa trebuiasca sa conduc vreo 5 km pana la intrarea cealalta, din tunari, ca pe acolo era baiatul de la livrare. Intrarea de acolo se face doar cu telecomanda, BGS-ul nu poate sa ridice poarta (sau nu vrea)
In principiu, daca vrei ceva fast food, cel mai rapid mod e sa te sui iar in masina si sa te duci la baneasa. Probabil rezolvi treaba undeva intr-o ora si 15. Mai rapid decat serviciile de livrare, si diversitate mai mare. Carrefour e okay, gasesti strictul necesar, dar in cateva luni o sa observi ca ajungi sa cumperi aceleasi chestii in fiecare saptamana/2 saptamani, mai ales cand vine vorba de mancare de dimineata.

Ca si pro, exista 2 easy-box-uri in complex. Deci macar poti sa iei chestii de pe emag, vin cam in 2 zile.

Interactiunea cu "Solar" a fost buna as zice. Nu am avut probleme mari, in principiu telecomanda din bariera la un momentdat a fost codata gresit si nu a mai mers, dar s-a rezolvat.

Ca si chestii de care cel putin eu m-am lovit. Cum am spus am stat in M5, deci chestia asta se aplica in principiu blocului M5 si cele 2 de langa (cred ca L) si celalalt habar nu am cum se numeste. Am stat la etajul 3. Sunt multi copii. Daca nu te deranjeaza urlete, zgomot, tipete de pe la ora 12 pana spre seara e ok. Eu toata vara am cam stat cu toate usile inchise si AC-ul pronit ca altfel nu aveam cum sa lucrez.

Am avut o problema extrem de iritanta cu hota. Daca vecina de sub mine gatea ceva mai "intens" (ceapa, peste, etc,) , miroasea la mine in "sufragerie" (bucataria e open space).

Verificati foarte bine cum si pe ce pereti aveti prizele. Eu efectiv nu am putut sa imi iau un birou pentru ca pe peretele unde as fi avut loc sa il pun nu exista priza, priza de net, etc. Singura mea solutie sa imi pun un birou era sa trag fire prin mijlocul sufrageriei. Motiv pentru care un an de zile am lucrat fie din dormitor din pat fie de la barul din bucatarie.

Ca si vecini nu pot sa zic ca am avut cine stie ce probleme cu muzica, scandal etc. Probabil am avut noroc. Vecinul de langa a dat la un momentdat o petrecere, dar cumva in dormitor nu se auzea atat de rau.

Celebrele piscine. Sunt cat de cat mentinute pe perioada verii. Am vazut oameni care isi lasau copii in ele. Pe timpul iernii sunt dezastru. Pline de mizerie, unele sunt golite, altele sunt lasate cu apa peste iarna. Ma mir ca pana acum nu a cazut niciun copil in una pe timp de iarna.

Exista cateva terenuri de sport in complex, nu prea inteleg cum sunt folosite, pentru ca am vazut ca se tine inclusiv ceva "scoala de fotbal" pe terenul sintetic.

2-3 parculete destul de mici, cum erau printre blocurile din Bucuresti in 90-2000 inainte sa devina toate parcari.

Este destul de multa liniste seara in schimb. Cand ploua e chiar "frumos". Iarna strazile au fost accesibile si destul de dezapezite.

Pe timpul primaverii verii o sa auziti constant masini de taiat iarba.

Lifturile s-au defectat de cateva ori, dar de obicei au fost reparate destul de repede.

Pene de curent am avut 2-3. Una singura a durat un pic mai mult (2-ish ore?). Lucru bun. Pentru ca in Cosmopolis daca ai pana de curent ai cam pierdut tot. Fara curent nu ai net, apa calda, caldura, plita nu merge, etc.

In momentul de fata exista adevarate probleme cu internetul. Exista 2 operatori mari DIGI printr-un intermediar numit REVA, ca idee pachetul full, internet 500mb - cica business, full TV (hbo + hbo go, adult channels etc.) 130 de lei. Si Telekom Romania. Cert e ca de pe 5 nov pana azi, semnalul de internet si tv nu e, cel putin pe DIGI.

A aparut un al 3-lea operator Vodafone, care are pachete la preturi mai mici. Dar oferta lor e o bataie de joc pentru orice utilizator mai intens de internet. In principiu iti ofera o varianta mai evoluata de stick de net din 2010, cu viteze de upload de 25 mbps. Nu o sa speculez ce s-a intamplat pentru ca din ce am vazut pana acum informatiile sunt conflictuale. Unii zic ca dezvoltatorul a taiat cablu' de net sa bage Vodafone, altii zic ca Digi a taiat intentionat conexiunea ca sa preia clientii Reva, ma rog.. cand ajungeti informativa cum trebuie ca sa nu va treziti cu internet din 2005 lol.

In plin val 4 de pandemie, regulile sunt complet optionale si efectiv depind de om. Unii sunt civilizati si poarta masca si stau la coada ca sa nu aglomereze magazinul. Alti se pisa pe ele de reguli. "Societatea" din cosmopolis nu e altfel, e acelasi namol ca peste tot

Ca nota personala: Cosmopolis e okay in mare parte. Momentan. Exista cateva avatanje dar si niste dezavantaje importante. Sunt curios ce o sa se intample in 10-20-30 de ani cand copii multor familii tinere de pe aici o sa creasca si o sa trebuiasca sa ajunga la licee, facultati etc. si mai tarziu cand populatia o sa imbatraneasca si lucrurile o sa inceapa sa se degradeze ( degradarile deja incep sa se vada pe alocuri ), parerea mea strict personala e ca sunt sanse foarte mari sa ajung destul de naspa.

#1916
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,561
  • Înscris: 09.09.2017
Frumos in Cosmopolis, citez din articol:

https://arhiblog.ro/...apt-cosmopolis/


"Am fost in schimb luati la misto. Ni s-a explicat ca nu cableaza nimeni fara sa plateasca infrastructura (adica tevile prin care se trage fibra si gurile de vizitare), ca nu vom mai avea DIGI pentru ca e suparat dl. Gidiuta pe ei, ca Telekom n-a cerut voie sa semneze contracte la blocul Q9 asa ca el personal a taiat fibra acolo, dar ca putem sa tacem ca ne dau voie sa semnam cu Vodafone care ne va da un modem gratis cu care sa muncim si sa facem scoala online pana trag ei fibra in complex. De asemenea ni s-a explicat ca el poate sa puna bariere in mijlocul drumului si sa perceapa taxa ca drumurile sunt ale lui si ca trebuie sa cerem permisiunea cand vrem servicii."

Cosmopolis = pușcărie de rit nou? :))

Edited by leusteanul, 11 November 2021 - 10:44.


#1917
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View Postleusteanul, on 11 noiembrie 2021 - 10:38, said:

De asemenea ni s-a explicat ca el poate sa puna bariere in mijlocul drumului si sa perceapa taxa ca drumurile sunt ale lui si ca trebuie sa cerem permisiunea cand vrem servicii."

Asta e o aiureala jurnalistica sau zisa de cineva la intimidare. Legal nu ai voie sa vinzi imobile dezmembrate fara drept de servitute si nici o banca nu finanteaza asa ceva.

Edited by danX, 11 November 2021 - 15:08.


#1918
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,341
  • Înscris: 31.07.2017
in loc sa se extirpe puroiul, i se ridica osanale. aveti stati de epurare si apa potabila sau tot din panza freatica va descurcati?

#1919
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007

View Postleusteanul, on 11 noiembrie 2021 - 10:38, said:

Frumos in Cosmopolis, citez din articol:

https://arhiblog.ro/...apt-cosmopolis/


"Am fost in schimb luati la misto. Ni s-a explicat ca nu cableaza nimeni fara sa plateasca infrastructura (adica tevile prin care se trage fibra si gurile de vizitare), ca nu vom mai avea DIGI pentru ca e suparat dl. Gidiuta pe ei, ca Telekom n-a cerut voie sa semneze contracte la blocul Q9 asa ca el personal a taiat fibra acolo, dar ca putem sa tacem ca ne dau voie sa semnam cu Vodafone care ne va da un modem gratis cu care sa muncim si sa facem scoala online pana trag ei fibra in complex. De asemenea ni s-a explicat ca el poate sa puna bariere in mijlocul drumului si sa perceapa taxa ca drumurile sunt ale lui si ca trebuie sa cerem permisiunea cand vrem servicii."

Cosmopolis = pușcărie de rit nou? Posted Image)

Tampenii de dezvoltator.
S-au lamurit lucrurile intre timp (cel putin momentan, sper ca definitiv). Azi dimineata am semnat contractul cu Digi si s-au reactivat echipamentele (le  aveam deja de la contractul anterior, de la resellerul Digi care era in cartier).

#1920
elenabarbu

elenabarbu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.07.2017

View PostSSovets, on 06 noiembrie 2021 - 12:36, said:

Da, mare magarie se intampla, au taiat netul si TV in tot cartierul, pentru ca dezvoltatorul a decis sa ignore contractele pe care le are cu Reva (distribuitor RDS, situatie dubioasa in sine) si Telekom ca sa vanda (din ce am auzit cu 100 de euro per client) drepturile exclusive de conexiuni fixe catre Vodafone. Complet ilegal, se incalca drepturile locatarilor, iar plata de catre Vodafone nu este altceva decat mita.

Cei de la Opus au facut si pana acum multe porcarii, dar asta le intrece pe toate. Totusi mai intreb daca acest scandal va ajunge si la TV / in presa, sau au relatii si va trece neobservat pentru majoritatea celor interesati sa cumpere locuinte in complex.


#1921
elenabarbu

elenabarbu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.07.2017

View PostSSovets, on 06 noiembrie 2021 - 12:36, said:

Da, mare magarie se intampla, au taiat netul si TV in tot cartierul, pentru ca dezvoltatorul a decis sa ignore contractele pe care le are cu Reva (distribuitor RDS, situatie dubioasa in sine) si Telekom ca sa vanda (din ce am auzit cu 100 de euro per client) drepturile exclusive de conexiuni fixe catre Vodafone. Complet ilegal, se incalca drepturile locatarilor, iar plata de catre Vodafone nu este altceva decat mita.

Cei de la Opus au facut si pana acum multe porcarii, dar asta le intrece pe toate. Totusi mai intreb daca acest scandal va ajunge si la TV / in presa, sau au relatii si va trece neobservat pentru majoritatea celor interesati sa cumpere locuinte in complex.

Stau in Cosmopolis si la fel ca marea majoritate a oamenilor care isi cumpara locuita noua, nici eu nu am citit cu atentie actele. Si jur ca nu imi pasa daca stalpul din coltul blocului e proprietatea mea, a dezvoltatorului sau a vecinului. Ca nu o sa ma apuc eu sa schimb becul. La fel de stupid e sa ma bat sa devin proprietarul tevii prin care vine apa rece. Ca daca se sparge si e co-proprietatea mea, raspund direct. Lasa sa se ocupe administratie, pentru asta ii platesc. Sa fim seriosi, cand te muti in apartament nou, nu vrei probleme administrative, nu vrei hartogaraie. Scandalul asta e absolut pueril. Azi sunt 3 firme de cablu si net in cartier. Ai Digi, ai Vodafone, ai Telekom. Faptul ca lumea nu stie cum sta treaba cu hotspot-ul spune multe despre ei, nu despre cartier. Ca nu am auzit de nimeni care sa fuga din Cosmopolis ca e nasol. Culmea, locul e prea misto, de aici si pretentiile vecinilor.


View Postleusteanul, on 11 noiembrie 2021 - 10:38, said:

Frumos in Cosmopolis, citez din articol:

https://arhiblog.ro/...apt-cosmopolis/


"Am fost in schimb luati la misto. Ni s-a explicat ca nu cableaza nimeni fara sa plateasca infrastructura (adica tevile prin care se trage fibra si gurile de vizitare), ca nu vom mai avea DIGI pentru ca e suparat dl. Gidiuta pe ei, ca Telekom n-a cerut voie sa semneze contracte la blocul Q9 asa ca el personal a taiat fibra acolo, dar ca putem sa tacem ca ne dau voie sa semnam cu Vodafone care ne va da un modem gratis cu care sa muncim si sa facem scoala online pana trag ei fibra in complex. De asemenea ni s-a explicat ca el poate sa puna bariere in mijlocul drumului si sa perceapa taxa ca drumurile sunt ale lui si ca trebuie sa cerem permisiunea cand vrem servicii."

Cosmopolis = pușcărie de rit nou? Posted Image)

Mi se pare atat de exagerat. Din spatele tastaturii toti sunt doctori, stim de toate despre vaccin, despre net, despre cum e treaba cu infrastructura. Dar era dragut daca oamenii citeau si despre NetCity. Ca nici in marele Bucuresti nu tragi fibra de optica cum vrei tu, cand vrei tu. Plus ca exista si niste legi pe tema infrastructurii. https://ro.wikipedia.org/wiki/Netcity

#1922
Constanta888

Constanta888

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.11.2021

View Postal3csv, on 09 noiembrie 2021 - 23:40, said:



Al3csv, si eu stau in chirie in Cosmopolis. Si chiar mi-am facut temele pe Softpedia inainte sa bat palma cu proprietarul. Cosmopolis e mai mult decat okay. Da, nu e perfect, dar are pretul corect.  Si partial ma mira ce spui tu, eu stau in zona L-urilor, deci aproape de tine si experienta a fost mult mai buna.
1. Recomand chiria. Si daca ai bani sa cumperi, nu ezita.
2. Transportul e din jumatate in jumatate de ora. Nu am prins niciodata aglomeratie in vehicule. Chiar stai ok.
3. Nu sunt fan limitatoare, dar nici nu am chef de raliuri pe strazi. Dar in ultimul an nu am auzit de niciun pieton lovit sau de vreun accident rutier.
4. Imi e indiferent cum se numesc magazinele, faina, painea si uleiul sunt la fel, ca la cumperi din Militari, Rahova sau Cosmopolis. La fel si preturile.
5. La emag mi-au venit comenzile de pe o zi pe alta.
6. Da, Solar e ok.
7. Nu am avut mari bucatarese in bloc. Dar am apreciat ca vecinii sunt ok, nu ai disperati care dau cu bormasina la 2 noaptea sau pe pun pe aspirat la 7 dimineata.
8. Piscina e un atuu imens. Mai ales cand te reintorci de la job si esti rupt. Te duci la piscina, bei o bere, relaxare.
9. Nu am copil, deci nu simt nevoia sa stau langa Parcul Herastru. Dar spatii verzi sunt suficiente.
10. Nu stiu daca e neaparat liniste in cartier, ca totusi oamenii sunt tineri, familii noi, dar locuintele sunt izolate bine.
11. Stau la parter.

Concluzia mea: Cosmopolis e altceva fata de cartierele old school din Bucuresti. Vara aduce cu statiune turistica. Uneori e mai nasol cu traficul, daca e aglomerat la intrare in Pipera. Dar nu regret nicio zi ca m-am mutat in Cosmopolis

Edited by Dany_Darke, 22 November 2021 - 15:50.
nu mai cita ziduri de text. nu mai bolda intregul text fara rost, vedem bine scrisul


#1923
MikeEL

MikeEL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 03.11.2005
Cosmopolis e cel mai misto loc de genul asta, pe o raza de 3000 km (in range-ul asta de buget). Nu regret nicio secunda faptul ca in 2015 am decis sa cumpar aici si sa traiesc in locul asta.
Cheers!

Recomand 10/10

#1924
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,561
  • Înscris: 09.09.2017
Măi, să fie! Chiar pe o raza de 3000 km?
Tu stii cat inseamna raza de 3000 km?

Hai sa te ajut eu.

Nu stiu ce ai fumat, dar nu pare de buna calitate.

Attached Files


Edited by leusteanul, 20 February 2022 - 17:36.


#1925
parpag

parpag

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 18.01.2018
Baie, intr-o vila in cosmopolis!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/25RuMeneFmE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cam asta este in spatele faiantei :)

Posted Image

Edited by parpag, 30 August 2022 - 12:42.


#1926
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,678
  • Înscris: 23.10.2006
Ai venit repede sa strici feng suiul, celui de mai sus, care afirma ca e cel mai cool loc pe o raza de 3000 km...Posted ImageEsti invidios ca nu ai si tu o baie ca aia.Posted Image

Edited by baribalu, 30 August 2022 - 13:46.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate