Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

Cooler pentru laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
ady_9

ady_9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 26.05.2007
Ok, hai sa o luam altfel: In primul rand, ti se pare normal ca un Core 2 Duo de ultima generatie sa se incalzeasca la 70 de grade in jocuri? Stiu, depinde de sistemul de racire al laptopului. Dar nu cred ca T7500-le s-ar incalzi mai putin pe alte laptopuri...doar daca nu cumva au racire pe apa. Ce vreau sa stiu de fapt e daca sunt aceste temperaturi periculoase pentru procesor. Si nu mi-ai zis de ce firma era cooling pad-ul pe care l-ai incercat.

#20
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postady_9, on Feb 2 2008, 12:30, said:

Ok, hai sa o luam altfel: In primul rand, ti se pare normal ca un Core 2 Duo de ultima generatie sa se incalzeasca la 70 de grade in jocuri? Stiu, depinde de sistemul de racire al laptopului. Dar nu cred ca T7500-le s-ar incalzi mai putin pe alte laptopuri...doar daca nu cumva au racire pe apa. Ce vreau sa stiu de fapt e daca sunt aceste temperaturi periculoase pentru procesor. Si nu mi-ai zis de ce firma era cooling pad-ul pe care l-ai incercat.

E un pic cam mare... dar nu e de îngrijorat! Dell 1520 ai?

Ăsta era pad-ul!

Edited by ripper, 02 February 2008 - 13:17.


#21
ady_9

ady_9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 26.05.2007
Pare destul de bine facut cooling pad-ul. Da, dell 1520 am. Chiar daca nu prea am timp de jocuri si de obicei ma satur de jucat dupa maxim o ora de jucat pe ceva...as lua un cooling pad daca as stii ca ajuta. De zalman-un de aici ce zici?

Aa, si imi place sa lucrez destul de mult cu laptopul in brate si mi-ar placea mai mult ca suprafata care face contact cu genunchii mei sa fie complet rece decat calduta cum e acum. Numai ca o sa aiba vreo 5 Kg cu tot cu cooling pad-ul :P

Edited by ady_9, 02 February 2008 - 13:53.


#22
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postady_9, on Feb 2 2008, 13:51, said:

Pare destul de bine facut cooling pad-ul. Da, dell 1520 am. Chiar daca nu prea am timp de jocuri si de obicei ma satur de jucat dupa maxim o ora de jucat pe ceva...as lua un cooling pad daca as stii ca ajuta. De zalman-un de aici ce zici?

Aa, si imi place sa lucrez destul de mult cu laptopul in brate si mi-ar placea mai mult ca suprafata care face contact cu genunchii mei sa fie complet rece decat calduta cum e acum. Numai ca o sa aiba vreo 5 Kg cu tot cu cooling pad-ul :P

Pare ok... dar cam scump! Eu zic că nu se merită...

#23
ady_9

ady_9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 26.05.2007
Mai este un Akasa tot pe emag pe la 70 RON. Cred ca o sa il incerc acela ca pretul nu e exagerat. Sa vad daca sesizez totusi o diferenta...
Nu imi place ca la laptopul meu partea inferioara e calda. Intradevar, caldura e disipata egal pe toata suprafata laptopului. Nu are nici un punct fierbinte, dar e cald...

PS: Nu face careva schimb cu un macbook pro? :D

Edited by ady_9, 02 February 2008 - 14:19.


#24
ovidiuflorin

ovidiuflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 07.02.2007
mi-am luat si eu un "cooler" (nu are ventilatoare) ,sint foarte multumit de el,cu toate ca nu ii scate temp semnificativ dar macar nu se incalzeste mai tare, vara este foarte eficient mai ales ca pot sa il tin in pat in brate oriunde vreau si este foarte,foarte usor nu am nici problema cablurilor care ar trebui conectate la usb,eu recomnad asa ceva.

  Xpad4laptop

#25
ady_9

ady_9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 26.05.2007
De unde l-ai luat? Cat costa? Deci sa inteleg ca in afara de faptul ca poti sa il tii pe genunchi fara sa te deranjeze ...nu ar avea niciun avantaj, nu?

#26
ovidiuflorin

ovidiuflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 07.02.2007

View Postady_9, on Feb 8 2008, 11:46, said:

De unde l-ai luat? Cat costa? Deci sa inteleg ca in afara de faptul ca poti sa il tii pe genunchi fara sa te deranjeze ...nu ar avea niciun avantaj, nu?

l-am luat din state,ma costat aprox.170 ron cu tot cu transport acum 2 ani ,am spus mai ales vara cind sint caldurile mai mari este foarte eficient ,nu se incalzeste asa de tare cum sa-r incalzi daca nu as avea asa ceva,aste este avantajul+ca este cel mai usor din categorial lui de produse(daca nu cel mai usor existent),foarte uosr de calatorit cu el impreuna cu calcu..................dar de ce nu citesti si tu pe site-ul  lor sa vezi avantajele!!

Edited by ovidiuflorin, 08 February 2008 - 12:14.


#27
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,437
  • Înscris: 08.12.2006
Am un Dell Inspiron 1520 cu procesor [email protected]. Mi-am descarcat de pe net SpeedFan si apoi, Everest Ultimate v4.20. Problema este ca SpeedFan imi arata  unele temperaturi, Everestul altele.

De exemplu(in idle):

SpeedFan imi arata ca am temperatura pe ambele core-uri de 27-28 grade celsius
Everest imi arata ca am temperatura pe ambele core-uri de 42-43 grade celsius.
La indicatiile astea ventilatorul procesorului "doarme", adica nu functioneaza.

Care indica bine?

Stie cineva un program "accurate" pentru Intel?

#28
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Everestul indică corect!

#29
PaperBoyRo

PaperBoyRo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 06.06.2005

View Postripper, on Feb 2 2008, 15:16, said:

E un pic cam mare... dar nu e de îngrijorat! Dell 1520 ai?

Ăsta era pad-ul!

nu stiu cat de bun e cooler-padul din foto. nu ar trebui "sa sufle" in sus aerul pentru a duce aerul recel a coolerul din laptop? intreb, nu sunt expert.

#30
spdude

spdude

    Banned at request

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,027
  • Înscris: 04.02.2007
Zalman NC1000 si 2000 sunt printre cele mai bune coolere externe ptr laptopuri,desi putin mai scumpe.
Ptr cei care folosesc laptopurile des, sau se joaca mult,sau fac OverClocking, unul din ele e foarte recomandat.
Am folosit pe perioada verii un NC1000 si a facut diferenta mare.
Acum nu mai am nevoie de el,dar daca ma reapuc de OCing,sigur il pun iar in forta :)
Zalman e o firma profesionista in domeniu,si cine zice ca nu`s printre cei mai buni in materie, habar nu are ce vorbeste :)

#31
ady224

ady224

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 24.12.2006
Diferenta de care spui tu cam in ce consta? Adica cu cate grade a scazut in timpul idle si in timpul load-ului? (cu cooling pad-ul zalman desigur)

#32
spdude

spdude

    Banned at request

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,027
  • Înscris: 04.02.2007
Cum am mai spus, era vara, cam 35 de grade afara si temperatura a scazut cu 9 grade la procesor. La placa video habar nu am , ca nx9420 nu are senzor de temperatura pe placa video.
Undeva la 60-65 erau maximele cu Zalman`ul, ceva peste 70 erau obisnuite.
Recomand NC2000 ptr cei care au suficienti bani si vor sa le traiasca laptopul mult si bine.

#33
Cayn

Cayn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 12.02.2007
Daca am laptop cu display de 15.4" merita sa dau bani in plus si sa iau Zalman NC-2000 pentru laptopuri de 17"? Sau iau NC-1000?  Si inca ceva. Platforma se alimenteaza pe USB?

Nu voi schimva laptopul in viitorul apropiat. Probabil nici in cel departat. :D

#34
ady224

ady224

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 24.12.2006
Din cate stiu eu alimentarea se face prin USB.
De ce sa iti iei un cooler facut pentru laptop-uri de 17 inch pentru a-l folosi la unul de 15?

#35
Cayn

Cayn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 12.02.2007
Voi lua de 15.4" in cele din urma (e mai ieftin). Ma gandeam la cel de 17" pentru ca suprafata fiind mai mare ar fi racit mai bine. :P

#36
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
pentru cei care mai au probleme cu temperaturi desertice va recomand sa incercati o curatare a coolerului, mai ales daca plimbati laptopul prin tot felul de locuri. la prietena mea am scos dintre aerisirea carcasei si ventilator un strat de praf cam de 2 cm grosime. :D

a fost o prezentare la mine in facultate a unui laptop de la lenovo cu dimensiuni asemanatoare MacBook Air si care, spunea directorul, are aerisirea facuta in asa fel incat nu trimite niciun fel de caldura spre genunchii "ghinionistului" care lucreaza :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate