Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!
 PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

windows 10 drivere startup degrad...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...

Tencuiala exterioara casa caramid...
 Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Quantum computing / Calculatoare ...
 Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...
 

Credit nou vs refinantare

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
danny_nt

danny_nt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 22.10.2003
Salut am fost azi la o banca si m-am lovit de problema asta, consilierul care era pe acolo nici nu prea m-a ajutat prea mult.
Care este ideea: Am un credit facut pe o perioada mai mare de timp cu dobanda de 9% si acum mai am nevoie de 1000 euro .
Ma gandeam ca ar fi bine sa fac o refinantare la credit sa-l schimb si pe o perioada mai scurta dar acum au aparut o gramada de belele.
1. Initial cand am discutat cu alt consilier mi-a spus ca se poate face ca sa nu mai platesc comisionul pentru achitare anticipata ca doar iau alt credit de la ei ca sa-l platesc pe ala. Asta a intors-o. Ca nu se poate si in afara de asta vreo 5 milioane mai platesc si 3 milioane comision dosar deci 8 milioane asa degeaba.
2 Creditul pe care il am e cu dobanda variabila 9% asta care l-as face e de 11% fixa.
Acum stau si eu sa ma intreb daca pentru 30 de mil se merita atatea dureri de cap, in loc sa fac alt credit mai mic pe sa zic 3 ani.
Nu nu am de la cine sa imprumut banii astia de aceea apelez la banci. Ca nici mie nu-mi place dar nu am de ales.

#2
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 03.02.2005
Cred ca cel mai bine ar fi sa iti faci un alt credit pe termen scurt, la o alta banca.
Daca sunt momente in care ai nevoie de bani, pe termen scurt (2, 3 luni), si valori mici, sub 1.000 euro, orienteaza-te catre un card de credit, asa poti oricand sa impumuti si sa-i restitui cu perioade de gratie fara a plati dobanzi. Diferenta fata de creditele de nevoi personale, e ca dobanda este mare la carduri, peste 20%.
Eu spre exemplu mi-am facut un asemenea card, pentru ca tot timpul ma trezeam ca aveam nevoie de niste bani, putini, sub 500 ron, pe care-i dadeam inapoi in doua, trei transe in perioade scurte.

Edited by Ciubex, 31 August 2007 - 09:59.


#3
danny_nt

danny_nt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 22.10.2003
Pentru sume mici intr-adevar este util cu cardul, de care si am dar aveam nevoie de putin mai mult.
Oricum am fost azi si dupa alta runda de contrari cu consilierul am ajuns la urmatoarea concluzie:
Daca refinatez creditul cu 30 mil sau fac altul nou diferenta de plata este undeva la cateva zeci de mii mai putin la situatia cu 2 credite in paralel.
Doar ca refinantandul dau 4-5 milioane comisionul ala de 3% pentru anticipat, iar daca as vrea mai incolo sa-l achit anticipat sau sa-l mai refinantez inca odata mai platesc un comision de vreo 6 milioane(total 10 mil numai timpenia aia de comision). Pe cand asa facand un credit nou vechiul ramane cu treaba lui (max 4 mil pentru anticipat) iar la cel nou mai vine 90 ron pentru anticipat deci undeva la 5 milioane. Diferenta de 5 mil numai de aici. De ce am facut la aceeasi banca, ca sa le pot plati pe amandoua din card, sa nu ma plimb la banca de 2 ori pe luna.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate