Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Recomandări HOTĂ bucatarie

- - - - -
  • Please log in to reply
2883 replies to this topic

#991
Camila

Camila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.07.2006
Cata am vrut sa-mi iau si eu (Omega 600x), dar am fost indecis din cauza diferentelor dintre specificatiile vanzatorilor .ro si cele de pe site-ul producatorului.  
O cunostinta care lucreaza in Altex, mi-a vorbit numai de bine de aceasta hota, dar stocul s-a terminat pana sa ma hotarasc eu.
Pe site-ul producatorului vad multe modele interesante specificatii/design, dar nimic pe piata .ro

#992
FanisA

FanisA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 12.01.2007
Doresc sa achizitionez o hota si nu stiu pe care sa o aleg:
- Hotpoint Hota decorativa HLC 6.8 AT X/ HA
- Teka NC2 60
- Teka DH2 70

Ma intereseaza puterea cat mai mare si sa fie silentioasa.

Are cineva dintre voi produsele de mai sus? Pareri?

#993
Camila

Camila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.07.2006
Taka DH2 pare cea mai buna din specificatii.
Fii atent ca NC2 are 60 cm latime, dar cu partea din sticla.
Hotpoint imi place mai mult ca design.

Uite ce as alege eu daca s-ar gasi pe piata noastra:
http://www.toflesz.c...dual_szyba.html
http://www.amazon.de...5987446&sr=1-29
http://tornadocom.md.../Inclined/2369/
Pe Youtube
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AeHEA8Nv1uQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XV5w6SZpejk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Camila, 10 March 2015 - 13:57.


#994
flgruia

flgruia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.01.2008
Buna ziua!
Stau la bloc si am o bucatarie obisnuita de cca 12mp.
Folosesc hota cu evacuare la exterior, cu trecerea tubulaturii prin balcon.
In timp, m-am convins relativ repede ca cele doua deziderate ale unei hote, respectiv silentiozitatea si puterea de aspirare sunt dificil de indeplinit simultan.
Vrei liniste nu ai eficienta, vrei putere de aspirare s-a dus linistea! Am citit cateva postari de pe aici si am fost de acord ca merita incercata ideea de hota cu motor exterior.
In consecinta:
1. am procedat la eliminarea directa a sursei de zgomot din hota, respectiv a celor 2 motoare, cu turbine cu tot.
2. am cumparat un motor cu montare pe tubulatura tip Vents VK 125.
Este asamblat in Ukraina dar motorul propriu-zis cu turbina centrifugala este produs in Germania.
Motorul este proiectat pentru asa ceva, are protectie termica, zgomotul doar 46db- silentios, debitul 365mc/h, pe rulmenti.
Daca doriti un motor la doar 36db zgomot dar cu debitul mai mic- 260mc/h- exista  VENTS VK 125Q.( Asa cum spuneam mai inainte, nu poti sa ai si debit mare de aer si liniste simultan!)
3. Fiind sceptic cu privire la zgomotul motorului indicat de producator, am  hotarat sa montez la hota si un variator de turatie ( tot VENTS) ca sa obtin linistea dorita!
L-am montat usor ( in poza -este asemanator cu variatoarele de lumina), doar o gaura de 8mm in peretele lateral al hotei pentru axul potentiometrului. Atentie! Pana sa-l montati in hota, cuplati-i ca sarcina un bec si reglati turatia minima a motorului la cca 60% din putere - corespunde la circa 135v CA- aveti indicatii si in schema de utilizare. Asta daca vreti neaparat si variator!
Spre surpriza mea, dupa finalizarea lucrarii, sotia mea nu a binevoit sa-l foloseasca pentru ca la turatia maxima(2800 r/min) zgomotul este f. f. redus si nu a simtit nevoia de reducere a turatiei! Asa ca l-am montat degeaba!
4. Am inlocuit o parte a tubulaturii de evacuare ( diam. 120mm - ideal 125mm, dar eu nu am gasit la noi in provincie) pentru montarea motorului.
5. Montajul motorului pe peretele balconului la cca 1,4m de hota. ( producatorii impun o distanta minima de 1m distanta de la hota ).
Tubul de evacuare de la motor la exterior are aprox. 0,5m pana la grila cu clapete gravitationale.
Acest ultim tub are o inclinare usoara la exterior pentru a nu exista scurgeri spre interior.
Tubul de admisie de la hota pana la motor l-am sectionat si le-am cuplat printr-un manson elastic( sa nu credeti ca e cine stie ce!  niste burete din acela care se monteaza sub parchetul laminat si niste banda scotch - asta am avut la indemana! ) Ratiunea a fost sa intrerup eventualele vibratii de la motor sa ajunga la corpul hotei prin tubulatura de Al.
A fost inutil, pentru ca la mine, trecerea tubulaturii din bucatarie in balcon se face prin fostul gemulet de aerisire unde am blocat tubulatura cu niste mastic sanitar care i-a anihilat eventualele vibratii.
Motorul se fixeaza in perete cu niste bride metalice incluse in cutia motorului. Motorul cu turbina sunt perfect echilibrate, rulmentii isi fac datoria si la 1m de motor de-abia il veti  auzi!
La hota nu veti auzi decat un usor fashait al aerului.

Am pozat si cele 2 filtre de Al ale hotei, modificate, in sensul ca am lasat doar cate o sita metalica la fiecare si am adaugat cate un filtru textil ( din acela pufos)- fixate cu cate 2 sarme in forma de U. De ce? Pentru ca sitele metalice lasa sa treaca grasimile perfect si se depuneau pe motoare si turbine, iar cu filtrul textil, interiorul hotei ramane perfect uscat - se vede in poza cu interiorul. La un an de folosire normala le veti inlocui- sunt ieftine.
Inca un detaliu:  inainte,  motoarele din  hota produceau si o suprapresiune in interiorul hotei care evacua prin orice orificiu al hotei grasimi care se depuneau pe peretele unde este fixata sau pe corpul hotei, acum hota absoarbe prin toti "porii" ca sa zic asa si totul in jurul ei este curat.

Cam asa am procedat eu. Am zis sa postez asta, ca experienta poate pentru altii care au o situatie asemanatoare si  vor evacuare cu motor exterior, sa scape de zgomotele motoarelor si vibratiile hotei din bucatarie!
Senzatia este de relaxare( nu mai trebuie sa dau TV-ul tare ca sa-l aud cand merge hota, se vorbeste linistit!)
Am pus si niste poze:

Attached Files



#995
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
Si eu am vrut sa fac ceva asemanator dar am renuntat deoarece am vazut ca temperature maxima la care rezista este de 55 Grade.
Astept cu interes sa ne spui cum se manifesta in timp.

#996
flgruia

flgruia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.01.2008
[Si eu am vrut sa fac ceva asemanator dar am renuntat deoarece am vazut ca temperature maxima la care rezista este de 55 Grade.
Astept cu interes sa ne spui cum se manifesta in timp.]

Si eu m-am temut initial, dar am realizat ca asta este ratiunea pentru care distanta minima de montaj a motorului fata de hota este 1m. Nu au nicio sansa gazele evacuate sa atinga la aceasta distanta 55 grade.
Am masurat cu sonda unui multimetru temperatura tubulaturii la intrarea in motor( este din Al si preia rapid temp gazelor), nu  depaseste
cu aragazul "full" la 4 arzatoare ocupate cca 40 grade in rest la functionare normala 36-37grade-de abia il simti caldut tubul de evacuare.
Daca ai centrala termica cu indicator digital al temperaturii stii ce inseamna 55 grade- frige realmente-
Si mai este si faptul ca motorul are si protectie termica inclusa- asta in ultima instanta

Edited by flgruia, 18 March 2015 - 18:29.


#997
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 flgruia, on 18 martie 2015 - 17:38, said:

Buna ziua!
Stau la bloc si am o bucatarie obisnuita de cca 12mp.
Folosesc hota cu evacuare la exterior, cu trecerea tubulaturii prin balcon.
In timp, m-am convins relativ repede ca cele doua deziderate ale unei hote, respectiv silentiozitatea si puterea de aspirare sunt dificil de indeplinit simultan.
Vrei liniste nu ai eficienta, vrei putere de aspirare s-a dus linistea! Am citit cateva postari de pe aici si am fost de acord ca merita incercata ideea de hota cu motor exterior.
In consecinta:
1. am procedat la eliminarea directa a sursei de zgomot din hota, respectiv a celor 2 motoare, cu turbine cu tot.
2. am cumparat un motor cu montare pe tubulatura tip Vents VK 125.
.....
3. Fiind sceptic cu privire la zgomotul motorului indicat de producator, am  hotarat sa montez la hota si un variator de turatie ( tot VENTS) ca sa obtin linistea dorita!
....
4. Am inlocuit o parte a tubulaturii de evacuare ( diam. 120mm - ideal 125mm, dar eu nu am gasit la noi in provincie) pentru montarea motorului.
5. Montajul motorului pe peretele balconului la cca 1,4m de hota. ( producatorii impun o distanta minima de 1m distanta de la hota ).
.......
La hota nu veti auzi decat un usor fashait al aerului.

Am pozat si cele 2 filtre de Al ale hotei, modificate, in sensul ca am lasat doar cate o sita metalica la fiecare si am adaugat cate un filtru textil ( din acela pufos)- fixate cu cate 2 sarme in forma de U. De ce? Pentru ca sitele metalice lasa sa treaca grasimile perfect si se depuneau pe motoare si turbine, iar cu filtrul textil, interiorul hotei ramane perfect uscat - se vede in poza cu interiorul. La un an de folosire normala le veti inlocui- sunt ieftine.
Inca un detaliu:  inainte,  motoarele din  hota produceau si o suprapresiune in interiorul hotei care evacua prin orice orificiu al hotei grasimi care se depuneau pe peretele unde este fixata sau pe corpul hotei, acum hota absoarbe prin toti "porii" ca sa zic asa si totul in jurul ei este curat.

....


Un pic cam complicat , atat executia cat si explicatia  ,dar daca e pasiune si placere :  NO COMMENT .

O singura intrebare as avea si anume  : De ce as pastra forma, cutia sau cum se numeste ceea ce a ramas din hota initiala  ? Randamentul acelei incinte face ca pe total motorul montat pe tubulatura flexibila la 1 m dupa aceasta zona de "tragere"   sa piarda mult din eficienta . Daca tot e de munca mai bine te gandesti si la o "palnie" simpla care sa fie conectata , sigur va fi zgomotul si mai mic . (exista o hota la elica cu supersilent care nu are acele site ci  o "palnie" la intrarea aerului si reduce zgomotul) . Chestia aia care a ramas este din punctual meu de vedere doar un suport pentru site/filtre si in acelasi timp un blocaj in fata evacuarii aerului ...

Sa o stapanesti sanataos si daca esti multumit de ea eu nu pot decat sa te felicit ...

Edited by superm, 18 March 2015 - 18:55.


#998
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 flgruia, on 18 martie 2015 - 17:38, said:

Cam asa am procedat eu. Am zis sa postez asta, ca experienta poate pentru altii care au o situatie asemanatoare si  vor evacuare cu motor exterior, sa scape de zgomotele motoarelor si vibratiile hotei din bucatarie!
Senzatia este de relaxare...........
Felicitari .
Asa ceva am si eu in plan , am scris asta acum mult timp pe alt forum ...
Si pe mine ma streseaza zgomotul .
Eu intentionez sa folosesc vechea hota cu filtrele de aluminiu , golita de motoare / tubuatura , dar un motor exterior , ca am ocazia . In schema intra si un variator de turatie . ( http://www.calorserv...s-125-VENVCN125 ) .

#999
flgruia

flgruia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.01.2008
[Eu intentionez sa folosesc vechea hota cu filtrele de aluminiu , golita de motoare / tubuatura , dar un motor exterior , ca am ocazia . In schema intra si un variator de turatie . ( http://www.calorserv...s-125-VENVCN125 ) .]

Si eu am pastrat corpul original al  hotei ( prima poza) din mai multe motive:
-are forma frumoasa, este din inox, i-am folosit butoanele originale( am modificat putin schema - un buton cupleaza functionarea prin variator, altul cupleaza motorul pe alimentare directa, cel cu lumina a ramas, doar unul este inactiv.
-i-am scos cele 2 becuri de 40w si i-am pus becuri LED de 3w fiecare, lumineaza absolut la fel.
-nu i-am scos corpul de plastic din interior care sustinea motoarele si dirijeaza aerul aspirat din 2 motive f simple:
    1 - fara acel corp de plastic, hota propriu-zisa din tabla de inox nu are rigiditate mecanica( daca o sa desfaci una complet o sa vezi) fiind predispusa la vibratii mecanice
    2 - structura de plastic sustine si cutia de contacte, pozarea firelor electrice, protejarea lor, include suportul cu intrerupatoarele ( butoanele), suportul cu duliile becurilor.

Crede-ma ca am testat-o la aspiratie si fara structura de plastic si se comporta ca o cutie de rezonanta.

Mult succes!

#1000
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 flgruia, on 18 martie 2015 - 20:57, said:

Crede-ma ca am testat-o la aspiratie si fara structura de plastic si se comporta ca o cutie de rezonanta.
Mult succes!
Bagat la cap ! Multumesc .

#1001
BricoMix

BricoMix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 29.09.2014

 auleu, on 05 martie 2015 - 15:04, said:

Exista hote decorative de dimensiune 50/50 cm ? ce am vazut majoritatea au 60+ cm latime
Arctic are un model AH51 dar nu are formatul piramidal

Edited by BricoMix, 18 March 2015 - 21:12.


#1002
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Buna ziua,

De ce anume ar trebui sa tin cont in alegerea unei hote? Ca idee, bucataria are 10 mp, iar evacuarea se va face prin balcon, care are o latime de aproape 2 m.

#1003
BricoMix

BricoMix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 29.09.2014

 LordRevan, on 26 martie 2015 - 10:15, said:

Buna ziua,

De ce anume ar trebui sa tin cont in alegerea unei hote? Ca idee, bucataria are 10 mp, iar evacuarea se va face prin balcon, care are o latime de aproape 2 m.

Culoare (care sa se incadreze in bucatarie), 2 motoare, filtre lavabile, putere de evacuare peste 400 mc/h, forma (telescopica, standard, piramidala - ce se potriveste la tine in bucatarie), latime de 60 cm (chiar daca depaseste latimea aragazului), garantie extinsa ca sa stai linistit vre-o 5 ani si cam atat.

#1004
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007

 BricoMix, on 26 martie 2015 - 12:09, said:


Culoare (care sa se incadreze in bucatarie), 2 motoare, filtre lavabile, putere de evacuare peste 400 mc/h, forma (telescopica, standard, piramidala - ce se potriveste la tine in bucatarie), latime de 60 cm (chiar daca depaseste latimea aragazului), garantie extinsa ca sa stai linistit vre-o 5 ani si cam atat.

Imi poti recomanda te rog frumos 2-3 produse ?

#1005
BricoMix

BricoMix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 29.09.2014

 LordRevan, on 27 martie 2015 - 09:05, said:


Imi poti recomanda te rog frumos 2-3 produse ?

E prea vasta oferta. Trebuie sa-mi dai detalii cum o vrei, ca sa pot face ce ai cerut. Buget, culoare, dimensiune, tip hota.

#1006
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Habar n-am.
Am vazut ca sunt mai multe tipuri: telescopice (acestea am vazut ca au doua motoare, dar modele putine, cam uratele, filme no-name si parca prea ieftine - pana in 400 lei), decorative, clasice. Nici nu stiu ce model este mai bun. Nu am restrictii prea mari privind culoarea, modelul etc. Sa fie buna si la un pret ok - cam cat ar insemna?

#1007
BricoMix

BricoMix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 29.09.2014

 LordRevan, on 27 martie 2015 - 10:27, said:

Habar n-am.
Am vazut ca sunt mai multe tipuri: telescopice (acestea am vazut ca au doua motoare, dar modele putine, cam uratele, filme no-name si parca prea ieftine - pana in 400 lei), decorative, clasice. Nici nu stiu ce model este mai bun. Nu am restrictii prea mari privind culoarea, modelul etc. Sa fie buna si la un pret ok - cam cat ar insemna?

Am pus o lista de hote incorporabile telescopice. Gorenje si Teka - 2 motoare, inox, telescopice.
Am pus o lista de hote incorporabile decorative. Doar Teka de data asta, cu putere de absorbtie de 405 mc/h

Si mai sunt multe alte posibilitati de hote. Teka are modele la care acorda 5 ani garantie. Avantaj prea mare nu prea este, pentru ca o hota are un principiu de functionare simplu, iar rata defectelor este mai mica decat la alte electrocasnice.

Edited by ggelu, 28 March 2015 - 07:48.


#1008
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Multumesc frumos pentru recomandari! Vad ca sunteti din Targu Mures. Faceti livrare si in Bucuresti? Cat ar consta transportul?
Ce diferente ar fi intre cele telescopice si cele incorporabile, dpdv al performantelor si instalarii / montarii?
Sa inteleg ca firma Teka este una serioasa? Nici nu stiam ca se ocupa cu asa ceva. De ei stiu doar ca la un moment dat au fost sponsorii principali ai echipei de fotbal Real Madrid.

Sa inteleg ca in 600 lei pot sa-mi cumpar o hota buna. Aceasta este o veste buna!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate