Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 Quantum computing / Calculatoare ...

Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...

Distante etrieri
 

Recomandări HOTĂ bucatarie

- - - - -
  • Please log in to reply
2883 replies to this topic

#181
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,859
  • Înscris: 12.05.2006

 DDuras, on 12th September 2009, 22:43, said:

Nu stiam asta.

Am zis un minim 500 ron ca sa nu iau vreo teapa. Daca este ceva bun sub pretul asta cu atat mai bine.

In ce priveste culoarea, ce ar mai fi in afara de alb si inox ?

LE : deja ma cam chinui; de la prima postare ma tot uit pe net si nu prea vad ceva cat de cat "uman". Mai mult "nave spatiale"   :)   Cele cu aspect rezonabil sunt prea mici pt. ce-mi trebuie.

Asa ca orice ajutor e bine venit.

ai mei si-au luat hota asta de 60 cm pentru aragaz de 60 cm. Simpla, cu 2 trepte de putere si filtru pasla. Ce a contat la alegere, tara de fabricatie: Germania. Aproape 400 RON

#182
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Are capacitate prea mica de evacuare fata de ce imi trebuie mie.

#183
gogu_ologu

gogu_ologu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 09.01.2007

 DDuras, on 13th September 2009, 14:03, said:

Are capacitate prea mica de evacuare fata de ce imi trebuie mie.

Eu nu inteleg ce dumnezeu va trebuie hota cu asemenea putere. Majoritatea ziceti ca gatiti usor (cateva legume fierte), un orez, cartofi etc Prajitul e cam contraindicat etc

Pe de alta parte, nu e mai ieftin sa dati drumul la geam? Va e frig? Mie, niciodata.

In fine, mi se pare de-a dreptul nesimitit pretul unei hote, adica o bucata de table nichelata, 2 becuri cu halogen, 2 switchuri si un ventilator. hai si niste filtre. 300 de lei mai intelegeam. Dar 1000 de lei?  :mellow: Ce-au pus frate in ea? Nici microcontroller nu cred ca are si oricum nu se justifica. Un aspirator cred ca e sensibil mai complex decat o hota din aia. Isi regleaza turatia in functie de umiditatea aerului? Nu cred.

Nu mai zic ca oricum trebuie aerisit cumva. Daca trageti aerul din bucatarie iar acesta nu intra pe geamul bucatariei, atunci "faceti curent" din celelalte camere. Adica, pierdeti caldura iarna (aerul intra pe undeva, stiati? Ca doar nu faceti vid in casa) Deci va intra aer rece din afara pe udneva (pe sub usa de la intrare, prin alte crapaturi etc) Deci va fi mai rece in celelalte camere. Aberatie!

Daca trageti aerul pe fereastra de la bucatarie e cam acelasi lucru cu a aerisi. Nu va mirosi in toata bucataria, mare branza. No offense, dar am prajit si carne, am facut si gratar, mi s-au ars si oua si in 5 minute cu putin curent era aerisit.

Mi se pare chiar un moft. Nu mai zic de becuri de 2*40W, asta la mine inseamna cat puterea becurilor economice pe care le am in restul casei aprinse. Risipa curata.

Cand ar fi utila o astfeld e hota? Cand facem mancare si vin oaspetii? Pai, facem mancare pt oaspeti. Oricum mi se pare naiv sa crezi ca daca gatesti in bucatarie nu se simte pe hol. Get real people :) Ma rog, numai daca nu prajiti la greu sau fierbeti rufele cu orele, ceea ce n-am mai vazut de la bunica. Am fiert si eu o oala mai mare (10kg) pe foc mare si cu geamul deschis nu e absolut nicio problema.

In sfarsit, daca ar fi sa pun hota la o bucatarie ceausista ce recomandati? 7mp cu 2.5 inaltime, deci vreo 18mc... Am vazut socotelile, dar mi se par bani aruncati, am deja o hota mai simpla fara ventilator, care mai mult functioneaza ca aerisire.

#184
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Nu toate situatiile sunt asa cum crezi tu !

In primul rand,daca ai fi citit postul meu ai fi vazut ca bucataria mea nu e una ceausista, ci una destul de mare. Este o bucatarie de casa, nu de bloc.
In al doilea rand, nu am geam la bucatarie care sa dea direct afara. Da intr-un balcon mare,inchis. Asa ca treaba cu deschisul geamului nu prea tine,cel putin iarna.
In al treilea rand la mine se gateste destul de  mult si n-am chef sa vad aburii condensand pe pereti.


In al patrulea rand, daca poti ajuta cu ceva, posteaza.  Asa, doar ca sa batem oamenii la cap  .... pentru asta sunt nevestele,soacrele.  Nu tebuie sa mai intram pe forum pentru o portie de frecat ridichea .   :angry:

Edited by DDuras, 13 September 2009 - 20:59.


#185
gogu_ologu

gogu_ologu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 09.01.2007

 DDuras, on 13th September 2009, 21:59, said:

Nu toate situatiile sunt asa cum crezi tu !

In primul rand,daca ai fi citit postul meu ai fi vazut ca bucataria mea nu e una ceausista, ci una destul de mare. Este o bucatarie de casa, nu de bloc.
In al doilea rand, nu am geam la bucatarie care sa dea direct afara. Da intr-un balcon mare,inchis. Asa ca treaba cu deschisul geamului nu prea tine,cel putin iarna.
In al treilea rand la mine se gateste destul de  mult si n-am chef sa vad aburii condensand pe pereti.

Asa da. N-am citit tot, deh, nu te supara. Dar majoritatea avem bucatarii de bloc, de 2 pe 3, cu geam. Totusi ma mir cum de nu ti-a facut proiectantul bucataria cu macar un geam spre afara, in bucatarie se pot intampla multe.

#186
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Eu mi-am proiectat casa, arhitectul doar a cizelat-o. Am ajuns la aceasta configuratie dupa cateva luni de intocmit la schite. E cea mai buna solutie tinand cont de cerintele pe cae le aveam. Si nu e problema; stau de 10 ani tot cu o bucatarie fara geam direct in exterior si e ok.

Acum problema e hota   ;)

#187
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

 DDuras, on 12th September 2009, 21:12, said:

Salutare.

Pentru o bucatarie de 28 mc ce hota mi-ati recomanda ? M-ar interesa eventual ceva culoare alba (nu inox),  vreo 70 latime (+ sau - ), cu aspect clasic (nu futurist). Evacuarea va fi direct afara, caci o voi monta pe peretele exterior .
Buget 500-1000 ron (cat mai mult posibil sub 1000  :)   )  

Si inca ceva: bucataria respectiva este la tara. La vreo 2m de aragaz va fi si o soba cu plita pe care se va gati iarna. Exista vreo posibilitate ca hota de deasupra aragazului sa aspire macar partial din ce mirosuri va produce plita sobei ? (configuratia nu-mi permite sa montez hota deasupra plitei)

Multumesc .

Nimeni , nimic ?

#188
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,859
  • Înscris: 12.05.2006

 DDuras, on 16th September 2009, 08:35, said:

Nimeni , nimic ?

28 mc inseamna un necesar de evacuare optim de 168 mc/ora si max 336 mc/ora ( cu alte cuvinte o hota potrivita trebuie sa inlocuiasca aerul din incapere de circa 6 - max.12 ori per ora pentru a asigura atat o ventilatie buna cat si confort in utilizare.  Legat de sobe cu plite, daca tin bine minte ce scria prin manualul de utilizare al hotei mele, nu se recomanda montarea hotelor deasupra lor (sobe cu plita).


Poate datele astea te vor ajuta sa alegi ....

#189
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Nu voi monta deasupra plitei ca nu am cum.  Cu privire la necesarul de evacuare eu stia de volum x 12 (necesar,nu maxim). Asa am citit. Ca sa nu mai zic ca am gasit si x 20.


Ma gandeam si la ceva nume de firme eventual. Sa aibe puterea asta de evacuare si modele mai normale. Am vazut multe hote cam futuriste.

#190
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Atit am cautat si eu prin magazine pina m-am apucat si mi-am facut o hota cu ajutorul unor oameni deosebit de amabili de la o firma din Cluj . Am cumparat o hota simpla cu butoanele de comanda deasupra sa nu fie supraincalzite , am scos motorul original si am montat un ventilator axial cu putere de exhaustare de 5x necesarul bucatariei pe care am montat un reostat (regulator de turatie) ca sa pot regla in functie de necesitate , totul a fost legat la un burlan de Al flexibil si imbracat in rigips sa nu aiba aspect de fabrica . Datorita puterii maxime mari a motorului si necesarul fiind mic turatia motorului este data spre minim si efectiv uiti ca functioneaza hota . Intra pe 'ventilatoare' unde vei gasi un ghid practic si vei gasi raspuns la multe intrebari , in comert sunt jucarii fata de ventilatoarele axiale iar costul de manufacturare a intregului ansamblu va iesi in suma alocata de familie pentru acest lucru bineinteles daca nu vei alege un motor cu carcasa antifonica de 100 mii mc/h  :) . Spor la treaba !

#191
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Multumesc, dar pe langa faptul ca sunt in celalalt capat al tarii fata de Cluj, numai timp de confectionat hota nu am. Lista cu treburile ce asteapta sa le fac la casa e luuuuunga, iar hota nu mai incape in ea.  Cumpar din comert.

#192
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
:) ce cauti costa in jur de 25-30 mil , are 800-1000 mc/h , sunet fin , inox full etc nu stiu daca si merita ...

#193
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Ori faci misto de mine, ori nu citesti ce spune omul. Am zis ca nu din inox , iar capacitatea zisa de tine e o gluma banuiesc. Ce sa fac cu 1000mc/h ? N-am restaurant !

#194
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007

 DDuras, on 13th September 2009, 21:59, said:

Nu toate situatiile sunt asa cum crezi tu !

In primul rand,daca ai fi citit postul meu ai fi vazut ca bucataria mea nu e una ceausista, ci una destul de mare. Este o bucatarie de casa, nu de bloc.
In al doilea rand, nu am geam la bucatarie care sa dea direct afara. Da intr-un balcon mare,inchis. Asa ca treaba cu deschisul geamului nu prea tine,cel putin iarna.
In al treilea rand la mine se gateste destul de  mult si n-am chef sa vad aburii condensand pe pereti.
Pentru ce ai cerut am recomandat 800-1000mc nu pentru a-mi bate joc . Eu am luat de 350mc/h la o bucatarie de bloc si sincer mai mult decit zgomot nu am realizat nimic cu ea si am ajuns sa caut pina am gasit ceeace am nevoie . Acel cubaj de exhaustare nu este obligatoriu sa-l folosesti tot timpul pe maxim , deobicei hotele au 3-4 trepte la motor , ce am dat eu este volumul maxim care se foloseste doar in situatii critice , exact ca la motorul masinii , daca ai 250cp nu e obligatoriu sa-i folosesti tot timpul dar intr-o depasire te ajuta ...
Deobicei hotele de putere mare sunt realizate de firme cu renume care pun obligatoriu inox in ele , au cel putin 2 motoare , insonorizant ca sa nu te scoata afara din bucatarie , design mai futurist - de aici pretul ridicat si nu din bataie de joc . In mare parte daca intri in magazin si te uiti la doua hote identice ca firma si parametrii si una e email cealalta inox diferenta de pret intre ele este de maxim 100ron , idem si la aragaze , deci nu de aici rezulta pretul piperat .

#195
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Din ce am citit eu ar trebui ca hota sa poata aspira pe ora de 12 ori volumul camerei Asta ar insemna 336 mc/h la mine.
Altii spun ca ar trebui de 20 de ori volumul. Asta ar insemna 560 mc/h

Pana la 1000 mc/h e cale lunga, frate.

Pe ideea ta, intotdeauna e mai puternica,si de preferat, o masina de 3000cmc decat una de 1600. Dar poate nu ai nevoie de asa ceva. Ca sa nu mai vorbim de costurile ce le implica. Nu cred ca ti-ai cumpara o asa masina doar pe ideea ca nu strica ...

#196
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Din calcule a reiesit ca pentru suprafata ta ai nevoie de aprox 350 mc/h bun , aici mai trebuie luat in considerare ca la fiecare metru de burlan al hotei se pierd aproximativ 20-30mc/h , trebuie luat in considerare si aerul de compensare - aerul care este evacuat trebuie sa fie inlocuit de altul proaspat , de aici am spus eu ca trebuie una de minim 800mc/h . Trebuie luat in considerare toate situatiile cind pui o hota ( asta daca doresti si eficienta) , cind faci o supa , cind faci clatite , cind faci placinte si se face o sfara de o tai cu cutitul  :) , sau cind ai 6-7 fumatori pe linga tine de te ustara ochii . Daca vei cauta putin gasesti hote de 750-800mc/h in banii pe care doresti sa-i aloci pentru acest lucru , exemplu : Hota Teka DB1 90

#197
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Nu am nici un metru de burlan; o montez direct pe peretele exterior,cu gaura de evacuare lipita de perete; practic va fi doar grosimea zidului.

Pt. placinte am cuptor si la soba si in curte  ;)    ,  iar daca prind 6-7 fumatori in bucatarie ii omor cu mana mea pana sa apuca sa faca fum .

Am vazut pe net Teka DB1 90. Pe langa faptul ca e prima data cand aud numele asta,desi m-am mai uitat dupa hote, in plus nici nu-mi place cum arata;  si mai are si 90 cm latime ! Prea lata .

Multumesc insa pentru idee.

#198
Eblis

Eblis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 19.06.2007
La Gorenje te-ai uitat ? Eu m-am uitat mai demult si erau ceva hote cu 400+ mc/h si parca erau sub 10 milioane.
De ex. DK9335E, DKG6545E, DT 6545E.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate