Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 

IRITATIE LA MANA

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
TheDrummerBoy

TheDrummerBoy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 15.08.2007
Salut! Uite cum sta treaba. Acum vreo 4 ani,veneam acasa si am observat mici crapaturi in piele,la degetele ambelor maini. Nu aveau sange,nu ma mancau,nu usturau,pur si simplu niste crapaturi in piele. Am fost la dermatologi (iarna se agraveaza si arata urat,dar nu au sange,mancarime v-am mai zis mai sus). Primul mi-a zis ca nu stiu ce am,mi-a dat un unguent,da' nu a trecut. La al doilea la fel. La al treilea m-am dus,a zis ca am lipsa de calciu,mi-a facut injectii cu calciu,teste,analize,creme,NIMIC. Dupa aia am aflat ca o prietena de familie e dermatolog si mi-a dat niste creme(vreo 4 cutii,am zis ca ma ajunge craciunu' 2010 pana le termin,vorbesc foarte serios.. -_-  . Rezultat,Uimitor! S-au ameliorat, (va zic ca in special iarna puteai sa te scarpini cu ele,erau foarte aspre..) <_<  Acum nu mai sunt aspre,de abia se mai observa ,dar sunt acolo. A zis ca trec cu varsta .. aha ma rog. Multi mi-au zis ca e lipsa de calciu. Nu ma deranjeaza cu nimic chestiile astea de pe maini,da' ce fac? Nu mai sunt aspre.. (da' ma gandesc ce voi face iarna!) cred ca ma dau creme astea da' ..



PS (Va vine sa credeti ca atunci cand intru in sectiunea aia din supermarketuri cu produse congelate,devin extrem de aspre?) Va zic,acum,vara sunt foarte greu de observat,nu sunt aspre.. da' un sfat cum sa le iau de acolo?!!?!?

Attached Files



#2
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
mie iarna in crapaturile alea imi da sangele si concluzia finala a medicului meu e ca e o forma ciudata de alergie la frig care duce la descuamarea si craparea pielii din cauza ca se usuca foarte tare (daca iarna port manusi nu mai patesc...da' nu port!)

ca tratament, cand vad ca incepe: exfoliez bine mainile (crema de fata exfolianta/scrub sau ulei de masline+sare grunjoasa) si le dau cu cu strat deosebit de consistent de crema de maini foarte nutritiva-ajuta daca torn in crema aia o fiola de vit.A si una de vit.E(le fac albe) si stau cu ele-n sus juma de ora incercand sa masez, apoi imi mai dau un strat de crema si imi bag manusi (fac asta inainte de culcare si stau cu manusile pana dimineata). in general daca fac asta in fiecare saptamana de cel putin o data nu am probleme toata iarna.

#3
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
si mie imi apar crapaturi de astea pe maini, si mai inainte de asta mi se cojea pielea de pe maini ca dupa plaja, doctorul mi-a dat 2 tuburi de crema care se cheama diprosalic si si-au cam facut efectul numai ca de cand nu ma mai dau cu alea iar imi apar.  :( :(

#4
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
http://medicamente.r.......d=4782&fl=1

mda, problema e ca diprosalic contine corticosteroizi...deci e cam riscant!

Edited by anknic, 01 September 2007 - 09:00.


#5
tonks

tonks

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 15.08.2007
daca e vorba de crapaturile de apar iarna din cauza frigului si vintului, ei bine, eu pe alea le tratez cu glicerina pentru miini. in doua-trei zile se face mina fina. e produsa de farmec, si e pina in 5 lei :peacefingers:

Quote

mda, problema e ca diprosalic contine corticosteroizi...deci e cam riscant!
corticoizii dau dependenta, d-aia iti apar iar crapaturile cind nu te mai dai. :thumbdown:

Edited by tonks, 01 September 2007 - 09:16.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate