Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior

Timpi asteptare in contract de tr...
 Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...
 Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...
 Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...
 

colocazie

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
iuly_iul

iuly_iul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.06.2007
am primit de curand o colocazie si nu stiu prea multe despre ea.ma puteti ajuta?

#2
angelo saro

angelo saro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 04.03.2007
si eu am primit una si am crescut-o de mica. s-a facut mare si frumoasa, crestea vazand cu ochii. am plecat de acasa cam o luna de zile si s-a uscat. cred ca maica-mea si-a batut joc de ea. ori a uitat sa o ude, ori a udat-o prea mult. mie nu mi s-a parut a fi foarte pretentioasa. intr-adevar, nu o tineam in soare, nici in curent, si avema grija sa aiba pamantul permanent umed, dar nu excesiv. cum nimeni nu i-a schimbat locul dupa ce am plecat eu, banuiesc ca numai udatul a fost de vina pentru ca s-a uscat. ca doar n-o fi murit de dorul meu :lol:

#3
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006

View Postangelo saro, on Aug 28 2007, 14:24, said:

si eu am primit una si am crescut-o de mica. s-a facut mare si frumoasa, crestea vazand cu ochii. am plecat de acasa cam o luna de zile si s-a uscat. cred ca maica-mea si-a batut joc de ea. ori a uitat sa o ude, ori a udat-o prea mult. mie nu mi s-a parut a fi foarte pretentioasa. intr-adevar, nu o tineam in soare, nici in curent, si avema grija sa aiba pamantul permanent umed, dar nu excesiv. cum nimeni nu i-a schimbat locul dupa ce am plecat eu, banuiesc ca numai udatul a fost de vina pentru ca s-a uscat. ca doar n-o fi murit de dorul meu :lol:
Este iubitoare de semiumbra si umbra. Este toxica. Este usor de intretinut (vara, udat zilnic sau la 2 zile, depinde de temperaturi). Iarna , de tinut la temperaturi nu mai mici de 8-10° C, ca sa nu va degere. Cand ii schimbati vasul nu treceti brusc la unul cu un diametru mult mai mare ci la unul cu diametru imediat apropiat. O veti ajuta sa se dezvolte frumos.

#4
iuly_iul

iuly_iul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.06.2007
cam cate frunze e bine sa aiba?si cand e bine sa le tai?

#5
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006

View Postiuly_iul, on Aug 28 2007, 17:27, said:

cam cate frunze e bine sa aiba?si cand e bine sa le tai?
In general isi regleaza singura numarul de frunze... cand considera ca una e prea batrana, acea va incepe sa se usuce (si intotdeauna va fi prima de la baza) :). Asadar, pe aceea va trebui sa o tai... dar grija, seva este intepatoare si foarte iritanta (nu-ti da cu mana pe la ochi si pe la gura cand faci operatia de taiere). In general, isi pastreaza cam 3-4 frunze... mai rar 5.

#6
iuly_iul

iuly_iul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.06.2007
i-a aparut o frunza pui.sa o plantez in alt vas?sau sa o mai las?

#7
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
eu stiu ca se despart  cand are minim 2 frunze si a treia in formare .

#8
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005
Eu nu am stiut niciodata exact cum se cheama, am primit-o si mi s-a spus ca se cheama "ureche de elefant", ma rog...
Citind despre colocazie am gasit si  poze si am constatat ca cred ca si floarea mea este colocazie.
Cei ce va pricepeti mai bine, ce ziceti?
Eu o am de 3 ani, a trecut prin momente grele, saraca, dar se pare ca este de o abnegatie rara  ^_^ .
Din ce am constatat eu, nu are nevoie de lumina directa, prefera locurile de penumbra si ii place o udare moderata, cu cate un dus pe luna, pentru curatarea frunzelor.
Nu am incercat niciodata sa o desfac, desi am constatat ca are destui pui. Cand e momentul propice sa mut puiii, in primavara? Si ei trebuie tinuti mai intai in apa, sau se planteaza direct in pamant?

Va urez tuturor o seara frumoasa,

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate