Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 

Credeti ca Dumnezeu exista? *Partea I

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
37967 replies to this topic

Poll: Sondaj de opinie privind existenta lui Dumnezeu (2942 member(s) have cast votes)

Credeti in existenta lui Dumnezeu?

  1. DA (1862 votes [62.40%])

    Percentage of vote: 62.40%

  2. NU (859 votes [28.79%])

    Percentage of vote: 28.79%

  3. Nu ma intereseaza subiectul/sunt nehotarat (263 votes [8.81%])

    Percentage of vote: 8.81%

Vote

#12637
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
da, chiar si prea multa iubire strica. eu am rautate in inima ? ia revezi posturile mele si posturile tale si vezi care sunt pline de hohote de ras, batai de joc si jigniri. vei avea o spurpriza, chiar daca nu vei recunoaste :)

#12638
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

 proxtu, on Apr 30 2007, 14:19, said:

- bineinteles ca nu o poate obliga nimeni, dar daca nu face ce trebuie, este excomunicata.
- lucrez ca traducator pentru diverse posturi, printre care si National Geographic, si am tradus un documentar despre Papa Ioan Paul al II'lea numit "Viata si Vremurile lui Papei Ioan Paul al II'lea", iar acolo este un interviu cu dr Sadik, cea care a avut intrevederea cu Papa. acuma, bineinteles ca se poate spune ca acea femeie minte, dar asa spun inregistrarile ONU. tot Papa milita fervent impotriva folosirii prezervativelor in Africa, unde SIDA e la ea acasa, biserica spunand ca SIDA e rasplata pentru cei care pacatuiesc facand sex inaintea casatoriei.
scuze pentru offtopic :)
- unde ai auzit tu ca daca o femeie nu se casatoreste cu violatorul este excomunicata?
Excomunicarea se da foarte greu si in cazuri exceptionale. Mai mult, persoana in cauza trebuie judecata, poate sa-si spuna punctul de vedere si poate sa se dezvinovateasca.
Tin sa-ti amintesc cazul episcopului traditionalist Marcel Lefebvre impotriva caruia s-a lansat public si solemn excomunicarea. Aceasta exomunicare a fost data dupa mai bine de 20 de ani de cand episcopul a inceput atacurile impotriva Bisericii Catolice. Mai mult ea a venit in momentul in care Lefebvre a sfintit 4 episcopi... fapt care numai Papa il poate face. Episcopul avea atunci 81 de ani.
Marea amaraciune a lui Lefebvre a inceput de la Conciliul Vatican II. Ca episcop misionar in Senegal si nu suporta ca preotii negrii sa poata deveni episcopi (a trebuit sa-l consacre, impotriva vointei sale, pe senegalezul Giacinto Thiandoum devinit apoi cardinal). Ii vedea pe masoni, pe evrei, pe comunisti, pe necredinciosi intrand in San Pietro unde se tineau sesiunile conciliare. Vedea complot al cardinalilor. Ii vedea pe germani influentati de protestanti. Atunci a organizat opozitia in plin Conciliu. Dupa Conciliu tanguirea lui Lefebvre s-a transformati in actiune.
A infintat "Fraternitatea sacedonala Pius al X-lea" si a deschis la Ecône (Elvetia), un seminar cu scopul de a apara pe candidatii la preotie de noile erezii care, potrivit lui, infestau Biserica. Recruta tineri plin de fervoare, toti imbracati in reverenda neagra, daruiti rozarului, rugaciunii, exercitiilor spirituale ale Sf Ignatiu si ascultarii sfintei liturghi in limba latina. Fabrica de preoti a lui Lefebvre functiona atat de bine incat, in scurt timp, si-a format filiale (Europa, Statele Unite si Argentina). Astfel Lefebvre si-a inceput mersul lent spre ruptura totala de Roma.
Papa Paul al VI-lea, care era un papa bland, si-a pierdut rabdarea si l-a declarat nesupus si in afara comuniunii cu succesorul Petru. L-a suspendat a divinis, adica episcopul nu mai avea voie nici sa celebreze liturghia, nici sa administreze sfintele taine, nici sa predice. Drept riposta, Lefebvre s-a dus la Lille, orasul sau natal, si sub un cort mare de circ, a celebrat o mare liturghie solemna in limba latina.
A cutreierat lumea intreaga si si-a gasit pretutindeni adepti. Organiza intruniri in toata lumea in care acuza Biserica Catolica. Spunea "Biserica Catolica este redusa la o stare vrednica de plans. Nu mai este Biserica adevarului. Ma doare nespus sa o vad astfel". Cu toate ca nu avea voie sa celebreze liturghia si sa predice, a predicat si a celebrat liturghii in vesminte pontificale aurite. La fiecare predica acuza Biserica si cerea intoarcerea la traditie. A militat impotriva folosirii in Biserica a altor limbi decat limba latina.
Pe 30 iunie 1988, la Ecône, sub catedrala de panza, intre flori, lumanari aprinse si muzica de Bach, s-a savarsit schisma. Lefebvre si-a consacrat pe cei 4 episcopi ai sai: un englez, un spaniol, un elvetian si un francez. Acest fapt echivaleaza cu declararea sa ca Papa.
De la altar, a aruncat asupra Romei obisnuitele sale acuze: "Dupa Conciliu - a spus el - tot ceea ce s-a produs in Biserica nu este catolic. Pentru nimic in lume nu voi accepta sa urmez aceasta Roma. Catedra lui Petru este ocupata de Anticrist. Anticristii ocupa posturile responsabile in Biserica Romei. Va urma neintarziat nimicirea imparatiei Domnului nostru datorita falsificarii liturghiei. Falsificarea liturghiei a dus la falsificarea preotiei si la decaderea generala a credintei in dumnezeirea Domnului nostru Isus Cristos".
Si astfel, dupa 26 de ani, la Ecône a cazut in mod automat excomunicarea. Sentinta a fost data o zi mai tarziu, pe 1 iulie 1988.
Astfel Biserica Catolica a excomunicat un episcop traditionalist ce dorea o Biserica retrograda.

- probabil este adevarat ceea ce a zis Papa. Dar daca spui ca acele vorbe au fost rostite intr-o intrevedere privata, nu inseamna ca acele vorbe reprezinta si pozitia Bisericii Catolice.
Dupa cum spuneam si in alte posturi, Infailibilitatea papala se refera la ceea ce Papa spune in calitate de cap al Colegiului episcopilor, pe probleme de credinta sau morala. Papa, ca persoana particulara este un crestin ca oricare altul in ceea ce priveste posibilitatea de a gresi, drept urmare are un duhovnic caruia i se spovedeste. Ceea ce expune cu caracter infailibil este o hotarare a Colegiului episcopilor, nu o parere personala.

Edited by Megara, 30 April 2007 - 14:44.


#12639
shaddy_

shaddy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 31.01.2007

 proxtu, on Apr 30 2007, 13:17, said:

da, chiar si prea multa iubire strica. eu am rautate in inima ? ia revezi posturile mele si posturile tale si vezi care sunt pline de hohote de ras, batai de joc si jigniri. vei avea o spurpriza, chiar daca nu vei recunoaste :)

Cred ca esti in eroare..nu te-am jignit deloc , iar de ris era de ris pentru ca ai spus foarte multe elucubratii.De exemplu chiar acum ai scos o perla  :lol: Explica de ce prea multa iubire strica ...si ma refer in conditiile in care toti oamenii ar respecta porunca "iubeste-ti aproapele " .Explica logic de ce acest lucru ar strica ...ca sa inteleg si sa nu mai rid de tine  ;)

#12640
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006
@shaddy_: fara jigniri. Daca mai continui in acest mod o sa fi sanctionat.

Last edit: abtine-te si sa dai un raspuns pe forum la acest post. Considera acest mesaj un avertisment public.

Edited by Megara, 30 April 2007 - 14:34.


#12641
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 shaddy_, on Apr 30 2007, 15:25, said:

Cred ca esti in eroare..nu te-am jignit deloc , iar de ris era de ris pentru ca ai spus foarte multe elucubratii.De exemplu chiar acum ai scos o perla  :lol: Explica de ce prea multa iubire strica ...si ma refer in conditiile in care toti oamenii ar respecta porunca "iubeste-ti aproapele " .Explica logic de ce acest lucru ar strica ...ca sa inteleg si sa nu mai rid de tine  ;)

     Poate ca Proxtu nu cunoaste Biblia ca mine, Shaddy, asa ca iti raspund eu de ce strica prea multa iubire: pentru ca Isus a zis sa-ti iubesti aproapele ca pe tine insuti, nici mai mult, nici mai putin, deci trebuie sa ai masura in toate, chiar si in iubire.

    Dupa cum vezi, Proxtu chiar a scos o perla, dar se pare ca a inghitit-o cine nu trebuia! Stii tu, partea aceea cu nu dati perle la... si nu dati cele sfinte cainilor!

Edited by tudorel666, 30 April 2007 - 14:40.


#12642
shaddy_

shaddy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 31.01.2007

 zexelica, on Apr 30 2007, 00:20, said:

Sa inteleg ca asta-i topicul femeii violate si ramasa cu o punga in cap? Cea prea urita si acra? Sau nu?

Eu cred ca da , tu nu crezi la fel ? :lol:  Crezi ca exista Dumnezeu ? ;)

#12643
shaddy_

shaddy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 31.01.2007

 tudorel666, on Apr 30 2007, 13:38, said:

Poate ca Proxtu nu cunoaste Biblia ca mine, Shaddy, asa ca iti raspund eu de ce strica prea multa iubire: pentru ca Isus a zis sa-ti iubesti aproapele ca pe tine insuti, nici mai mult, nici mai putin, deci trebuie sa ai masura in toate, chiar si in iubire.

Pai si daca iti iubesti aproapele ca pe tine insuti unde e masura ? Incep sa ma distrez copios cu voi  :lol:

#12644
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 shaddy_, on Apr 30 2007, 15:40, said:

Pai si daca iti iubesti aproapele ca pe tine insuti unde e masura ? Incep sa ma distrez copios cu voi  :lol:

     Sa nu-mi spui ca esti narcisist si nu ai masura in iubirea fata de tine insuti?!

#12645
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006

 Megara, on Apr 30 2007, 15:24, said:

- unde ai auzit tu ca daca o femeie nu se casatoreste cu violatorul este excomunicata?
Excomunicarea se da foarte greu si in cazuri exceptionale. Mai mult, persoana in cauza trebuie judecata, poate sa-si spuna punctul de vedere si poate sa se dezvinovateasca.
Tin sa-ti amintesc cazul episcopului traditionalist Marcel Lefebvre impotriva caruia s-a lansat public si solemn excomunicarea. Aceasta exomunicare a fost data dupa mai bine de 20 de ani de cand episcopul a inceput atacurile impotriva Bisericii Catolice. Mai mult ea a venit in momentul in care Lefebvre a sfintit 4 episcopi... fapt care numai Papa il poate face. Episcopul avea atunci 81 de ani.
Marea amaraciune a lui Lefebvre a inceput de la Conciliul Vatican II. Ca episcop misionar in Senegal si nu suporta ca preotii negrii sa poata deveni episcopi (a trebuit sa-l consacre, impotriva vointei sale, pe senegalezul Giacinto Thiandoum devinit apoi cardinal). Ii vedea pe masoni, pe evrei, pe comunisti, pe necredinciosi intrand in San Pietro unde se tineau sesiunile conciliare. Vedea complot al cardinalilor. Ii vedea pe germani influentati de protestanti. Atunci a organizat opozitia in plin Conciliu. Dupa Conciliu tanguirea lui Lefebvre s-a transformati in actiune.
A infintat "Fraternitatea sacedonala Pius al X-lea" si a deschis la Ecône (Elvetia), un seminar cu scopul de a apara pe candidatii la preotie de noile erezii care, potrivit lui, infestau Biserica. Recruta tineri plin de fervoare, toti imbracati in reverenda neagra, daruiti rozarului, rugaciunii, exercitiilor spirituale ale Sf Ignatiu si ascultarii sfintei liturghi in limba latina. Fabrica de preoti a lui Lefebvre functiona atat de bine incat, in scurt timp, si-a format filiale (Europa, Statele Unite si Argentina). Astfel Lefebvre si-a inceput mersul lent spre ruptura totala de Roma.
Papa Paul al VI-lea, care era un papa bland, si-a pierdut rabdarea si la declarat nesupus si in afara comuniunii cu succesorul Petru. L-a suspendat a divinis, adica episcopul nu mai avea voie nici sa celebreze liturghia, nici sa administreze sfinteel taine, nici sa predice. Drept riposta, Lefebvre s-a dua la Lille, orasul sau natal, si sub un cort mare de circ, a celebrat o mare liturghie solemna in limba latina.
A cutreierat lumea intreaga si si-a gasit pretutundeni adepti. Organiza intruniri in toata lumea in care acuza Biserica Catolica. Spunea "Biserica Catolica este redusa la o stare vrednica de plans. Nu mai este Biserica adevarului. Ma doare nespus sa o vad astfel". Cu toate ca nu avea voie sa celebreze liturghia si sa predice, a predicat si a celebrat liturghii in vesminte pontificale aurite. La fiecare predica acuza Biserica si cerea intoarcerea la traditie. A militat impotriva folosirii in Biserica a altor limbi decat limba latina.
Pe 30 iunie 1988, la Ecône, sub catedrala de panza, intre flori, lumanari aprinse si muzica de Bach, s-a savarsit schisma. Lefebvre si-a consacrat pe cei 4 episcopi ai sai: un englez, un spaniol, un elvetian si un francez. Acest fapt echivaleaza cu declararea sa ca Papa.
De la altar, a aruncat asupra Romei obisnuitele sale acuze: "Dupa Conciliu - a spus el - tot ceea ce s-a produs in Biserica nu este catolic. Pentru nimic in lume nu voi accepta sa urmez aceasta Roma. Catedra lui Petru este ocupata de Anticrist. Anticristii ocupa posturile responsabile in Biserica Romei. Va urma neintarziat nimicirea imparatiei Domnului nostru datorita falsificarii liturghiei. Falsificarea liturghiei a dus la falsificarea preotiei si la decaderea generala a credintei in dumnezeirea Domnului nostru Isus Cristos".
Si astfel, dupa 26 de ani, la Ecône a cazut in mod automat excomunicarea. Sentinta a fost data o zi mai tarziu, pe 1 iulie 1988.
Astfel Biserica Catolica a excomunicat un episcop traditionalist ce dorea o Biserica retrograda.

- probabil este adevarat ceea ce a zis Papa. Dar daca spui ca acele vorbe au fost rostite intr-o intrevedere privata, nu inseamna ca acele vorbe reprezinta si pozitia Bisericii Catolice.
Dupa cum spuneam si in alte posturi, Infailibilitatea papala se refera la ceea ce Papa spune in calitate de cap al Colegiului episcopilor, pe probleme de credinta sau morala. Papa, ca persoana particulara este un crestin ca oricare altul in ceea ce priveste posibilitatea de a gresi, drept urmare are un duhovnic caruia i se spovedeste. Ceea ce expune cu caracter infailibil este o hotarare a Colegiului episcopilor, nu o parere personala.
exact cum impuneau chestia cu casatoria dintre femeia violata si violatorul ei nu stiu, recunosc, dar o sa revad documentarul zilele astea :)
toate referirile le'am facut la Papa, dar e evident ca politica cu privire la interzicerea folosiri prezervativului apartine bisericii catolice, daca e impusa de mana dreapta a Papei in Africa, cardinalul nigerian Francis Arinze. asta nu inseamna ca Papa n'a facut si lucruri bune. a facut destule, din pacate, spre batranete a devenit tot mai dur si mai putin tolerant.

#12646
shaddy_

shaddy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 31.01.2007

 tudorel666, on Apr 30 2007, 13:44, said:

Sa nu-mi spui ca esti narcisist si nu ai masura in iubirea fata de tine insuti?!

Nu mai posta vorbe fara rost si subtraturi stupide...ca nu-i vorba in iubirea propovaduita de Isus de narcisism .Daca te-ai bagat ca musca atunci explica unde e masura in a iubi aproapele ca pe tine insuti ? Daca nu stii taci. :lol:

#12647
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 shaddy_, on Apr 30 2007, 15:49, said:

Nu mai posta vorbe fara rost si subtraturi stupide...ca nu-i vorba in iubirea propovaduita de Isus de narcisism .Daca te-ai bagat ca musca atunci explica unde e masura in a iubi aproapele ca pe tine insuti ? Daca nu stii taci. :lol:

     Nu-ti poti iubi aproapele daca nu te iubesti pe tine insuti mai intai! Orice vrei sa daruiesti aproapelui tau, iubire sau ura, incearca-le mai intai pe tine insuti!

#12648
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
ha ha, sunt zeci de exemple de iubire care nu aduce nimic bun.
Exemplu: "nu vroiam decat sa-i ofer o prajitura cu alune, nu stiam ca e alergic. A intrat in soc si pana sa-mi dau seama a murit."

#12649
shaddy_

shaddy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 31.01.2007

 tudorel666, on Apr 30 2007, 14:38, said:

Nu-ti poti iubi aproapele daca nu te iubesti pe tine insuti mai intai! Orice vrei sa daruiesti aproapelui tau, iubire sau ura, incearca-le mai intai pe tine insuti!

Nu am vazut pina acum o persoana mai insidioasa ca tine pe acest forum ...si culmea...folosind citate biblice  :bandit: :ciocan:

#12650
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

 proxtu, on Apr 30 2007, 15:45, said:

exact cum impuneau chestia cu casatoria dintre femeia violata si violatorul ei nu stiu, recunosc, dar o sa revad documentarul zilele astea :)
toate referirile le'am facut la Papa, dar e evident ca politica cu privire la interzicerea folosiri prezervativului apartine bisericii catolice, daca e impusa de mana dreapta a Papei in Africa, cardinalul nigerian Francis Arinze. asta nu inseamna ca Papa n'a facut si lucruri bune. a facut destule, din pacate, spre batranete a devenit tot mai dur si mai putin tolerant.
Scuza-ma, dar cred ca tu ai probleme cu intelegerea verbului "a impune".
Biserica nu iti poate impune (nu te poate constrange) sa faci ceva ceea ce este impotriva vointei tale chiar si in cazul in care acel fapt incalca dogma. Preotii, in frunte cu Papa, te sfatuiesc nu iti impun. In cazul incalcarii dogmei, Biserica nu urmareste pedepsirea vinovatului ci corectarea lui. Pana si in perioada Inchizitiei acest fapt era valabil. Exista, o distinctie esentiala intre pedeapsa ecleziastica si cea civila. Pe cand cea civila urmareste sanctiunea, ca un rezultat al incalcarii legii, cealalta urmareste corectarea delincventului, astfel incat el este obligat sa mearga la slujbe, sa se impartaseasca, sa nu munceasca, sa nu injure, etc. Din cauza acestui fapt, cea mai grea sanctiune pe care Biserica putea sa o dea in perioada Inchizitiei, era excomunicarea si abandonarea vinovatului puterii civile. "ultra non habeat quod faciat pro suis demeritis ipsum, idcirco, eundum reliquimus brachio et iudicio saeculari" - din moment ce Biserica nu ii mai poate pedepsi faptele, il lasa pe mana puterii civile.

Faptul ca o femeie refuza sa se casatoreasca cu violatorul ei, nu aduce in nici un caz excomunicarea. Sunt fapte mult mai grave care nu atrag dupa sine excomunicarea. Se poate sa existe preoti care sa fi sfatuit casatoria cu violatorul din prisma faptului ca Biserica considera ca trebuie sa-l iertam pe cel care ne-a gresit, relatiile sexuale trebuie sa aiba loc doar intre soti, in cazul in care in urma unui viol femeia ramane insarcinata iar avortul este considerat pruncucidere ceea ce incalca cele 10 porunci. Dar, dupa cum spuneam, nimeni nu poate sa iti impuna acest fapt.

Stiu documentarul... l-am vazut si eu. In Africa, si nu numai, Papa a militat impotriva folosirii metodelor contraceptive. Dar de aici si pana la impunere e o distanta mare. Probabil ca o justificare sta in faptul ca din punct de vedere al Bisericii si al Bibliei, barbatul si femeia se impreuneaza cu scopul de a zamisli urmasi si nu de placere.
Mai mult, nici o biserica crestina nu aproba avortul sau folosirea mijloacelor contraceptive. Dar Biserica Catolica a fost mai transanta.
De ce crezi ca exista spovedania?

Edited by Megara, 30 April 2007 - 16:36.


#12651
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,690
  • Înscris: 07.02.2003

 katman, on Apr 30 2007, 16:50, said:

ha ha, sunt zeci de exemple de iubire care nu aduce nimic bun.
Exemplu: "nu vroiam decat sa-i ofer o prajitura cu alune, nu stiam ca e alergic. A intrat in soc si pana sa-mi dau seama a murit."
Si cate nu se intampla dinastea... ce sa-i faci daca doamne doamne dupa marele tsunami s-a gandit sa mai limiteze cresterea populatiei si altfel inventand alergiile :D
Apropo de asta imi amitesc cazul ala de acu un an si ceva care a fost mediatizat si la noi, ala din Canada cu pustoaica moarta dupa ce a fost sarutata de prieten cu unt de alune in gura... faza e ca s-a dovedit altceva si mai grav atunci, ca nu e de la alergie ci de la fumat, au fost la o petrecere cu pustani fumatori dinaia care se credeau bazati si a facut astm acut si evident, a murit dupa aia (foarte grijuliu dzeu, a salvat-o...):

http://abcnews.go.co...tory?id=1953450

Asa ca sa nu mai aud vreun fumator ca mai are curajul sa debiteze ca fumatul pasiv nu omoara :naughty:

Edited by andreic, 30 April 2007 - 16:14.


#12652
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mã întãrește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

 andreic, on Apr 30 2007, 13:58, said:

Nimic nu e vesnic :lol: Si apropo, chiar de ar fi tu crezi ca nu sa bilete si la atei ? O spaga buna si merge  B) Oricum lasand gluma de-o parte, eu nu vreau sa traiesc vesnic, consider ca asta ar fi o pedeapsa.
ca vrei tu sau nu vrei : o sa fie o vesnicie , dar depinde unde doresti si cum
pentru a argumenta raspunsul meu: profetiile - toate s-au implinit si (prin inductie matematica) daca s-au implinit toate pana acum , se va implini si aceasta


am o problema mica de analizat (un fel didactica :D ): demonstreaza-mi dragostea ta pentru cineva

Edited by ***MIHAI***, 30 April 2007 - 21:21.


#12653
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006

 Megara, on Apr 30 2007, 16:56, said:

Scuza-ma, dar cred ca tu ai probleme cu intelegerea verbului "a impune".
ai dreptate, termenul folosit de mine nu e corect, pentru ca nu poti impune o casatorie.
nu stiu exact ce masuri lua Biserica Catolica in aceste situatii, dar oricum ma infioreaza perspectiva ei.

#12654
shaddy_

shaddy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 31.01.2007

 ***MIHAI***, on Apr 30 2007, 20:20, said:

ca vrei tu sau nu vrei : o sa fie o vesnicie , dar depinde unde doresti si cum

Asa e , andreic , buna observatia ..o sa fie o vesnicie oriunde vei alege tu cu propria judecata  :lol: Uite ca nu mi-am dat seama mai devreme cind ai spus : " Nimic nu e vesnic" ...pai cind vei muri crezi ca te vei mai intoarce vreodata din "vesnicie" ? :D Poate numai daca te intorci la Isus din inima !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate