Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

UPC Bucuresti - nesimtire grosolana!

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#37
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006

View Postgomez99, on Oct 4 2007, 09:38, said:

he, he, renuntare la UPC...

am asteptat 3 zile inchis in casa, invoit de la birou, sa ma conecteze la telefon si internet. nimic
dau telefoane al numarul ala celebru, nu raspunde nimeni. ma duc la casierie si fac scandal "noi nu putem face nimic, noi doar transmitem mai departe" "cui?" "nu putem sa spunem"
depun o hirtie ca renunt la instalare.
pina in ziua de azi tot primesc somatii de plata si facturi pentru plata telefon si internet, desi in fiecare luna am fost la casierie si am depus cite o hirtie in care le-am spus ca nu am instalate servciile.
este evident ca au probleme, pentru ca nu au un contact cu clientii decit prin casierii, nu exista un birou unde sa dicuti cu cineva ce si cum. o firma care n-ar fi tepara nu s-ar feri de clienti asa cum o face upc.
dupa mine e cea mai cretina firma de servicii pe care am intilnit-o pe tot mapamondul. ar merita un premiu la categoria asta.

Sunt in aceeasi situatie cu tine. Pe data de 10 septembrie m-am dus la una din casierii (Lizeanu) sa inchei un contract pentru CATV+telefon+internet. Conditiile din casierii le cunoasteti, spatiu mic, aglomeratie, coada datorata angajatei indolentecare se misca un pic mai incet decat limaxul de pe perete. Dupa ce ma trimite in alta parte sa-mi fac copie dupa buletin (deh, firma de buzunar, de unde sa aiba ei copiator) imi da contractul sa-l semnez. Dupa mine vreo 10 persoane care deja stateau de 20 de minute. Verific in mare ce scrie acolo, semnez si intreb cand vin cu instalarea.
Raspuns : pe 19 sept. intre 14-16.
De ce pe 19, intreb, nu scrie in prospectele dvs ca instalarea se face in max 5 zile lucratoare?
Raspuns : ba da, dar sunt multe cereri si nu se face fata. Asta e, imi zic, si am plecat ca n-aveau oamenii aia de la coada nici o vina.
Acasa citesc in amanunt contractul si vad ca nu se potrivea mai nimic cu ceea ce imi promiteau ei prin prospecte si pe site-ul lor pe care-l studiasem bine inainte.
A doua zi evident telefoane la greu la asa zisul nr al clientului. Vax, timp pierdut. Le bag un mail in care ziceam ca daca serviciile furnizate nu vor fi conform cu parametrii promisi pe site, consider contractul nul si nu are rost sa mai instaleze nimic.
Evident ca nu am primit nici un raspuns, mail, posta, telefon, nimic. Nici macar sa-mi spuna : fraiere, asta e, ai semnat, esti al nostru un an de acum. Ma consolez cu ideea ca am fost un dobitoc cand le-am calcat pragul dar un an trece repede. Mai ales ca la semnarea contractului m-au pus sa platesc luna octombrie in avans, desi 6 luni trebuia sa am reducere 50%.
Trec 8 zile, se face 19 sept, plec de la servici pe la 12 ca deh, poate vin oamenii mai devreme si sa nu ma astepte pe mine.
Credeti ca au venit? Nu au venit. Credeti ca am avut parte de vreu feedback de la ei? Evident nu.
Mi-am zis ca or fi citit oamenii mailu' si au fost multumiti ca mi-au luat mie vreo 700 mii si mi-au dat in schimb un telefon de 300 mii. Si si-au bagat picioarele in el de contract. Dar surpriza : aseara, pe 29 oct, la 40 de zile (cred ca special au lasat atat) de cand era termenul pt instalare, se intampla 2 chestii interesante :
1 - ma suna unu de la UPC de la tehnic ceva, sa ma intrebe daca cumva mi-a fost instalat cablul si internetu'.
2 - am gasit in cutia postala o factura de la acelasi UPC pentru serviciile aferente lunii octombrie.
Asa ca pe domnisoara care spune ca UPC-ul nu este cea mai de KKT firma de servicii o rog sa-mi numeasca macar o firma care sa depaseasca in nesimtire susnumita.

#38
marix2007

marix2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 16.11.2006
eu sunt in alta situatie: am reziliat cu ei si ma suna dupa o luna  sa ma someze sa le platesc abonamentul la internet si materialele de instalare :coolspeak:
le spun frumos ca eu nu mai abonament din 01.10.2007 si ei imi spun ca din moment ce au apucat sa factureze trebuie sa platesc. am ramas masca la o asemenea ineptie

#39
catgrig

catgrig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 05.12.2006

View Postmarix2007, on Oct 30 2007, 16:20, said:

eu sunt in alta situatie: am reziliat cu ei si ma suna dupa o luna  sa ma someze sa le platesc abonamentul la internet si materialele de instalare :coolspeak:
le spun frumos ca eu nu mai abonament din 01.10.2007 si ei imi spun ca din moment ce au apucat sa factureze trebuie sa platesc. am ramas masca la o asemenea ineptie

e o mare vorba la romani... (eu nu sunt de acord cu ea fiindca sunt cat de cat civilizat si cu bun simt - a se citi fraier/ luat de prost): prost e ala care da nu ala care cere... asa ca incearca si ei ca poate poate.

#40
marix2007

marix2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 16.11.2006
chit ca imi iau ban pe 6 luni de zile dar sunt cei mai mari excroci ordinari nenorociti nesimtiti etc etc in frunte cu conducerea lor.

#41
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

View Postgabriel05, on Oct 4 2007, 14:45, said:

IATA CE LE-AM SCRIS EXCROCILOR DE LA UPC: "am primit un sms de la dv. prin care sunt somat sa platesc 5 ron si ceva pana la 10 oct pt serviciile upc. ce inseamna asta???? pt ca eu am ab platit in avans iar instalarea a fost gratuita!
am intrebat la casierie si m-i sa spus ca sunt materiale de la instalare. mentionez ca, atunci cand s-a facut instalarea angajatii dv nu am folosit de la dansii nici macar 1mm. de cablu, nu au folsosit nici o mufa,nu mi-au bagat nici canalele in memorie, nimic. doar m-au canectat in cutia aia de pe hol. restul aveam de la fostul propietar. daca imi demonstrati ca ca au folosit ceva de la dansii va pltesc si 500 ron. aici este vorba de principii, nu de cei 5 ron! va rog sa faceti cuvenitele modificari in baza de date, evantual astept si niste scuze... daca nu, o sa fac si o reclamatie la OPC pentru a apara principiul "platesti numai ce folosesti". va rog sa nu ma mai hartuiti telefonic"

Pt acele materiale trebuiau sa-ti emita o factura si tu sa semnezi. E ca si cu repartitoarele de caldura. Semnezi pt suma pt care o vei avea de platit si  ei iti trimit apoi factura pe care tu o achiti.

N-ai semnat, nu platesti. Simplu.

#42
akemaya

akemaya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 27.08.2007
UPC ar trebui sa isi schimbe numele, sau sa se mute in alta tara… de cate ori am avut probleme, am stat si am plans in pumni ca n-am eu noroc de la mama, dar se pare ca la UPC, nici un client n-are mama norocoasa, nici macar fostii clienti nu beneficiaza de ajustari de noroc. E nasol rau de tot sa platesti si tot la mana norocului sa stai

#43
catgrig

catgrig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 05.12.2006

View Postakemaya, on Oct 31 2007, 13:55, said:

UPC ar trebui sa isi schimbe numele, sau sa se mute in alta tara… de cate ori am avut probleme, am stat si am plans in pumni ca n-am eu noroc de la mama, dar se pare ca la UPC, nici un client n-are mama norocoasa, nici macar fostii clienti nu beneficiaza de ajustari de noroc. E nasol rau de tot sa platesti si tot la mana norocului sa stai

nimic nu e la voia intamplrii pe lumea asta... la fel si cu abuzurile UPCului fata de clienti sai (fosti, actuali sau viitori - ca vad ca si aia sunt trasi in tzeapa inca inainte sa primeasca serviciile pe care le-au cerut). eu cred... de fapt sunt convins de faptul ca agajatii UPC sunt instruiti cu buna stiinta de catre management sa faca abuzurile pe care le fac. si asta pentru ca in Romanica merge. merge orice... daca nu il prosteti pe om din prima, il ameninti si tot plateste chiar daca nu e vinovat - cam asta e principiul. nu va mai tine mult pentru ca acum se ascute concurenta. dar pana sa fie clientul pe locul 1 asa cum se cade intr-o economie de piata sanatoasa mai e mult drum de facut...

#44
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007

View Postcatgrig, on Oct 31 2007, 14:46, said:


Ce drac de concurenta se ascute? La mine in zona am de ales pentru caTV/net/tel dintre RTC (la care am renuntat) si UPC. Ce concurenta-i asta? As renunta la UPC insa nu am alternativa. Pana atunci sper sa nu am probleme.

#45
catgrig

catgrig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 05.12.2006

View Postjay333, on Oct 31 2007, 15:50, said:

Ce drac de concurenta se ascute? La mine in zona am de ales pentru caTV/net/tel dintre RTC (la care am renuntat) si UPC. Ce concurenta-i asta? As renunta la UPC insa nu am alternativa. Pana atunci sper sa nu am probleme.

pai RTC si UPC sunt la concurenta. nu sunt parteneri din cate stiu eu. in alte zone concureaza mai multi. deja mai mult de 1 inseamna concurenta. trebuie rabdare fiindca toti vor vrea mai repede sau mai tarziu o felie din piata. chiar si in zona ta.
de ce ai renuntat la RTC?

#46
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007

View Postcatgrig, on Oct 31 2007, 16:43, said:

pai RTC si UPC sunt la concurenta. nu sunt parteneri din cate stiu eu. in alte zone concureaza mai multi. deja mai mult de 1 inseamna concurenta. trebuie rabdare fiindca toti vor vrea mai repede sau mai tarziu o felie din piata. chiar si in zona ta.
de ce ai renuntat la RTC?

Din motive de calitate proasta la preturi prea mari. Gandeste-te ca la UPC am luat telefonie la 40 si ceva ron (cu tot cu TVA) si aveam incluse lunar 60 minute in retelele fixe (acum este gratis si nelimitat), nelimitat in UPC iar preturile la international erau mult mai mici decat la RTC. In plus internetul de la UPC (standard) nici nu se compara cu dial-up de la RTC si pentru un internet de viteza de la RTC as fi platit mult mai mult decat la UPC. Nu prea m-am mai informat despre serviciile RTC pentru ca nu am avut probleme cu UPC. As vrea sa-i schimb deoarece la catv la pachetul de baza au putine programe in comparatie cu RDS si la un pret mai mare si internetul este destul de scump. Cat despre tv digital sunt niste marlani: daca iei pachetul cel mai mare iti "ofera" al doilea decodor cu chirie de 5 ron/luna. Sa fim seriosi!

#47
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,785
  • Înscris: 06.09.2004

View Postgomez99, on Oct 4 2007, 09:38, said:

dau telefoane al numarul ala celebru, nu raspunde nimeni. ma duc la casierie si fac scandal "noi nu putem face nimic, noi doar transmitem mai departe" "cui?" "nu putem sa spunem"

am avut eu succes la numarul celebru  ;)   am intrebat pana la ce ora au program - e non-stop. asa ca am sunat toata noaptea pana mi-au raspuns. la 1 - nicio sansa. dar pe la 3 dimineata mi-au raspuns dupa doar vreo 5 min de asteptare....

#48
blister

blister

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 25.07.2007

View Postjay333, on Nov 1 2007, 10:19, said:

Din motive de calitate proasta la preturi prea mari. Gandeste-te ca la UPC am luat telefonie la 40 si ceva ron (cu tot cu TVA) si aveam incluse lunar 60 minute in retelele fixe (acum este gratis si nelimitat), nelimitat in UPC iar preturile la international erau mult mai mici decat la RTC. In plus internetul de la UPC (standard) nici nu se compara cu dial-up de la RTC si pentru un internet de viteza de la RTC as fi platit mult mai mult decat la UPC. Nu prea m-am mai informat despre serviciile RTC pentru ca nu am avut probleme cu UPC. As vrea sa-i schimb deoarece la catv la pachetul de baza au putine programe in comparatie cu RDS si la un pret mai mare si internetul este destul de scump. Cat despre tv digital sunt niste marlani: daca iei pachetul cel mai mare iti "ofera" al doilea decodor cu chirie de 5 ron/luna. Sa fim seriosi!

prietente, mastodontul Romtelecom a intrat la regim si se transforma in gazela :D. I primul rand, Romtelecom nu da net prin dial-up (blearcx) ci prin ADSL- e o diferenta majora. In al doilea rand, meanwhile, s-au modificat tarifele si la telefonie fixa, si sunt multe oferte chiar pentru clientii noi, precum asta. In al treilea rand, avand telefon de la ei, ai acces la Dolce mult mai ieftin, ceva pe la 2 euro (ANA, asa e, da ?), care e digitala, si much better than cable. Totul e sa te informezi. A, si eu am fost client UPC, mi-am bagat picioarele cand deja imi iesisera nenumarate fire albe… cu RTC-ul am avut probleme vreo 2 zile, la clicknet, cand m-au migrat, dar de-atunci sunt multumit si impacat cu mine si cu ei.

#49
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007

View Postblister, on Nov 2 2007, 16:15, said:

prietente, mastodontul Romtelecom a intrat la regim si se transforma in gazela :D. I primul rand, Romtelecom nu da net prin dial-up (blearcx) ci prin ADSL- e o diferenta majora. In al doilea rand, meanwhile, s-au modificat tarifele si la telefonie fixa, si sunt multe oferte chiar pentru clientii noi, precum asta. In al treilea rand, avand telefon de la ei, ai acces la Dolce mult mai ieftin, ceva pe la 2 euro (ANA, asa e, da ?), care e digitala, si much better than cable. Totul e sa te informezi. A, si eu am fost client UPC, mi-am bagat picioarele cand deja imi iesisera nenumarate fire albe… cu RTC-ul am avut probleme vreo 2 zile, la clicknet, cand m-au migrat, dar de-atunci sunt multumit si impacat cu mine si cu ei.

Da, prietene, s-au schimbat. Interesanta oferta lor de internet. Ramane sa o analizez si sa ma decid ce voi face. Multumesc de link (mi-ar fi fost lene sa caut :D ).

#50
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postblister, on Nov 2 2007, 16:15, said:

prietente, mastodontul Romtelecom a intrat la regim si se transforma in gazela :D. I primul rand, Romtelecom nu da net prin dial-up (blearcx) ci prin ADSL- e o diferenta majora. In al doilea rand, meanwhile, s-au modificat tarifele si la telefonie fixa, si sunt multe oferte chiar pentru clientii noi, precum asta. In al treilea rand, avand telefon de la ei, ai acces la Dolce mult mai ieftin, ceva pe la 2 euro (ANA, asa e, da ?), care e digitala, si much better than cable. Totul e sa te informezi. A, si eu am fost client UPC, mi-am bagat picioarele cand deja imi iesisera nenumarate fire albe… cu RTC-ul am avut probleme vreo 2 zile, la clicknet, cand m-au migrat, dar de-atunci sunt multumit si impacat cu mine si cu ei.


Eu am auzit ca Dolce se vede groaznic cu toate ca e digital. De altfel am vazut intr-un magazin cum se vede Dolce si sincer nu mi-as pune asa ceva. Mai bine cablu decat  Dolce. Cat despre oferta romtelecom o fi ea buna dar oricum nu cred ca mai pot atrage clienti si aici ma refer la cei care au renuntat la romtelecom. Eu unul am renuntat la romtelecom ( de daca au fost asa de prosti incat sa scoata tariful asa social) pentru ca tineam telefonul pe post de bibelou si plateam abonamentul de pomana. Cu banii de pe abonament platesc cartela la Voda dar macar de banii aia vorbesc nu ca la romtelecom. Eu cred ca romtelecom e pe panta rau de tot si se tot duce la vale.

#51
catgrig

catgrig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 05.12.2006

View PostClovis, on Nov 2 2007, 18:00, said:

Eu am auzit ca Dolce se vede groaznic cu toate ca e digital. De altfel am vazut intr-un magazin cum se vede Dolce si sincer nu mi-as pune asa ceva. Mai bine cablu decat  Dolce. Cat despre oferta romtelecom o fi ea buna dar oricum nu cred ca mai pot atrage clienti si aici ma refer la cei care au renuntat la romtelecom. Eu unul am renuntat la romtelecom ( de daca au fost asa de prosti incat sa scoata tariful asa social) pentru ca tineam telefonul pe post de bibelou si plateam abonamentul de pomana. Cu banii de pe abonament platesc cartela la Voda dar macar de banii aia vorbesc nu ca la romtelecom. Eu cred ca romtelecom e pe panta rau de tot si se tot duce la vale.

eu din postul asta al tau pot sa trag doar doua colcluzii: 1. ori esti rauvoitor la adresa RTC; 2. ori esti dus cu sorcova.
Dolce se vede excelent. nu stiu ce ai vazut tu in magazin dar sigur nu era instalat asa cum ar trebui si asa cum se instaleaza la clienti. cat despre telefonie... e gratis in retea la doua din abonamente.
netul e cel mai stabil pe care il poti avea la scara nationala.
eu unul sunt din cei care renuntasem la RTC. acum sunt din cei care au renuntat la UPC si m-am mutat cu toate 3 serviciile la RTC.

#52
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postcatgrig, on Nov 2 2007, 17:12, said:

eu din postul asta al tau pot sa trag doar doua colcluzii: 1. ori esti rauvoitor la adresa RTC; 2. ori esti dus cu sorcova.
Dolce se vede excelent. nu stiu ce ai vazut tu in magazin dar sigur nu era instalat asa cum ar trebui si asa cum se instaleaza la clienti. cat despre telefonie... e gratis in retea la doua din abonamente.
netul e cel mai stabil pe care il poti avea la scara nationala.
eu unul sunt din cei care renuntasem la RTC. acum sunt din cei care au renuntat la UPC si m-am mutat cu toate 3 serviciile la RTC.

In Cora am vazut pe un LCD. Teoretic ar trebui sa se vada lacrima dar se vedeau numai purici. Daca tu ai CRT e posibil sa se vada bine dar pe LCD sau Plasma se vede prost. Citeste si tu ce spun oamenii legat de Dolce,  Boom si alte chestii de genul asta. Internetul de la ei nu stiu cum este ca nu ma intereseaza. Telefonia fixa la fel nu ma intereseaza ca am mobil ca toata lumea. Oricum e aiurea sa platesti diferit daca esti sau nu abonat Romtelecom. (asa era acum cateva luni, acum nu mai stiu cum este).

http://forum.softped...t...43&hl=dolce

#53
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

View PostClovis, on Nov 2 2007, 17:36, said:

In Cora am vazut pe un LCD. Teoretic ar trebui sa se vada lacrima dar se vedeau numai purici. Daca tu ai CRT e posibil sa se vada bine dar pe LCD sau Plasma se vede prost. Citeste si tu ce spun oamenii legat de Dolce,  Boom si alte chestii de genul asta. Internetul de la ei nu stiu cum este ca nu ma intereseaza. Telefonia fixa la fel nu ma intereseaza ca am mobil ca toata lumea. Oricum e aiurea sa platesti diferit daca esti sau nu abonat Romtelecom. (asa era acum cateva luni, acum nu mai stiu cum este).

http://forum.softped...t...43&hl=dolce

1. Transmisiunea digitala NU se vede cu purici pt ca n-are cum.

2. Dolce e mai ieftin pt cei ce folosesc si alte servicii Romtelecom dintr-un motiv foarte simplu: cu cat cumperi mai mult, cu atat primesti mai ieftin.

Data viitoare inventeaza si tu ceva mai credibil.

Succes!

#54
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postcmidp, on Nov 2 2007, 17:53, said:

1. Transmisiunea digitala NU se vede cu purici pt ca n-are cum.

2. Dolce e mai ieftin pt cei ce folosesc si alte servicii Romtelecom dintr-un motiv foarte simplu: cu cat cumperi mai mult, cu atat primesti mai ieftin.

Data viitoare inventeaza si tu ceva mai credibil.

Succes!

Inainte sa vorbesti fa o vizita la magazinul Cora militari si vezi ac e acolo un LCD conectat la Dolce care se vede oribil. Il gasesti la capatul randului cu conectori. Dupa aia mai vorbim.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate