Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?
 Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 

Conducte, Țevi de oțel, Cu, PPR, PEX, PEX-AL,P.I.P.

- - - - -
  • Please log in to reply
4455 replies to this topic

#4033
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 12.09.2013
Nu te supăra ca-ti pun întrebările astea, dar dupa ce criterii alegi instalatorul?Daca vorbeste bine, pare mai școlit?Îl rogi sa-ți arate poze cu lucrările executate?Tevi "pozate bine"?Preț mic?Explică-ne si nouă!

#4034
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,621
  • Înscris: 30.01.2008

 ripper, on 05 ianuarie 2017 - 14:35, said:

Inca o intrebare mai prosteasca... Posted Image Ce inseamna "pozat bine"? Adica prinse bine tevile pe pardoseala pana sa fie turnata sapa?

Sistemul teava in teava sau PIP (pipe in pipe) se numeste asa fiindca montajul trebuie facut astfel incit teava sa poata fi inlocuita oricind ,fara sa spargi vre-un perete .

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/i2Ec3zLp8Lc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by Daco_Get, 07 January 2017 - 20:52.


#4035
eugendragnea2412

eugendragnea2412

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 21.12.2013

 mariovrs, on 05 ianuarie 2017 - 09:11, said:


Asa zic si eu. Si tot asa am facut. Daca e montat de un instalator BUN, n-are moarte. Plus ca e gratis aproape materialul fata de cupru... De ce dracu ai ingropa cupru prin pardoseli...

E si mult mai subtire decat PPR si mai fragil in general..  Nici aparent nu-i vad rostul.. Eu n-am inteles faza cu cupru' asta.. Sa zic ca dupa o centrala cu lemne, rezista mai bine la glume de 100-120 de grade..in rest bani aruncati..
Cupru este mai estetic,sta drept pe perete si este mai mic in diametrul exterior,dar cam atat.

#4036
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011
Ca idee, am citit un pic despre ppr vs cupru,  pentru că în ultima vreme,  acestea sunt singurele soluții de luat în calcul.  Cuprul pierde cam la toate subiectele,  câștigă doar la estetic plus posibilitate de vopsire.  Dar conduce termic (în interior nu e bai,  dar în afară...), este mai scump,  conduce fonic (ai perete superizolat fonic și trece prin țeavă sunetul), face condens mai tare dacă este folosit pe apă rece (în unele cazuri poate fi o problemă serioasă).
Dar..  PPR cu inserție este de folosit,  cel fără nu l-aș pune nici la apă rece.

PS: cazul de mai sus e o excepție,  unde se poate merge cu PEHD.

Taman ce am gătat de lipit nește ppr.

Attached Files



#4037
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,621
  • Înscris: 30.01.2008

 benis, on 14 ianuarie 2017 - 17:07, said:

Ca idee, am citit un pic despre ppr vs cupru,  pentru că în ultima vreme,  acestea sunt singurele soluții de luat în calcul.  

Ca idee ,astea sunt singurele solutii ...daca ...doar atit te pricepi.
De fapt solutia cea mai buna este sistemul de tip PIP cu Pex.
Bate si Cu si PPR-ul la un loc .
E adevarat ca nu se poate monta aparent fiindca nu arata prea bine estetic vorbind.
Pentru aparent intre Cu si PPR nu poate exista comparatie . Cuprul bate lejer si de la maaare distanta PPR-ul .

In fapt PPR-ul cred ca e cea mai slaba solutie existenta pe piata .

 benis, on 14 ianuarie 2017 - 17:07, said:

Taman ce am gătat de lipit nește ppr.
Urit mai arata PPR-ul ala pe frumusete de lemn.

 corsica, on 28 decembrie 2016 - 21:32, said:

.
Problema mea este ca nu stiu la ce tempertura rezista teava PEX normala, fara bariera de oxigen, asta vreau sa aflu in primul rand, de la cei care lucreaza cu ea. Dupa aceea gasesc eu solutii, nu ma dau batut niciodata.


Pex-ul ,atit clasa 15 cit si clasa 24 rezista la 95 de grade functionare continua .
Pentru perioade de pina la 72 de ore rezista si la 120-135 de grade fara sa fie afectata reticularea (imbatrinire mai rapida a tevii) .
Diferenta intre cele 2 tevi este data de presiune :

clasa 15 =6 bari la 95 de grade
clasa 24=10 la 95 de grade

sau :

clasa 15 =15 bari la 20 de grade
clasa 24 =24 de bari la 20 de grade.


Bariera de oxigen nu are nici-un rol la rezistenta termica sau mecanica a tevii avind alt rol.

Edited by Daco_Get, 15 January 2017 - 08:00.


#4038
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,713
  • Înscris: 15.01.2017
Ppr ul acela Alb arata ca nuca in perete.

La ora actuala, cel mai bun material disponibil este pexul, ca este vorba despre Rehau, uponor, pexgol, Tece, etc, mai putin contează. Pentru lucrari aparente, cuprul nu are înlocuitor.
Ppr este un material foarte bun, dar pe cat de bun este pe atat de ușor se poate sa dea greș; sunt foarte multe variabile care pot influența calitatea lucrării. De la plita, temperatura mediului, manopera, etc pana la conditii de transport si depozitare.



#4039
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007

 Daco_Get, on 14 ianuarie 2017 - 20:23, said:

Pex-ul ,atit clasa 15 cit si clasa 24 rezista la 95 de grade functionare continua .
Pentru perioade de pina la 72 de ore rezista si la 120-135 de grade fara sa fie afectata reticularea (imbatrinire mai rapida a tevii) .
Diferenta intre cele 2 tevi este data de presiune :

clasa 15 =6 bari la 95 de grade
clasa 24=10 la 95 de grade

sau :

clasa 15 =15 bari la 20 de grade
clasa 24 =24 de bari la 20 de grade.


Bariera de oxigen nu are nici-un rol la rezistenta termica sau mecanica a tevii avind alt rol.
Multumesc pentru lamuriri. Despre PEHD ce ne poti spune referitor la temperatura?

#4040
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,621
  • Înscris: 30.01.2008

 corsica, on 20 ianuarie 2017 - 11:42, said:

Multumesc pentru lamuriri. Despre PEHD ce ne poti spune referitor la temperatura?
Ai mai jos o carte tehnica lamuritoare ,zic eu :

Attached File  WaterKIT_-_Carte_tehnica_PEHD_Valrom.pdf   3.12MB   20 downloads

#4041
Rebecca78

Rebecca78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 22.03.2014
Buna ziua.
Sa ma iertati daca nu am scris solicitarea unde ar trebui, dar nu am gasit alt topic despre tevile de ppr si caldura degajata de ele.

V-as ruga sa-mi spuneti daca tevile aferente coloanelor care asigura energia termica de la blocuri - sistem centralizat - din material ppr sunt exceptate de la plata consumului de caldura, intrucat nu incalzesc.
As vrea sa stiu daca au suprafata radianta.

Unde pot gasi asemenea informatii? Exista vreo lege care specifica cele spuse mai sus?

Multumesc.

#4042
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 09.01.2008
Au suprafata radianta si energia termica livrata prin radiatie e complicat de calculat. Oricare ar fi rezultatul acelui calcul, legea spune ca trebuie izolate si inchise in ghena. Astfel ca le izolati cu izolatie specifica, pregatiti masca de gips carton, chemati presedintele si administratorul pentru a se consemna in PV ca ati izolat si inchis coloanele. Abia atunci veti fi scutita de plata contributiei la partile comune.
Sper ca am nimerit-o cu raspunsul.

#4043
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 camsonat, on 20 ianuarie 2017 - 13:46, said:

Sper ca am nimerit-o cu raspunsul.
Da, doar ca in unele asociatii la parti comune intra si pierderile datorate distributiei prin subsol..  Si oricum nu scapi sa nu platesti, dar daca se reduc aceste pierderi prin termoizolare - cu totii vor plati mai putin..Posted Image

#4044
biosystems

biosystems

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.03.2007
As vrea sa inlocuiesc actuala instalatie de incalzire pe calorifere din PPR (ingropata in sapa si .... de proasta calitate) cu o noua instalatie de cupru, aparenta. Instalatorul mi-a recomandat teava din cupru de 15 x1mm grosime.

Pot sa renunt la sistemul actual, telescopic, si si fac o instalatie radiala pe cupru?

Care  este diferenta dintre teava de cupru normala, cupru wicu clim, cupru cusmart, etc.? De care sa cumpar?

#4045
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 biosystems, on 22 ianuarie 2017 - 21:43, said:

As vrea sa inlocuiesc actuala instalatie de incalzire pe calorifere din PPR (ingropata in sapa si .... de proasta calitate) cu o noua instalatie de cupru, aparenta. Instalatorul mi-a recomandat teava din cupru de 15 x1mm grosime.

Pot sa renunt la sistemul actual, telescopic, si si fac o instalatie radiala pe cupru?
Asta cum? Aparenta si radiala? Chiar m-ai facut curios de geometria locuintei.. Nu ai usi, praguri? Posted Image

#4046
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 andreilesan, on 23 ianuarie 2017 - 06:57, said:

Asta cum? Aparenta si radiala? Chiar m-ai facut curios de geometria locuintei.. Nu ai usi, praguri? Posted Image
Probabil se afla intr-o renovare totala ...
.......
Nu cuprul este solutia pt instalatie ingropata ...In situatia asta foloseam teava uponor cu distribuitor.

#4047
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Dedeman e ok ca si calitate produse/pret pentru tevaraie&distribuitoare, in comparatie cu Romstal? Din ce-am vazut si mi-a spus si un amic, sunt mult mai scumpe la Romstal...

(despre PEX e vorba, doar tevile prin șapă, instalație cu radiatoare)

Edited by ripper, 26 January 2017 - 09:36.


#4048
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,360
  • Înscris: 13.01.2011
La țeavă nu te uita la preț, dacă tot este îngropată, cumperi virful de gamă, cea mai buna firma.
Ai destui specialiști pe aici, să îți spună marca cea mai buna.

#4049
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Poti cauta si la Brico.

#4050
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Ma indoiesc ca gasesc ceva la brico... la noi in oras e pustiu acolo. O sa incerc la Leroy sa vad ce au. De la Romstal, nu am ce sa iau decat Uponor, dar mi se par destul de scumpe si nu stiu daca merita banutii in plus.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate