Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Conducte, Țevi de oțel, Cu, PPR, PEX, PEX-AL,P.I.P.

- - - - -
  • Please log in to reply
4455 replies to this topic

#4015
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011
Era gata izolat.http://www.dedeman.r...5x1mm/p/2005840

Edited by ElcapoMafia, 04 January 2017 - 22:10.


#4016
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
De curiozitate, ce suprafata ai avut si cati metri ti-au intrat, mai stii cumva?

#4017
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011
Am 85 mp utili pe un singur nivel si mi-au intrat in jur de 80 m. Intre 2 camere va fi o soba in clopote si nu am pus calorifere.

Edited by ElcapoMafia, 04 January 2017 - 22:17.


#4018
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Colacul ala de cupru are ditamai imbinarea, LONGITUDINALA.

#4019
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Eu as folosi pex, doar preferința mea, nu vreau să intru intr-un versus interminabil :peacefingers:
Cine spune ca face îmbinări sub șapă, adios ii spui, indiferent de ce teava.

#4020
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
http://www.prodimar....ign=direct_link

#4021
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Ala e pex-ul, cel din link-ul pus de mine? Ca nu prea inteleg, la instalator ii ziceam pexal si el zicea, nu, pex, nu pexal.

View Postcrull, on 04 ianuarie 2017 - 22:27, said:

Ala vad ca e bagat intr-un tub riflat, asa am bagat la electrica prin placa. Nu cred ca e necesar asa ceva prin sapa... cred ca merge si o protectie simpla de burete.

#4022
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
Acel tub te ajuta sa schimbi teava in caz de izvor. Bine o schimbi doar daca este ''pozata '' cum trebuie de mester.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/i2Ec3zLp8Lc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by crull, 04 January 2017 - 22:51.


#4023
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View Postcrull, on 04 ianuarie 2017 - 22:47, said:

Acel tub te ajuta sa schimbi teava in caz de izvor. Bine o schimbi doar daca este ''pozata '' cum trebuie de mester.

De fapt vrea prin radiatoare... se aplică ce arată în clip.
Prin podea nu puteai să mai extragi țeava, trebuia să fie buna din start.

Attached Files


Edited by crisstonne, 04 January 2017 - 23:40.


#4024
eugendragnea2412

eugendragnea2412

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 21.12.2013
Vrei ieftin mergi pe PPR,vrei scump mergi pe PEX sau CUPRU,vrei ieftin si bun apeleaza la meseriasi buni care sa-ti lucreze bine cu PPR...daca vrei sa te convingi de o lipitura in PPR taie o piesa de mufare din PPR direct pe sudura...o sa vezi ca abia distingi diferenta de materiale (trebuie obligatoriu sa fie de aceeasi culoare).
Cel mai mare inamic al tevilor din pardoseala este omul care tine bormasina sau cel care bate cuiul dupa ce instalatia a fost probata la presiune :)

#4025
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postripper, on 04 ianuarie 2017 - 22:30, said:

Ala e pex-ul, cel din link-ul pus de mine? Ca nu prea inteleg, la instalator ii ziceam pexal si el zicea, nu, pex, nu pexal.


Ala vad ca e bagat intr-un tub riflat, asa am bagat la electrica prin placa. Nu cred ca e necesar asa ceva prin sapa... cred ca merge si o protectie simpla de burete.
Protectia simpla din burete, absoarbe apa din sapa, urmand ca acolo sa poata aparea fisuri, ulterior. Tubul riflat e mama lui.

#4026
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012

View Postripper, on 04 ianuarie 2017 - 22:30, said:

Ala e pex-ul, cel din link-ul pus de mine? Ca nu prea inteleg, la instalator ii ziceam pexal si el zicea, nu, pex, nu pexal.[...]
Pexalul este altceva. O varianta de teava ce se folosea acum vreo 10 ani.
http://www.bricodepo...-pexal16mm.html

#4027
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Se foloseste si acum.
Eu spre exemplu folosesc pentru instalatiile aparente cupru sau pexal, iar pentru alea ingropate doar pexal (mai rar cupru moale colac, pentru ca-i scump).

#4028
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View Posteugendragnea2412, on 05 ianuarie 2017 - 00:38, said:

Vrei ieftin mergi pe PPR,vrei scump mergi pe PEX sau CUPRU,vrei ieftin si bun apeleaza la meseriasi buni care sa-ti lucreze bine cu PPR...daca vrei sa te convingi de o lipitura in PPR taie o piesa de mufare din PPR direct pe sudura...o sa vezi ca abia distingi diferenta de materiale (trebuie obligatoriu sa fie de aceeasi culoare).
Cel mai mare inamic al tevilor din pardoseala este omul care tine bormasina sau cel care bate cuiul dupa ce instalatia a fost probata la presiune Posted Image

Asa zic si eu. Si tot asa am facut. Daca e montat de un instalator BUN, n-are moarte. Plus ca e gratis aproape materialul fata de cupru... De ce dracu ai ingropa cupru prin pardoseli...

E si mult mai subtire decat PPR si mai fragil in general..  Nici aparent nu-i vad rostul.. Eu n-am inteles faza cu cupru' asta.. Sa zic ca dupa o centrala cu lemne, rezista mai bine la glume de 100-120 de grade..in rest bani aruncati..

#4029
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Eu vad PPR-ul bani aruncati. Nici daca-l primesc gratis, nu as pune PPR la mine in casa. Fiecare cu pasaricile lui :D

#4030
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Multumesc tuturor pentru ajutor. Deci pana la urma raman la un pex de genul: http://www.dedeman.r...x2-mm/p/2019762 bagat prin tub riflat, imbinarile facute toate in afara șapei. Pe riflatul ala stiu ca se poate calca fara probleme, cred ca o sa fie jale cand o sa torn șapa altfel.

Inca o intrebare mai prosteasca... :D Ce inseamna "pozat bine"? Adica prinse bine tevile pe pardoseala pana sa fie turnata sapa?

#4031
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.09.2013
Pai tu n-ai un instalator care-ti face lucrarea?Tu te apuci de treaba?

#4032
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Am prea multi si nu stiu pe care sa-l aleg. :D Era o intrebare din curiozitate, ca ii tot aud pe toti de pozat... si eu ma gandesc la poze. :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate