Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Conducte, Țevi de oțel, Cu, PPR, PEX, PEX-AL,P.I.P.

- - - - -
  • Please log in to reply
4455 replies to this topic

#3997
ionsteg

ionsteg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 21.01.2015

 maximg, on 02 decembrie 2016 - 09:36, said:


Are importanta , caci este vorba de bani , in primul rind .
La apartament , deoarece va fi majoritar instalatie aparenta , cuprul ar fi cel mai indicat .
Ai dreptate,este vorba de bani...dar ce bani luam in calcul?
Investitia initiala sau costul dupa 5ani 10 ani sau 15 ani?
Ce avantaje si dezavantaje am daca foloaesc cupru? Idem si pentru ppr. Ma refer dar la acm.

Multumesc

#3998
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Este vorba de investie care initial este mai mare la CU . In mod normal , instalatia ( tevile ) nu necesita intretinere ani buni . Pe orice material ai merge , eventualele reparatii sint minore si ieftine .

#3999
diabolik2s

diabolik2s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.04.2014
salut baieti sunt nou pe aici si mi-am luat de curant un apartament cu 2 camere si vrea sa refac instalatia de centrala cu totul(centrala calorifere si tevi de cupru).instalatia cea vechie este pe pexal calorifere de fonta si centra ariston eurocombi .va atasez schita de la apartament si vreau sa ma ajutati cu urmatoarele ;lucru:
pot folosi teava de 22 din centrala pana jos apoi sa pun un tel de 18-22-18 si sa ma leg la calorifere cu teava de 18 iar la calorifer tur-retur sa folosesc teava de 15.este bine asa sau ce imi recomandati?
imi puteti face in mare un necesar privind materiale aici ma refer la coturi,adaptorare ,robineti si teuri ....si cel mai important vreau sa cumpar calorifere urmatoarele marimi:
baie -600*1000 scarita
dormitor 12mp 600*1400
sufragerie 19mp 600*1600
bucatarie 8mp 600*1000
calorifere sunt bune de la feroli sau sa cumpar korado sau kodad
`

mentionez ca apartametul este la parter

Edited by Daco_Get, 26 December 2016 - 20:57.


#4000
diabolik2s

diabolik2s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.04.2014
apropo revin cu inca o problema care este ordinea montarii calorifere...multumnesc

#4001
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Va salut,
Va cer ajutorul intr-o problema pentru incalzirea unei sere de legume, cu suprafata de 124 mp, invelita cu folie de 200 microni si la interior folie termica de 40 microni. Am in lucru o centrala artizanala si un puffer de 1000 litri pe care l-am ridicat deja pe fundatie, intr-un colt al serei. Voi cultiva tomate timpurii spre sfarsitul lunii februarie si printre randuri voi creste alte rasaduri, in alveole. Incalzirea acestor alveole trebuie facuta de jos, caldura sa vina de la radacina, alveolele vor fi asezate direct pe pamant. Ce imi recomandati pentru incalzire, ma refer la teava? Am citit despre teava PEX mi se pare foarte potrivita deoarece in aprilie, cand nu mai este nevoie de caldura o voi strange si depozita pentru iarna urmatoare. Stiu ca teava PEX se foloseste pentru incalzirea in pardoseala insa nu stiu cum se comporta sa incalzeasca un strat de pamant, unde temperatura care pleaca din puffer este mult mai mare fata de temperatura la pardoseala.
Atasez cateva poze cu sera si pufferul.
Multumesc de raspunsuri.

Attached Files



#4002
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 corsica, on 28 decembrie 2016 - 15:07, said:

Va cer ajutorul intr-o problema pentru incalzirea unei sere de legume, cu suprafata de 124 mp, invelita cu folie de 200 microni si la interior folie termica de 40 microni. Am in lucru o centrala artizanala si un puffer de 1000 litri pe care l-am ridicat deja pe fundatie, intr-un colt al serei. Voi cultiva tomate timpurii spre sfarsitul lunii februarie si printre randuri voi creste alte rasaduri, in alveole. Incalzirea acestor alveole trebuie facuta de jos, caldura sa vina de la radacina, alveolele vor fi asezate direct pe pamant. Ce imi recomandati pentru incalzire, ma refer la teava? Am citit despre teava PEX mi se pare foarte potrivita deoarece in aprilie, cand nu mai este nevoie de caldura o voi strange si depozita pentru iarna urmatoare. Stiu ca teava PEX se foloseste pentru incalzirea in pardoseala insa nu stiu cum se comporta sa incalzeasca un strat de pamant, unde temperatura care pleaca din puffer este mult mai mare fata de temperatura la pardoseala.
Teava de PEX este mult prea buna pentru sera, eu as alege sa folosesc teava de PEHD.. Aceasta teava din PEHD are o rezistenta mai mica la temperaturi ridicate in comparatie cu PEx-ul, insa nu cred ca este sanatos sa se dea la radacina plantei o temperatura la limita suportabilitatii tevii PEHD (adica 80grdC).. Prin urmare eu as alege sa folosesc o vana de amestec la iesirea din stocator spre pamant..Posted Image

P.S. De ce temperatura agentului termic din pamant trebuie sa fie mult mai mare fata de cea al agentului din sapa?

Edited by andreilesan, 28 December 2016 - 15:50.


#4003
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Ideea este sa fac focul la centrala o singura data pe zi (la ora 17 cand ma intorc de la serviciu) si energia acumulata in puffer sa ajunga pana a doua zi. Voi aplica o schema de plantare si asezare a rasadurilor astfel incat la radacina lor sa nu ajunga o temperatura foarte ridicata. La ce vreau sa fac eu, teava PEX fara bariera de oxigen, care este mult mai ieftina si usor de lucrat cu ea, la ce temperatura rezista? Cati ani as putea sa o folosesc in acest regim, montat/demontat de doua ori pe an?
Multumesc.

#4004
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 corsica, on 28 decembrie 2016 - 17:41, said:

Ideea este sa fac focul la centrala o singura data pe zi (la ora 17 cand ma intorc de la serviciu) si energia acumulata in puffer sa ajunga pana a doua zi.
E cam complicata treba, sau cel putin asa o vad eu - un pic mai complicata cu ceva particularitati.. Trebuie sa tii cont daca acea '"dala incalzita'" sau '"strat in care se afla tevile circuitelor'" transmite caldura intr-o singura directie mai mult si in cealalta (spre sol) foarte putin.. Sau transmite egal in ambele directii si iti fuge caldura in pamant nestingherit..
Pentru 24 ore acea energie stocata doar in 1000 litri - nu este suficienta.. Evident ca o buna parte din ea se va stoca si in ""stratul in care se afla circuitele'"..

 corsica, on 28 decembrie 2016 - 17:41, said:

Voi aplica o schema de plantare si asezare a rasadurilor astfel incat la radacina lor sa nu ajunga o temperatura foarte ridicata.
Iar eu as alege sa abordez altfel problema.. As aseza-o (teava) cat mai des, incat sa se uniformizeze temperatura '"stratului in care se afla tevile'" si totodata as merge cu temperatura agentului de cel mult 30 grdC.. Eu zic ca la temperatura asta nu ar trebui sa fie probeleme la radacini, dar tine cont ca eu nu sunt botanic, ci mecanic..Posted Image

 corsica, on 28 decembrie 2016 - 17:41, said:

La ce vreau sa fac eu, teava PEX fara bariera de oxigen, care este mult mai ieftina si usor de lucrat cu ea, la ce temperatura rezista?
E mai ieftina ca PEHD? Atentie eu nu zic ca nu poti sa folosesti teava PEx in aceasta aplicatie, eu doar incerc sa iti atrag atentia ca sa nu fie atat de dureroasa nereusita.. caci sunt mai multi factori in joc. Ar fi (dupa mine) in jur de 1km de teava..

 corsica, on 28 decembrie 2016 - 17:41, said:

Cati ani as putea sa o folosesc in acest regim, montat/demontat de doua ori pe an?
Aici ai putea sa-i intrebi pe colegii care fac service la patinoare.. cat de des inlocuiesc ei tevile din '"stratul in care se afla acestea'"..
Posted Image

P.S. Si tot de la colegii de la patinoare trebuie sa preluam cum echilibreaza ei hidraulic circuitele incat sa nu apara colturi care in cazurile lor le topeste gheata..Posted Image

Edited by andreilesan, 28 December 2016 - 20:49.


#4005
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Stiu ca e complicata treaba, din aceasta cauza am apelat la voi. Eu sunt maistru electrician, practic legumicultura de placere.
Am facut referire la pretul tevii PEX comparativ cu cea cu bariera de oxigen, teava PEHD iese din calcul, chiar daca ar trebui sa bag 1 km din cealalta. Mai citesc, calculez, mai astept si alte pareri. Mai am si alte variante la care ma gandesc. Toate cele bune!

#4006
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
E complicata bine, vrei sa ingropi teava ori o asezi pe suprafata pamantului?

Edited by sandy76, 28 December 2016 - 21:19.


#4007
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
@sandy: ma bucur ca intervii, tu intelegi bine si legumicultura. Vreau sa fac ceva gen REP, daca ai citit pe semanatul si repicatul.
Problema mea este ca nu stiu la ce tempertura rezista teava PEX normala, fara bariera de oxigen, asta vreau sa aflu in primul rand, de la cei care lucreaza cu ea. Dupa aceea gasesc eu solutii, nu ma dau batut niciodata.
Nu stiu daca ai citit, dar sera este izolata perimetral si cu polistiren extrudat de 5 cm. La nevoie am posibilitate sa incalzesc si cu surse electrice, aeroterme, etc.

#4008
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

 corsica, on 28 decembrie 2016 - 21:32, said:

@sandy: ma bucur ca intervii, tu intelegi bine si legumicultura. Vreau sa fac ceva gen REP, daca ai citit pe semanatul si repicatul.
Problema mea este ca nu stiu la ce tempertura rezista teava PEX normala, fara bariera de oxigen, asta vreau sa aflu in primul rand, de la cei care lucreaza cu ea. Dupa aceea gasesc eu solutii, nu ma dau batut niciodata.
Nu stiu daca ai citit, dar sera este izolata perimetral si cu polistiren extrudat de 5 cm. La nevoie am posibilitate sa incalzesc si cu surse electrice, aeroterme, etc.
Poti fi mai specific?
Eu am auzit de rep dar poate ca ma insel, asa ca te rog sa detaliezi putin!Posted Image

#4009
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

 sandy76, on 28 decembrie 2016 - 23:03, said:

Eu am auzit de rep dar poate ca ma insel, asa ca te rog sa detaliezi putin!Posted Image
Uite un desen al unui REP (rasadnita electrica pentru plante) facut de unul din colegii nostri.

Attached Files



#4010
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Nu stiu nici eu care-i temperatura maxima la teava pehd, la teava pex merge 70 grade continuu
si 95 pentru perioade scurte, 20-30 minute.
Dar pentru a nu avea accidente legate de temperatura prea mare in teava eu nu as merge cu o temperatura mai mare de 40 de grade pe tur! Posted Image
Ingropi teava in nisip si deasupra  ghivecele!
Eu as folosi pehd de 20mm in acest  fel!

Attached Files

  • Attached File  Inc.PNG   5.11K   22 downloads

Edited by sandy76, 29 December 2016 - 22:32.


#4011
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Instalatia va fi clasica, cu radiatoare. Centrala in condensatie. Ce as putea sa trag prin șapă astfel incat sa stau cat mai linistit? Si nici sa nu ma rupa la costuri... Pana acum, am ramas chitit pe PEX-ul asta: http://www.dedeman.r...120-m/p/2018491 in detrimentul PPR-ului sau cupru moale. E greu de montat, necesita aparatura speciala? Pot aparea probleme in timp gen fisuri, dezbinari, etc?

#4012
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Indiferent ce e,Pex sau PPR, important este ca inadirile/atasarea fitingurilor sa se faca in exterior, nu in sapa. Asa vei evita zeci de mici rahaturi care sa te incarunteasca.

#4013
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011
Eu am pus cupru la colac, fara vreo imbinare prin sapa, ca nu vreau izvoare.

#4014
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Corect! Asa m-am gandit si eu, sper acum sa se si poata... adica sa se priceapa instalatorii, sa nu ma trezesc cu zeci de imbinari sub sapa.

 ElcapoMafia, on 04 ianuarie 2017 - 22:01, said:

Eu am pus cupru la colac, fara vreo imbinare prin sapa, ca nu vreau izvoare.
L-ai izolat cu ceva burete/protectie sau pur si simplu?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Facebook (1)

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate