Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?
 Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 

Firma web design

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
MisterM

MisterM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 24.09.2004
Doresc infiintarea unei firme avand ca obiectiv principal web design-ul. Firma vreau sa o infiintez alaturi de prietena si as dori cateva sfaturi daca se poate.
- cum e mai bine sa fie firma in acest caz: platitoare sau neplatitoare de TVA?
- e bine sa o fac microintreprindere? daca nu, si vom fi doar noi doi asociati, care va fii statutul nostru? Va trebui sa ne dam salarii sau nu?
- ce banca ne recomandati pentru capitalul social?

Deocamdata atat, desi probabil o sa mai imi vina in minte.

Multumesc anticipat.

P.S. Poate ca raspunsurile se afla in thread-urile anterioare, insa sunt atat de mult, iar cel cu infiintare srl e cam vechi din cate am vazut.

#2
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Iti raspund la doua intrebari.
Cum e mai bine sa fie firma in acest caz: platitoare sau neplatitoare de TVA? Platitor de T.V.A pentru ca vei gasi persoane care vor dori sa-si deduca TVA'ul.

Nu iti recomand Raiffeisen datorita comisioanelor si taxelor ascunse.

#3
misumisu

misumisu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.11.2006
Cum zicea și Daniel21, neapărat platitoare de TVA.
Eu lucrez cu BancaTransilvania și sunt mulțumit; oricum să nu-ți închipui că scapi fără taxe și comisioane, însă unele bănci au un nivel decent al acestora, altele... Dacă te interesează strict pentru capitalul social, nu contează foarte mult pentru că după depunere îți poți retrage integral banii.
Îți mai recomand raportare trimestrială sau semestrială - crede-mă că nu vrei să faci cărare pe la instituțiile românești.
Nu este nevoie să vă angajați (deși este posibil). Oricum va fi microîntreprindere (asta dacă nu cumva preconizezi cifră de afaceri cu muuulte zero-uri sau o armată de angajați)
Ultimul sfat, și poate cel mai important, planifică-ți foarte bine vânzările. Este mult mai greu să vinzi decât să produci.
Succes !  :peacefingers:

#4
MisterM

MisterM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 24.09.2004
E si o alta optiune in afara de microintreprindere? Putem sa fim doar noi doi cei care au infiintat firma si atat, fara sa fim si angajati ai aceleasi firme?
Cat despre productie, e vorba de webdesign, nu produc numai daca am client, cu care in prealabil am semnat un contract, nu? :)

A, legat de tva, daca nu sunt platitor, atunci nici nu voi taxa client-ul cu TVA, pentru a avea ce recupera si e si el oricum castigat, nu?

#5
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

 MisterM, on Aug 24 2007, 11:06, said:

E si o alta optiune in afara de microintreprindere? Putem sa fim doar noi doi cei care au infiintat firma si atat, fara sa fim si angajati ai aceleasi firme?
Cat despre productie, e vorba de webdesign, nu produc numai daca am client, cu care in prealabil am semnat un contract, nu? :)

A, legat de tva, daca nu sunt platitor, atunci nici nu voi taxa client-ul cu TVA, pentru a avea ce recupera si e si el oricum castigat, nu?
orice firma vrea sa deduca TVA dintr-o prestatie, mai exact costul real al facturii sa fie mai mic cu 19% indiferent de valoarea acesteia, daca tu nu vei fi platitor de TVA el nu va putea face lucrul asta si nu le convine...el oricum pierde daca tu nu esti platitor de TVA si va alege pe altul...
daca vreti puteti sa fiti asociati si sa luati anual dividende, dupa plata unui impozit de 16% pe profit, profit pe care puteti sa-l impartiti cum vreti sau in functie de participarea fiecaruia inscrisa in statutul societatii.

#6
RAGE

RAGE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 04.09.2003
Cineva nu intelege care e treaba cu TVA-ul. De ce sa vrea clientul sa isi deconteze TVA-ul daca tu nu i-l pui din start. Adica sa zicem ca faci un site din care tu vreo 1000 EUR. Daca esti platitor de TVA, la client ii facturezi 1000 EUR + TVA adica 1190 EUR, urmand ca clientul sa isi recupereze TVA-ul (190 EUR).
Daca nu esti platitor de TVA, ii facturezi direct 1000 EUR, si el nu isi mai bate capul cu recuperarea TVA-ului. (plateste tot 1000)

Avantajul TVA-ului e altul. Ca tu poti sa facturezi cu TVA, dar cand vine vremea sa platesti TVA la stat faci o somocareala si scoti firma in pierdere si nu il mai platesti. Partea nasoala e ca daca vrei sa iei un credit de ex... mucles. N-ai profit n-ai credit.

Cat despre modul de impozitare nu mai stiu cum e acum. Inainte era 3% din profit sau 16% din venit. Acum cum mai de cand cu cota unica ?

Nu sunteti obligati sa fiti angajati la firma nici unul din cate stiu eu, dar tre sa aveti minim un angajat. (poate fi altul decat voi).

#7
domedia

domedia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 03.02.2007

 RAGE, on Aug 29 2007, 13:44, said:

Inainte era 3% din profit sau 16% din venit. Acum cum mai de cand cu cota unica ?

Ai incurcat putin borcanele cu impozitele  :lol: .  Este 3% impozitul pe venit, sau 16% impozit pe profit.
Recomandat este sa intri ca si firma noua cu impozit pe profit NEplatitor de T.V.A. (pana sa fii obligat sa treci la RO ai de papat pana la 100k EUR C.A.). Impozitul pe profit te avantajeaza cand este vorba de cheltuieli: primele voastre cheltuieli vor fi chiar cele de constituire a firmei, pe urma sunt calculatoarele, licente la soft-uri, papetaria, si de ce nu spatiul unde veti desfasura activitatea daca veti cumpara sau construi (amortizare -> despre cum se amortizeaza o cheltuiala majora intreaba un contabil) , daca nu 100% din chirie si cheltuieli intretinere (apa, curent, etc.) intra tot pe cheltuieli in cazul ca este folosit doar ca sediu/punct de lucru, daca sediul/punctul este folosit si pentru firma si in interes personal (cum ar fi dormitul  :lol: ) intra pe cheltuieli doar 33% din valoare cheltuielilor de intretinere.
Acestea sunt detalii, cel mai important este sa ai clienti, nu neaparat multi, dar buni, cu care sa poti colabora un timp indelungat. Un mic sfat in acest sens: lucreaza cu exteriorul pentru ca firmele romanesti in proportie de 70% sunt varza in mentalitate vis-a-vis de imaginea online.

Binenteles, cel mai bine te poti sfatui cu un contabil sau cu o persoana care se ocupa de infiintari S.C., P.F., P.F.A.
Bafta multa !

#8
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Stiam ca e 2% de anul asta la micro.


Anyway:


1. Daca platesti TVA:

La majoritatea achizitiilor vei plati TVA.
Daca ai ca si clienti tinta firme, majoritatea sunt cu TVA, deci vei incasa TVA-ul, iti pastrezi ce ai platit la achizitii, restul dai la stat.
Daca ai persoane fizice, vor avea pretul marit cu 19%. Dar tu recuperezi ce ai platit.

2. Acum, daca esti neplatitor:

La majoritatea achizitiilor tot vei plati TVA.
Daca ai ca si clienti tinta firme, nu-ti vor plati TVA-ul. Pentru ei este irelevant, nu-ti dau tie TVA-ul, o sa-l dea la stat.
Daca ai ca tinta persoane fizice ii scutesti pe ei de TVA, pret mai mic pentru ei, dar tu tot nu o sa recuperezi TVA-ul platit.


Iar achizitii pe firma o sa faci la greu, pentru a scoate banii din firma.


Eu n-am inteles care este motivul pentru care este recomandat sa fii neplatitor.... inca.

#9
RAGE

RAGE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 04.09.2003

 domedia, on Aug 29 2007, 16:13, said:

Ai incurcat putin borcanele cu impozitele  :lol: .  Este 3% impozitul pe venit, sau 16% impozit pe profit.

Da, am incurcat borcanele. :D

Tipul de impozitare depinde de investitia initiala. Daca aceasta este mare, poate merita 16% din profit, desi sfatul meu este sa mergi pe 3% din venit. De ce ? Pt. ca odata ce ai cumparat calculatoarele si licentele si toate alea, nu prea mai ai cheltuieli majore.
Sa zicem ca vinzi intr-o luna de 100 000 RON. Daca mergi pe 3% din venit platesti 9000 RON. Daca mergi pe 16% din venit scazi din 100 000 chiria si restul cheltuielilor, sa zicem 5000 RON. Deci platesti 16% din 95 000, adica aproximativ 14 000 RON.

Neavand materie prima, ca la productie unde cumperi fier de ex sa faci o balustrada, sau ca in comert unde cumperi painea cu 1 si o dai cu 1.5, profitul tau e ft apropiat de venit, si nu vrei sa ti-l impoziteze cu 16%.

Deci, sfatul meu este sa mergi pe 3% din venit, NEplatitor de TVA. Bineinteles eu nu cunosc toate etaliile firmei, si pot sa ma insel.

Bafta !

#10
RAGE

RAGE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 04.09.2003

 TLGsoft, on Aug 29 2007, 16:57, said:

Stiam ca e 2% de anul asta la micro.
Anyway:
1. Daca platesti TVA:

La majoritatea achizitiilor vei plati TVA.
Daca ai ca si clienti tinta firme, majoritatea sunt cu TVA, deci vei incasa TVA-ul, iti pastrezi ce ai platit la achizitii, restul dai la stat.
Daca ai persoane fizice, vor avea pretul marit cu 19%. Dar tu recuperezi ce ai platit.

2. Acum, daca esti neplatitor:

La majoritatea achizitiilor tot vei plati TVA.
Daca ai ca si clienti tinta firme, nu-ti vor plati TVA-ul. Pentru ei este irelevant, nu-ti dau tie TVA-ul, o sa-l dea la stat.
Daca ai ca tinta persoane fizice ii scutesti pe ei de TVA, pret mai mic pentru ei, dar tu tot nu o sa recuperezi TVA-ul platit.
Iar achizitii pe firma o sa faci la greu, pentru a scoate banii din firma.
Eu n-am inteles care este motivul pentru care este recomandat sa fii neplatitor.... inca.

Ai postat intre timp,
Am spus si eu, daca vrei sa scoti bani din firma, sau sa scoti firma in pierdere ca sa tii TVA-ul este mai bine cu.

Daca nu, fara. Cheltuielile pe firma sunt foarte mici in comparatie cu cat vinzi. Investitia initiala e cea mai mare cheltuiala, dupa aia nu mai prea sunt. Nu cumperi calculatoare in fiecare luna si nici licente. Repet, conteaza si cat vinzi. Daca vinzi de 100 000 RON/luna, chiria e o cheltuiala mica. Daca vinzi 5000 RON/luna, atunci cheltuiala pe chirie conteaza.

#11
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

 RAGE, on Aug 29 2007, 17:11, said:

Am spus si eu, daca vrei sa scoti bani din firma, sau sa scoti firma in pierdere ca sa tii TVA-ul este mai bine cu.

Exista cineva care nu vrea sa scoata banii din firma?

#12
RAGE

RAGE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 04.09.2003

 TLGsoft, on Aug 29 2007, 17:17, said:

Exista cineva care nu vrea sa scoata banii din firma?
Poate omu vrea sa fie in super legalitate

#13
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

 RAGE, on Aug 29 2007, 17:19, said:

Poate omu vrea sa fie in super legalitate

Pai legal, of course. Cu bonuri fiscale, facturi, diurne... etc

Doar vrei reduci profitul la maxim pentru a plati impozit cat mai mic pe dividende la sfarsitul anului.



Exemplu :

Cumperi pe luna benzina de 119 RON.  (100 pret + 19 TVA)

Nu bagi cheltuiala pe firma, deci platesti TVA de 19 RON pe care nu ii recuperezi. Rezulta ca 1 milion ramane in firma ca profit la care vei plati 16% la sfarsitul anului, deci 16 RON. Am zis ca esti micro si oricum platesti impozit lunar la venit, daca nu, mai platesti 16% din milionul ala.

Deci te costa minim 35% din buzunarul tau fiecare cheltuiala pe care nu o inregistrezi pe firma.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate