Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...
 Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn
 Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 

Suita Office alternativa la Microsoft

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
voll

voll

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 31.05.2004
Open Office 1.1.1 - am folosit mai mult editorul de text si uneori calculul tabelar

E vorba de trecerea la altceva, e vorba de adaptare, dar merita efortul. De fiecare data descopar lucruri noi utile. Exportul direct  pdf e de nepretuit. E foarte configurabil. Uneori am impresia ca vor sa le spuna celor de la Microsoft: "Hai sa vedem ce stiti sa faceti... Asta? Uite ca putem sa-l facem de zece ori mai bine!" Abia astept versiunea 2.0, au promis ca ne vor uimi.

Am intalnit si un document Word pe care OpenOffice-ul 1.1.1 l-a deschis aiurea, a rotit textul cu 90° spre stanga, din 400 de pagini cat avea initial ajunsese la vreo 3000 :) Am reinstalat versiunea 1.1.0 si il deschidea corect.

E o suita office care poate tine o afacere... iar atunci cand aceasta devine profitabila, may in return support its sponsor.
Aproape ca se poate face dtp pe el!
Merita atentia celor interesati.
Merita tinut sub observatie.

#20
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
@voll
"Aproape ca se poate face dtp pe el!"


ma indoiesc
iar celorlalti care pretind ca fac dtp in word (sau powerpoint!!! - ca am vazut si asta!), le doresc numai bine si la mai mult! :-) sa-i depaseasca pe cei cu programe dedicate!

#21
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003
Poti sa detaliezi un pic treaba aia cu "aproape se face DTP pe el". Pur si simplu sunt curios.

#22
PlaceBo

PlaceBo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 28.03.2003
OpenOffice 1.1 ... am intalnit fisiere originale MSOffice care au fost deschise aiurea, insa per total, este mai mult decat am nevoie. Nu uitati ca este FREE!

Quote

Unii vad ca folositi M$ Ofiice.
Pentru acasa e ok, dar ce faci la o firma in care ai nevoie de cel putin 50 de statii de lucru care sa foloseasca office.
Licentierea pentru toate astea e foarte scumpa.

true :)

#23
voll

voll

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 31.05.2004

Quote

Originally posted by tEo
@voll
"Aproape ca se poate face dtp pe el!"

ma indoiesc
iar celorlalti care pretind ca fac dtp in word (sau powerpoint!!! - ca am vazut si asta!), le doresc numai bine si la mai mult! :-) sa-i depaseasca pe cei cu programe dedicate!



Nu e vorba de nici o pretentie, "aproape" are mai mult semnificatia de "rudimente" de dtp, in comparatie cu Word-ul de la Microsoft, care nu are nimic in aceasta directie. M-as referi la faptul ca poti defini culorile cmyk si poti exporta direct pdf-ul. Bine, lipseste tot restul pentru dtp, dar poate ca pentru unii e de ajuns, poate chiar pentru cei care au pretentia ca fac dtp in Word sau in Powerpoint. Recunosc faptul ca e o exagerare, insa una care nu urmareste sa jigneasca inteligenta nimanui, ci vrea doar sa atraga atentia asupra unui program gratuit care ofera mult mai mult decat Word-ul de la Microsoft.

Totusi:
> tEo -- De ce tonul acesta usor agresiv? Te-a jignit ceva din ce am spus? Am contestat ceva ce dumneata cunosti din proprie experienta?
> tim2003 -- "treaba aia cu..." contine o nuanta la fel de inadecvata pentru un dialog cu un necunoscut - maybe I'm not one of your buddies.

#24
voll

voll

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 31.05.2004

Quote

Originally posted by tim2003
Poti sa detaliezi un pic treaba aia cu "aproape se face DTP pe el". Pur si simplu sunt curios.


Da.

Attached Files

  • Attached File  wuc.pdf   159.96K   34 downloads


#25
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
@voll

Quote

tEo -- De ce tonul acesta usor agresiv? Te-a jignit ceva din ce am spus? Am contestat ceva ce dumneata cunosti din proprie experienta?

nu am intentionat sa fiu agresiv, insa la cite am vazut pina acum...
pur si simplu ma enerveaza cei care folosesc word sau powerpoint in scopuri - hai sa zicem - ciudate. sincer sa fiu, cind am citit prima data postul tau, prinul meu gind a fost (nu te supara) "i-auzi dom-le, inca unul!"
insa oricum, apreciez entuziasmul tau. cine stie, poate in viitor open office va avea si alte tools-uri pentru dtp. (si cind spun asta sint foarte serios)

sa revin la subiectul topicului... alternativa la M$ office... pina acum am auzit nume precum Open office, star office,  word perfect (asta eu am zis-o) si..., cam atit! hai sa mai adaug un nume: Lotus smartsuite. in anumite conditii (din cite stiu cumpararea unui sistem IBM) acesta este gratuit. dar exista si versiune demo, care poate fi testata, exista si versiune care poate fi cumparata... s-a "jucat" cineva cu el? va pot spune ca e bun si asta, chiar daca nu se mai prea lucreaza la el de ceva vreme. face oricum mai mult decit Open office la ora asta!

#26
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003
Sorry pentru "senzatia" creata si interpretata gresit. Nu am vrut sa te jignesc in nici un fel. Eram doar curios ce anume din DTP puteai sa faci cu el. Am crezut ca are vreun tool de grafica vectoriala si mi-a scapat.
Oricum trebuie sa recunosti ca nu are nimic in comun cu DTP-ul. Imi pare rau dar, luand in considerare argumentele (culori la CMYK si print direct in pdf), nici macar la "rudimentar" nu pot sa-l incadrez. DTP nu inseamna mai mult de atat, ci ... ALTCEVA.

De curiozitate, intreaba o cunostinta care lucreaza in tipografie care este reactia la primirea unor materiale in word, powerpoint, etc. Si atunci ai sa-l intelegi pe tEo.

#27
voll

voll

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 31.05.2004
Nu caut in OpenOffice o alternativa la InDesign sau Quark, ci una la Office Microsoft. Daca vreau o alternativa free la programele dedicate pentru dtp... ma orientez spre Scribus, InkScape.

Scuze pentru postarea dubla.

#28
voll

voll

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 31.05.2004
Eu cred ca un dram de entuziasm trebuie sa salasuiasca in fiecare dintre noi, daca vrem sa descoperim ceea ce cautam... o alternativa la suita Office de la Microsoft, in cazul acesta.

Am vazut atitudini blazate de tipul "costa prea mult sa mai schimb ceva, raman la eye-candy Microsoft Office" -- de aceea am afirmat ca "aproape" se poate face dtp in OpenOffice, care ofera un  concept de lucru putin diferit si de aceea promovator.

Comparatie cu StarOffice si Microsoft Office:
Openoffice.org was started as a community project (it just turned one year old) whereby the source code of certain parts of Staroffice were released to the public for volunteers to work on and improve upon them. While these improvements will always be made freely available, Sun Microsystems reserves the right to incorporate some or all these improvements to StarOffice which is still a closed-source project. For those of you who are familiar with the Netscape/Mozilla story, it is the same dual-licensing model that Sun Microsystems is using. You might be wondering that if that is the case, StarOffice will always be the better product.

However, this may not exactly so since Openoffice.org is constantly being improved by expert programmers, users through their bugs reports and feature requests, technical writers with their excellent documentation all around the world. Improvements are being made available very quickly in the form of frequent software upgrades (could be in the space of a few weeks) while as new versions of Staroffice (and Microsoft Office) are typically only made available between programmed intervals of several months. In addition, Openoffice.org provides cross-platform capabilities and document interoperability (it has a XML-based file format). " http://www.osnews.co...hp?news_id=1221

Microsoft Office mi se pare de acum incremenit in forma in care a fost turnat initial; degeaba tot slefuiesc la el in fiecare an si il vand ca "nou", s-ar parea ca un OpenOffice ofera destule motive pentru a face pasul catre altceva.

Iata si opinia altcuiva despre OpenOffice:
"6/10 for useability, 11/10 for value of money, 15/10 for features, 8 out of 10 for Wow factor, 6/10 for documentation and support",

care vede versiunea 2.0 drept cea mai buna a Word-ului Microsoft :) "The best version of Word for Windows was version 2.0 – which we've still got installed on our machine. It was lean, it was mean, and it worked just fine. Everything Microsoft did to Word since was largely a matter of piling feature upon feature, so diminishing useability, contributing to hard drive sales, and also selling CPUs..." http://www.theinquir...t/?article=6492

#29
Storm

Storm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 31.07.2002
mare dreptate ai voll

de abia astept versiunea 2.0

#30
tchocksoo

tchocksoo

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 20.01.2004
mm ma pune pe ganduri !!

#31
voll

voll

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 31.05.2004
Daca OpenOffice promite atat de mult, aceasta se intampla datorita celor care au gasit timp si bunavointa, si entuziasm, pentru a se implica intr-un asemenea proiect, care nu aduce imediat o rasplata concreta, palpabila.

  Cautam o alternativa la suita Office Microsoft, o asteptam.
Ma gandesc ca poate nu ar trebui doar sa asteptam, ci sa ne implicam in acest proiect: doar cine are timp, bunavointa, entuziasm. Asta nu inseamna sa-ti lasi afacerea la o parte, ci inseamna sa dedici si binelui general o farama din resurse, in mod sigur iti va fi mai bine, pentru ca mediul pe care il formezi astfel iti asigura un bine pe care nu il poti obtine doar prin a acumula cu indarjire ridicand bariere imprejur.

  Noi, romanii, spunem: "De-abia astept suita Microsoft Office killer -- sa fie gratuita si sa fie mai buna decat ceea ce fac cei platiti de Microsoft" -- chiar eu am spus asta. Ma gandesc acum, "now that I know what I am looking for" (Delerium - Truly, prietenii stiu de ce), ca a venit vremea pentru a face urmatorul pas.
  Vesticii, pe care ii invidiem pentru ce realizeaza, nu asteapta pasivi ca altii sa le puna la dispozitie ceva, ci se implica activ in a aduce in realitatea concreta acel ceva. Par manati de un spirit de turma atunci cand se asociaza intr-o comunitate care are drept scop dezvoltarea unei suite office gratuite mai buna decat cea pe care Microsoft o ofera pe bani? E pagubos un astfel de efort la nivel individual?
  Nu. Se pare ca ei sunt siguri de un lucru pe care noi, romanii cei destepti luati unul cate unul, dar inepti in grup, nu l-am aflat inca: "daca ma implic in ceva ce aduce bine pentru comunitate, imi va fi bine si mie".
  Chiar numai efortul acesta de a oferi comunitatii ce am mai bun ma formeaza. Nu raman cu mana goala facand asta, invat, ma formez, intr-o zi poate chiar ajung sa fac pe bani ceea ce fac acum din entuziasm.

  Cu siguranta ca un astfel de exercitiu de bunavointa si entuziasm isi are rasplata in chiar efortul depus -- ce-a spus Sting? "Music is its own reward". Ceea ce vine mai apoi prin efect reciproc din mediul caruia i-ai oferit ce aveai mai bun, dezinteresat, nu pentru a-ti face un nume, ci doar for the greater good, sigur te va atinge, sa nu-ti faci griji.

  Pasul spre activitate. Sa nu asteptam sa se intample, ci sa miscam lucrurile in directia in care avem nevoie sa se intample.

  In acest caz, putem defini chiar noi ceea ce poate face OpenOffice mai mult decat in cazul oricarei alte suite office. Poate ca de aceea se implica atat de multi in acest proiect.


O precizare necesara:
             Heed the message, not the bringer.
Aceste randuri nu constituie nici macar o sugestie adresata cuiva, ci mai degraba expresia unui efort de clarificare interioara, de pe o pozitie realista. Nu sunt anti-Microsoft, Microsoft isi are locul sau in lumea aceasta, intrevad doar o oportunitate de a invata ceva din aceasta situatie. Nu ma adresez nimanui in mod special, nu sugerez nimic, nu dau lectii de pe o pozitie superioara, doar impletesc opiniile mele la acest thread cu speranta ca ma voi completa cu ceea ce spun si ceilalti. Maybe this thread has a mind of its own, who knows...

----
Alte cateva citate care sustin ideea de comunitate si schiteaza conturul a ceea ce poate fi OpenOffice:

OpenOffice.org is not bug-free, but you don't have to go hunting for problems: the bug list is published on the Web site, and if you find a new one you're encouraged to submit it. There's also an active user community in the project forum.

OpenOffice has its own native file formats, which are copiously documented and XML-compliant. For the first time, you can export files as Acrobat PDFs and SWF Flash format, and the software is also good at reading and writing Microsoft format files. Expect to get upwards of 90 percent of the formatting correct, but there may be some tweaking required in documents that have to live on both platforms: as the OOo people say, this is also the case with any two variants of Microsoft Office.

A major package of conversion utilities is planned for version 2.0, due in 2005.

... with twenty million downloads of the OOo products to date there’s a rich community of users and developers already out there. You are encouraged to explore the online side of the software: it's a major part of how OOo delivers on its promises.

OpenOffice.org 1.1 is far more than a politically correct package for the Microsoft refusenik: it’s a fully equipped office productivity tool that works.

Its formidable flexibility more than repays time spent learning the ropes, to the point where the ease of customisation encourages experimentation that can dangerously dent productivity -- but that's down to user self-discipline.

And the beauty of OpenOffice.org is that whatever questions you have, the solution is simple: download it and see.

http://reviews.zdnet...39117219,00.htm

#32
tchocksoo

tchocksoo

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 20.01.2004
Sunt intru totul deacord cu voll in ceea ce priveste comunitatile si calea vestica.
Totusi stau sa ma gandesc( si noi suntem pe drumul cel bun) softpedia are 17 000 de membri. poate e un inceput.

#33
voll

voll

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 31.05.2004
Softpedia e un proiect extraordinar, tinand seama de conditiile din jurul nostru. Dar e doar un forum de discutii, la care noi suntem experti. Ajuta la clarificarea conceptelor, arata directii, iar aceasta nu e putin lucru, dar pasul decisiv consta in a actiona. Abia dupa ce ai facut ceva poti sa spui: "am vazut asta pe Softpedia si m-a ajutat foarte mult".

Am inteles ca DEX Online are dificultati in a administra fluxul abundent de contributii din ultima vreme. Cu siguranta mai sunt si alte proiecte, OpenOffice e unul dintre el.

Poate ca poporul asta e la un pas de trezire -- chiar imnul, which is nothing less than a wake-up call, spune: "Desteapta-te, Române, din somnul cel de moarte...".

Problema e ce facem dupa ce ne trezim. Sper sa nu ne trezim mergand pe calea batuta de altii. Sa ne uitam bine in jur si sa vedem ce e nevoie acum sa facem. Iar aceasta e o problema foarte serioasa. Depinde de fiecare in parte ce raspuns da, fiecare in parte si noi ca popor ne definim prin raspunsul la aceasta chemare la trezire si actiune.

#34
Storm

Storm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 31.07.2002
poate putem lega proiectul OpenOffice in limba romana de acest forum sa ne aducem si noi un mic aport.

sa putem zice si noi.... uite, nu mai folosesc m$ office crack-uit, folosesc open office gratis, la care am contribuit si eu cu ceva...

#35
voll

voll

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 31.05.2004
Ma bucur ca gandesti asa. Nu putem doar sa 'inhatam' ce e free pe net. Trebuie mentinut un echilibru intre a da si a primi. Oricine are posibilitatea de a da, chiar si o mana de ajutor.

Cu permisiunea moderatorilor:

http://ro.openoffice.org/

contact prin intermediul listelor de discutii:
http://ro.openoffice...ailinglist.html

"Celor interesati sa participe le recomandam sa se aboneze in primul rand la lista [email protected]"

#36
doreeena

doreeena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.08.2004
...in legatura cu intrebarea "ce soft poate face concurenta pentru Microsoft Office?  "...iti recomand un soft nou aparut, se numeste RomanianOffice...mai multe informatii cauta la www.romanianoffice.ro

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate